Daha Ekonomik Bir Seyahat İçin İzlemen Gereken 7 Yol

Şimdi, “Seyahat bir lüks değil, kesinlikle bir ihtiyaç.” diyen seyahat tutkunları, ekonomik seyahatin araştırmalarını yapıyordur. Belli bir bütçeyi bu iş için ayırmak ve bu bütçeyle birçok yeri gezmek kesinlikle çekici bir plan. Bu planı uygulamak için geliştirilmiş yollar var. “Yaşasın seyahat!” dedirtecek taktikleri sen de denemelisin. Haydi o zaman ilk adımı atalım.

Ekonomik Tatilin İlk Adımı: Ucuz Uçak Bileti

Önce şunda anlaşalım; ekonomik tatilin ilk adımı ucuz uçak bileti. Uçakta koltuklar doldukça fiyat yükselir. Bu nedenle erken rezervasyon çok önemli. Yaz tatilini ilkbahar aylarında planlamak, sonbahar kaçamağını yazdan hazırlamak akıllıca bir adım olur. Bunun dışında Pegasus’un dönem yolcuları için planladığı ucuz uçak bileti kampanyaları tatil fırsatları için bir kaynak olabilir. Bunun için takipte kal deriz. Pegasus uçak bileti kampanyalarından haberdar olmak istiyorsan e-bülten kaydını yaptır ve tüm gelişmeler mailine gelsin. Daha ilk adımdan kâr etmek daha iştahlı bir tatilin kapılarını açsın.

Yeni Oteller Seçenek Olabilir

Oteli Ucuza Getirmek

Tıpkı uçaklar gibi oteller de erken rezervasyon imkanı sunar. Eğer tam donanımlı lüks bir otelde kalmak gibi bir niyetin varsa erken rezervasyon şart. Çünkü bu oteller önceden dolabilir ve son odalar sana pahalıya patlayabilir. Bir otele rezervasyon yaptırdın ve oda ücretlerinin rezervasyon fiyatının altına düştüğünü gördün. Kalacağın otelin fiyatı sonradan düşerse otelle görüşerek daha düşük fiyattan tekrar rezervasyon yaptırmayı deneyebilirsin. Bunun için son dakikaya kadar fiyatları takipte kal.

Yeni Oteller Seçenek Olabilir

Rezervasyon dışında seçtiğin oteller de önemli. Yeni oteller çoğu zaman daha uygun seçenekler sunar. Çünkü belirli bir müşteri kitlesi yoktur ve otellerini geniş kitlelere duyurmayı amaçlarlar. Bunun İçin yeni otelleri değerlendirme işi aklında bulunsun. Ayrıca, özellikle Avrupa seyahatlerinde merkezi oteller dışında, şehrin biraz uzağında kalan seçenekleri değerlendirmen cüzdanını rahatlatacaktır.

Yeni Oteller Seçenek Olabilir 2

Tek Seçenek Otel Değil

Sürekli otellerden bahsetmemiz tek seçeneğinin oteller olduğunu göstermez. Airbnb’nin kiralık ev-kiralık oda formatını çok uygun fiyatlara değerlendirebilirsin. Bunun dışında hosteller de bir seçenek. “Bir yatağım olsun, bir de banyom bulunsun.” diyorsan, bunu layıkıyla sana verecek uygun hosteller de yok değil.

Tek Seçenek Otel Değil

Toplu Taşıma Masraflarını Rahatlat

Gezilip görülecek yerleri birbirine çok yakın olan şehirler var. Eğer ekonomik bir tatil istiyorsan, yürümek senin için en iyi ulaşım seçeneği. Böylece bir şehrin sokaklarını, caddelerini, en iyi ayrıntılarını adım adım görebilirsin. Bisiklet kiralamak senin için bir başka ekonomik seçenek olabilir.

Sokak Lezzetleri

Seyahatlerde ulaşım ve konaklama dışında en fazla para harcanan yer restoranlar oluyor. Tabii şehrin iyi restoranlarında harika lezzetler denemek senin de hakkın ama ucuz yollu seyahat planın varsa bu lüksü her öğünde yaşamamalısın. Sokaklarda da keşfedeceğin lezzetler var. İstanbul’da midye dolma ya da balık ekmek yediğini düşün. Ne kadar kötü olabilir ki? Sabah kahvaltılarınız için marketten alışveriş yap ve kendine leziz sandviçler hazırla. Restoran seçimleri konusunda turistik bölgelerden uzak durarak yerel restoran keşfine çık. Sık sık yemek yemek istemiyorsan, kuru meyve, kuruyemiş ve kurabiyelerden oluşan bir atıştırmalık çantası oluşturmayı unutma.

Sokak Lezzetleri

Alışveriş İşini Bir Daha Düşün Deriz

Evet, alışveriş seyahatine renk katan harika bir aktivite. Fakat gözlerinin önüne serilen seçenekler senin çok fazla para harcamana neden olabilir. Uygun alışveriş caddelerindense semt pazarları senin için ideal seçenekler olabilir. Şehirlerin ünlü semt pazarlarında ekonomik alışveriş seçenekleri göreceksin. Tezgâhları gezmek ise çok zevkli!

Bonus: Avrupa Seyahatlerinde Suyunu Yanında Taşı

“Bir suya bu kadar para verilir mi?” diye çığlıklar atmanı engellemek istiyoruz. Avrupa’da birçok kentte su oldukça pahalı. Bir de para birimlerinin yüksekliğini düşünürsek bu durum sana pahalıya patlıyor. Eğer imkânın varsa suyunu yanında taşı deriz.