Muğlanın Az Bilinen Köyleri

Muğla’nın Az Bilinen Köyleri | Muğla Köyleri

Ülkemizde öyle büyüleyici, öyle masalsı, öyle tarihi köyler var ki insan görünce kendinden geçiyor ve bu yerleşim yerlerine taşınmak istiyor. Hikayeleri ve doğal güzellikleri ile göz alan bu köşeler, cittaslow yani “sakin şehir” kavramının yükselişi ile beraber de daha fazla dikkat çekiyor. 

Özellikle büyük şehirlerdeki popülasyon artışından, gürültüden ve trafikten rahatsız olan birçok kişi, köy hayatına doğru yol alıyor. Aynı zamanda ekoturizmin giderek yaygınlaştığı ve yeşil seyahatin de öne çıktığı bir dönemde bu tür doğal yerleşim yerleri gezginlere ilham veriyor. 

Ayrıca bu ilham verici seyahat rotaları, kamp yapmaya ve trekking‘e de elverişli olabiliyor. Bu tür yerlerde kalabalıktan uzaklaşarak doğa ile baş başa vakit geçirilebiliyor. O yüzden bu yazımızda seni bir deneyimin parçası haline getireceğiz ve Muğla’nın az bilinen köylerine doğru götüreceğiz. 

Ege’nin Saklı Köyleri: Muğla’da Huzur Veren Köşeler

Muğlanın Saklı Köyleri

Ege’de ve Muğla’da birçok ilgi çekici köy bulunuyor. Bu nedenle bu köylerden bazılarını senin için seçtik. Ancak listemize geçmeden önce tekrar hatırlatmakta yarar var: Seçtiğimiz bazı yerlerde doğanın tadını doyasıya çıkarabilir ve kamp da yapabilirsin. O yüzden yanında kamp malzemelerini de götürebilirsin.

Yanında götürmek isteyebileceğin uyku tulumu, uyku ekipmanları ve yemek ya da kamp malzemeleri hakkında bilgi almak için bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edebilir, biletine göre limitleri öğrenebilirsin. 

Bu önemli hatırlatmayı da yaptığımıza göre listemize geçebiliriz. Haydi, sırt çantanı hazırla da yola çıkalım. 

1. Faralya Köyü: Eşsiz Bir Güzellik

Faralya Köyü Muğla

Faralya, denizden 440 metre yükseklikte bulunan eşsiz güzellikte bir yerleşim yeri. Diğer adı Uzunyurt olan bu yerleşim yeri, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı. Fethiye’ye 25 km, Ölüdeniz’e ise 10 km uzaklıkta bulunan bu nefes kesen cennet; Hisar, Orta ve Kabak olmak üzere 3 mahalleden oluşuyor.

Keşfedilmemiş köyler ve yeşil seyahat rotaları denilince akıllara gelen Faralya; sırtını Baba Dağı’na yaslamış, yüzünü ise Akdeniz’e dönmüş bir köy. Denizi yukarıdan kesen manzarası ile göz alan bölge, özellikle doğa ve kamp tutkunu gezginler açısından ilham verici bir rota.

Aynı zamanda tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Faralya, bir doğa harikası olan Kabak Koyu’na da oldukça yakın. Bilmeyenler için belirtmekte yarar var; Kabak Koyu da ülkemizdeki bir başka saklı cennet. 

Sarp yamaçlarla çevrili bir vadiye konumlanan Kabak Koyu’nun enfes bir plajı var. Koyun her köşesinde de tarihi değerler yer alıyor. Buradaki ormanın iç taraflarında ise saklı akarsular ve şelaleler bulunuyor. O yüzden Faralya Köyü’ne geldiğinde Kabak Koyu’na da uğrayabilirsin. 

Denize meyilli bir yamaçta, kızılçam ormanları içine kurulmuş Faralya; huzur, sakinlik, temiz hava ve dinginlik arayanlar için biçilmiş kaftan. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Dalaman’a uçmak ve buradan aktarma yapmak.

