tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Umman Gezi Rehberi

Umman Gezi Rehberi

İçindekiler


Umman, Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda, Umman Körfezi ve Umman Denizi’nin çevrelediği bir Arap ülkesidir. Tarih boyunca önemli bir deniz ticaret merkezi olan Umman, eşsiz kıyı güzellikleri ve tarihi yapıları ile dünyanın her yerinden milyonlarca turistin ilgisine uğrar. Büyük bir kısmı çöllerle kaplı olan Umman toprakları volkanik patlamalarla meydana geldiğinden “Ateşin Anası” olarak da bilinir. Umman’ın uçsuz bucaksız çöllerinde kamp kurup develer ile seyahat edebilir, muhteşem kanyonlar gezebilir, tertemiz ve bembeyaz kumsallarında denizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

 

Umman Hakkında Genel Bilgiler

Dili Arapça
Başkenti Maskat
Bulunduğu Kıta Asya
Yerel Saat GMT+4
Para Birimi Umman Riyali
Priz Tipi G 240V
Yıllık Ortalama Sıcaklık 22°C
İklimi Tropik Çöl İklimi
Yüz Ölçümü 309.501 km²
Bitki Örtüsü Çöl, step
Geçim Kaynakları Petrol, tarım
Telefon Kodu +968

Dili

Umman’ın resmi dili Arapçadır. Başkent Maskat’ta İngilizce konuşulma oranı yüksektir.

Yerel Saati

Umman, GMT+4 saat dilimini kullanır.

Para Birimi

Umman’ın para birimi Umman Riyali’dir

Yüz Ölçümü

İki tarafı deniz ile çevrili, beyaz kumları ve berrak suları ile meşhur olan Umman’ın yüz ölçümü 309.501 km²’dir.

Bitki Örtüsü

Umman’ın çok geniş bir bölümü çöllerle kaplı olduğundan ülkede karakteristik bir bitki örtüsü gözlenmez. Ülkenin çöl olmayan kısımlarında step bitki örtüsü görülür.

Geçim Kaynakları

Umman’ın temel geçim kaynağı petroldür. Ülke çapında yaygın petrol rezervleri olduğundan petrol ihracatı ülke ekonomisinin temelini oluşturur. Bunun yanı sıra tarım da Umman’ın önemli bir geçim kaynağıdır. Yetiştirilen ve ihraç edilen başlıca tarım ürünleri hurma, nar, misket limonu, pirinç ve buğdaydır.

Umman Nerededir? 

Umman Arap yarımadasının güneydoğu köşesinde yer alır. Kuzeyde ve kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, güneyde ve doğuda Umman Denizi, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti ile komşudur. 

Umman’a Ne Zaman Gidilir?

Umman çöllerle kaplı bir ülke olduğundan çok sıcak ve kurak yazlara sahiptir. Yaz sıcaklıkları 50°C’nin üzerine bile çıkabilmektedir. Bu nedenle ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman ekim ve nisan ayları arasıdır. Umman’da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklı bir hayli fazladır.

Umman’a Nasıl Gidilir?

Pegasus Hava Yolları ile Umman’ın bembeyaz kumsallarını, masmavi sularını ve muhteşem çöllerini keşfedebilirsiniz. Pegasus’un, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, başkent Maskat’da bulunan Muscat International Havalimanı (MCT)’na direkt seferleri bulunur. Avantajlı bilet fiyatları ve konforlu hizmetiyle Pegasus size unutulmaz bir Umman seyahati sunar.

Umman’da Ulaşım İmkanları 

Umman’da toplu ulaşım ağı çok gelişmediğinden şehirlerde kullanılabilecek en uygun seçenekler araç kiralama ve taksilerdir. Başkent Maskat’da Mwasalat adı verilen otobüslerle şehir içi ulaşım sağlanabilmektedir; ancak bu otobüslerin bekleme süreleri oldukça uzun ve güzergahı çok yeterli değildir. Umman’da taksiciler taksimetre kullanmadığından yolculuğa başlamadan önce taksici ile fiyat konusunda anlaşmanız faydalı olacaktır. 

