SAYFA BAŞINA DÖN

Pek çok kültürün kesiştiği yer olarak nam salan İstanbul, M.S. 330 - 395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395 - 1204 ile 1261 - 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu, 1204 - 1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453 - 1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yaptı. Ayrıca, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu'na geçtiği 1517'den, kaldırıldığı 1924'e kadar, İstanbul Sünni İslam'ın da merkezi oldu. 1923’te, Cumhuriyetin ilanıyla beraber, Asya-Avrupa arasında kalan stratejik konumu sayesinde dünyanın en önemli ticaret ve kültür merkezi olma konusunda önemli adımlardan birini de atmış oldu. 5,343 kilometrekare ve on beş milyondan fazla nüfusuyla İstanbul, bugün sadece Türkiye’nin en büyük şehri değil, Avrupa’nın da en büyük metropollerinden biri. İstanbul’a gelip, eşsiz boğaz manzarası karşısında balığınızı yemek, Galata Kulesi’nden şehre tepeden bakmak ve 24 saat yaşayan bu şehri karış karış dolaşmak için flypgs.com’dan ucuz uçak bileti alabilir, seyahatinizde neler yapacağınız konusunda önerilerimize kulak verebilirsiniz.

İstanbul Uçak Bileti

İstanbul’da uluslararası ve yerel uçuşların yapıldığı iki havaalanı var. Avrupa yakasında İstanbul Havalimanı ve Pegasus ile iniş yapacağınız, aynı zamanda adını ilk Türk kadın pilotundan alan Sabiha Gökçen Havalimanı. Anadolu yakasında Sabiha Gökçen’den şehre ulaşmanın en kolay yolu Havataş. Eğer Avrupa yakasına gidecekseniz, ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet’ten geçerek Maslak, Levent, Beşiktaş duraklarından sonra Taksim’e varabilirsiniz. Anadolu yakasında kalmanız gerekiyorsa da Kadıköy’e Havataş seferleri var. Unutmayın geri dönmek için de Havataş’ı kullanacaksanız, seferler 04:15- 00:45 arasında her 30 dakikada bir. Havaalanı ulaşım ile ilgili detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun yerine taksi tercih ederseniz, Sabiha Gökçen Havalimanı – Taksim arası trafiğin durumuna göre 70-100 TL arasında değişebiliyor.

Şehre İstanbul Havalimanı’ndan vardıysanız da ulaşım için yine Havataş otobüsleri sizi karşılıyor. Bu otobüslerle Taksim ya da Kadıköy’e ulaşabilir, ardından toplu taşıma ya da taksileri kullanarak istediğiniz yere varabilirsiniz. Havataş, sabah 04:00-gece 01:00 arasında her 30 dakikada bir kalkıyor, trafiğin durumuna göre yolculuğunuz 45 dakika-1.30 saat arasında değişebilir.

Eğer taksiyle şehre varmak niyetindeyseniz, fiks bir ücret olmadığını söylemek isteriz. Ücret gideceğiniz yerin mesafesine göre değişiklik gösteriyor. Anadolu yakasına geçecekseniz, taksiyle Bakırköy’e kadar gittikten sonra Bostancı’ya 20 dakikada varan deniz otobüsünü tercih etmek en pratiği. İstanbul Havalimanı’ndan şehre ulaşmanın bir diğer yolu da metro. Ataköy, Bakırköy, Zeytinburnu, Bayrampaşa hattını takip ediyor ve Aksaray’da son buluyor.

Şehirde toplu taşıma seçeneklerinden yararlanmak yerine araç kiralamayı tercih ederseniz de flypgs.com bu konuda size yardımcı olabilir.

METRO İLE İSTANBUL
İstanbul’da metro henüz çok gelişmiş bir ulaşım sistemi değil ama trafikten kaçmak isteyenler için en doğru seçenek. Avrupa yakasında Şişhane-Hacıosman metro hattı, Anadolu yakasında ise Kadıköy-Kartal metro hattı işlemekte.

Raylı sistemle seyahat etmeyi sevenler için Zeytinburnu – Kabataş arasında tramvay, Yeşilköy-Sirkeci hattında banliyö treni, Taksim-Kabataş’ı birbirine bağlayan füniküler, Şişhane-Yenikapı arasında bir metro, Karaköy’den Beyoğlu’na çıkan tek duraklık bir de tarihi Tünel olduğunu unutmayalım.

İSTANBUL’DA DOLAŞMAK
İstanbul on beş milyona yaklaşan nüfusuyla oldukça büyük bir şehir. Bu yüzden ulaşım sistemi de hayli karışık. Ulaşımın en kolay yolu, İETT noktalarından doldurulabilir AKBİL almak.

İki yakayı birbirine bağlayan Bostancı-Taksim ya da Kadıköy-Taksim güzergahlarında; Yeşilköy, Aksaray, Bakırköy, Bostancı gibi önemli yerleşim bölgelerinden Taksim, Beşiktaş, Nişantaşı ya da Kadıköy’e ulaşmak istediğinizde dolmuş kullanmak akıllıca. 10 kişilik dolmuşlar hem çabuk dolduğu, hem de ücreti içeride ödendiği için pratik. Hala Beşiktaş-İstinye-Yeniköy hattında işleyen minibüsler, ihtiyacınız olduğu anda sokakta el kaldırdığınızda önünüzde durduğu için pratik. Ancak belirli bir ücretlendirme yok. Her şey bindiğiniz hatta ve hatta ineceğiniz yere göre değişiyor. Bu yüzden toplu taşıma araçlarının birçoğunu kullanırken şoföre ne kadar diye sormalısınız.

Bir yakadan diğer yakaya geçmek içinse deniz üzerinden üç ayrı sistem var. Beşiktaş-Üsküdar arasını beş dakikada geçebilen motorlar; Beşiktaş, Karaköy ve Kabataş’tan Kadıköy’e seyreden vapurlar; Yine Kabataş, Bakırköy ya da Eminönü’nden Bostancı’ya kısa sürede ulaşmanızı sağlayan deniz otobüsleri. Saatler ve nereden nereye geçebileceğinize dair pratik bilgiler için http://www.ido.com.tr/ sitesine başvurmanızı öneririz.

Bu karışık sistemi anlamanızda yardımcı olur umuduyla bir harita oluşturulmuş: http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx Gideceğiniz iki yer arasını buraya yazarak yardım alabilirsiniz.

