Genel Açıklamalar

Bu bölümde yer alan İşlem Rehberi "Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik" düzenlemeleri uyarınca Pegasus Havayolları tarafından www.flypgs.com internet sitesi ve mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebilecek uçak bileti ve ek hizmet alımları, bunlara ilişkin değişiklikler, bu işlemlere uygulanacak kurallar ve işlemlerin gerçekleştirilmesine yönelik teknik adımları kullanıcıların bilgisine sunmak amacıyla hazırlanmıştır.

Web Sitesi - Flypgs.com

Flypgs.com'da "Uçuş Arama" nasıl yapılır?

(1) www.flypgs.com internet sitesi ana sayfasının sol üst kısmındaki ana menü üzerinde yer alan bilet satış sepetine gelinerek "Nereden" başlığından çıkış destinasyonu, "Varış" başlığından ulaşmak istenen destinasyonu seçilir.

(2) "Gidiş - Dönüş" veya "Tek Yön" uçuş tercihi yapılır.

(3) Seyahat tarihleri seçilir.

(4) Yolcu seçimi Yetişkin, Çocuk ve Bebek olarak yapılabilir. Çocuk ve Bebek misafirler için özel kurallar Pegasus Havayolları Genel Kural ve Koşullarında belirtilmektedir. Tek biletleme içinde en fazla 9 yolcu seçilebilir.

(5) Menüde bulunan "Seyahat günleriniz esnek mi?" tercihi işaretlenecek olursa yapılacak aramada seçilen seyahat tarihinden bir hafta öncesi ve bir hafta sonrasındaki günlere ait 15 günlük görünümde en düşük fiyatlar görüntülenir. Bu tercih işaretlenmeden yapılan aramalarda seçilen gün, bir önceki ve bir sonraki günlerden oluşan 3 günlük görünüm açılır ve her bir uçuş için geçerli en düşük fiyat görüntülenir.

(6) "Devam "butonuna basılarak arama sonuçlarına yönlenilir.

Flypgs.com'da "Uçuş Seçimi" nasıl yapılır?

Arama sonrasında görüntülenen Uçuş Seçim sayfasında, uçuş ayrıntılarından Gidiş ve Dönüş için ilgili ücretler ve saatler görülebilir. Her bir uçuş için iç hatlarda 3, dış hatlarda 4 paket alternatifi bulunur. Uçuş seçildiği takdirde ekranın sağ tarafında sepet görülebilir. Burada uçuş özeti , pnr numarası , sınıfı, kişi sayısı, kalkış ve varış destinasyonları, saati, vergi ve yakıt harcı, hizmet bedeli, check-in bedeli ve toplam ücreti görülebilir. Bilet ücreti farklı döviz birimleri cinsinden görüntülenebilir. Pegasus Plus üyeleri, ilgili uçuştan kazanacağı puanı da bu ekranda görebilir. Ayrıca 15 günlük görünüm versiyonu da görüntülenebilir. Sepetin üst bölümünden yeni uçuş eklenebilir.

Uçuş seçimleri yapıldıktan sonra "Devam" butonuna basılarak ek hizmet satın alım sayfasına geçilir.

Ekranın altında yer alan Fiyat Sabitleme özelliği seçilerek herhangi bir bilet satışı gerçekleştirilmeksizin, takip eden ekranda tercih edilen süre ve ücret ile sınırlı olacak şekilde, seçilmiş uçuşlar ve fiyatları için bilet düzenleme hakkı kazanılır.

Flypgs.com'da "Ek Hizmet" nasıl eklenir?

Ek Hizmet Seçimi sayfasında uçuş özeti görüntülenebilir.

Ek Hizmetler (Koltuk, Pegasus Cafe- Yemek , Bagaj , Seyahat Sigortası, Spor Ekipmanları )seçimi yapabilir. Koltuk seçimi başlığından koltuk, Pegasus Cafe-Yemek Seçimi başlığından yemek, bagaj seçimi başlığından bagaj, Seyahat Sigortası başlığından sigorta, Spor ekipmanları başlığından ilgili spor ekipmanı seçilip, eklenebilir.

