ilkbaharda gezilecek yerler

İlkbaharda Gezilecek Yerler: Bahar Rotaları

Baharın ayak seslerini duyduğumuz, kendisini görmeye başladığımız bugünlerde canın seyahat etmek istiyorsa güzel bir plan yapmalısın. Neticede bu dönemlerde güneş bir başka parlamaya başlıyor, doğa yeşile bürünüyor ve canlanıyor.

O yüzden bu dönemde seyahat etmek insana ruhani açıdan bir detoks gibi geliyor, zihni dinginleştiriyor. Tabii seyahate çıkmadan önce ilk yapman gereken şey, nereye gideceğine karar vermek ve sonrasında da ucuz uçak biletlerine göz atmak.

Seçmeni kolaylaştırmak için bu içeriğimizde sana baharda gidilecek yerler için önerilerde bulunacağız ve bir gezi rehberi sunacağız. Haydi hazırlan, coşkuyu hissedeceğin bahar rotaları seni bekliyor. 

Ancak listemize geçmeden önce hatırlatmakta yarar var: Önerdiğimiz bazı güzergahlarda kamp yapmak da mümkün. O yüzden yanında götüreceğin kamp malzemeleri, uyku tulumu ve uyku ekipmanları ile yemek malzemelerini taşıma hakkında bilgi almak için bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edebilir, biletine göre limitleri öğrenebilirsin. 

Bu hatırlatmayı da yaptığımıza göre bahar aylarında gidebileceğin yerlere göz atabilir ve keyifli bir serüvene atılabiliriz.

İlkbaharda Gidilecek Yurt İçi Rotaları

İlkbaharda gidilecek yurt içi rotalar

Çiçeklerin renk renk açtığı, sokakları canlandıran bahar mevsiminde bir seyahat planlıyorsan senin için birbirinden keyifli yurt içi seyahat rota önerileri hazırladık.

Kapadokya: Göz Alan Manzaralara Doğru 

kapadokya

İşin doğrusu, Kapadokya her mevsim güzel; ama bahar döneminde bir başka güzel. Ülkemizin kültürel ve doğal miraslarının başında gelen bölge, kendine has dokusu ile dikkat çekiyor. Bu özgün dokuyu bahar döneminde deneyimlemek de hayli keyifli oluyor.

Ayrıca tarihi MÖ 6. yüzyılın sonlarına kadar uzanan bölge, farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve birçok uygarlıktan izler barındıran bir yer. Efsanelere ve çeşitli hikayelere konu olmuş bölge, geçmiş zamanlarda “Güzel Atların Ülkesi” olarak anılıyormuş. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Kapadokya, eşine az rastlanan Peribacaları gibi bir doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. 

Kayalara oyulmuş konaklama yerleri ile ilham veren ve göz alan manzaraları ile kendisine hayran bırakan Kapadokya, baharda gidilecek yerlerin başında geliyor. Kapadokya’ya ulaşmanın en kolay yolu ise Kayseri’ye uçmak ve buradan bölgeye aktarma yapmaktan geçiyor. 

Kayseri Uçak Bileti Ara 

Tekirova: Huzur Seni Çağırıyor

tekirova

Tekirova, Antalya‘nın Kemer ilçesine bağlı bir yer. Upuzun kumsalları, mavi bayraklı plajları ve yemyeşil doğası ile ilham veren bölge, yaz aylarında kalabalıklaşıyor. O yüzden kendi başına kafa dinlemek ve kalabalıktan uzak olmak istiyorsan buraya bahar döneminde gelmek oldukça mantıklı.

Akdeniz’in masmavi sularına ve doğasına ev sahipliği yapan bölge, ormanlarla çevrili. O yüzden burası kamp yapmak için de gayet uygun. Eğer bir kamp tutkunuysan ve çadır kampı yapmaktan hoşlanıyorsan bölgedeki yeşil alanlarda kamp yapabilirsin.

Ayrıca bölgede görülmesi gereken birçok tarihi miras yer alıyor. Bunların başında da Phaselis Antik Kenti geliyor. Geçmişi 2700 yıl öncesine kadar uzanan bu antik kent, bölgede yerleşik hayatın başladığı yer olarak biliniyor. Roma döneminden kalan hamamlara, tiyatrolara, tapınaklara ve su kemerlerine sahip kent, tarihin kapısını aralıyor. 

