tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

İçindekiler


Mutluluğun ülkesi Norveç, buz gibi havanın aksine sıcacık kalpleri olan yerlileri, eşsiz güzellikteki fiyortları ve muhteşem mimarisi ile hayran olunan ülkelerdendir. Norveç, beyazın ve yeşilin uyumuyla göz alan bir cennettir. Norveç, refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Birleşmiş Milletler, Norveçlileri dünyanın en mutlu insanları olarak tanımlamıştır. Avrupa’nın kuzeyinde, İskandinavya yarımadasında bulunan Norveç, gece ve gündüzlerin süresi ile de dikkat çeken ülkelerdendir. Kışın günün büyük bir kısmı karanlık olarak geçen Norveç’te, kutupların manyetik alanının ve güneşin etkileşimi sonucu ortaya çıkan ve dünyanın en etkileyici doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıkları’nı izlemek unutulmaz bir deneyimdir.

Norveç Gezi Rehberi

Norveç Hakkında Genel Bilgiler 

Dili Norveççe (Nynorsk, Bokmål), Kuzey Lapça
Başkenti Oslo
Bulunduğu Kıta Avrupa
Yerel Saat GMT+2
Para Birimi Norveç Kronu (NOK)
Priz Tipi C, F 230V
Yıllık Ortalama Sıcaklık 6°C
İklimi Ilıman Okyanusal, Tundra
Yüz Ölçümü 385.203 km²
Bitki Örtüsü Orman, çayır, Tundra
Geçim Kaynakları Balıkçılık, Petrol, Turizm 
Telefon Kodu +47

Dili

Norveç’in resmi dili Norveççe’dir. Bu dilin iki farklı lehçesi olan Nynorsk ve Bokmål, Norveç’te resmi dil olarak kabul edilir. Ülkede yaygın olarak konuşulan bir diğer resmi dil ise Ural dil ailesinden olan Kuzey Lapça’dır. Ayrıca Norveç’te halkın çok büyük bir çoğunluğu İngilizce bilir.

Para Birimi

Norveç’in para birimi Norveç Kronu(NOK)’dur.

Yüz Ölçümü

Norveç 385.203 km² yüz ölçümüne sahiptir. Ülke topraklarının yaklaşık %30’u Kuzey Kutup dairesi içinde kalır. Norveç’in orta bölümünde son derece verimli topraklara sahip yüzlerce fiyort bulunur. 

Bitki Örtüsü

Ülkenin genel bitki örtüsü ormanlar ve çayırlardır. Yükseklerde iğne yapraklı ormanlar, kuzeyde ise tundra bitki örtüsü hakimdir. 

Geçim Kaynakları

Norveç Avrupa’da kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Ülkenin en temel geçim kaynakları balıkçılık, petrol ve turizmdir. Üç tarafı sularla çevrili ve fiyort bakımından çok zengin olan Norveç balık ihracatında dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Suların serin ve berrak olduğu Norveç’te, iri ve doymamış yağ asidi bakımından zengin deniz mahsulleri yetişir. Somon, uskumru, ringa, morina Norveç kıyılarında yetişen başlıca balıklardır.  Balıkçılığın yanı sıra, petrol de Norveç’te önemli bir geçim kaynağıdır. Ülkede çok zengin petrol rezervleri bulunur. Son yıllarda ülke politikasında yapılan bir değişiklik sonucunda petrolden elde edilen gelirlerin önemli bir kısmı gelecek kuşaklar için bir birikim fonunda toplanmaya başlamıştır.  Ayrıca Norveç’te kış turizmi oldukça gelişmiştir. Kayak turizminin başlangıç Noktası kabul edilen Norveç’te buzdan ev ve oteller her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapar.

Norveç Nerededir?  

Norveç Avrupa’nın kuzeyinde, İskandinavya yarımadasında bulunur. Kuzeyde Rusya, batıda Finlandiya ve İsveç, Norveç’in sınır komşularıdır. Ülkenin batıda ise Atlas Okyanusu’nda bulunan Norveç Denizi’ne kıyıları vardır. 

Norveç’e Ne Zaman Gidilir? 