Hem konforlu hem de ekonomik olması açısından Umman’daki en pratik ulaşım yöntemi araç kiralamaktır. Farklı araç kiralama firmalarının seyahat tarihinize ve beklentilerinize göre sunduğu araç seçeneklerini incelemek için Pegasus araç kiralama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Muscat Uluslararası Havaalanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanından şehre taksi ile mümkündür. Geliş terminalinin çıkışında taksileri kolaylıkla bulabilirsiniz. Taksiye binmeden önce taksici ile fiyat konusunda anlaşmanızda fayda var, çünkü ülkede taksimetre kullanmak bir kültür yok. Maskat’taki konforunuz için havalimanından araç kiralamayı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Aracınızı havalimanındaki ofislerden veya önceden online olarak kiralayabilirsiniz. 

Umman’da Gezilecek Yerler 

Umman’ın eşsiz doğal güzelliklerinden ve önemli mekanlarından bazılarını sizin için listeledik:

Kraliyet Opera Binası

Maskat şehrinde bulunan ve 1100 kişilik kapasitesi olan bu bina ziyaretçilerine müthiş bir doğu-batı sentezi sunar. Umman’ın dünyaya açılan yüzü niteliğinde olan ve 2011 yılından beri hizmet veren opera binasında lüks restoranlar ve bahçeler de bulunur.

Sultan Kâbus Büyük Cami

Başkent Muskat’ta Sultan Kâbus’un annesinin anısına yaptırdığı bu görkemli cami, Orta Doğu’nun en büyük camilerinden biridir. Cami dekorasyonunun en dikkat çekici unsurlarından bir tanesi caminin zeminini kaplayan 21 ton ağırlığındaki İran halısıdır. Yapımı 4 yıl süren bu halı Tebriz, Kashan ve İsfahan tasarımlarının ortak bir ürünüdür. 

Bait Al Zubair Müzesi

Umman hakkında birçok bilgi edinebileceğiniz bu müze başkent Maskat’da bulunur. Müzede; Umman’a has geleneksel kıyafetler, eski hançerler, ev eşyaları ve Umman kültürüne özgü birçok kıymetli eser sergilenmektedir.

Bimmah Düdeni

Hawiyat Najm Park içerisinde yer alan Bimmah Düdeni, Wadi Shab yolu üzerinde mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir güzelliktir. Kireçli toprak yapısının çökmesiyle oluşan bu düden denize 600m mesafede bulunmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde düdenin eşsiz güzellikteki turkuaz suyunda serbestçe yüzebilir veya parkın diğer güzelliklerini keşfedebilirsiniz. 

Bahla Kalesi

12.yüzyıl ile 15.yüzyıl arasında inşa edilen bu kale Bahla Vahası’nda yer alır. Kale ihtişamı ve mimari özellikleri ile 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. 

Umman’da Nerede Kalınır? 

Umman’da en çok tercih edilen konaklama şekli otel konaklamasıdır. Şehir merkezindeki denize kıyısı olan lüks otellerden, orta fiyatlı pansiyon ve çöl kamplarına kadar birçok farklı konaklama seçeneği Umman’da değerlendirebilir. Ancak bunlar arasında en yaygın olarak tercih edilenler özellikle başkent Maskat’da bulunan lüks resort otellerdir. Bu otellerden 2-3 yıldızlı olanlar için 2 kişi gecelik ücret 30-50€ arasındadır, 4 yıldızlı oteller için aynı koşullardaki ücretler 50-100€ arasıdır. 5 yıldızlı otellerin ücretleri ise 100€ civarından başlar (2019). 


REZERVASYON YAP

Umman’da Ne, Nerede Yenir? 

Arap kültürünün baskın olduğu Umman, Arap yarımadasındaki diğer ülkelerle kültürel olarak benzerlik gösterir. Umman mutfağı da genel olarak Arap mutfağının etkisi altındadır. Umman mutfağı ağırlıklı olarak hamur işi, pilavlar, kebaplar ve geleneksel baharatlarla yapılan yemeklerden oluşur. Türk mutfağıyla benzer yönleri bulunan Umman mutfağının en popüler lezzetleri ve bu lezzetleri bulabileceğiniz Maskat restoranları;

 • Geleneksel kahvaltı, egzotik meyveler: Al Khiran Kitchen
 • Kebap: Kargeen Restaurant
 • Izgara balık, deniz mahsülleri: Bait Al Bahr
 • Yöresel pilavlar: Bait Al Luban Omani Restaurant
 • Şerbetli tatlılar (kadayıf, lokma, tulumba): Al Tanoor

Umman’dan Ne Hediye Alınır?

