BolBol
Üye Girişi

Antalya'da Gezilecek Yerler - Antalya'da En Popüler 32 Yer

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Antalya, bünyesinde barındırdığı keyif dolu fırsatlarla her yaş grubundan gezgini kendisine hayran bırakıyor. Türkiye’nin turizmdeki amiral gemisi olan kentte, farklı temalardaki geziler için tercih edilebilecek birçok mekân bulunuyor. Eğer kentte geçireceğiniz tatil günlerinde nerelere öncelik vereceğinize karar veremiyorsanız, sizin için hazırladığımız Antalya gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz.

Antalya gezilecek yerler

Kaleiçi

Antalya gezilecek yer listesi hazırlıyorsanız, ilk sıraya kentin farklı dönemlerine ışık tutan Kaleiçi’ni yazabilirsiniz. Antalya merkeze yakın gezilecek yerler listesinde başta gelen Kaleiçi, aynı zamanda konaklama, alışveriş ve yeme-içme açısından da pek çok seçeneği bünyesinde barındırıyor. Bölgenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken şu cazibe noktalarını ziyaret etmeye öncelik verebilirsiniz:

Antalya Kaleiçi

Yivli Minare

Zarif yapısıyla hayranlık uyandıran Yivli Minare, kent merkezindeki en önemli Selçuklu eserlerini başında geliyor. 1230 yılında I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan yapı, kesme taş işçiliği ve turkuaz çinileri ile dikkat çekiyor. Hazır buraya kadar gelmişken hemen yanı başındaki 6 kubbeli tarihî camiyi de ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Karatay Medresesi

Yivli Minare’nin ardından rotanızı Antalya Karatay Medresesi’ne çevirebilirsiniz. 1250 yılında adını aldığı Celaleddin Karatay tarafından inşa ettirilen medrese, Selçuklu mimarisinin tüm özgün yönlerini günümüze taşıyor. Yapıyı ziyaret ettiğinizde özellikle taş oymalarla süslü taş kapısını incelemeye zaman ayırabilirsiniz.

Kaleiçi Panoramik Asansör

Kaleiçi ve çevresini bir de yukarıdan görelim diyorsanız, Kaleiçi Panoramik Asansör aracılığıyla seyir terasına çıkabilirsiniz. 24 saat açık olan asansör, 2014 yılından beri ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Kaleiçi Marina

Kaleiçi’nin alışveriş fırsatları ile dolu dar sokaklarından deniz kıyısına doğru yürürseniz, keyifli dakikalar geçirebileceğiniz Marina’ya ulaşabilirsiniz. Roma döneminden beri liman olarak kullanılan bölge, küçük tiyatrosuyla yılın belirli dönemlerinde konserlere ev sahipliği yapıyor.

Kaleiçi Marina’da dilerseniz yalnızca yürüyüş yollarında dolaşmakla yetinebilirsiniz. Karnınız acıktığında balıkçı restoranlarında, akşam eğlenmek istediğinizde barlarda yerinizi alabilirsiniz.

Hıdırlık Kulesi

Asırlar önce Kaleiçi’ni çevreleyen surlardan günümüze ulaşan nadir kısımlardan biri olan Hıdırlık Kulesi’nin kökenleri 2. yüzyıla kadar uzanıyor. Kule, Antalya Körfezi’nin ve Beydağları’nın enfes manzarasına hâkim bir noktada yer alıyor. İmparator Hadrianus’un emriyle yapımı gerçekleştirilen kulenin alt kısmı kare, üst katları ise silindir tasarıma sahip.

Hadrian Kapısı

Kaleiçi’ndeki gezilecek yerlerden bahsederken Hadrian Kapısı’na ayrı bir bölüm ayırmak gerekiyor. Zira yapı, görünümü kadar tarihiyle de kentin önemli bir parçası olma özelliği taşıyor. Atatürk Caddesi üzerinde yer alan anıtsal kapı, M.S. 130 yılında İmparator Hadrianus’un kente gelişini kutlamak amacıyla inşa edilmiş. Simetrik tasarımlı kapı, yapım sürecinde göz alıcı oymalar ve kabartmalar ile süslenmiş.

Yerel halkın Üç Kapılar olarak adlandırdığı tarihî eserin her iki yanında birer kule bulunuyor. Kapının güney tarafında yer alan Julia Sancta Kulesi, ana yapının aksine blok taşlardan oluşan son derece sade mimariye sahip. Kuzey taraftaki kuleye odaklandığınızda tasarımının daha farklı olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Zira alt tarafı Roma, üst katları ise Selçuklu döneminden kalma.

Antalya Etnografya Müzesi

Antalya merkez gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız, Etnografya Müzesi’ne de göz atmanızda fayda var. Müze, şu ana kadar sizlere anlattığımız diğer ikonik mekânlar gibi Kaleiçi’nde yer alıyor. Kenti etnografik açıdan tanımanızı sağlayacak kültürel tesis, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan Alt ve Üst Konak isimli iki yapıda faaliyet gösteriyor.

Alt Konak’ın ilk katındaki sergi alanlarını gezerken Kaleiçi’nde gerçekleştirilen kazılar sonucunda bulunmuş Türk-İslam eserlerini yakından inceleyebilirsiniz. Bu katta ayrıca Aspendos Tiyatrosu’nun saray olarak kullanıldığı Selçuklu zamanından kalma çiniler sergileniyor. Yapının ikinci katına çıktığınızda ise Osmanlı dönemi silahlarını, gündelik yaşamda kullanılan eşyaları görebilirsiniz.

Üst Konak isimli bölümde, yine ağırlıklı olarak Osmanlı dönemindeki gündelik yaşama dair canlandırmalarla karşılaşabilirsiniz. 19. yüzyıldan kalma konağın bazı odaları ise Yörük kültürünü tanıtmaya ayrılmış.

Antalya Etnografya Müzesi’ni, yıl boyunca ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müze, 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.30’dan 19.30’a kadar ziyarete açık tutuluyor. 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise ziyaret saatleri 08.30-17.30 olarak değişiyor.

Karaalioğlu Parkı

Kent yaşamını ilk elden gözlemlemek isterseniz, Antalya gezilecek yerler listenize Karaalioğlu Parkı’nı ekleyebilirsiniz. Park, 1941 yılında başlayan ve üç yıl süren bir inşa sürecinin ardından kente kazandırılmış. Yapım aşamasında, Perge Antik Kenti örnek alınarak hazırlanan plana sadık kalınmış. Yani parkı gezerken tıpkı antik kentte olduğu gibi üç farklı yürüyüş yolu aracılığıyla Antalya Körfezi’nin eşsiz manzarasını seyretme olanağına kavuşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz Karaalioğlu Parkı, yerel halk için önemli bir ferahlama alanı görevi üstleniyor. Siz ise 140 bin metrekarelik yeşil alanı, Antalya Körfezi manzarasını fotoğraflamak, kente özgü florayı yansıtan bahçeleri gezmek ve 54 farklı kuş türünü gözlemlemek için ziyaret edebilirsiniz. Özellikle gün batımında şahit olacağınız körfez manzarası birçok gezgin tarafından nefes kesici olarak tarif ediliyor.

Aşağı Düden Şelalesi

Hazır konu nefes kesen manzarayken Antalya Kepez gezilecek yerler arasında bulunan Aşağı Düden Şelalesi’ni es geçmemek gerekiyor. Çünkü şelalenin Akdeniz ile buluştuğu noktada oluşan manzaralara şahit olduktan sonra “İyi ki gelmişim!” diyebilirsiniz. Kent merkezine 8 kilometre uzaklıkta, Lara istikametinde bulunan doğal oluşum; yerel halk tarafından Karpuzkaldıran olarak isimlendiriliyor.

Düden Nehri’nin ağzından 40 metre kadar aşağı akan suların oluşturduğu manzarayı, Gençlik Parkı’ndan rahatlıkla izleyebilirsiniz. Alternatif olarak Kaleiçi Marina’dan kalkan tur teknelerine binerek şelalenin hayranlık uyandıran manzarasına aşağıdan şahit olabilirsiniz.

Antalya Kum Heykel Müzesi (Sandland)

Sabahları yürüyüş için enfes bir rotaya sahip, Altınkum Plajı’na ev sahipliği yapan Lara’da bir sonraki ziyaret noktanız olarak Antalya Kum Heykel Müzesi’nde karar kılabilirsiniz. Sandland adıyla da tanınan kültürel mekânda, yüzlerce devasa kumdan heykel sergileniyor. Lara Sahili’ndeki müzede sergilenen eserler, farklı sanatçıların imzasını taşıyor.

Alanında dünyanın en büyüklerinden biri olan müzeyi, sergilenen mitolojik ve popüler kültür temalı eserler dışında için uzay gözlemi yapmak amacıyla ziyaret edebilirsiniz. 7 bin metrekarelik alanı kaplayan mekânı, 1 Mayıs-1 Kasım tarihleri arasında 09.00’dan 23.00’e kadar gezebilirsiniz. Tesis, bu tarihler dışında 09.00-19.00 saatlerinde ziyarete açılıyor. Bilet fiyatları, vatandaşlığa göre farklılık gösteriyor.

Lara Plajı

Aşağı Düden ve Kum Heykel Müzesi’ne ev sahipliği yapan Lara’nın, Antalya merkezdeki en güzel plajlardan birine ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Kent merkezinden yalnızca 15 kilometre uzaklıktaki Lara Plajı, kumulları ve kızılçam ormanı ile konuklarını büyülüyor. 2 kilometrelik sahil şeridine sahip plaj, sığ yapısından dolayı çocuklu aileler ve yüzme konusunda kendine güvenemeyenler için oldukça ideal.

Antalya Lara Plajı

Denize girip serinlerken manzara izleme keyfi yaşayabileceğiniz Lara Plajı’nda ücret ödemeden yüzüp eğlenebilirsiniz. Tabii dilerseniz plajda bulunan ücretli tesisleri de tercih edebilirsiniz.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya turistik yerler denildiğinde ilk akla gelen mekânlar arasında kentin geçmişine ışık tutan arkeoloji müzesi de yer alıyor. Toplu taşıma rotası üzerindeki Antalya Arkeoloji Müzesi’nde, Perge Antik Kenti’nde bulunan heykelleri yakından inceleyebilirsiniz. Yalnız buraya kadar gelmişken doğa tarihi ve prehistorya koleksiyonuna da göz atmayı sakın unutmayın.

Antalya’nın prehistorik dönemlerinden Osmanlı zamanına kadar uzanan zengin tarihini gözler önüne seren müze, 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze Kart sahibiyseniz, bu ücreti ödemeden 14 sergi alanını keyifle gezebilir ve bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

Atatürk Kültür Parkı

Antalya Arkeoloji Müzesi ziyaretinizi tamamladıktan sonra hemen yanı başındaki Atatürk Kültür Parkı’nda gezmeye zaman ayırabilirsiniz. Zira park, hem yalnız seyahat eden gezginlerin hem de ailelerin ilgisini çekebilecek çeşitli cazibe ve kültür merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Parkta dilerseniz yapay gölün kenarında oturup soluklanabilir veya keyifli anlar yaşamak için Aquapark’a rotanızı çevirebilirsiniz. Kültürel etkinliklerden hoşlanıyorsanız, Cam Piramit’e veya Atatürk Kültür Merkezi’ne zaman ayırabilirsiniz. Sıcak bir yaz gününde biraz serinlemek içinse hemen bir toplu ulaşım aracına atlayıp soluğu Konyaaltı Plajı’nda alabilirsiniz.

Konyaaltı Plajı

Tatil sürenizin büyük kısmını kent merkezine ayıracaksanız, deniz keyfi yapmak için Lara ile birlikte Konyaaltı Plajı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Antalya Konyaaltı gezilecek yerler listesinin ilk sırasına yazılabilecek dünyaca ünlü plaj, 7 kilometrelik sahil şeridini kaplıyor. Arka tarafında otellerin sıralandığı Konyaaltı’ndaki plaj, Lara’daki türdeşinden daha serin ve aniden derinleşen bir yapıya sahip.