Ayrıca akıllı telefonlarınıza indireceğiniz İBB Trafik Uygulaması da trafikle sürekli baş etmeye çalışan bu şehirde sizi kurtaracak.

TAKSİ LÜTFEN!
İstanbul’un taşı toprağı altın sözünü anımsatmayan sarı taksileri her sokak başında görmeniz mümkün. Saat 15:00’te araba değiş tokuşu yapıldığı için sizi almayacak pek çok boş araba görseniz de, genellikle dünyanın pek çok yerinden daha çok ve hızlı bir taksi sistemi var. Son yapılan düzenlemeler sayesinde standartlaşan taksimetreler sayesinde gece/gündüz tarifeleri keyfinizi kaçırmayacak.

Eğer ücretin fazla geldiğini düşünüyorsanız http://taksiyle.com/ sitesi sizin için iki mesafe arasındaki fiyatı hemen hesaplıyor.

 

İstanbul'da Alışveriş

İstanbul, alışveriş merkezlerinden Osmanbey sokaklarına, Laleli’den Merter’e pek çok tarzda seçeneği bulabileceğiniz kadar geniş bir mahalle. Biz biraz konsantre olalım, içlerinden seçtiklerimizi size sunalım istedik. İşte listelerimize girenler...

Modanın Mahalleleri
Nişantaşı eski yıllardan beri modanın kalbi olarak bilinir. Midnight Express, Bil’s Store gibi küçük butikler; yurtdışı trendlerini yakalayabileceğiniz Beymen Blender ; Machka, Maje, French Connection gibi zincirler; Chanel, Louis Vuitton gibi pahalı markalar Abdi İpekçi, Teşvikiye Caddesi, Valikonağı boyunca uzanır.

Bir diğer alışveriş destinasyonu elbette Bağdat Caddesi. Özellikle Bostancı – Çiftehavuzlar arasında dizilmiş olan Camper, Miss Sixty, İpekyol, Twist, Roman, Vakko, Boyner gibi dükkanlardan ellerinde poşetlerle çıkanları gördüğünüzde şaşırmayın.

Galata, son yıllarda genç tasarımcıların, bağımsız butiklerin merkezi oldu. Serdar-ı Ekrem Sokak’ta Bahar Korçan önderliğinde başlayan bu trend, ardından yine aynı sokak üzerinde Türk tasarımcıların koleksiyonlarını sergileyen Building’in açılmasıyla devam etti. Şimdi Camekan Sokak, Galata meydanı, Galip Dede Caddesi boyunca Paris Texas gibi yurtdışından getirdiği malları satan butikler, ayakkabıcı Old Sandal, Lomograph makine dükkanı görmek mümkün.

Alışveriş Merkezleri
İstanbul’da Alışveriş Merkezleri , en sık yapılan yatırımlardan. Bu yüzden alışveriş söz konusu alışveriş merkezlerinden de bahsetmemek olmaz. Bunlar içinde merkeze yakınlık ve kolaylık açısından şu beş tanesi ön sıraları kapıyor:

İstinye Park’ta Armani, Miu Miu, Burberry gibi pahalı markalar da var, daimi Pazar alanı da, yorulduğunuzda dinlenmeniz için düşünülmüş Masa restoran da...

Şehrin en merkezi alışveriş merkezlerinden biri olan Zorlu Center’da alışveriş ve yeme içmeye dair hemen her şeyi bulabilir; Zorlu PSM’nin (Performans Sanatları Merkezi) takvimini takip ederek, dünyaca ünlü müzikal ve oyunları izleyebilirsiniz.

Forum İstanbul’da ayakkabıcıdan çıkıp sinemaya girebilir, İstanbul Kukla Festivali’nde çocuklarınızı eğlendirdikten sonra alışverişinize devam edebilirsiniz.

Ora’da outlet, sinemalar, meydanlar, temalı park, konserler için bir Arena bile var.

Cevahir çok katlı, çok büyük, eviniz, sizin, eşiniz, çocuğunuz için yok yok. Tek sorun her katında dolaşayım, her markasına bakayım derken yorulmanız olabilir.

Başarılı Modacılar
Erkek giyimine yeni bir bakış açısı getiren, Trussardi’nin yeni kreatif direktörü Ümit Benan, Hollywood yıldızlarını ve kırmızı halıda güzel görünmek isteyenleri giydiren Erdem, sadece bir modacı olarak değil, sanatçı kimliğiyle de herkesi kendine hayran bırakan Hüseyin Çağlayan, önce İstanbulluları ardından Paris ve Londra podyumlarını izleyenleri yenilikçi tasarımlarıyla kendine hayran bırakan Zeynep Tosun, Avant-garde üslubuyla Londra’da sevilen Bora Aksu, Paris Moda Haftası’nda kendi koleksiyonunu sergileyen ve alkışlar alan Arzu Kaprol, Brükselli bir moda evi için başladığı kariyerine, ünlüler için özel elbiseler dikerek devam eden Cengiz Abazoğlu, daha hip, daha genç, daha yaratıcı tasarımların mimarı Aslı Filinta, derilerin, güderilerin, süetlerin efendisi Simay Bülbül,
ayakkabı ve çantalarıyla İstanbul modasını yakından takip edenleri büyüleyen Ahmet Baytar, 2Ters1Düz markasıyla gelecek vadeden İpek Arnas ve diğer ünlü Türk tasarımcılarının butiklerini İstanbul’da bulabilirsiniz.

İstanbul'da Konaklama

İstanbul otelleri Aksaray, Sultanahmet ve Talimhane bölgelerinde sıralanmış durumda. Siz bu turistik alanlarda kalmayı istemez, daha özel seçenekler ararsanız işte size öneriler.

