tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Marsilya’da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Marsilya’da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Asırlar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve zengin tarihi geçmişiyle büyüleyen Marsilya'yı yıl içinde yerli ve yabancı pek çok turist ziyaret etmektedir. Tarihin ve doğanın muhteşem ahengi ile görenleri hayran bırakan şehirde pek çok turistik destinasyon bulunur.

Marsilya'ya Gitmek için 5 Neden

İş hayatına girdiğimizin ikinci senesinden itibaren standart olarak kurduğumuz bir cümle vardır; “ Benim zaten hayalim küçük, şirin bir kafe açmak”. Duvarlarından sanat fışkıran, kitap cümleleri huzurunda, sıcacık şirin bir kafe. Hayalinizde yaşattığınız o kafeyi belki açacak, belki de hiç açamayacaksınız. Ama o kafeye çok benzeyen, aradığınız her şeyin daha fazlasını bulacağınız bir kentte, rüya gibi bir tatil geçirme imkanınız var. Hayallerinizi kısmen gerçekleştirecek ya da hayallerinize yepyeni senaryolar katacak bu masal kent için tek yapmanız gereken, önce bu yazıyı okumak, sonra indirimli Marsilya biletlerine göz atmak. İşte hayallerinizin bir kente yansıması, işte Marsilya’ya duyduğumuz aşkın nedenleri!

Baş Döndüren Dolgun Yapılar

Avrupa’nın en büyük ve en eski limanı olan Vieux Port’un çevresine konumlanmış görkemli yapılarıyla Marsilya çok gizemli. Liman, şehrin sosyal hayatının merkezi olduğu için burada lüks oteller, restoran ve kafeler bulunuyor. Bu çeşitlilik, çok renkli bir atmosferi de beraberinde getiriyor. Ama asıl başınızı döndürecek mimari yapılarla karşılaşmak isterseniz, başınızı biraz daha yukarı kaldırmalısınız. Şehrin en tepesinde duran Notre Dame de la Garde’yi göreceksiniz. Neo Bizans mimarisi ile inşa edilen bu muhteşem yapı, zaten Marsilya’nın sembolü. Denizin ortasında eskiden bir hapishane olan Chateau d’if ve Marsilya’nın en önemli sanat müzesi, Musee des Beaux Arts, şimdiye kadar gördüğünüz tüm yapıları sorgulamanızı sağlayacak güzellikte.

marsilya binaları

Film Setini Andıran Harika Sokaklar

Size bir sokak nasıl huzur verir? Sımsıcak insanları mı? Ya da daracık bir alana ahenk ile yerleştirilen sevimli evler mi? Belki de Arnavut kaldırımlar ve biraz da salaşlık istiyorsunuz. O halde sizi Le Panier bölgesiyle tanıştıralım. Tarihinden günümüze kadar, göçmenlere ev sahipliği yapmış ve hala göçmen mahallesi olan bu bölge, farklı kültürlere şahit olması dolayısıyla oldukça renkli. Uzun merdivenleri, dar kaldırımları ve şirin binaları ile mahalle kültürünün Fransızcası. Sokaklar; küçük klasik Fransız kafeleri, fırınlar, meydanlar, sanat atölyeleri, sabuncularla dolu. Türk filmi neşesi kıvamında eşsiz bir semt burası.

marsilya sokakları

Mis Kokulu Şehir

Az önce sabuncular dedik de aklımıza geldi. Marsilya, mis gibi kokan bir şehir. Şehrin yeşilliği, temiz havası var tabi ama bizim bahsettiğimiz koku, tamamen ünlü sabunlarından kaynaklanıyor. Yüzde 72’si zeytinyağından oluşan bu rengarenk sabunların oluşturduğu görsel şöleni muhakkak görmeli ve boy boy fotoğraflarını çekmelisiniz. Bu fotoğraflarla, Instagram’da like patlaması garanti, kesin bilgi!

marsilya 2

Lezzetli Balıklar

Avrupa’nın en eski ve en büyük limanından, denizden babası çıksa yiyeceklere müjdeli haber! Marsilya yemekleri, zengin balık çeşitlerinden oluşuyor. Kentin geleneksel yemeği, bouillabaisse. İstediğiniz çeşit balığın buğulamasıyla yapılan yemeği yemeden, Marsilya’yı fethettik demeyin. Bunun dışında midye, ahtapot, kalamar, levrek vb. balık çeşitlerinin en lezzetli ve en taze hali servise hazır. Ayrıca Marsilya, bir Akdeniz kenti olduğunu bol zeytinyağlı yemekleri ile gözümüze gözümüze sokuyor. İyi de yapıyor. Afiyetle de yeniyor.

marsilya yemekleri

Üzerine Akdeniz Ferahlığı Sinmiş İnsanlar

Marsilya’da, Fransa’nın hemen her yerinde olduğu gibi pek İngilizce konuşulmuyor. Bu yüzden, Ayasofya’yı soran turistlerle gerçekleştirdiğimiz, sesimizi yükseltip, fazlaca jest ve mimik kullandığımız diyaloglara benzer anlar yaşayacaksınız. Bu sizi neşelendirsin. Çünkü bu insanlara Akdeniz’in sıcaklığı ve rahatlığı sinmiş. Stressiz ve güler yüzlü insanların oluşturduğu şehirde kendinizi hiç yabancı hissetmeyecek, tanıştığınız her insana sarılma hissini duyumsayacaksınız. Çıkarılacak sonuç; Marsilya, insanı hümanist yapar.

marsilya 3

Marsilya'da Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

 

Avrupa ve Akdeniz Medeniyetler Müzesi

Marsilya avrupa ve akdeniz medeniyetleri müzesi

Avrupa ve Akdeniz Medeniyetler Müzesi, Marsilya’nın simgesi haline gelen turistik yapılardandır. 40.000 metrekarelik bir alana sahip olan müzede film günleri, konserler ve seminerler düzenlenir.

Notre Dame de la Garda Bazilikası

Marsilya Notre Dame Bazilikası

1864 yılında Mimar Henri-Jacques Eserandieu tarafından yaptırılmış olan Notre Dame de la Garda Bazilikas, Marsilya’nın en yüksek tepesinde yer alır. Şehrin dikkat çeken turistik bölgelerinden olan Bazilika da Marsilya’nın önemli sembollerinden biridir. İçerisinde yer alan Meryem heykeli ile de oldukça dikkat çeker.

Marsilya Eski Limanı

1840’lu yıllarda ticaret yolu olarak kullanılan Eski Liman, masmavi ve tertemiz manzarasıyla önemli bir turistik bölge haline gelmiştir. Lüks otel ve restoranların da yer aldığı bölge, özellikle bahar ve yaz akşamlarında mutlaka görülmelidir.

Le Panier

Marsilya Eski Liman’ın kuzeyinde yer alan ve Yunanların pazar bölgesi olarak bilinen La Panier, “sepet” anlamına gelir. Dar sokakları ve mistik atmosferi ile büyüleyen La Panier, Marsilya’nın sembolleşmiş turistik değerlerindendir.  

Longchamp Sarayı

Marsilya longchamp sarayı

Longchamp Sarayı, Marsilya’nın görkemli yapıları arasında yer alır. 19.yüzyılın kalıntılarını yansıtan saray, klasik Fransız mimarisinde inşa edilmiştir.

Yukarı Yukarı