batum gezi rehberi

Batum Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden birini keşfetmeye ne dersin? Görkemli meydanları, göz alıcı heykelleri, Sovyet mimarisi, yemyeşil doğası olan bir yerden bahsediyoruz. Gürcistan’ın büyük şehirlerinden biri olan Batum’u gezmeye davet ediyoruz.

Daha önce Gürcistan Gezi Rehberi’nde ülkede gezip keyifli bir seyahat deneyimi yaşayabileceğin belli başlı yerlerden de genel olarak ülkeden de bahsettik. Şimdi sıra geldi Batum’un güzelliklerini keşfetmeye.

“Batum’da ne yapılır?” diye düşünüyorsan, cevabı uzaklarda aramamanı öneririz. Batum seyahatini planlaman için çeşitli önerilerde bulunacağımız Batum gezi rehberimiz sana yardımcı olacak. Hazırsan önce Batum nerede sorusun cevabını verelim sonrasında da önerilerimize geçelim!

Batum Nerededir? Nasıl Gidilir? 

Gürcistan’da Abhazya ve Acara olmak üzere iki özerk bölge bulunuyor. Batum da Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olarak kabul ediliyor. Artvin ve Ardahan sınırında bulunan Batum’un diğer komşusu da Rusya. 

Batum’a en kolay havayolu ile ulaşabilirsin. Direkt Batum uçak bileti de alabilirsin ya da aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsin. Alternatif olarak uygun uçak bilet fiyatı bulabileceğin seyahat için Rize-Artvin havalimanını da kullanabileceğini söyleyelim. Havalimanı Batum’a açılan Sarp Sınır Kapısı’ndan 1 saat uzak bir mesafede yer alıyor. Bu havalimanında indikten sonra rahat bir yolculuk için Pegasus araç kiralama hizmetinden faylanabilirsin.

Batum Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Batum’da Gezilecek Yerler 

Karadeniz’in en güzel köşelerinden biri olan Batum’un tarihi Antik Yunan’a kadar uzanıyor. Şehir farklı dönemlerde Pers, Moğol Osmanlı, Rus, İngiliz egemenliği altında bulunmuş, dolayısıyla tam bir kültür beşiği. Geçmişten miras kalan eski yapılar kadar son yıllarda yükselen modern binalara da ev sahipliği yapan Batum’da gezilecek yer çok.

Ali ve Nino Heykeli: Trajik Bir Aşk Hikâyesi

Ali ve Nino Heykeli, Batum

Kaynak

Batum’un merkezinde Bolşevik Devrimi’nin öncesinde Müslüman bir Azeri genci olan Ali Han Şirvanşir ile Hristiyan Gürcü kızı Nino Kipiani arasındaki trajik aşk öyküsünden esinlenerek yapılan 8 metrelik kinetik bir heykel bulunuyor. Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin yarattığı bir kadın ve bir erkek figüründen oluşan kinetik heykeller her gün saat 19.00’da birleşiyor. Kısa bir süre sonra ise ayrılıyor. İşgal sırasında hayatını kaybeden Ali’nin Nino’dan ayrıldığı gibi… 

Bu etkileyici heykeli şehrin farklı noktalarından görebilirsin, ziyaret etmek istersen sahile inmek yeterli. 

Alfabe Kulesi: Şehrin Yükseklerinde

Alfabe Kulesi, Batum

Gürcü alfabesinin benzersizliğinin simgesi olarak inşa edilen Alfabe Kulesi, Miracle Park’ın içerisinde bulunuyor. 130 metre yüksekliğindeki bu sarmal yapı şehrin en yüksek noktalarından biri. Dilersen bu kuledeki restoranda vakit geçirebilir panoramik şehir manzarasının tadını çıkarabilirsin.  