LÜKS OTELLER

Four Seasons
Eski bir hapishaneden otele dönüştürülen Sultanahmet’teki şubesi, ya da Boğaz’ın kenarında tüm ihtişamıyla duran Ortaköy binası. Four Seasons otellerinden hangisinde kalırsanız kalın, sabah mükellef bir kahvaltı garanti.
Tel: 90 (212) 381 40 00

Çırağan Otel Kempinski
19. yüzyıldan kalma bir Osmanlı sarayında hizmet veren Çırağan Oteli’nin bahçesinde caz konserleri verilmekte. Ayrıca SPA’sı için günler öncesinden rezervasyon yapılmasında fayda var.
Çırağan Caddesi 84, Beşiktaş
Tel: 0212 258 3377

Sumahan
Boğaziçi sahilinde bulunan Sumahan, eskiden içki fabrikası olarak kullanılmış, 19. yüzyıldan kalma yenilenmiş bir binada yer alır. Eğer Sumahan’da kalmaya karar vermişseniz, balkonları denize açılan odalardan birinde güne uyanacak, Türk hamamında vücudunuzu dinlendirmek için vakit bulacaksınız.
Çengelköy Mahallesi, Kuleli Caddesi 51
Tel: 0216 422 8000

The Marmara
Şehrin göbeğinde yaşamak isteyenler için en doğru seçenek The Marmara Oteli veya The Marmara Pera. The Marmara, İstanbul manzaralı bir teras ve çatı havuzu sunarken, The Marmara Pera’daki Mikla, Haliç’ten Boğaz’a panoramik şehir manzarası eşliğinde Türk-İskandinav füzyonu yemek servisi vermekte. 

Pera Palas
Eskiden küçük Avrupa kod adıyla bilinen Pera, Atatürk gibi ünlülerin uğrak yeriydi. Eğer Pera Palas’ta kalıyorsanız, Agatha restoranda akşam yemeğinizi yiyebilir, bir kokteyl için Orient Bar’da takılabilirsiniz.
Meşrutiyet Caddesi No: 52
Tel: 0 212 377 4000

Armada Otel
Tarihi İstanbul yarımadası manzarasına bakarak uyanıyor, terasta ev yapımı reçellerin olduğu Türk kahvaltısı sofrasına kuruluyorsunuz. Çift kişilik odalar 650-1200 TL arasında değişmekte.
Ahırkapı Sokak No:24
Tel: 0 212 455 44 55

Butik Otel Tercih Edenler için

House Otels
House Otellerden birinde kalmanın ayrıcalığı, sabah kahvaltılarınızı da House Café’ler içerisinde istediğinizden birinde yapabilmeniz. Nişantaşı, Galata ve Ortaköy’de şubeleri var. Odalar ortalama 500 TL’den başlıyor.

Georges Hotel
Ahşap yerler, büyük yataklar, sessizlik, iPad istasyonu, bedava internet. Bunlar Georges Hotel’in size sunduğu ayrıcalıklardan bazıları. İstanbul halkının günler öncesinden yemek yemek için rezervasyon yaptırdığı, Fransız restoranı Le Fumoir’da otelinizin lobisinde.
Serdar-I Ekrem Sokak No:24 Galata
Tel: 0 212 244 2423

Witt İstanbul Suites
Cihangir’de Haliç ve Boğaz manzarasına bakan odalardasınız. Yerler parke, mobilyalar klas. Ev hayatını seyahatlerine de taşımayı sevenler düşünülerek kahve makinesi olan mini mutfak bile konulmuş odalara.
202A Defterdar Yokuşu No. 26 , Cihangir
Tel: 0 212 293 15 00

Jazz Hotel
Duke Ellington’un şarkı söylediği, Ella Fitzgerald’ın sesiyle sabahınızı aydınlattığı, Louis Armstrong’un trompetinin banyonuzda yankılandığı bir otelde kalmak isterseniz, doğru adrestesiniz.
Bahtiyar Sokak 1, Nişantaşı
Tel: 0212 296 3002

Park Hyatt
Park Hyatt’ın büyüklükleri 50-250 metrekare arasında değişen ve Ara Güler imzalı eski İstanbul resimlerinin yer aldığı odalarının tümünde, internet erişimi, plazma ekran televizyonlar, DVD player ve dock istasyonları gibi yüksek teknoloji ürünleri var.
Bronz Sokak No. 4, Teşvikiye
Tel: 0 212 315 1234

Sofa Otel
Sofa, sanatseverler için döşediği odalarını, ortak alanda bulunan SPA’sıyla zenginleştirmiş. Otelde ayrıca panoramik kent ve deniz manzaralı, güzel bir çatı terası da var.
Fırın Sokak No: 41 Teşvikiye
Tel: 0212 368 1818

Hostel Arayanlara Ekonomik Öneriler

Sultan Hostel
Sultanahmet’in göbeğindeki bu hostelde, odalarda banyo, internet, kilitli dolap gibi servisler var. Yataklar 16 TL’den başlıyor.
Cankurtaran Mahallesi, Akbıyık Caddesi no:17
Tel: 0212 516 9260

Cordial House Hostel
Sultanahmet Camii’den 250 metre uzaktaki bu hostel, aynı zamanda İstanbullu öğrencilerin de uğrak yeri olan bir kafeteryaya sahip. Yataklar 30 TL’den başlıyor.
Binbirdirek Mah. Peykhane Caddesi, no:19
Tel: 0212 518 0576

International House
Ortadaki salonunda insanlar çay içerken arkadaş oluyor, her giden memnun dönüyor. Yataklar 34 TL.
Zambak Sokak No: 5, Beyoğlu

Orient Hostel
Yaz aylarında terasında barbekü yapıyorlar, internet bedava, dünyanın her yerinden gelen turistlerin buluşma noktası. Yataklar 25 TL.
Yeni Akbıyık Caddesi No.13, Sultanahmet
Tel: 0212 517 9493

Bauhaus Hostel
Pek çok kez dünyanın en iyi hostelleri listelerine girmiş olan Bauhaus, 2012’de yenilendi. Sahibi Neco’yu çok sevecek, Dalyan’daki diğer otelinde kalmak için seyahatinizi uzatacaksınız. Yataklar 28 TL.
Bayramfırın Sokak No:11, Sultanahmet
Tel: 0212 638 6534

World House Hostel
22 TL’lik yatak parasına kahvaltı, temiz havlu, çarşaf, otobüs biletleri dahil. Otel size ayrıca ucuza bir hamam sefası imkanı da sunuyor.
Şahkulu Mh. Galip Dede Caddesi 85
Tel: 0212 293 5520

İstanbul'da Yeme İçme

Geçmişte ve günümüzde birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı, dünyanın en büyük metropollerden biri olan İstanbul’da kahvaltıdan akşam yemeğine birçok alternatif mevcut. Yöresel Anadolu lezzetlerinden, dünya mutfağının seçkin örneklerine İstanbul’da nerede ne yenir konusunda yardımcı olacak önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

SABAH KAHVALTISINDA

NAMLI
Karaköy’de iki şubesi bulunan Namlı’da mezeler, peynir ve şarküteri çeşitleri, onlarca zeytin ürünü arasından istediklerinizi tabağınıza doldurabilirsiniz. Ayrıca Pastırmalı yumurta siparişi de mutlaka verilmeli.
Rıhtım Caddesi No:1/1 Kat Otopark Altı, Karaköy
Tel: 0212 293 6880

Mangerie
Boğaz’a nazır menüsünde Eggs Benedict; sucuklu peynirli tost; patates, kurutulmuş domates, parmesanlı omlet seçeneklerinden biriyle ihya olacaksınız. Öğlen saatlerine denk gelirseniz tabuleli tavuk salatası, ızgara bonfile, fırında kuzu leziz.
Cevdet Paşa Caddesi 69, Bebek
Tel: 0212 263 5199

Cuppa
Cihangir halkının en sevdiği kahvaltıcıdır Cuppa. Karışık meyve suları menüsünde en az yirmi seçenek var. Özellikle Nutellalı French Toast tatlı sevenlerin favorisi.
Yeni Yuva Caddesi No: 26/5 Cihangir
Tel: 0212 249 5723

Van Kahvaltı Evi
Şehrin her yerinde trend olan Van Kahvaltısı’nın esas üssü Cihangir’de. Olayıysa ortaya serpme gelen küçük tabaklar içinden ekmeğin üstüne mısır unundan yapılma murta, kaymak, bal sürüp mideye indirmek.
Defterdar Yokuşu 52, Cihangir
Tel: 0212 293 6437

Bej Kahvesi
Özellikle Pazar günleri, gazetesini alıp da yayılmak isteyen halkın favorisi. Menüsünde poğaçadan açmaya, mantarlı sosisten, yumurtalı ekmeğe, börekten, domates çanağına pek çok lezzetli seçenek var. Gitmişken yanındaki Kağıthane’den İstanbul’u konu alan neşeli hediyeler almayı unutmayın.
Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi İş Merkezi No: 11A
Tel: 0212 251 71 95

Kale Pastanesi
Rumelihisarı’nda önünde kuyruklar bekleyerek oturulan Kale Pastanesi sahanda hellimi parmakları da yiyecek kıvamda yapıyor. Menemen leziz.
Yahya Kemal Caddesi No: 16
Tel: 0212 265 6563

ÖĞLE SEANSI

Kantin
Çıtır, incecik açılmış hamur üzerinde gelen armut, somon ya da sebzeler; balık köftesi; taze kekikli levrek; sütlü tel kadayıf. Basit yemekler, enfes lezzetler. Kantin Nişantaşı’nda yaşayanlara verdiği ziyafet sözünü doğru çıkarıyor, menüsü günlük olarak değişiyor. Alt katındaki marketinden eve ekmek, peynir, sos, dolma almak da mümkün.
Akkavak Sokağı No: 30 Nişantaşı
Tel: 0212 219 31 14

House Cafe
İstinye, Kanyon, Teşvikiye, Tünel, Odakule ve İstanbul’un dört bir yerinde şubeleri olan House Café’nin en güzel dükkanlarından biri de Caddebostan’da. Yemekler basit: Pizza, makarna, et, salata ayarında. Malzemeler taze. Naneli limonata enfes.

Kırıntı
Siz Nişantaşı ve Bebek’te sonradan açılan şubelerine aldırmayın. Oyunuzu Moda Burnu’nda 1981’de kurulan esas mekandan yana kullanın. Hamburger, sosisli sandviç, patates, tost. Daha lezzetlisini başka yerde bulmak zor.
Ferit Tek Sokak No: 15 / 1
Tel: 0216 346 07 70

Çiya
Pırasa, yumurta, domates, biber, soğandan yapılan Samsun usulü Çullama ya da pirzola, ayva, salça, baharat, nar ekşisiyle tatlanan Gaziantep usulü Ekşili Taraklı. Sadece İstanbul değil, Türk yemeklerini tatmak istiyorsanız Urfa’dan Antakya’ya; Siirt’ten Kıbrıs’a pek çok yörenin lezzetlerini Çiya’da bulabilirsiniz.
Güneşli Bahçe Sokak 43, Kadıköy
Tel: 0216 330 3190

Hünkar
Önce küçücük bir dükkandı, şimdi büyüdü. Öğle saatlerinde giderseniz tenha. Beğendili kebap, içli köfte, domatesli pilav spesiyalleri arasında. Tatlılarından ortaya karışık istemek lazım, yoksa diğerinden gözünüz kalıyor.
Mim Kemal Öke Caddesi No:21, Nişantaşı
Tel:(0212) 225 46 65

Güllüoğlu
Seçenekler az, ama enfes. Kıymalı, peynirli, ıspanaklı su böreği; üzerine baklava, sütlü nuriye, şekerpare ya da sarma.
Mumhane Cad. No: 171 Karaköy
Tel: 0 212 249 96 80

Subaşı
Kapalıçarşı’da tur attınız, öğle yemeği için ideal mekan ararsınız: Seçim kolay: kuzu haşlama yanında ıspanak püresi.
Nuruosmaniye Cad. No: 48-2 Eminönü
Tel: 0212 522 4762

Ara Kahve
Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’i günün her saatinde bir sandalyeye kurulmuş olarak görebilirsiniz Ara Kahve’de. Bu durumda müdavimlerin de sanatçılar, fotoğrafçılar ve yaratıcı insanlar olması kaçınılmaz.
Tomtom Mahallesi Tosbağ Sok. No.2 Beyoğlu
Tel: 0212 245 41 05

White Mill
İstanbul’da bahçe içinde mekan çok az. Ama siz, özellikle yaz ayları için yeşillikler içinde yaşamayı sevenlerdenseniz, White Mill’i önerilerimiz listesiniz alıyoruz.
Susam Sokak No:13 Cihangir
Tel: (0212) 292 28 95

Sultanahmet Köftecisi
Sonradan çıkan onlarca taklidine aldırmayın. Esası Sultanahmet’te. Menüsünde kaşarlı ya da sade köfte, yanında mutlaka piyaz, üzerine de irmik helvası var. O kadar.
Divanyolu Caddesi No: 26 Sultanahmet
Tel: 0212 522 97 85

AKŞAM VAKTİ

Yakup 2
İstanbul’un okur-yazar-gazeteci kısmının üssü olarak bilinen Yakup’ta ortaya gelen mezelerden sonra muska böreği siparişi edip, ciğerin yanında kırmızı soğan istemek şart. Yakup’ta yer olmadığı günlerde hemen karşısındaki Asmalı Cavit, bir solundaki Zeytinli ya da yan sokaktaki Refik masalarına kurulmanızı öneririz. Ortam benzer, mezeler leziz. Hele Cavit’in ev yapımı hardalı, köftelerin üzerinde mutlaka gezinmeli.
Asmalımescit Sok. No:35/37 Beyoğlu
Tel: 0212 249 2925

Koço
Moda’da, suyun yanında boğaz karşısındasınız. Masanızda tereyağında karides, sıcak ciğer, muska böreği, acılı ezme var. Bir de tabii ki arkadaşlar.
Moda Caddesi No: 265
0 216 336 07 95

Balıkçı Sabahattin
Aynı anda hem turistik hem de yerlilerin sevdiği bir balıkçı Sabahattin. Midyeli pilavı dillere destan, kalkan sezonunda gitmişseniz çok iyi yaparlar. Salataları günlük, taze, bol malzemeli.
Seyit Hasan Kuyu Sok. No:1 Cankurtaran
Tel: 0 (212) 458 18 24

Hamdi
Her Türk bir gün Hamdi’de humus ve ezmeyi ekmeğe sürdükten sonra; haşhaş kebap, döner, patlıcan kebabı yemenin zevkini tadacaktır.
Tahmis Caddesi, Kalçın Sokak No:17 Eminönü
Tel: (0212) 528 03 90

Jash
Ermeni mezelerinin İstanbul’daki en iyi adresi Jash. Topik, midye dolma, Çerkez tavuğu diye başlayan menüsü, birbirinden güzel et seçenekleriyle devam ediyor. Hafta sonları akordeon eşliğinde şarkılar söyleyebilirsiniz.
Cihangir Caddesi No.9 Beyoğlu
Tel: (0212) 244 30 42

Zübeyir
Ocakbaşına Zübeyir kuruldu mu, çöp şişler, lor peynirli patlıcan, tarak, kaburga, közde biber-soğan-domates, sırasıyla çıkar, masanıza gelir.
Bekar Sk. No: 28 Beyoğlu
Tel: 0212 2933951

Develi
Kebapçı olmanın hakkını sonuna kadar veren mekan İstanbul’da Develi’dir.
Samatya ya da Kalamış’taki şubelerinden hangisinde olduğunuz fark etmez, önden fındık lahmacun ve içli köfte, arkadan zevkinize göre Adana, fıstıklı kebap, Ali Nazik ya da Beyti söylenir.
Münir Nurettin Selçuk Cad. Kalamış Yat Limanı
Tel: 0216 418 94 00

Münferit
İsmi meyhane olarak geçiyor ama kavrama yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Füme yılan balığı, acı sirkeli buharda midye, tavuk ciğeri patates, porçini mantarlı trüf yağı ile fırınlanmış peynir, sirkeli salatalık mezeler içinde; kum midyeli poşe, deniz levreği, dana kaburga, arpa şehriyeli tiftilmiş dana yanak ana yemeklerde tercihiniz olacak. Adaçaylı dondurma için yer ayırmayı unutmayın.
Yeni Çarşı Caddesi, No:19 Firuzağa, Beyoğlu
Tel: 212 252 50 67

Karaköy Lokantası
Ahtapotundan, deniz börülcesinden, midye dolmasından, enginarından ya da ciğerinden... Karaköy Lokantası’nda her şey tam da ağzınıza layık. Anlaşılan o ki daha balık faslına gelmeden doyuyor, mutlu oluyor, bir dahaki sefere daha az meze, en çok levrek yiyeceğim diye karar veriyorsunuz. Bir hafta öncesinden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, İETT Karaköy Durağı
Tel: 0212 292 4455

Ulus 29
Şef Mert Şeran mevsimine göre istiridyeyi de masanıza servis edebiliyor, kalkan balığını da! Her şey taze, leziz, manzara ise İstanbul’a tepeden bakan bir konumda.
Adnan Saygun Caddesi, No:1 Ulus
Tel: (0212) 358 2929

Delicatessen
Adından da belli olacağı üzere tam bir şarküteri, Fransız usulü bir bistro burası. Karidesli salatasından sonra, fırında patatesle gelen bir büyük parça bonfilenin tadına varmalısınız. Akşamüstü saatlerde gelirseniz fırından yeni çıkmış kekinden tadabilir ya da Happy Hour kokteyl saatine denk gelebilirsiniz.
Mim Kemal Öke Cad. No.19/1 Nişantaşı
Tel: 0212 225 06 04

Nusret
Nusret’in olayı leziz, az pişmiş, önceden ayırtıp da bekletebileceğiniz türde et! Menüsünde antrikottan pirzolaya, sosisten bonfileye her türlü güzellik var. Akşam geç olmadan gidin, o kadar güzel ki hazmetmek için zamana ihtiyaç duyacaksınız.
Çamlık İhsan Aksoy Sokak No: 6 Etiler
Tel: 0212 265 30 37

Set Balık
Gürültüden uzakta, ucuz, samimi, mezesi güzel, balığı enfes, ara sıcakları başka lokantalarda bulunmayacak bir balıkçı arayanlara tavsiyemiz Set’tir. Fiyatlar da gayet makul; ancak kredi kartı geçmez, ona göre hazırlıklı gitmek gerekir.
Haydar Aliyev Caddesi No:18, Tarabya
Tel: 0212 262 0411

Chilai
Cordon Bleu mezunu, yarı İranlı şef Hazer Amani’nin elinden çıkma mekanın giriş katı bistro, orta kat sushi bar, yukarısıysa fine dining olarak hizmet veriyor.
Cevdetpaşa Cad. No: 60 Bebek
Tel: (212) 263 63 15

Gece Acıkanların Adresi

Saat 00:00’dan sonra açlık başınıza vurduysa işte size en iyi çorba, döner, mantının adresleri.
- Canınız işkembe çekerse, Beyoğlu Balık Pazarı içindeki Cumhuriyet ilk tercihiniz olmalı.
- Daha ağır, yağlı, kıymalı, kaşarlı pide beni tatmin edecek derseniz Nizam Pide Salonu’nda bir masa edineceksiniz (Büyük Parmakkapı Sok. No: 13 Beyoğlu)
- Döner, ıslak hamburger, çift kaşarlı tost, sosisli sandviçin adresi Taksim Meydanı’ndaki Bambi, Kızılırmak ya da Çılgın Dürümcü
- Mantı yanında sucuk, üzerine yoğurtlu pazı sarma isterseniz Aztek’te, 1970’lerin film setlerinden çıkma bir lokaldesiniz. (Kurtuluş Caddesi No: 63 Feriköy 0212 2250079).
- Kokoreç ve midye dolma sevenlere önerimiz elbette Beyoğlu Balık Pazarı içindeki Şampiyon
- Tantuniyi de unutmadık elbette. Bol maydanoz kıydırıp, biraz da acı gezdirince Emine Ana’da ayranla beraber yemesi şahane (Sıraselviler Caddesi, Billurcu Sok. No:5/A Beyoğlu)

İstanbul’da dünya mutfakları…
- Gerçek bir İtalyan’ın taş fırınından çıkma pizzalar isterseniz Trattoria Leon (Ahmet Fetgari Sok. No:40/A, Nişantaşı)
- İspanyol usulü küçük porsiyonlarda tapas canınız çekerse Que Tal (İlk Belediye Caddesi No.5, Tünel, Beyoğlu)
- Japon usulü sushi, sashimi, udon isteyenlerdenseniz Tokyo (Meşelik Sokak 24, Taksim)
- Çin, Thai mutfağının bol baharatlı tatlarını seviyorsanız Çok Çok (Meşrutiyet Cad. No.51 Beyoğlu)
- Hint usulü köri canınız çekerse Dubb (Alemdar Mh. İncili Çvş. Sk 10, Fatih)
- Meksika’nın taco, burrito, quesedillasını acıya bulayıp da yemek isterseniz Ranchero (Bağdat Cad. 468/A, Suadiye, Kadıköy)
- Fransız usulü boeuf bourgignon, soğan çorbası, bonfile isterseniz Le Fumoir (Serdar-I Ekrem Sokak No.24 Galata )
- Balığı, kalamarı, sebzeyi bile füzyona dönüştüren, New York tarzında bir lokanta ararsanız Maya (Kemankeş Sokak 35/A, Karaköy)

 

Ülke kodu: +90

Yangın: 110

Polis: 155

Hızır Acil Servis: 112

Elektrik Arıza: 186

Bilinmeyen Numaralar Danışma: 118

İstanbul'da Gezilecek Görülecek Yerler

İstanbul Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan sarayları, modern sanatçıları, müzisyenleriyle tam bir kültürler ve medeniyetler merkezi... Hal böyle olunca da İstanbul’da gezilip görülebilecek birçok mekan bulunuyor.

İstanbul’da trafiğe kapalı, nadir ana caddelerden biri olarak İstiklal Caddesi, sağlı sollu kahveleri, Terkos Pasajı, Beyoğlu İş Merkezi gibi ucuz alışveriş alternatifleri, Mısır Apartmanı’ndaki galerileri, Salt, Alter gibi modern sanat merkezleri; Asmalı Mescit , Balık Pazarı gibi eğlence merkezleri ile İstanbul’da ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İstiklal Caddesi’ne paralel, Cihangir’e kadar uzanan antika ve tasarım dükkanlarıyla bilinen Çukurcuma bölgesinde, ara sokaklarda yeni-eski pek çok mobilya, obje, plak dükkanı bulabilir, kendinizi bu ara sokaklarda kaybedebilirsiniz. Sonra da Kahve 49’da soluklanabilirsiniz. Eğer biraz da şehre ait, insana ait, duvarda sanata ait bir hayat görmek isterseniz Galip Dede Caddesi’nden aşağı, Galata sokaklarına kendinizi atmalısınız. Galata Kulesi’ne nazır Güven Lokantası’nda bir öğle yemeği yemeniz de önerilerimiz arasında.

Bulunduğunuz kıtada yürümek için keyifli bir rota arıyorsanız Kuruçeşme- Tarabya arasında turlayabilir, Bebek Kahve’de oturup çay yanında gözleme yiyebilirsiniz. Anadolu yakasındaysa hafta sonları piknik yapan, denize giren, bisiklet kullanan, kaykaylar üzerinde gezen insanları bulabileceğiniz Caddebostan sahilini tercih edebilirsiniz. Park ve bahçeden çok zengin olmayan İstanbul’da yine de nefes alınacak bazı lokasyonlar var. Göztepe, Fenerbahçe, Maçka, Emirgan, Yıldız ya da Yoğurtçu parkları ve Belgrad Ormanı yeşil alanlara örnek olabilir.

Bir başka güzel yürüme güzergahı da Kadıköy sahilinden geçerek geldiğimiz Moda burnu. Moda Deniz Kulübü’nde yorgunluğunuzu atmak için çay saatini yakalayabilirsiniz.

Geçmişten günümüze gelen görkemli sarayları ve müzeleri gezmek isterseniz de önerimiz http://www.muzekart.com/ adresinden her yere giriş sağlayacak bir müze kart edinmeniz.

Dolmabahçe Sarayı
1843’te yapımına başlanmış, barok tarzındaki bu heybetli yapı, sultanların, özellikle yaz aylarında kullandığı yerleşkesiydi. İçerisinde hamamlar, Asya kökenli bitkilerin yeşerdiği bahçeler, 141 halı, girişinde görünen bir de saat kulesi var. Cumhuriyet döneminde, Atatürk'ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandığı sarayda yaşanan en önemli olay, 10 Kasım 1938'de Atatürk'ün ölümüdür. Pazartesi ve Perşembe günleri haricinde diğer günler 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Topkapı Sarayı
1465 yılında yapımına başlanan yapı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanıldı. 9 Ekim 1924’te Müze olarak açılan Topkapı Sarayı’nda Kubbealtı, Arz Odası, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Mustafa Paşa Köşkü ve Bağdat Köşkü ziyaret edilebiliyor. Salı günleri dışında her gün 09.00-17.00 saatlerinde açık.

Aya Sofya Müzesi
M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Latin İmparatorluğu sırasında kısa bir süre Katolik Kilisesi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kozmopolit bina, yaşadığı her dönemin izlerini taşır. Pazartesi günleri hariç 09.00 - 19.00 saatleri arasında gezilebilir.

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. İçinde konserler, dans gösterileri yapılan bu fantastik yapı oldukça etkileyici. Her gün 09.00 - 17.30 saatleri arasında açık.

Sultanahmet Camii
1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından, mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır. Caminin içi 200'den fazla renkli cam ile aydınlatılmış, 20.000'i aşkın İznik çinisiyle bezenmiştir.

Galata Kulesi
Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı'nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi'nden Üsküdar-Doğancılar'a uçmuştur. Kule 69,90 metre ve 10.000 ton ağırlığındadır.

Kariye Müzesi
Kariye mozaik ve freskleri Bizans resim sanatının son dönemine, yani 14. yüzyıla ait en güzel örneklerdir. Dış nartekste İsa'nın hayatı, iç nartekste ise Meryem'in hayatı ile ilgili sahneler yer alır. İçerisi büyüleyici olan Kariye’den çıktıktan sonra Asithane bahçesinde Osmanlı yemeklerini tatmak mecburidir.

İstanbul Modern Müzesi
Tophane’de Türk modern resim ve sanatlarını sergileyen İstanbul Modern kahvesi, sineması, kütüphanesiyle de bir sanat mabedi.

Sabancı Müzesi
Hat koleksiyonları; Rembrant, Abidin Dino, Picasso gibi büyük isimlerin dünyadan toplanmış koleksiyonlarını geçici sergilerde burada görebilirsiniz.

Bilgi Üniversitesi
İstanbul’da kampüsün hakkını veren okullardan biri olan Bilgi Üniversitesi’nin eski elektrik santralinden bozma kampüsü aynı zamanda konser, lokanta, bar gibi kullanılan mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

Kız Kulesi
Salacak Sahili'ndeki bu kuleyi, efsaneye göre, kral kızını korumak için yaptırmış, buna rağmen ölümüne engel olamamıştır. Günümüzde içerisinde bar ve restoran olan mekan, aynı zamanda moda defilelerine de ev sahipliği yapmakta.

Pierre Loti
Ünlü şair Pierre Loti'nin gününün büyük kısmını burada geçirmesinden dolayı Eyüp sırtlarında konumlanmış bu kahve ve tepe Pierre Loti ismini almış.

Boğaziçi/ Fatih Sultan Mehmet Köprüleri
Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü, 20 Şubat 1970’te yapılmaya başlandı, 30 Ekim 1973, saat 12.00'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine devlet töreniyle hizmete açıldı. Uzunluğu 1.560 metre. İnsan trafiğine kapalı, arabayla geçebilmek için OGS (Arabaya takılan otomatik geçiş sistem kartı) ya da KGS’nizin (Kartla geçiş) olması şart. Boğaziçi Köprüsü’nün yetersiz kalması nedeniyle boğazda 3 Temmuz 1988’te yapımı tamamlanan ikinci köprünün adıysa Fatih Sultan Mehmet.

İstanbul Akvaryumu
Her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumda, 1500 çeşit, toplam 15 bin deniz ve kara canlısı, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.
Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya
Tel: 0 212 574 2130

Kapalıçarşı – Mısır Çarşısı
Kapalı Çarşı uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nda alım-satım işlerinin yapılması nedeniyle ilk alışveriş merkezi olarak kabul edilmiştir. İçerisinde deri, halı, gümüş, fular, bakır gibi pek çok geleneksel ürün satan dükkan vardır. Kapalı Çarşı’dan çıkıp Mahmutbey yolundan aşağı doğru devam ederseniz, baharat ve kuruyemiş satan Mısır Çarşısı’na varacaksınız.

Galatasaray Adası
İçinde kebapçı, balıkçı, damıtılmış deniz suyuyla doldurulan olimpik havuz bulunan bu suni ada, özellikle yaz ayları için hayat kurtarıcı nitelikte.

Ada Sahillerinde bekleyenler
İstanbul’a vapurla bir buçuk, deniz otobüsüyle 45 dakika uzaklıktaki Prenses Adaları olarak bilinen adalara vakit ayırabilirseniz, at arabalarıyla gezebilir, doğanın ve sessizliğin tadını çıkarabilir, kiraladığınız bisikletlerle erguvan kokuları arasında dolaşabilirsiniz.

Büyük Ada’da at arabalarıyla ada çevresinde yapacağınız turlardan büyük keyif alacağınızdan eminiz. Aya Yorgi tepesine çıkıp dilek diledikten sonra tepeden koya bakan manzarada yemeğe oturmak şart. Ayrıca hazır gelmişken ünlü hikayeci Sait Faik Abasıyanık’ın evini de görebilirsiniz. Yaz aylarında güneşlenmek, hatta denize girmek isterseniz Ayazma Plajı ve Su Sporları Kulübü’nü tercih etmelisiniz.

Heybeli Ada’da bir gecenizi Halki Palace’da (Tel: 0216 351 00 25 ) geçirin, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve İsmet İnönü'nün müzeye dönüştürülmüş evlerini ziyaret edin, çam ağacı kokularını içinize çekmek için Çam Limanı’na gidin ve mutlaka Mavi Restoran’da (Tel: 0216 351 9 01 28) zeytinyağlılarla masayı donatın.

Burgaz Ada’nın iki olmazsa olmazı var. Kalpazankaya’ya ya da Baraba Yani’ye mutlaka uğrayın.

Kınalıada’nın 60 yıllık restoranı Mimoza'da (Tel: 0216 381 52 67 ) yaprak ciğer ve Ermeni pilakisi ısmarlamak şart.

İstanbul’u Daha İyi Anlamak
İstanbul’u daha iyi anlamak için bazı filmleri izleyip, kimi müzikleri dinlemeniz şart...
- Fatih Akın’ın Crossing The Bridge filmi, İstanbul seslerinin ve Beyoğlu’nun hikayesi
- Sezen Aksu İstanbul’la bütünleşmiş bir söz yazarı
- Murathan Mungan, Orhan Pamuk, Elif Şafak, Orhan Veli, Cemal Süreya, Edip Cansever keşfetmeniz gereken Türk yazarlar arasında üst sıralarda olmalı.
- Babazula, Büyük Ev Ablukada, Can Bonomo, 123, İstanbul’un çağdaş ozanları
- Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fikret Mualla, Ömer Uluç tablolarında İstanbul’un renkleri, sesleri, duygusu var hep.

İSTANBUL‘UN SEMTLERİ

İstanbul mahallelerini yazmakla bitiremeyiz ama şehrin belli başlı, en ilgi çeken rotalarını kısaca özetlemek istedik.
Eski İstanbul’u görmek niyetindeyseniz Balat’tan başlayan turunuzu, Beyazıt, Sultanahmet, Cankurtaran, Haliç istikametlerine yönelteceksiniz.

Aslında rezidans olan Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek hattı boyunca Boğaz havasını solumanız şart.

Yeşilköy’den pek yolunuz geçmez belki ama sahil boyunca kurulmuş balıkçılarda, hele Eleos’ta ne lezzetler var bir bilseniz.

Nişantaşı’nda alışveriş seansından sıkılanlar Kurtuluş’ta Ermeni’lerin yaşadığı bölgelere bakmak, Osmanbey’e toptancıları görmek, Feriköy’de erken saatlerde kurulan organik pazara bakmak isteyebilir.

Ayaklarınız sizi Beşiktaş Çarşısı’na mı götürdü? Esnafla muhabbet ettikten sonra Pando’da kahvaltı etmeli, akşam saatlerindeyseniz Turgut’un Yeri’nde kalamar tava yemelisiniz.

GECE HAYATI
İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Biz de sizin için ufak bir liste yapmak istedik. Hangisini canınız çekerse.

Mutlu saatler!
Happy hour olarak bilinen iş çıkışından akşam yemeğine kadar geçen 18:30 – 20:30 arasındaki saatlerde İstanbullular oldukları mahalleye göre şunları yapar...

- Bebek’tekiler Lucca’da oturup kokteyllerini yudumlar, hava daha kasvetliyse Poupon’da lounge müzik eşliğinde takılır.
- Nişantaşı kalabalığı önce Atiye Sokak’taki Hardal’da, ardından Reasürans Pasajı içindeki Touch Down’da bir şeyler içer.
- Bağdat Caddeliler Bistro 33’te bir şeyler içmek ya da atıştırmak için arkadaşlarıyla buluşur.
- Tünel’de bulunanlar Leb-i Derya, X Restoran ya da Mikla’nın terasından Boğaz’a karşı keyifli vakit geçirilir.
- Etiler sakinleri Kitchenette’te ya da Big Chefs’te içeceklerini yudumlar.
- Caddebostan’da koşusunu bitirmiş olanlar Zanzibar’ın yeşil ağaçları arasında hafif bir kokteyl alır.

Müzik vakti!
İstanbul’da iyi müzik dinleyebileceğiniz ilk 10 mekanı seçtik.

Babylon + Babylon Lounge
İyi müzik dinlemek denince akla ilk gelen isimdir Babylon. Jane Birkin’den Chicks on Speed’de, cazdan funk’a, 80’lerden 2000’lere pek çok tarz burada sahne almış.
Her an size ne güzellikler hazırladığından haberdar olmak için programına bakmak gerekir. Konsere girmeden yanındaki Lounge alanında DJ’lerin çaldıklarına kulak verin.
Şehbender Sokak No:3.
Tel: 0 (212) 292 73 68

Arkaoda
Daha alternatif, indie, özgür, evinizin kanepesinde Türk piyasasında yeni çıkan sanatçıları keşfedermişsiniz gibi davranan Arkaoda, Pazar günü evden çıkıp sakinleşmek isteyenlerin de adresi.
Kadife Sokak No:18, Kadıköy
Tel: 0216 418 027

Salon
İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfi)’nin Şişhane’de hayranlık bırakacak kadar güzel binasının alt katındaki bu çok amaçlı Salon’da hafta başı performans, dans, tiyatro gösterimleri; hafta sonu canlı konserler oluyor.
Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane
Tel: (212) 334 07 00

Nardis
Caz müziğin duayenleri Zuhal ve Önder Focan tarafından kurulan Nardis, Türk caz gruplarını tanımanız, Sibel Köse, Ayşe Gencer, Cem Aksel gibi iyi müzik insanlarıyla tanışmanız için bir fırsat.
Kuledibi Sok. No:14 Galata
0212 244 63 27

Nu Teras
Özellikle yaz aylarında gitmesi güzel mekandır. Terasında DJ partileri olur. Buraya girerken kapıdaki listede isminizin olması ya da iyi giyimli olmanız şart.
Meşrutiyet Caddesi 67 Beyoğlu
Tel: 0212 245 6070

Angelique
Boğaz hattındaki bu şık, kokoş, tipine önem veren mekana, özellikle hafta sonları giriş kalabalık nedeniyle zor olabilir. Çok gecikmeden kapısına gitmeniz tavsiye edilir.
Şahane Sk. No: 10/2, Ortaköy

Kiki
Cihangir’de özellikle Can Bonomo, Teoman gibi müzisyenlerin; Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinççi, Berrak Tüzünataç gibi oyuncu ve mankenlerin uğrak yeri olan Kiki, arkasındaki bahçesi yüzünden de tercih nedeni.
Sıraselviler Cad. No: 42 Beyoğlu

Tektekçi
Tektekçi, İstanbul gece hayatına 2011’de girdi ve çok beğenildi. 200’den fazla kokteylin bulunduğu menüsünü şat halinde servis yapması. Cuma- Cumartesi akşamları çok kalabalık olabiliyor, haberiniz olsun.
Tomtom Mah. Akarsu Sok. No:2 Beyoğlu

Hayal Kahvesi
Eskiden beri değişmeyen bir gelenektir Hayal Kahvesi. Hafta içi 23.00’ten sonra başlayan cover gecelerinde sahneye hep Türk gruplar çıkar. Birkaç sokak yandaki bistrosunda da Open Mic (Açık Mikrofon) geceleri yapılmakta, genç yetenekler keşfedilmekte.
Büyük Parmakkapı Sokak No:19 Beyoğlu
Tel: 0212 245 6313

Bunun dışında, eğlenmek niyetiyle yola çıkmışsanız Tünel meydanında Lokal ve Otto; Şişhane’de Baylo; Galatasaray’da Ghetto; Cihangir’de Minimüzikhol, Kadıköy’de Barlar Sokağı olarak bilinen Kadife Sokak; Boğaz hattı boyunca Reina’nın başı çektiği pek çok gece kulübü sabaha kadar açık.

Türkçe sesli hafif müzik dinlemeyi isteyenler için de salı akşamları Reasürans Pasajı içinde Corridor; Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi üzerinde Sess; Meşrutiyet Caddesi üzerindeki Eelence; Harbiye’de Piyasa; Galatasaray’da 45’lik önerdiğimiz mekanlar olacak.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır. Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.