SAYFA BAŞINA DÖN

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Şehir Rehberi


Budapeşte, Avrupa’nın yeni gözde tatil rotası; sıra dışı eğlence mekânları, birbirinden keyifli kaplıcaları ve görkemli tarihiyle gezginleri kendine çağırıyor.


Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna Nehri’nin sınırlarını oluşturduğunu Budin ve Peşte isimli iki kasabanın 19 yy sonlarına doğru birleştirilmesiyle bir metropol olma yolunda ilk adımlarını atmış.


Budapeşte’nin tarihi çok eskilere dayanıyor ama Macarlar buraya MS 9 yy civarında gelmişler. Asya’dan gelen Macar milleti burada Hristiyanlaşmış ve batı kültürünü özümseyerek kendi kültürlerine yeniden şekil vermişler. Macarlara Avrupalılar’a Hungary (Hun-gary) demelerinin sebebi onların Asya’dan gelmesinden ötürü.


Macaristan gezilecek yerlerinin çoğuna sahip Budapeşte şehrine Pegasus düzenli olarak ucuz uçak bileti kampanyalarıyla uçuyor. Erken rezervasyon fırsatlarıyla Budapeşte uçak bileti fiyatları inanılmaz miktarlara düşerek Budapeşte gezisi için gerekli bütçeleri ekonomikleştiriyor. Budapeşte tatilinizi planlarken Pegasus’un tarifelerine göz gezdirerek giderlerin en uygun olduğu dönemi öğrenebilirsiniz.


İstanbul-Budapeşte uçak bileti, İzmir-Budapeşte uçak bileti, Ankara-Budapeşte uçak bileti ve Antalya-Budapeşte uçak biletini Pegasus’tan alan gezginler Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı olmak üzere Budapeşte uçuşlarına başlıyorlar. İstanbul dışından gelen yolcularımız İstanbul aktarmalı olarak uçuyorlar.


İstanbul-Budapeşte uçakla kaç saat diye düşünüyorsanız sorunun cevabı hava şartları idealse sadece 15 dakika. Pegasus ayrıcalığıyla Budapeşte’ye uçan gezginler Budapeşte Havalimanı’na iniş yapıyorlar.

 

budapeste-sehir-rehberi


Budapeşte gezi rehberi için şehrin resmi internet sitesi: http://www.budapest.com/ 

Budapeşte şehir rehberi için birçok mobil uygulama bulunuyor. Buraya tıklayarak kullanıcılar tarafından en beğenilmiş ilk beşe göz gezdirebilirsiniz.


Offline şekilde de çalışan bir Budapeşte rehberi:

Android

iOS


Budapeşte’de Hangi Dil Konuşuluyor?


Budapeşte’de konuşulan dil Macarca. Merkezi, turistik ve öğrenci bölgeleri dışında İngilizce yaygın olarak kullanılmıyor. Macar dilinde Osmanlı’nın etkisiyle geçmiş Türkçe kelimeler var ve sayısının 100 kadar olduğunu varsayılıyor.


Budapeşte Para Birimi


Macaristan, Avrupa Birliğine üye olduğu halde kendi para birimini kullanıyor. Budapeşte para birimi olarak kullanılan forint, Türk Lirası’ndan daha değersiz olarak piyasalarda dolaşıyor. 1 forint kaç TL sorusunun cevabı 0,0116 (2016).


Budapeşte’de Yaşam


Budapeşte nüfusu 2013 raporlarına göre yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi ve banliyö nüfusuna da ekleyince bu sayı 2 milyon 500 bini geçiyor. Eğitim ve bilime çok önem veren Macarlar, entelektüel ve özgüveni yüksek insanlar. Macarlar sohbet etmeyi sever ve kendi tarihleriyle övünürler. Budapeşte turunuzda hem Macarlarla hem de dünyadan gelmiş diğer gezginlerle tanışma kaynaşma fırsatı yakalayacaksınız.


Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü Budapeşte’de, Peşte yakası daha çok ekonominin merkezi konumunda; büyük bankalar ve dünyanın ünlü markalarının şubeleri bu bölgeye konumlanmışlar. Tuna kısmının batı yakası daha çok tarihi bölgelerden, doğu yakası ise daha çok modern yerleşim alanlarından oluşuyor.


Macaristan turu, gezginlere hem Avrupa hem de Osmanlı tarihine yakından inceleme şansı veriyor. Budapeşte müzeleri bu konuda çok zengin koleksiyonlara sahipler.


Budapeşteliler akşam yemeklerini dışarıda beraberce yemeği seviyor. Özellikle güzel havalarda, Budapeşte restoran ve kafeleri dolup taşıyor.


Budapeşte’de Saat


Budapeşte’de saat, Orta Avrupa zaman dilimine göre düzenleniyor (CET=GMT+1). Budapeşte-Türkiye saat farkı kış döneminde 2, yaz döneminde 3 saat. Budapeşte’de zaman, Türkiye’ye göre daha geride. Yani İstanbul’da saat 11.00 iken kış döneminde orada saat 09.00 oluyor.


Budapeşte’de Ulaşım


Budapeşte toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş durumda. Metrolar, otobüsler, feribotlar ve tramvaylar şehrin her köşesini birbirine bağlıyor. Toplu taşıma sisteminde tek seferlik, 10 seferlik ve günlük sınırsız sefer hakkı veren biletlerin yanı sıra aylık olarak doldurduğunuz seyahat kartları da kullanılıyor. Budapeşte toplu taşıma ücretleri:

Biletmatiklerden tekli bilet alırsanız 350, otobüs şoförlerinden alırsanız 450 forint (2016).
Günlük sınırsız kullanım hakkı veren bilet 1650 forint.
10 seferlik bilet 3000 forint.


Budapeşte şehir içi ulaşım ücretleri ayrıntılarına buraya tıklayarak bakabilirsiniz.


Budapeşte’de toplu taşımayı biletsiz kullanmanın cezası 8000 forint. O yüzden araçlara binmeden önce biletlerinizi her zaman kontrol etmenizi öneriyoruz.


Budapeşte ulaşım konusunda ücretsiz toplu taşımaya biniş hakkı veren, aynı zamanda birçok müze ve galeriye giriş sağlayan bir kart var: Budapest Card.

 

budapeste-sehir-rehberi


Budapeşte Gezisi Öncesinde Bilinmesi Gerekenler


Budapeşte’de kredi kartları merkezi ve popüler yerlerde kullanılıyor, yerel dükkanlar genellikle nakit parayla çalışıyorlar.
Budapeşte ucuz mu diye merak ediyorsanız cevabına sevineceksiniz. Budapeşte turu, diğer birçok tatil rotasına oranla çok daha ekonomik bir bütçeyle gerçekleştirilebiliyor.
Budapeşte’de gezilecek önemli yerlerde, özellikle tatil sezonlarında biletlerinizi online alarak kuyruklarda beklemekten kurtulabilirsiniz.
Budapeşte’de prizler C ile F tipi şeklinde ve buradan 50 Hz frekansında 230V akım geliyor. Bu prizler iki girişli, yani Türkiye’deki elektronik aletlerini Macaristan tatilinizde dönüştürücüye gerek kalmadan kullanabiliyorsunuz.
Budapeşte’de musluk suyunu içebilirsiniz. İçeriği sağlıklı ve steril.
Budapeşte’de öğrenci kartları geçiyor fakat uluslararası standartlarda olması gerekiyor. ISIC (international student identity card-uluslararası öğrenci kartı) varsa her yerdeki öğrenci indirimlerinden yararlanabilirsiniz.


Budapeşte Önemli Telefonlar


Ülke Kodu : +36
Polis : 107
Ambulans : 104
İtfaiye: 105
Bilgi Merkezi : 199
Uyandırma Servisi : 180
Yol Yardım : 188
Turist Polisi : 06-1-438-8080
24 Saat Tıbbi Yardım : 06-1-2400-475
24 Saat Eczane : 06-1-311-4439
Kayıp Eşya : 06-1-296-8108 (havalimanı terminal 2A), 06-1-296-7690 (havalimanı terminal 2B)
Uluslararası Tren Bilgi : 06-40-49-4949

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.