Norveç’te her mevsim bir başka güzellik keşfedilebilir. Norveç’te kış aylarında (aralık, ocak, şubat) sıcaklıklar sıfırın altında seyreder; bu dönem Norveç kayak tatilleri için oldukça idealdir. Eğer doğa yürüyüşlerini ve bisiklet sporunun inceliklerini keşfetmek isterseniz yağışın en az olduğu nisan ve mayıs aylarında Norveç’i ziyaret edebilirsiniz. Daha ılık bir hava eşliğinde Norveç’in eşsiz fiyortlarını, göllerini ve ormanlarını gezmek isterseniz sıcaklıkların 20°C’leri bulduğu yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Eğer kışın (eylül-mart arası) Norveç’i ziyaret ederseniz muhteşem Kuzey Işıkları’na rastlayabilir, yazın ise (nisan-ağustos arası) Beyaz Geceler’in keyfini çıkarabilirsiniz. 

Norveç’e Ne Zaman Gidilir?

Norveç’e Nasıl Gidilir? 

Pegasus Hava Yolları ile Norveç’in Kuzey Işıkları’nı izleyebilir, rengârenk köy evlerini görebilir, beyazın ve mavinin eşsiz buluşmasına şahitlik ederken en lezzetli deniz mahsullerini tadabilirsiniz. Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt olarak Oslo-Gardermoen Havalimanı (OSL)’na seferleri bulunmaktadır. Pegasus Hava Yolları ile Norveç’in başkenti Oslo’dan başladığınız unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Norveç’te Ulaşım İmkanları

Norveç’te birçok kentte, cadde ve sokaklar anlaşılır bir şekilde düzenlendiğinden şehirleri yürüyerek dolaşmak çok kolaydır. Eğer yürüyerek şehir turu atmak isterseniz ayakkabılarınızın ve kıyafetlerinizin soğuğa karşı korunaklı olmasını tavsiye ederiz. 

Ülkede birçok şehirde şehir içi ulaşım otobüs ve tramvaylar ile sağlanır. Bu vasıtalar için online olarak önceden bilet almak mümkündür. Şehir içi otobüs ve tramvay güzergahlarını gösteren uygulamaları telefonunuza yükleyebilir veya şehirlerde bulunan turist bilgi Noktalarından bu konuda yardım alabilirsiniz. Norveç’te taksiler de bulunur; ancak genellikle taksi ücretleri pahalıdır. Eğer konforu ön planda tutanlardansınız araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir, Pegasus’un seyahat tarih aralığınız ve teslim almak istediğiniz lokasyona göre sunduğu araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Oslo-Gardermoen Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Başkent Oslo’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehre tren veya otobüs ile ulaşmak mümkündür. Tren ile şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 20 dakika sürer. Bilet ücretleri trenin ekspres veya normal oluşuna göre 100-200 NOK (2019) arasında değişiklik gösterir. Tren biletleri online olarak veya havalimanındaki bilet gişesinden alınabilir. 

Havalimanından şehir merkezine ayrıca Flybussen adı verilen shuttle araçlar ile yaklaşık 1 saatte ulaşmak da mümkündür. Bu otobüslerin ücreti 190 NOK’tur ve biletler terminaldeki otomatlardan temin edilebilmektedir (2019). Araçların güzergahları ve kalkış varış bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Havalimanı’ndan Oslo’ya taksi ile ulaşmak da mümkündür; ancak bu daha pahalı bir seçenek olduğundan pek fazla tercih edilmemektedir. 

Norveç’te Gezilecek Yerler

Doğa harikası fiyortları, dağları, orijinal yapısı korunmuş adaları ile Norveç’in doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri saymakla bitmez. Bu kendine has ve mutlu kuzey ülkesinde muhakkak görmeniz gereken yerleri aşağıda sizin için listeledik. 

Oslo Kraliyet Sarayı

Oslo şehir merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı, İskandinavya’nın en çok ilgi gören yapılarından biridir. 19.yy’da inşa edilen bu sarayda 172 oda bulunur. Mimarisiyle, görkemli salonlarıyla, huzurlu bahçesiyle ve kral muhafızlarıyla dikkat çeken bu sarayı rehberli tur ile gezmenizi tavsiye ederiz.

Viking Gemi Müzesi

Viking Gemi Müzesi

Oslo Üniversitesi Kültür Tarihi Müzesi'nin bir bölümü olan Viking Gemi Müzesi’nde üç adet Viking gemi kalıntısı sergilenir. Bu gemi kalıntılarından en çok merak uyandıran, dünyanın en büyük gemi gömüsünden kazılmış olan Oseberg’dir. Müzede ayrıca Viking dönemine ait kızaklar, ahşap malzemeler ve at arabaları da bulunur. 