Bunun dışında bölgedeki ünlü Kleopatra Koyu’nu da mutlaka görmelisin. Kleopatra’nın Jül Sezar ile ile tanıştığı koy olarak anılan bölge, turkuaz rengi bir denize ve sapsarı bir kuma sahip. 

Doğal güzellikleri ile gezginleri kendisine çeken Tekirova’ya gitmenin en kolay yolu ise Antalya‘ya uçmaktan ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor. 

Antalya Uçak Bileti Ara 

Yedigöller Milli Parkı: Doğayı İçine Çekmek İstersen

yedigöller milli parkı

Yedigöller, Karadeniz Bölgesi’nin batı kısmında yer alan bir yeryüzü cenneti. Bolu’nun Yığılca ve Mengen ilçeleri arasında bulunan bölge, 1965 yılından bu yana milli park statüsünde. 

Her mevsimde farklı bir renge bürünen ormanları ve heyelan gölleri le ilham veren Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından da birisi olarak kabul ediliyor. İçerisinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere tam 7 tane göl bulunan ve ismini de bu heyelan göllerinden alan bölge, kamp yapmaktan hoşlanan gezginlerin sıklıkla uğradığı bir yer. 

Doğanın tüm görkemini ve canlılığını görebileceğin türde bir bölge olan Yedigöller, zengin faunası ve florası ile de dikkat çekiyor. 2000 hektarlık bir alana yayılan Yedigöller, birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor. 

Ayrıca buraya geldiğinde kampın yanı sıra doğa fotoğrafçılığı ve trekking de yapabilirsin. Bölgenin profesyonel fotoğrafçıların da uğrak yerlerinden biri olduğunu belirtelim. Yedigöller Milli Parkı, İstanbul ve Ankara’ya hemen hemen aynı uzaklıkta bulunuyor. Bu nedenle bölgeye İstanbul’dan aktarma yapabileceğin gibi Ankara’dan da yapabilirsin.

Ankara Uçak Bileti Ara 

Akyaka: Ege’nin Cennet Köşesi 

Akyaka

Akyaka, Ege Bölgesi’nde bulunan cennetten bir köşe. Marmaris ile Muğla’nın ortasında bulunan bölge, dillere destan Gökova Körfezi’nin koyları arasında yer alıyor. 

Nefes kesen doğal güzelliklere ve tarihi eserlere ev sahipliği yapan bölge, kamp yapmak isteyen gezginler için de hayli uygun bir durak. Özellikle bölgede yeşil ile mavinin iç içe geçtiği atmosfer son derece çekici. Eski bir balıkçı kasabası olan Akyaka’ya, Sakartepe Dağı’nın yollarından geçilerek ulaşılabiliyor. 

Bölgede göz alan güzellikle birçok kamp yeri bulunuyor. Bu sebeple Akyaka’ya gelirken kamp malzemelerini ve ekipmanlarını mutlaka yanına almalısın. Ayrıca buradaki mimari doku da oldukça ilham verici. Eski Ula evleri örnek alınarak inşa edilmiş yapılar, bölgede bir bütünlük ve uyum yaratmış. 

1988 yılında doğal sit alanı ilan edilen bölgede yüksek katlı yapılara izin verilmiyor. Bu da bölgenin doğallığını korumasına yardımcı oluyor. Cittaslow unvanına sahip bir yerleşim yeri olan Akyaka; tertemiz koyları, masmavi denizi ve yemyeşil ormanları ile gezginleri bekliyor.

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Dalaman’a uçmaktan ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor.  

Dalaman’a Uçak Bileti Ara 

Kaçkar Yaylaları: Bulutların Hizasında 

Kaçkar

Kaçkar Yaylaları, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir bölge. 2400 metre yükseklikteki yer alan Kaçkar Yaylaları, Altıparmak Dağlarının eteklerinden başlıyor. Aşağı Kaçkar ve Yukarı Kaçkar olmak üzere ikiye ayrılan bölge, izole olmak ve doğa ile baş başa kalmak isteyen gezginler için biçilmiş kaftan. 

Kaçkar Yaylalarına ulaşım patikalar üzerinden sağlanıyor ve bu patikalar bölgeye farklı bir ruh katıyor. Bölgeye çıkarken Karadeniz’e özgü görkemli doğa ve sisli atmosfer insanın kalbine işliyor. Ayrıca bölgede kamp yapabileceğini de hatırlatalım. O yüzden buraya gelirken yanına gerekli kamp malzemelerini almayı unutma.