Argo Teleferiği (Argo Cable Car): Muhteşem Gün Batımlarının Peşinde 

Argo Teleferiği, Batum

Şehirden Anuria Dağı’nın zirvesine doğru çıkan Argo Teleferiği, Batum’a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken manzaralar sunuyor. 12 dakika süren konforlu teleferik yolculuğu sonlandığında bir dağın zirvesinde kendini bulacaksın. Burada ister restoranda vakit geçir, ister kafkas danslarını seyret. Ancak günü mutlaka burada batır. Karadeniz’in güneşle buluşan kızıllığını izlemek için şahane bir adres. Detaylı bilgi ve bilet almak için Argo Cable Car web sayfasını ziyaret edebilirsin. 

Avrupa Meydanı: Batı Rüzgârı 

Bu meydana gelip çevreleyen yapıları görünce Batum’dayken bir anda Avrupa’ya ışınlanacaksın. Astronomik Saat Kulesi, Medea Heykeli ve keyifli vakit geçirebileceğin restoranları şehrin kalbi olan Avrupa Meydanı’nda bulabilirsin. 

Astronomik Saat Kulesi: Meydanın Ortasındaki Güzellik 

Astronomik Saat Kulesi, Batum

Prag ve Viyana’da da bulunan astronomik saat kulesinin Avrupa Meydanı ile buluşması Avrupa ülkelerindeki gibi eski bir zamanda gerçekleşmiyor. 2010 yılından bu yana çanlarını çalarak gezegenlerin konumlarını gösteren saat kulesi Batum’a geldiğinde mutlaka ziyaret etmen gereken bir yer. 

Piazza Meydanı: Küçük İtalya 

Piazza Meydanı, Batum

“Avrupa Meydanı” olur da İtalyan meydanı olmaz mı? Piazza kelimesi İtalyanca meydan anlamına geliyor bu meydan da İtalyan meydanlarına taş çıkartıyor. Batum’da İtalyan esintilerinin peşine takılmak istersen bu güzel meydanda mutlaka vakit geçirmeni öneririz.

Batum Arkeoloji Müzesi: Müze Gezme Zamanı 

Batum Arkeoloji Müzesi, Batum

Kaynak

Batum Arkeoloji Müzesi, Gürcistan’ın en eski müzelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Eğer arkeolojiye ilgin varsa zengin bir koleksiyona sahip olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisin.

Batum Botanik Bahçesi: Binbir Çeşit Bitki 

Botanik Bahçesi, Batum

Şehirde biraz da Fransa etkisi diyoruz ve Batum Botanik Bahçesi’ne geçiyoruz. Fransız etkisi dememizin sebebi botanik bahçesini kuran kişinin Fransız olması. Fransız Michael D’Alfons bu bölgeden çok etkilenip ilk olarak Fransa’dan getirdiği bitkilerle botanik bahçesinin temellerini atmış. Sonrasında bahçe Asya, Amerika, Avusturalya gibi dünyanın bambaşka uçlarından da binlerce çeşit bitkiyle dolmuş.

Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Bahçesi’ni mutlaka gezilecek yerler listene eklemeni öneriyoruz.

Batum Bulvarı: Şehrin En Keyifli Noktası 

Batum Bulvarı, Batum

Heykeller, çeşmeler, fıskiyeler, kafeler, parklar ve bisiklet için ayrılmış yollarıyla şehrin en keyifli noktalarından biri. Bulvarın uzunluğu neredeyse 7 km, dilersen burada keyifli bir yürüyüş yapabilirsin. Bulvarın sahil kısmında plajlar da bulunuyor. Dilersen hem burayı hem de gezilecek yerler arasında önerdiğimiz bazı durakları bir rehber eşliğinde ücretsiz olarak gezebilirsin. Free Walking Tour in Batumi web sayfası üzerinden detaylı bilgi alabilirsin.

Gonio Kalesi: Roma Kalıntılarının Peşinde 

Gonio Kalesi, Batum

Batum’da Roma’nın izlerini sürebileceğin bir nokta bulunuyor. Gonio Kalesi (Apsaros Kalesi) Batum şehir merkezinden 15 km uzaklıkta yer alıyor. On İki Havari’den biri olan Aziz Matthias’ın mezarının burada olduğuna inanılıyor. Şehir dışında eski kalıntıların peşine düşmek istersen bu kaleyi ziyaret edebilirsin.

Miracle Park: Adı Gibi Mucizevi Güzellikte

Miracle Park, Batum

Yıl içinde pek çok konser ve festivale ev sahipliği yapan Miracle Park, her zaman eğlenceli ve büyüleyici. Özellikle akşam saatlerinde farklı renkleri de yanına alarak ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Gündüz saatlerinde ise parkın yeşil alanlarının tadını çıkarabilirsin. Ali ve Nino Heykeli, Alfabe Kulesi, Deniz Feneri ve dönme dolabın da bu güzel parkta yer aldığını söyleyelim.  

Nurigeli Gölü: Şehrin İçerisinde Bir Nefes 

Nurigeli Gölü, Batum

Batum’un yapay bir gölü olan Nurigeli, Batum Bulvarı’nda bulunuyor. Eşsiz bir manzaraya sahip gölün kenarında piknik yapabilirsin. Dilersen gölde tekne gezintisine bile çıkabilirsin. Şehrin içerisinde doğal alan hissi yaratan bu mekana uğramanı öneririz.

Neptün Çeşmesi: Aynısı Bologna’da Var

Neptün Heykeli, Batum

Batum’un renkli ve tarihi tiyatro meydanında gezerken Bologna’nın Nettuno Meydanı’ndan tanıdık bir eser karşına çıkabilir. Bunun sebebi ise meydana ihtişam katan Poseidon/Neptün heykelli bir çeşme. Bologna’daki Neptün Heykeli’nin bir kopyası olan eser gerçekten çok etkileyici. Gelmişken uğrayıp fotoğraf arşivini şenlendirmeni öneririz.

St. Nicholas Kilisesi (St. Nicholas Orthodox Churc): Geçmiş Zamana Yolculuk 

St. Nicholas Kilisesi, Batum

Şehrin en eski kiliselerinden biri olan St. Nicholas Kilisesi, 150 yıllık bir geçmişe sahip. Şehir Osmanlı egemenliği altındayken yapılmış olan kilisenin taşlarının da Trabzon’dan getirildiği söyleniyor. Geçmiş zamana bir yolculuk yapmak istersen şehir merkezinde bulunan kiliseyi ziyaret edebilirsin.

Batum’a Ne Zaman Gidilir? 

Batum'a ne zaman gidilir

Dört mevsim ziyaretçilerini ağırlayan şehri rahat rahat gezebilmek ve denizin tadını çıkarabilmek için bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsin. Kışın gelirsen Goderdzi Kayak Merkezi’ne uğrayabilirsin. İki günlük bir seyahat planı seni memnun edecek.

Batum’da Gece Hayatı Nasıldır? 

Batum'da gece hayatı

Batum eşittir eğlence diyebiliriz. Karadeniz’in beach clublarının toplandığı Batum’da, festivaller, konserler, casinolar eğlence severleri bekliyor. Sahil kenti olmasının verdiği sıcaklık gece hayatına da yansımış diyebiliriz.

Batum’a Gitmek için Vize veya Pasaport Gerekiyor mu? 

Batum Türk vatandaşlarından pasaport ve vize talep etmiyor. Ancak seyahat süren 90 günün üzerinde olacaksa pasaporta da vizeye de ihtiyacın var. 90 günden kısa ziyaretlerin için yeni çipli kimlik kartınla Gürcistan’a giriş yapabilirsin.  Detaylı bilgi için Gürcistan Vize Rehberi: Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır? sayfamızı ziyaret edebilirsin. 

Batum’da Ulaşım Nasıl Sağlanır? 

Batum'da ulaşım

Batum’da toplu taşıma ve taksileri kullanarak ulaşım sağlayabilirsin. Toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsan Batum Kart satın alıp yolculuklarını gerçekleştirebilirsin. 

Bu öneri ile beraber yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Avrupa’da En İyi Road Trip Yapılacak Yerler: Yollara Düşme Zamanı yazımıza göz atabilirsin.  

Bir cevap yazın