Vigeland Parkı      

Ünlü heykeltıraş Gustav Vigaland’ın eserleriyle dolu olan bu park Oslo’nun en büyük parkıdır. 850m uzunluğunda bir yol boyunca devam eden park; birebir insan boyutundaki heykellerin insan-doğa uyumunu eşsiz bir şekilde anlattığı bir açık hava müzesi niteliğindedir. Girişi ücretsiz olan park 24 saat açıktır(2019)-.

Oslo Kış Parkı

Norveç’in en ünlü kayak merkezi olan Oslo Kış Parkı, kayak yapmak isteyen turistler için konforlu ve eğlenceli bir deneyim sunar. Oslo şehir merkezinden yalnızca 30 dakika uzaklıkta bulunan bu parkta 18 kayak pisti ve 11 teleferik bulunur.

Pulpit Kayası 

Norveç fiyortlarının eşsiz manzarasını tepeden seyreden bu ünlü kaya, Norveç’in en sevilen tırmanış alanlarından biridir. Diğer adı “Preikestolen Uçurumu” olan bu kaya 600 metre yüksekliğindedir. Norveç’i kuş bakışı seyretmek isteyenlerin yaya olarak yaklaşık 4 km’lik bir mesafe kat etmesi gerekmektedir.

Geiranger Fiyordu

Geiranger fiyordu, Norveç’in yüzlerce fiyordu arasından belki de en etkileyici olanıdır. Geirangelva nehrinin fiyort ile buluştuğu bu Noktada bulunan Geiranger köyünde dolaşabilir veya İskandinavya’nın en huzurlu sularında kürek çekmek üzere kano kiralayabilirsiniz. Ayrıca burada her yıl haziran ayında maraton ve bisiklet yarışları düzenlenir.

Bryggen

Norveç’in güneybatı kıyısındaki Bergen şehrinde bulunan bu renkli köy evleri Norveç’in sembolüdür. Tarihi 1070 yılına kadar dayanan Bergen Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasındadır. Bu romantik ve tarihi şehirde bahar aylarında gezinti yapmak çok keyiflidir. Şehirde ayrıca tadına doyamayacağınız birçok yerel lezzet bulmak mümkündür. 

Norveç’in başkenti Oslo’yu çok daha yakından tanımak isterseniz Oslo Gezi Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Norveç’te Nerede Kalınır? 

Norveç’te Nerede Kalınır?

Norveç’te en lüks buz otellerden uygun fiyatlı pansiyonlara ve apart evlere kadar birçok farklı konaklama seçeneği bulunur; ülkenin en çok ziyaret alan şehri Oslo da konaklama açısından oldukça zengindir. Oslo’da hareketli ve gece hayatının olduğu bir bölgede konaklamak istiyorsanız şehir merkezini (Karl Johans Gate) ve Frogner bölgesini tercih edebilirsiniz. Daha uygun bütçeli alternatifler arıyorsanız ise Gamle Oslo ve Majorstua bölgelerine göz atabilirsiniz. 

Oslo’da orta seviyedeki otellerde gecelik iki kişi konaklama yaklaşık 1000-2500 NOK (2019) civarındadır. Lüks otellerde ise 2 kişilik konaklama gecelik olarak 3000 NOK (2019) civarından başlar. Eğer daha uygun fiyatlı bir konaklama alternatifi arıyorsanız İskandinav tarzında döşenmiş, şık ve konforlu apart daireleri de tercih edebilirsiniz. Gecelik ücreti ortalama 500 NOK(2019)’dan başlayan bu daireler, özellikle çocuklu aileler için idealdir.


REZERVASYON YAP

Norveç’te Ne, Nerede Yenir? 

Norveç, balıkçılığın son derece gelişmiş olduğu, dolaysıyla deniz mahsulleri ile ünlenmiş bir ülkedir. Norveç’te somon, uskumru gibi iri balıklar, ringa gibi küçük balıklar ile havyar, balık ezmesi gibi lezzetler sık tüketilir. Bunun yanı sıra kuzu eti ve ren geyiği eti de Norveç’te tüketilen hayvansal gıdalardandır. Etlerinin lezzeti kadar Norveç’in krepleri, ekmekleri ve patatesli yiyecekleri de oldukça beğeni toplar. Norveç’in en meşhur lezzetlerini ve bu lezzetleri bulabileceğiniz Norveç restoranlarını sizin için listeledik:

 • Fårikål (Kuzu eti), Kjøttkaker (Norveç köftesi): Restaurant Schrøder/ Oslo
 • Brunost (Kahverengi Peynir): Proseccheria Resturant & Vinbar/ Oslo
 • Balık çorbası: Rorbua/ Oslo
 • Balık çeşitleri & Midye: Bryggeloftet & Stuene/ Bergen

Norveç’ten Ne Hediye Alınır? 