Umman’da sevdikleriniz için satın alabileceğiniz birçok otantik hediyelik bulunur; hançer bunların başında gelir. Hançer temalı anahtarlıklar ve magnetleri birçok şehirde pazarlarda bulabilirsiniz. Umman’da ayrıca cezve, tütsü, tütsü kapları, el yapımı mücevherler, küçük boy kilimler gibi birçok geleneksel eşya bulabilirsiniz. Umman’dan hediyelik olarak hurma veya yöresel baharatlar da alabilirsiniz. Başkent Maskat’da hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bir numaralı adres tarihi bir kapalı çarşı olan Old Muttrah Souk’tur. 

Umman’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Umman’da, diğer birçok Arap ülkesinde olduğu gibi şeriat kuralları önemli bir etkiye sahiptir. 
 • Kadınlar “omaniya”, erkekler de “dishdasha” adı verilen geleneksel kıyafetler giyinir. 
 • Umman’da yaşayan kadınlar genellikle kapalı kıyafetler giyer ve başlarını örterl; bununla birlikte turist kadınlar için herhangi bir kıyafet zorunluluğu yoktur. 
 • Ülkede toplu taşıma ağı çok gelişmemiştir, genellikle taksiler ve kiralık araçlar kullanılır. Taksiciler taksimetre kullanmadığından seyahate başlamadan önce şoför ile ücret konusunda anlaşmanız tavsiye edilir.
 • Gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı çok yüksek olduğu için yanınızda kalın kıyafetler bulundurmanız önerilir.
 • Hafta tatili perşembe ve cumadır.

Umman Gece Hayatı

Umman’da şeriat kuralları gereği gece eğlencelerine hoş karşılanmaz. Bu nedenle ülkede gelişmiş bir gece hayatı ve eğlence kültürü yoktur. Gece aktiviteleri ev partileri ile sınırlıdır. Turistler için ise gece eğlenceleri genellikle lüks otellerin restoran ve barlarından ibarettir. 5 yıldızlı otellerin gece kulüpleri hem turistlerin hem de yerel halkın gece eğlenceleri için tercih edebileceği ideal rotadır. Bu otellerde, hafta tatili olan perşembe ve cuma günlerinde canlı müzik bulabilirsiniz.

Umman Resmi Tatil ve Bayramları

Umman’daki birçok tatil ve bayram dini kökenli olduğundan tarihleri dini takvime göre belirlenmiş olup Miladi takvime göre her yıl değişiklik gösterir. 

 • Yeni yıl -1 Ocak
 • Miraç Kandili
 • Ramazan Bayramı
 • Uyanış Günü- 23 Temmuz
 • Kurban Bayramı
 • Sultan Kabus’un Doğum Günü- 18 Kasım
 • Hz. Muhammed’in Doğum Günü

Umman’daki Festivaller 

 • Salalah Turizm Festivali (Temmuz, Ülke Geneli)
 • Kültürel Tiyatro Programları (Ocak-Mart, Maskat)
 • Umman Yemek Festivali (Şubat, Ülke Geneli)

Umman Vize Süreci

Umman’a turist olarak kısa süreyle seyahat etmek için vize almak gerekir. Umman Türk vatandaşlarına sınır kapısında vize alma kolaylığı sağlar. Sınır kapılarında 10 günlük vize ücreti 5 Riyal olarak ücretlendirilir (2019). Bu vizeden yararlanacaksanız dönüş biletinizi ve konaklama rezervasyonlarınızı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Resmi pasaport hamilleri vizeden muaftır. 

Vize başvurusuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için "Umman Vize Rehberi" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Umman Hakkında Merak Edilenler

Umman seyahati planlayanların ülkeye dair merak ettikleri;   

Umman’daki Türk temsilciliği nerededir?

MASKAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Way No: 3042, Building No:3270 Shatti Al Qurum Muscat -Sultanate of Oman 

Umman’da acil durum numaraları nelerdir?

Umman’da herhangi bir acil durum için 999’u arayabilirsiniz.

Umman’da kadınlar rahatça dolaşabilir mi?

Umman her ne kadar erkek egemen bir toplum olsa da burada kadınlar rahatça seyahat edebilir. Özellikle turist kadınlar için herhangi bir kıyafet kısıtlaması yoktur; ancak yine de kadınların açık ve dikkat çekici kıyafetlerden kaçınmaları seyahatlerini kolaylaştırır. Kadınlar turistik bölgelerde, plajlarda rahatlıkla denize girebilirler. 

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı