Ailece Ekonomik Seyahat Etme Rehberi: Ucuz Bir Seyahat Mümkün

Maddi sebeplerden tatilini erteliyorsan ve engellenmiş hissediyorsan şunu unutma: “gezgin ruhlara engel olunamaz!” Ailece seyahat etmek isteyen gezgin ruhların da sadece biraz bütçeleme yapmaya ve biraz  da iyi kurgulanmış bir plana ihtiyacı var. 

Ailece ucuza seyahat etmek çok zor gibi gözükebilir ancak imkansız değil. Üstelik hem yurt içinde hem de yurt dışında uygun fiyatlı birçok yer var. Yüklü harcamalar yapmadan doğru araştırma ve planlamalarla yola çıkabilirsin. 

Şimdi bu planlamalar ve bütçelemeler için sana bazı önerilerde bulunalım. Sen de sonrasında ailenle birlikte yapacağın seyahatlerde en güzel anıları biriktir. 

Ailece Yapılacak Tatili Uygun Fiyata Getirmenin Yolları

Uygun fiyatlı bir tatile çıkmak, çok araştırma ve çok planlama yapmayı gerektirir. Gitmeden önce pek çok detay bir iş gibi oturup değerlendirilmeli. Ailece yapılan tatillerde özellikle çocukların ihtiyaçları ön plana alınmalı. Uygun ulaşım, uygun konaklama bu yolun ilk adımları. Tüm adımları birlikte inceleyelim:

Uygun Fiyatlı Seyahat: Ulaşım Aracını Doğru Seç

Gideceğin yere yakın havaalanı varsa uçakla gitmeni öneririz. Uçak biletlerini eğer doğru zamanda satın alırsan bir çok alternatife göre çok daha uygun fiyata geliyor. Ayrıca uçak yolculukları hem vakit hem nakit tasarrufu sağlıyor. Yolda çok fazla vakit kaybetmek bir yandan da para kaybetmen anlamına geleceği için bu konuyu iyi düşünmeni öneririz.

Uçak biletini 8-9 ay önceden alırsan fiyat olarak ne kadar fark ettiğini göreceksin. Seyahat günlerini de buna göre belirleyebilirsin. Mesela hafta içi salı çarşamba ve perşembe günlerini gidiş dönüş bilet almak için değerlendirebilirsin. Pegasus sık sık çok ucuza gelecek şekilde uçak bileti kampanyaları yapıyor. Zaten ucuz uçak biletini nerede bulacağını biliyorsun.

Çocuklar ve bebekler için de çeşitli indirimli uygulamalar yapılıyor. Konuyla ilgili bilgi almak içi Genel Kurallar sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Gittiğin yerde şehir içi gezmeyi planlıyorsan araç kiralayabilirsin, kalabalık aileler için toplu taşımadan ya da taksiden daha iyi bir alternatif olabilir. Ancak uygun fiyatlı bir tatil diyorsak bu kısmın biraz daha lükse kaçtığını söylemekte fayda var. 

İyi Bir Değerlendirme İhtiyacı: Konaklama Konusundaki Alternatifler

Çocuğun 7 yaşından küçükse oteller tarafından bir ücret talep edilmiyor. Hatta bazı oteller 0-14 yaş grubunu da ücretsiz misafir ediyor. Eğer bu yaş gruplarında çocuğun varsa araştırmanı öncelikle bunlara göre yapmanı öneririz. Her şey dahil tatil köyleri, genelde daha ucuza tatil yapma fırsatı sunuyor. Hem çocuklar için farklı ve eğlenceli aktiviteler de yapılıyor. Özellikle yaz tatilini böyle bir yerde geçirmeyi planlayabilirsin. 

Her şey dahil otellerin haricinde pansiyonlara da şöyle bir bakabilirsin. Hangisinin ne zaman uygun olacağı belli olmuyor. Araştırma yaparken “Bu zaten pahalıdır” gibi önyargılardan sıyrılıp tüm seçenekleri dahil ederek bir karşılaştırma yapabilirsin. Ucuz tatil yapmak isterken daha fazla para ödemeye gerek yok. 

Gideceğin yerdeki ev kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsin. Bazen ev kiralamak çok daha uygun olabiliyor. Unutma, hem otel hem ev konusunda erken rezervasyon hayat kurtarır!

Ailece kamp yapmayı da düşünebilirsin, doğanın rezervasyonu olmaz. Ancak ailece kamp yapmak için biraz bilgi edinmek şart. Kamp merkezlerini tercih edersen zorlanmadan güzel bir tatil tecrübesi yaşayabilirsin. Hem de diğer konaklama alternatiflerine göre hayli ucuza gelir. Doğada Kamp İçin Gerekli Olan Ekipmanlar konusunda bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Valiz Hazırlamak Ciddi Bir İştir

Tüm ailenin ihtiyaç duyacağı eşyaları hazırlamak zor olacaktır. Ancak ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerin bir listesini hazırlayıp kontrol ederek valiz yaparsan gittiğin yerden ekstra bir şey satın almana gerek kalmaz. 

Uçak yolculuğu yapacaksan valiz konusu biraz daha önemli oluyor. İhtiyacın olan eşyanın  limitlerine göre bagaj hakkını seçerek uçak biletini alırsan, havalimanında daha fazla para ödemene gerek kalmaz. Seyahatini planlarken gideceğin yere göre yanında götüreceğin malzemelerin limitlerini öğrenmek için bagaj kuralları sayfamızı ziyaret etmeyi unutma.

Hayati Konu: Yeme İçme

Ailenle her şey dahil bir otelde kalmayı tercih ettiysen bu konuyu düşünmene gerek kalmıyor. Ancak pansiyon ya da ev kiralama seçeneklerinde bu konu için bir çalışma yapmak gerekiyor. Çoğu pansiyon sadece oda kahvaltı olarak çalışıyor. Konaklama yapacağın yere karar verirken bu seçenekleri de bir kenara yazmakta fayda var. 

Ev kiralarsan; istikamet market. Kalacağın süreye göre önceden alışverişini yaparsan tatil boyunca hem ne harcadığını hem de ne yediğini bilirsin. “Tatile geldik, uygun bir tatil olsun dedik ama hiç mi dışarıda yemek yemeyelim?” diyorsan burada da kendine bir liste oluşturman gerekecek. Zomato gibi genelde menülerin ve fiyatların paylaşıldığı sitelerden ortalama olarak harcayacağın miktarı tahmin edebilirsin. Uygun fiyat sahip olan güzel bir yer bulunca “Bugün de dışarıda yiyoruz, haydi!” dersin. 

Biraz da ucuz seyahatini taçlandırabileceğin yurt içi ve yurt dışı rotalardan bahsedelim:

Altınoluk: Ailece Oksijen Tatili

Balıkesir’in kıyısında yer alan Altınoluk; sakin, zeytin ağaçlarıyla dolu bir tatil beldemiz. Mavi bayraklı plajları, oksijen deposu doğası ve uygun fiyatlı alternatif konaklama seçenekleriyle özellikle aileler tarafından hayli tercih ediliyor. Şimdiden yaz tatilini planlamak istersen Altınoluk’u listene alabilirsin.

Altınoluk’a ulaşmanın en kolay yolu ise Edremit’e uçmak ve buradan aktarma yapmak.

Balıkesir-Edremit Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Marmaris: Keyif, Huzur, Tatil; Her Şey Dahil 

Marmaris Muğla’ya bağlı turizm cennetlerimizden. Türkiye’nin en güzel koylarına sahip bu güzel tatil beldesi; berrak denizi, antik kentleri ve konaklama seçenekleriyle yerli ve yabancı turistler tarafında da sürekli tercih ediliyor. Konaklamak için her şey dahil otelleri düşünüyorsan buradaki alternatifleri değerlendirebilirsin. Bu otellerde yaz için rezervasyon yapmanın da zamanıdır. Ailenle tatil yapmak istiyorsan burası tam sana göre!

Marmaris’e ulaşmanın en kolay yolu ise Dalaman’a uçmak ve buradan aktarma yapmak.

Dalaman Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Arnavutluk: Biraz Balkan Biraz Akdeniz

Arnavutluk, balkanların ucuz ve güzel ülkesi. Ülkenin hem sahilleri çok güzel, hem de tarihi turistik yerleri hayli fazla. Daha önce ucuz olduğundan bahsetmiştik değil mi? Üstelik vizesiz! Ailenle yurt dışında tatil yapmak istersen Arnavutluk’u kesinlikle listene almalısın. Hem konaklama hem de yeme içme konusunda cebini ve ruhunu mutlu edecek bir yer. 

Daha fazla bilgi almak istersen Hşşt! Burası Hala Keşfedilmedi: Arnavutluk Sahilleri  yazımıza göz atabilirsin.

Bu bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Tiran’a uçmak!

Tiran Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Gürcistan: Vizesiz Komşu

Ülkemizin güzel komşularından Gürcistan, Karadeniz’in doğusunda yer alıyor. Nehirleri, köprüleri, sokakları ve yemekleriyle görülmesi gereken yerlerden biri. Bunların haricinde hem vizesiz gidebileğin yerlerden hem de hayli ucuz. 

Eğer ailenle seyahat planı yapmaya başlarsan yurt dışı seçeneklerini pahalı diye listene almazlık etme ve burayı mutlaka değerlendir. Çünkü yapacağın bütçeyle Türkiye’de yapacağın tatilden daha ucuza bir tatil yapabilirsin. 

Gürcistan’la ilgili daha fazla şey öğrenmek istersen Gürcistan Gezi Rehberi: Komşumuz Gürcistan Hakkında Bilgiler yazımızı okuyabilirsin.

Bu bölgeye ulaşmanın en kolay yolu iseTiflis’e uçmak.

Tiflis Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Bir cevap yazın