Antalya Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı’nda, ücretsiz bölümlerin yanı sıra 30’dan fazla özel tesis bulunuyor. Aynı zamanda plajın sahil yolu ile buluştuğu bölümde, belirli aralıklarla yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafeler faaliyet gösteriyor. Dört mevsim boyunca çeşitli etkinliklere sahne olan Konyaaltı Plajı’nda denize girip güneşlendikten sonra Sahil Antalya Yaşam Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Karain Mağarası

Antalya’da deyim yerindeyse adım başı gezilip görülmeye değer bir turistik mekân bulunuyor. Eğer rotanızı eskiden Burdur’a ulaşım sağlayan yola çevirirseniz, bu mekânlardan biri olan Karain Mağarası’na ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olan oluşum, doğa tutkunları kadar tarihe meraklı gezginlere de hitap ediyor.

Karain Mağarası’na ulaştığınızda, ilk olarak ön tarafında yer alan traverten ovasını görebilirsiniz. İç kısmına girdiğinizde ise farklı kaya formasyonları ile günümüzden 600 bin yıl öncesine tarihlenen insan yerleşimlerinin izlerine rastlayabilirsiniz. 08.00-17.00 saatler arasında ziyaret edilebilen mağarada bulunan kalıntıların bir kısmı hemen yanı başındaki Karain Müzesi’nde sergileniyor.

Tahtalı Dağı

Antalya tatiliniz esnasında kentin doğal güzelliklerine odaklanmayı hedefliyorsanız, gezilecek yerler listenize Tahtalı Dağı’nı dahil edebilirsiniz. Antalya Kemer gezilecek yerler listesinin başında gelen Tahtalı Dağı, Olimpos Dağı olarak da bilinir. Olimpos Dağı’nın zirvesine, soluk kesici manzaralara tanık olmanızı sağlayacak teleferikle çıkabilirsiniz. Teleferik giriş ücreti, yaşa ve yolculuğun çift ya da tek yön olmasına göre farklılık gösteriyor. Olimpos Teleferik resmî web sitesi aracılığıyla Antalya ve Kemer transfer hizmetleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Antalya kışın gezilecek yerler listenizin vazgeçilmezi olmaya aday Olimpos Dağı’nın zirvesine ulaştığınızda dilerseniz restoranda sunulan ürünlerin tadına bakabilirsiniz. Amacınız doğa sporlarıyla vakit geçirmekse yürüyüş parkurlarını arşınlayabilirsiniz. Beydağları’nın enfes manzarasını kuşbakışı görmek isterseniz, yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Dağın çeşitli noktalarında ayrıca tırmanış yapmaya uygun parkurlar bulunuyor.

Çıralı

Küçük bir sahil beldesi olan Çıralı, pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle ünlü. Güneyinde bulunan Olympos harabeleri birçok mite konu olmuş önemli bir antik alan. Kuzeyindeki Chimera (Yanartaş) ise yine mitolojik bir bölge, bu kayalıklar altından sızan metan gazı sayesinde taşların arasında hiç sönmeden yanan ateşler var.

Beydağları Milli Parkı

Hazır Olimpos Dağı’ndan bahsetmişken parçası olduğu Beydağları Milli Parkı’nı da unutmayın. Neden mi böyle diyoruz? Çünkü mili park, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan ve antik çağın Anadolu’daki en önemli rotalarından Likya Yolu’nun bir kısmına ev sahipliği yapıyor. Yürüyüş yapma amacıyla bölgeye gitmeyi planlıyorsanız, özellikle Kemer-Çukuryayla-Akboyun rotasını takip edebilirsiniz. Bu rota sizi Yörük kültürünü tanımanızı sağlayacak köylere götürür.

Beydağları Milli Parkı geziniz esnasında Phaselis Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Uzun süre hafızanızda yer edecek bir deniz keyif yaşama fikrinizi gerçeğe dönüştürmek için Musa Dağı eteğindeki Ceneviz Koyu’na uğrayabilirsiniz. Koydan biraz açılıp dalış yaptığınızda harika su altı fotoğrafları çekme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Beydağları Milli Parkı’na giriş ücreti, araçlı/araçsız girişe göre farklılık gösterirken parkın içerisindeki bazı noktalarda çadır kurulmasına izin veriliyor. Bu alanlar, her biri görülmeye değer Göynük, Kındılçeşme, Göynük Kanyonu olarak sıralanıyor.

Phaselis Antik Kenti

Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde görülmeye değerin başında gelen bölgelerden biri olan Phaselis Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu kolonistler tarafından kurulmuş. Kent, üç limanı sayesinde kısa sürede bölgedeki en zengin yerleşimlerden biri haline gelmiş. Hem Pamfilya hem de Likya sınırları içerisinde yer alan antik kent; M.Ö.. 333’te Makedon Krallığı’nın, M.Ö. 43’te ise Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiş.

Günümüzde çam ormanlarıyla iç içe olan Faselis Antik Kenti’ni 08.00-17.00 saatleri arasında gezerken su kemerlerine ait kalıntıları görebilirsiniz. Ayrıca antik tiyatro ile Bizans döneminden kalma bazilika kalıntılarını yakından inceleyebilirsiniz. Antik kenti gezerken siyah kumlu plajı aracılığıyla denize girip güneşlenme imkânı bulabilirsiniz.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya günübirlik gezilecek yerler denildiğinde genelde yaz tatili ile alakalı mekânlar hemen akla geliyor. Ancak kent, yaz aylarında bile kayak keyfi yapmak gibi fırsatları da gezginlere sunuyor. Eğer kış sporlarıyla ilgileniyorsanız, tatil planlarınızda Saklıkent Kayak Merkezine yer verebilirsiniz. Kayak merkezi, Antalya’nın 45 kilometre kadar batısındaki Beydağları’nda bulunuyor.

Kayak merkezine 500 numaralı otobüse binerek rahatça ulaşabilirsiniz. Saklıkent’te kayak keyfi yaşamak için ödemeniz gereken ücret, seçeceğiniz çıkış sayısına bağlı olarak değişiyor. Amatörden profesyonele kadar farklı kitlelere hitap eden merkezde ekipman kiralaması yapılıyor ve konaklama seçenekleri bulunuyor. Saklıkent’te kayak deneyimini Kendi ekipmanınız ile yaşamak isterseniz, nelere dikkat etmeniz gerektiğini içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Antalya-Mersin yolunun 15. kilometresinden sola dönüp 7 kilometre daha giderseniz, Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nı ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz. 33 hektarlık alanı kaplayan tabiat parkı, zengin floranın yanı sıra adından da anlayabileceğiniz üzere Kurşunlu Şelalesi’ni bünyesinde barındırıyor. Parkın gözbebeği konumundaki şelale, 18 metre yükseklikten dökülüyor.

Kurşunlu Şelalesi, küçük akıntı yolları ile birbirine bağlı 7 küçük göletin bulunduğu 2 kilometrelik kanyonun içerisinde yer alıyor. Şelale ve çevresindeki diğer oluşumların harika manzarasını seyir teraslarından izleyebilirsiniz. Doğa yürüyüşü için ideal tabiat parkında, 200 yıllık değirmende fotoğraf çekilip bitki ve hayvan gözlemine zaman ayırabilirsiniz.

Perge Antik Kenti

Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en düzenli yerleşimlerinden Perge Antik Kenti, Aksu’da görme fırsatı bulabileceğiniz ikinci kültürel durak. Antalya Belek gezilecek yerler listesindeki en cazip mekanlardan biri olan antik kent, merkeze yalnızca 17 kilometre uzaklıkta. Biri doğu-batı, diğer ikisi kuzey-güney yönünde uzanan üç cadde çevresinde gelişmiş. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kentin bu yapısı, Karaalioğlu Parkı’nın planlarına esin kaynağı oluşturmuş.

Perge Antik Kenti, mimarisi kadar heykeltıraşlık konusundaki gelişmişliğiyle de antik dönemin en önemli yerleşimleri arasındaymış Kentin bu yönünü tanımak için Antalya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kenti dolaşırken ise günümüze ulaşmayı başaran antik tiyatrosunu ziyarete öncelik verebilirsiniz. Kenti, 08.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Termessos Antik Kenti

Konu Antalya ve çevresindeki antik kentler olduğunda, Termessos Antik Kenti’ni de sakın unutmayın. Antik Kent, Güllük Dağı’nın zirveleri arasında vadiye Anadolu’nun en eskilerinden olan Luviler tarafından kurulmuş. Kent, zamanında o kadar güçlü bir savunmaya sahipmiş ki M.Ö: 333 yılında Büyük İskender’in ordusu bile Termessos’a adım atamamış.

Roma İmparatorluğu zamanında da bağımsızlığını koruyan Termessos, depremler nedeniyle terk edilmiş. Asırları yıpratıcı etkisinin hissedildiği kenti gezerken anıtsal yapıların kalıntılarını gezebilir, antik dönemden izler taşıyan mezarları inceleyebilirsiniz.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Kurşunlu ve Perge ziyaretlerinizi tamamladıktan sonra Alanya yönünde biraz daha ilerlerseniz, Aspendos Antik Tiyatrosu’na ulaşabilirsiniz. Anadolu’da Roma döneminden kalma en ünlü yapılardan biri olan antik tiyatro, M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiş. Yapımı tamamlandığında aynı adını aldığı kentin en görkemli yapısı haline gelen tiyatro, 15-20 bin kişiyi ağırlayabiliyormuş.

Selçuklu döneminde saray olarak kullanılan Aspendos Antik Tiyatrosu, her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Tiyatro hakkında detaylı bilgi edinmek için sesli rehberlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Yapıyı ziyaret ettikten sonra ise bir dönem kentin gelişiminin merkezinde yer alan su yollarının kalıntılarına odaklanabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Hemen bir Antalya uçak bileti alıp kente hızlıca seyahat ederek Akdeniz Havzası’ndaki en büyük doğal servi ormanında dolaşmaya ne dersiniz? Peki, coşkuyla akan Köprüçay’da rafting yapmak ilgiliniz çeker mi? Eğer her iki soruya da cevabınız “Evet!” ise Antalya gezilecek yerler listenize Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı yazabilirsiniz. Şelalesi ile ünlü Manavgat ilçe sınırları dahilindeki milli park, Türkiye’nin en uzun kanyonlarından bir tanesi. Dik duvarları, tırmanış yapmaya müsaitken 45 kilometrelik kısmını Aziz Paul Yolu oluşturuyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda, dilerseniz jeolojik yapı ve yaban hayat gözlemciliği, safari, kampçılık gibi aktivitelere yoğunlaşabilirsiniz. Milli parkta ayrıca yeme-içme tesisleri ile konaklama için bungalov ev seçenekleri bulunuyor. Tüm bu olanaklardan yararlanmanın dışında milli parkta zaman geçirirken M.Ö. 5 yüzyılda kurulmuş Selge Antik Kenti’ni gezebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Antalya Manavgat gezilecek yerler, yalnızca milli park sınırları içerisindekilerden ibaret değil. Zira ilçe sınırları içerisinde göz kamaştırıcı güzellikteki Manavgat Şelalesi de bulunuyor. İlçe merkezine yalnızca 4 kilometre mesafedeki şelale, 5 metre gibi mütevazi bir yükseklikten akıyor. Ancak genişliği, doğal oluşumun görkemini eşsiz hale getiriyor.

Şelalenin kaynağı konumundaki Manavgat Nehri, yüksek debisi sayesinde rafting tutkunlarını kendisine çekiyor. Orta ve üst seviyede deneyime sahip raftingcilere hitap eden parkur, nehrin Şahap Köprüsü ile Sevinç Köyü arasındaki 19 kilometrelik kısmını kapsıyor.

Side Müzesi

Manavgat’a yönelik programınızı oluşturduktan sonra Antalya Side gezilecek yerler araştırmasına mı sıra geldi? O halde ilk olarak Side Müzesi’ni ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Müze, Side Antik Kenti’nde bir zamanlar hamam olarak kullanılan yapıda ziyaretçilerini ağırlıyor. Yapı, aslen 2. yüzyılda inşa edilmiş. Ancak günümüze ulaşan görünümünü büyük oranda 5. ve 6. yüzyıllarda yapılan genişletme çalışmaları sonucunda edinmiş.

Side Müzesi koleksiyonu; Helenistik, Roma ve Bizans dönemi eserlerinden oluşuyor. Koleksiyon büyük oranda torsa portreler, kabartmalı lahitler, yazıtlar, sunaklar ve diğer antik mimari kalıntılardan oluşuyor. Tabii müzeyi gezerken Pamfilya ve Pisidya kentlerine ait sikkeleri de görebilirsiniz.

Alanya Kalesi

Alanya’nın simgelerinden kale, korunaklı yapısı nedeniyle Helenistik Dönem’den Osmanlı zamanına kadar uzanan asırlar boyunca kullanılmış. 6,5 kilometreye yakın surlarla çevrili Alanya Kalesi, bünyesinde Tophane ve Tersane gibi görülmeye değer alanları barındırıyor. Kaleyi, 08.00-17.00 saatleri arasında Müze Kart sahibiyseniz ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Kalesi

Kale ziyaretinin ardından hemen yanı başındaki Kızıl Kule’yi gezebilirsiniz. 1226 yılında kale savunmasını güçlendirmek amacıyla Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilen yapı, günümüzde Alanya Etnografya Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Myra Antik Kenti

Antalya gezilecek tarihî yerler arasında bulunan Myra Antik Kenti, Demre’de en çok ziyaret edilen kültürel durakların başında geliyor. Bir zamanlar Likya Uygarlığı’na başkentlik yapan antik yerleşim, Anadolu topluluklarının asırlarca Tanrıça Kybele olarak taptıkları figürün Artemis’e dönüştüğü yer olarak biliniyor.

08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık Myra Antik Kenti’ni gezerken nekropol alanındaki kaya mezarlarını görmeye öncelik verebilirsiniz. Ardından Roma dönemine ait tiyatroya yönelebilirsiniz. Hazır buraya kadar gelmişken Çayağazı Limanı ile Andriake Antik Kenti arasındaki kuş cennetine de uğrayabilirsiniz.

Kekova

Kaş ve Demre arasında bulunan Kekova, mistik bir atmosfere sahip küçük bir ada. Adanın kuzeyindeki batık antik kent kalıntılarına Üç Ağız’dan kiralanan teknelerle ulaşmak mümkün. Kalıntıların bulunduğu yerlerde yüzmek yasak, ancak kalıntı bulunmayan alanlarda yüzülebiliyor.

St. Nicholas Kilisesi

Antalya Kaş gezilecek yerler araştırması esnasında gezginler genelde Demre’deki mekânlara da odaklanıyor. Bu mekânlardan biri olan St. Nicholas Kilisesi’nin, Noel Baba’nın mezarına ev sahipliği yaptığına inanılıyor. Dolayısıyla kilise, özellikle yaz aylarında birçok gezginin uğradığı bir kültür durağına dönüşüyor.

Noel Baba Kilisesi olarak da tanınan dinî yapı, 365 yılında yaşamını yitiren Aziz Nikolaos için Myralılar tarafından inşa ettirilmiş. Kilisenin duvarlarına bakarsanız, azizin gerçekleştirdiğine inanılan mucizelere dair tasvirleri görebilirsiniz. Aziz Nikolaos’un Roma döneminden kalma lahdi ise balık pulları ve akanthus yaprakları kabartmalarıyla ilgi çekici görünüm oluşturuyor.

Antalya’nın en dikkat çekici özelliği dört bir yanında tarihî alanların, doğal güzelliklerin ve eğlence dolu mekânların bulunması. Kente defalarca gitmenize rağmen hâlen daha “Keşke şurayı da görseydim!” diyorsanız, hemen bir uçak bileti alıp bu düşüncenizi gerçeğe dönüştürün!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Antalya’nın en güzel gezilecek yeri neresi?

Antalya merkezde ne yapılır?

Antalya hafta sonu nereye gidilir?

Antalya bölgesinde çocuklarla birlikte gidilecek yerler nereler?

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.