Dalaman Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

2. Kapıkırı Köyü: Bafa Gölü’nün Kıyısında 

Kapıkırı Köyü Muğla

Kapıkırı Köyü, Muğla sınırları içerisinde bulunuyor ve Bodrum‘a yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü’nün kıyısına kurulmuş köy, doğal hayatı doyasıya deneyimleyebileceğin bir yer olarak dikkat çekiyor.

Huzur arayan gezginleri kendisine çeken bölgedeki Bafa Gölü’nün kıyı uzunluğu da yaklaşık 50 km. Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle kıyıdan içeride kalan Bafa Gölü, jeolojik ve arkeolojik açıdan hayli değerli bir oluşum. 

Ayrıca belirtmekte fayda var: Bafa Gölü’nün üzerinde küçük küçük adalar yer alıyor. Bu adaların üzerinde ise Antik Heraklia Kalıntıları bulunuyor. Gölün antik dönemdeki ismi ise Latmos. Gölün civarında bulunan Beşparmak Dağları ise bölgeye masalsı bir atmosfer katıyor. 

Burada tanıklık edeceğin gün batımı manzaraları çok başka; demedi deme. Kamp yapmak istersen de burasının Türkiye’nin kamp yapılacak en güzel gölleri arasında olduğunu söylememizde yarar var. 

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Bodrum’a uçmak ve oradan aktarmak yapmak.

Muğla-Milas Bodrum Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

3. Selimiye Köyü: Mavi ile Yeşilin Buluştuğu Yer 

Selimiye Köyü Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Selimiye Köyü, mavi ile yeşilin ihtişamlı şekilde buluştuğu bir güzergah. Bir yeryüzü cenneti niteliğinde olan bölge, Hisarönü Körfezi’nin en keyifli koylarından birinde bulunuyor. 

Marmaris’e oldukça yakında bir konumda bulunan köyde, kışları yaklaşık bin kişi yaşıyor. Ancak bu oran havaların güzelleşmesiyle birlikte -özellikle yazları- artıyor. Sakin bir denize ve güvenli bir koya sahip olan bölgenin geçmişteki ismi ise Losta. Sırtını yemyeşil tepelere yaslamış huzur dolu bir kaçamak noktası olan köyün sakinleri balıkçılık, hayvancılık ve bahçe tarımı ile uğraşıyor ve tipik bir köy hayatı yaşıyor.

Son yıllarda oldukça popüler bir durak olan Selimiye Köyü’ne yaz aylarında gezginler sıkça  uğruyor. Bu nedenle kafa dinlemek ve doğa ile baş başa kalmak istiyorsan buraya sezon dışı bir zamanda gelebilirsin. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmaktan ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor.

4. Mazı Köyü: Bodrum’un Gizli Köşesi

Mazı Köyü Muğla

Bodrum’a bağlı Mazı Köyü, Gökova Körfezi’nin kuzey tarafında yer alıyor. Sevimli ve kendi halinde bir kıyı köyü olan Mazı Köyü, Bodrum’un “Bodrumlaşmamış” köşesi olarak tarif ediliyor ve bu nedenle de çok seviliyor. 

Huzur veren doğası ile dikkat çeken köy, berrak denizi ve temiz havası ile ilham veriyor. Özellikle kalabalıktan hoşlanmayan gezginlerin tercih ettiği bir yer olan Mazı Köyü, görkemli gün batımı manzaraları ile de kendisine hayran bırakıyor. 

Ayrıca mandalina ve çam ağaçları ile bezeli birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan bölge, benzersiz tatları ile de ilgi çekiyor. Eğer ruhunu dinginleştirmek ve stresten uzaklaşmak istiyorsan burası tüm sakinliği ile seni bekliyor. 

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Bodrum’a uçmaktan ve aktarma yapmaktan geçiyor. 

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Şehirden Uzakta: Türkiye’de Yıldızları İzlemek İçin En Güzel Yerler yazımıza geçebilirsin.

Bir cevap yazın