Kaçkar Yaylalarına ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Trabzon’a uçup buradan bölgeye aktarma yapmaktan geçiyor.

Trabzon Uçak Bileti Ara 

İlkbaharda Gidilecek Yurt Dışı Rotaları

İlkbaharda gidilecek yurt dışı rotalar

Şehir seyahati sevenler burada mısınız? Şehirleri keşfetmenin tadı baharda bir başka! Yaz sezonunda olmadığımız için hem fiyatlar daha ucuz hem de hava durumu yürüyerek keşfetmek için hayli müsait. Gel, bahar aylarını keyifli bir şekilde değerlendirebileceğin üç farklı yurt dışı önerimizden bahsedelim. 

Amsterdam: Baharda Bir Başka Güzel

Amsterdam

Hollanda’nın güzel başkenti Amsterdam, baharın uyanışıyla birlikte cıvıl cıvıl bir havaya bürünüyor. Yaz mevsimine göre daha serin olsa da çiçek cenneti olan şehrin her yanında rengarenk laleler görmek mümkün. Bisiklet trafiği çok gelse de birkaç denemeden sonra şehir içerisinde bisikletle keyifli bir şekilde yolculuk yapmanın huzuruna kapılabilirsin. 

Vondelpark’a gidip açık havanın tadını çıkarabilir, küçük kahve dükkanlarından aldığın lezzetli yiyecekleri bir kahve eşliğinde tüketebilirsin. Bütçe konusu kafanı karıştırıyorsa “Düşük Bütçeyle Amsterdam’ın Hakkını Verme Rehberi” başlıklı yazımız sana yardımcı olabilir. Instagram’ın için güzel fotoğraflar çekebileceğin yerler ise “Amsterdam’ın En Fotojenik Noktaları Neresi?” başlıklı yazımızda gizli.

Buraya ulaşmanın en kolay yolu Amsterdam’a uçmaktan geçiyor. Ucuz Amsterdam uçak biletini nerede bulacağını zaten biliyorsun.  

Amsterdam Uçak Bileti Ara

Budapeşte: Baharı Yakalama Noktası

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, özellikle bahar aylarında büyüleyici bir atmosfere bürünüyor. Buda ve Peşte olarak ikiye bölen Tuna Nehri’nin eşsiz manzarasını nehrin üzerinde yer alan Zincirli Köprü’den seyredebilirsin. Castle Hill ve Gallert Tepesi ise baharın güzelliklerini keşfedebileceğin en etkili noktalar arasında yer alıyor. Şehri kuşbakışı görebileceğin ve baharla birlikte uyanmış doğayı kucaklayabileceğin bu duraklar “İyi ki buraya gelmişim!” diyeceğin yerler olacak. 

Şehir turu yaparken barok ve Gotik mimarisine hayran kalacağın yapılar ile lezzet molaları verebileceğin farklı noktalar bulabilirsin. Budapeşte seyahat bütçeni rahatlatabilecek önerilerimize de “Tek Kuruş Harcamadan Gez: Budapeşte’de Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsin.

Bu bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise ucuz Budapeşte uçak bileti almaktan geçiyor.

Budapeşte Uçak Bileti Ara

Marsilya: Akdeniz’in Güzel Liman Kenti

Marsilya

Fransa’nın yazlık şehirlerinden Marsilya, baharın gelmesiyle Akdeniz’in ılık rüzgarını taşımaya başlıyor. Yazları popüler olan bu şehir, bahar aylarında ziyaret edildiğinde çok daha rahat keşfetme şansı tanıyor. Limanı, büyüleyici ara sokakları, görkemli kiliseleri ve yemyeşil bahçeleriyle Marsilya, bahar ayları geldiği zaman seyahatseverlere tatlı bir davette bulunuyor. 

Côte d’Azur bölgesinin kültür başkenti Marsilya’yı ziyaret etmek için sebep çok. Bahar aylarında seyahat etmek için biçilmiş kaftan olan bu güzelliği görmeden önce “Uzun Akdeniz Tatillerinin Adresi: Marsilya Gezi Noktaları” başlıklı yazımıza bir göz at deriz.

Bu bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise ucuz Marsilya uçak bileti almaktan geçiyor.

Marsilya Uçak Bileti Ara

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Türkiye’nin Az Bilinen Güzellikleri: Kalabalıktan Uzaktaki Rotalar yazımıza geçebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir yanıt yazın