Norveç’ten sevdikleriniz için sıcacık hediyeler alabilirsiniz. Yün kazaklar ve soğuğa dayanıklı özel kıyafetler, Norveç gibi soğuk bir ülkeden alınabilecek en anlamlı hediyelerin başında gelir. Daha geleneksel motiflerden hoşlananlar ise Viking temalı magnet ve anahtarlıkları veya ahşap oymalı minik heykelleri göz önünde bulundurabilir. Bu bölgede ayrıca kehribar taşı da yaygın olarak işlenir. Bu taşları ve taşlardan yapılmış aksesuarları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Oslo’da caddelerde rastlayabileceğiniz butik mağaza ve dükkanların yanı sıra, pek çok alışveriş merkezi de bulabilirsiniz. Paleet, Oslo City Shopping Center, Storo Storsenter uğrayabileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazılarıdır.

Norveç’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Norveç doğal güzellikleri ile tüm dünyayı kendine hayran bırakan bir ülkedir. Norveç’te bulunan Geirangerfjord ve Nærøyfjord UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 
 • Ülkenin hemen her yerinde İngilizce ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.
 • Norveç, dünyada suç oranının en düşük olduğu ülkelerden bir tanesidir. 
 • Noverç’te, doğa yaşamın bir parçasıdır; ülkede doğa ile iç içe olunan etkinlikler ön plandadır.

Norveç Gece Hayatı

Norveç Gece Hayatı

Norveç’te gece hayatı bir hayli canlıdır; fakat mekanların pahalı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğlence kültürü genellikle bar, disko ve gece kulüplerine dayalıdır. Oslo’da Karl Johan Gate caddesinde sabaha kadar açık olan birçok eğlence mekânı bulabilirsiniz. Ayrıca Aker Brygge de Oslo’daki önemli eğlence merkezlerinden biridir.

Norveç Resmî Tatil ve Bayramları

 • Yeni yıl (1 Ocak)
 • Paskalya (28 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Hamsin Yortusu (16 Mayıs)
 • Anayasa Günü (17 Mayıs)
 • Noel (25-26 Aralık)

Norveç’teki Festivaller 

 • Kuzey Işıkları Festivali (Tromso, Ocak)
 • Ekstrem Sporlar Festivali (Toss, Haziran)
 • Bergen Müzik Festivali (Bergen, Haziran)
 • Trondheim Caz Festivali (Trondheim, Mayıs)

Norveç Vize Süreci 

Norveç, Schengen anlaşmasına dahil bir ülke olduğundan Umumi pasaporta sahip Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Norveç’e turistik amaçla seyahat etmek isteyen ziyaretçilerin kısa süreli Schengen vizesine başvurması gerekir. Hususi pasaport taşıyan vatandaşlar 90 güne kadar vize almaksızın Norveç’e seyahat edebilirler. 

Dilerseniz Norveç Vize Rehberi'ni ziyaret ederek ihtiyacınız olan bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Norveç Hakkında Merak Edilenler 

Norveç’teki Türk temsilciliği bulunuyor mu?

Norveç’in Bergen kentinde Björn Tore Njöten adında bir fahri başkonsolos bulunur. 
Adres: Artesia Capital DA, Statsminister Michelsensvei 38, Postboks 36, Fjösanger, 5844 Bergen, Norway
Cep tel : +47 90 64 44 12 / Tel : + 47 55 10 50 13
Faks : +47 55 91 14 60
e-posta : btn@artesiacapital.no

Norveç’te acil durum numaraları nelerdir?

Polis: 112 veya 110 

Ambulans: 112 veya 110

İtfaiye: 112 veya 110 

Norveç güvenli bir ülke mi?

Norveç dünyadaki suç oranlarının en düşük olduğu ülkelerden bir tanesidir. Turistler için oldukça güvenli bir tatil ortamı sunar. 

Norveç sürekli karanlık olan bir ülke mi?

Norveç’in kuzey bölgeleri Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın olduğu için kışın yılın belli dönemlerinde bu bölgelerde tam karanlık görülür. Kuzeyde yılda toplam 67 gün tam karanlık, 77 gün ise tam aydınlık görüldüğü bilinir. Kalan günlerde günün belli saatleri karanlık veya aydınlık olarak geçebilir. Norveç’in güneyine doğru inildikçe gece gündüz süresi arasındaki fark enlem etkisinden dolayı azalır. 

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı