Sömestir Tatili Önerileri

Sömestir Tatilinde Neler Yapsak, Nerelere Gitsek?

Sömestir tatili, ailece vakit geçirmek ve sevdiklerinle beraber olmak için oldukça güzel bir fırsat. Hem yoğun bir iş hayatın varsa, bu dönem ailenle çeşitli aktiviteler yapmak ve stresten uzaklaşmak için de hayli cazip.

Ayrıca bu dönemde yaz dönemine göre pandemi koşullarına ve sosyal izolasyona uymak da daha kolay. O yüzden sömestir zamanında tatile çıkmak çok mantıklı. Ayrıca kış sezonunda tatile çıkmak cepler açısından da faydalı.

Bu nedenle bu yazımızda ailenle güzel vakit geçirebileceğin sömestir tatili önerilerinde bulunacağız ama öncelikle “Sömestir tatili ne zaman?, ona bir bakalım.

Sömestir (Yarıyıl Tatili) ve Ara Tatil Ne Zaman?

2021’de sömestir ya da yarıyıl tatili 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak. Ancak bu yıl pandemi koşulları nedeniyle yarıyıl tatili süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklendi. 

Ara tatil süresinin de sömestir tatiline eklenmesiyle birlikte, 25 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan sömestir tatili 15 Şubat Pazartesi günü son bulacak. Dolayısıyla öğrencileri ve aileleri uzun bir tatil dönemi bekliyor. 

O yüzden biz de aileler için “Sömestir tatilinde nereye gidilir?” sorusuna birbirinden güzel öneriler hazırlamaya çalıştık. 

Sömestir Tatilinde Nereye Gidilir?

Canın nereye istiyorsa… Nasıl olsa ucuz uçak bileti her zaman elinin altında. Karlarda yuvarlanacağın beyaz bir yarıyıl tatili, biyoloji dersinde öğrendiklerini pekiştireceğin bir doğa macerası, belki de aile büyüklerini göreceğin bir memleket yolculuğu…

Sömestir tatilinde gidilecek yerlerden bahsedeceğiz, ama önce sömestirin ne olduğuna bir bakalım. Gerçekten de sömestir ne demek?

Sömestir Nedir ve Bu Kelime Nereden Geliyor?

Sömestr Nedir

Latinceden birçok dile geçmiş bir kelime olan sömestir; Almancada “semester”, Fransızca ve İtalyancada “semestre” olarak geçiyor. 6 aylık zaman dilimini kapsayan bir kavram. Yani ikiye ayrılan öğretim yılının her bir bölümü.

Okulların yarıyıl tatili olduğu döneme sömestir tatili denmesinin sebebi de bu. Halk dilinde “okul tatili” olarak ifade ediliyor. Tatil süresi 2 hafta olduğu için “15 tatil” olarak da kullanılıyor.

Tabii bu tatil süresi kış mevsiminin en keyifli zamanına denk geldiği için akıllara hemen kış turizmi ve kış sporları geliyor. E haydi o zaman, bembeyaz bir tatilin tadını çıkarabileceğin sömestir tatili önerilerine bakalım.

Bembeyaz Bir Tatil: Sömestir Tatilinde Kayak Yapmaya Gidilebilecek Yerler

Ülkemizde muhteşem kayak rotaları bulunuyor. Hem şehri keşfedebileceğin hem de kayak yapmanın tadını çıkaracağın türden rotalar. Ayrıca belirtmekte yarar var, kış sporları yaparken sosyal izolasyon kurallarına uymak da daha kolay.

İşte, “Biz hiç şehre inmeyelim. Doğanın tadını kayakla çıkaracağız.” diyebileceğin yerler ve Türkiye’deki en iyi kayak rotalarından bazıları:

Erzurum, Palandöken: Kış Turizmi İçin Biçilmiş Kaftan

Ülkemizde kış turizmi denilince akla ilk gelen noktalardan olan Palandöken, Erzurum’un güneyinde yer alıyor. Türkiye’nin en kaliteli kayak merkezlerinden biri kabul edilen bölge, kış sporlarına tutkun gezginlerin sıkça uğradığı noktalardan.

Anadolu’da anlatılan birçok hikayeye de konu olan Palandöken, tektonik dağ grubuna giriyor ve ihtişamıyla dikkat çekiyor. Ülkemizin en gözde kış sporları merkezlerinden olan bölge seni bekliyor. Buraya kadar gelmişken Erzurum yemeklerine doymadan ve tarihi güzellikleri görmeden ayrılmak olmaz. 

Erzurum Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Kayseri, Erciyes: Bir Kış Rüyası

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri‘de yer alıyor ve bölgenin en gözde duraklarından birisi olarak parlıyor. Rakımı 2100-2400 metre arasında değişen merkezde suni karlama da yapılıyor. Burası kar uçurtması için ideal bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor. 

Zorluk dereceleri değişiklik gösteren farklı uzunluktaki Erciyes pistler seni bekliyor, güzel bir kış rüyası seni çağırıyor.

Kayseri Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Farklı Bir Sömestir Tatili Hediyesi: Avrupa Gezisi

Sömestir Avrupa Tatili

Bu uzun sömestir tatilinde Avrupa’ya gitmek ve ailece farklı bir deneyim yaşamak isteyebilirsin. Özellikle çocuklar açısından Avrupa gezisi, daha önce yaşamadıkları türden bir maceraya sahne olabilir.

Ayrıca bu dönemlerde kalabalıktan uzakta, sosyal mesafeni koruyarak gezebilirsin. Konaklamanı da daha uygun şekilde yapabilirsin. Eğer “Sömestir tatilinde Avrupa’ya gitmeliyiz.” diyorsan, işte senin için seçtiğimiz rotalar.  

Ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını da web sitemizden incelemeyi unutma.

Ohri, Makedonya: Doğanın İçinde 

Ohri; Makedonya’da bulunan ve doğası ile meşhur olan bir yer. Arnavutluk sınırına yakın bir yerde bulunan Ohri, özellikle masmavi gölü ile dillere destan. Balkanların önemli güzergahları arasında yer alan bölge, Avrupa’nın en eski ve en derin gölüne sahip. 

Aynı zamanda dünyanın en berrak suya sahip göllerinden de biri olan Ohri Gölü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eşsiz bir durak. Geçmişten günümüze birçok uygarlıktan da izler taşıyan bölge, ailece gitmek için son derece uygun. Ayrıca buraya vizesiz uçabileceğini de unutma! 

Ohri’ye ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Üsküp’e uçmak ve oradan kolayca aktarma yapmak. 

Üsküp Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Budapeşte, Macaristan: İlham Verici Bir Durak

Budapeşte, Orta Avrupa’nın en ilham verici ve nefes kesici duraklarından. Tuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş şehir, oldukça zengin bir tarihe ve görkemli bir geçmişe sahip. İhtişamlı yapıları, kültürel zenginliği ve tarihi değeri ile eşsiz bir rota olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden. 

“Işıklar Şehri” olarak anılan Budapeşte’de Doğu ile Batı’nın keyifli bir kesişimini bulabilir ve ailece unutamayacağın bir deneyim yaşayabilirsin. 

Budapeşte Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Sıcak Köşeler: Kış Aylarında İç Isıtan Yerler

Kış Aylarında Sıcak Yerler

Kış ayları bazıları için son derece eğlenceli ve çekici olsa da soğuk havaların herkese göre olmadığını kabul etmek gerekir. Doğrusunu söylemek gerekirse bazı insanlar kardan ve kıştan pek hazzetmez, havalar soğudukça da sıcak günlerin hayali ile yaşamaya başlar.  

Eğer senin de böyle bir mizacın varsa, bu rotalar tam sana ve ailene göre: 

Bodrum, Muğla: Hazır Kalabalık Değilken

Bodrum; şarkılara ve romanlara konu olmuş özel bir yer. Ege’nin kalbi olarak nitelendirebileceğimiz bir konumda bulan Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Halikarnas Balıkçısı gibi usta yazarlarımızın edebi eserlerinde anlattığı bölge; beyaz evleri, mavi koyları ve doğal güzellikleri ile vazgeçilmez bir tatil durağı.

Bodrum’un kış aylarında yaz sezonuna göre nüfusunda ciddi bir azalma olur. Dolayısıyla burası sömestir tatili için harika bir seçenek. Özellikle soğuktan hoşlanmayan bir yapın varsa, buradaki atmosfer tam sana göre. Ailece izleyeceğiniz nefes kesen gün batımı manzaraları da cabası.

Bodrum Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Kaş, Antalya: Antik Bir Güzellik

Kaş, Antalya’ya bağlı bir bölge. Tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında yer alan Kaş, ülkemizin en güzide tatil rotalarından biri. Tarih öncesi dönemlerden kalan benzersiz dokusu ile ilham veren bir yer olan Kaş, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken yeryüzü cennetlerinden biri. 

Özellikle Patara Antik Kenti ve Kaputaş Plajı ile ünlü olan bölge, doğal güzellikleri ile emsalsiz bir yer. Ayrıca bölgede birçok kamp güzergahı da bulunuyor. Ailece kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız burası tam size göre.

O yüzden aklında olsun, kamp malzemelerinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Bu nedenle bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edip limitleri de öğrenebilirsin. Kaş’a gitmenin en kolay yolu ise öncelikle Antalya’ya uçmak ve oradan da aktarma yapmak.

Antalya Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Akıllı Çocuklara Özel Bonus Bölüm: Sömestir Tatilinde Nasıl Ders Çalışılır?

Tatilde Ders Çalışmak

Okul hayatında başarıyı hedefliyor ve her zaman rakiplerinin önüne geçmek istiyorsan performansını her zaman yüksek tutman gerektiğinin farkındasındır. Başarılı notlara sahip olmanın en pratik yolu ise düzenli çalışmaktan ve tatillerde bile bilgilerini tazelemekten geçiyor.

  • Yarıyıl boyunca sürdürdüğün çalışma programını biraz esneterek tatil boyunca devam ettir.
  • Tatilde seyahate çıkacaksan gideceğin yerin kültürü ve tarihi konusunda mutlaka araştırma yap. Çünkü en güzel öğrenme yöntemlerinden biri, gezerek ders çalışmak.
  • Gittiğin yerin tabiatını da inceleyerek coğrafya ve biyoloji derslerinde öğrendiğin şeyleri pekiştirebilirsin.
  • Uyku programını bozman sana okullar açılınca bir zorluk olarak geri dönebilir. Uyku düzenini bozmamaya çalış, ama asla kendini fazla zorlama. Tatildesin, rahatlamak hakkın!
  • İnsanlar öğrendiklerinin yaklaşık %60’ını bir günde unutuyor, çünkü beynimiz böyle çalışmaya programlanmış. Beyin, gereksiz şeyleri eliyor ve bilinçaltına atıyor. Yani “Gerçek hayatta bu şeyler ne işimize yarayacak” dediğin şeyleri zihnin zaten silecek. Bu yüzden notlarını en yüksek derecelerde tutmak için her gün bilgilerini tekrar etmeyi unutma.
  • Tatil aynı zamanda kötü notların için bir fırsat. Eksik olduğun noktaları araştırarak zayıf noktalarını güçlendirebilirsin. Bunun için sana bir taktik vereceğiz. Örneğin matematik dersinde trigonometride kötü olduğunu düşünelim. Bu belki de sadece seninle değil, öğretmeninle de alakalıdır. Öğretmeninin anlatış tarzı, senin anlama şeklinle uyum sağlamamıştır. Youtube’da trigonometriyi anlatan birçok uzman var. Hadi bakalım, bir de onları dene! Belki içlerinden biri senin çok daha kolay anlayabileceğin şekilde anlatıyordur.

Son olarak çalışan her şey dinlenmek zorunda. Bu tıpkı gündüz ve gece gibi… Kendini çok zorlama, tatildesin; eğlen, gez, dinlen, dans et, koş ve arkadaşlarınla vakit geçir. Ancak öğrenmeyi hiçbir zaman bırakma!

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...