Tercihler yapıldıktan sonra ek hizmetlerin içeriği ve fiyatı sepete yansır.

"Pegasus Plus Avantajları ile devam et" ya da "üye girişi yapmadan devam et" seçeneklerinden biri tercih edilmelidir.

Flypgs.com'da "Yolcu Bilgileri" nasıl girilir?

1- Rezervasyon sürecinin ödeme adımına "Üye Girişi olmadan devam et" seçeneği ile gelindiğinde;

Yolcu Bilgileri bölümüne cinsiyet, isim, soy isim alanları mutlaka girilmelidir.

İletişim Bilgilerinde birinci yolcunun adı ve soyadı seçili gelir. İstenirse değiştirilebilir. Bu bölümde cep telefonu, ülke ve e-posta alanları zorunlu alanlardır. Diğer alanlar tercihe bağlıdır.

Bilet konfirmasyonu bu alanda verilmiş olan iletişim bilgilerine yönlendirilecektir.

Fatura almak için "Fatura almak istiyorum" butonunun tıklanması gerekir. Zorunlu alanlar ve tercihler seçildikten sonra "Ödemeye Devam Et" butonuna basılarak bir sonraki sayfaya geçilebilir.

2- Rezervasyon sürecinin ödeme adımına "Pegasus Plus Avantajları ile devam et"i tıkladığında üyelik girişi istenir. Üyelik girişi yapıldıktan sonra üyenin ilgili bilgileri formda dolu gelir. "Devam" butonuyla bir sonraki sayfa olan "Ödeme sayfası"na geçilir.

Flypgs.com'da "Ödeme" nasıl tamamlanır?

Ödeme sayfasında uçuşla ilgili rezervasyon ayrıntıları, yolcu bilgileri, iletişim bilgilerinin özeti görülebilir ve kontrol edilebilir. Bu bilgilerin doğruluğu rezervasyon teyidi ve PNR bilgisi için önem taşımaktadır. Belirtilen iletişim bilgisindeki e-posta adresi ve telefona işlem teyit mesajı gönderilecektir.

Ödeme Ayrıntıları başlığında ödeme tipi (Kredi Kartı/ Uçuş puan ile ödeme) seçilir.

Kredi Kartı ile ödeme için kart bilgileri ilgili kutucuklara girilir. Ekranın altında yer alan onay kutusu işaretlenerek iletişim bilgileri üzerinden Pegasus ve sayfada belirtilen iş ortakları adına ticari elektronik ileti gönderilmesi ve paylaşılan kişisel verilerin Pegasus tarafından bu amaçla işlenmesine onay verilebilir. Son olarak "Genel Kurallar" ve "Gizlilik Koşulları" okunup onaylandıktan sonra “Şimdi Satın Al” butonuna basılır. Fraud uygulaması ilgili kredi kartını kontrol eder. Onay verirse Banka 3D Ödeme sayfasına yönlendirilir. Cep telefonuna şifre gelir. Misafir 3D şifresini girer. Banka onay verirse biletleme yapılır.

Uçuş Puan ile ödeme için üyelik numarası ve parola girilir. Minimum 5 TL olmak üzere, istenen miktarda uçuş puan kullanılabilir. Tercih edildiği takdirde ödemenin bir kısmı kredi kart bir kısmı – minimum 5 TL -uçuş puan ile parçalı olarak yapılabilir. Ekranın altında yer alan onay kutusu işaretlenerek iletişim bilgileri üzerinden Pegasus ve sayfada belirtilen iş ortakları adına ticari elektronik ileti gönderilmesi ve paylaşılan kişisel verilerin Pegasus tarafından bu amaçla işlenmesine onay verilebilir. Son olarak "Genel Kurallar" ve "Gizlilik Koşulları" okunup onaylandıktan sonra “Şimdi Satın Al” butonuna basılır

Flypgs.com'da "Bilet Onayı" nasıl gerçekleşir?

Açılan bilet onay sayfasında biletleme işlemi sorunsuz tamamlandığında " Biletleme işleminiz başarıyla tamamlanmıştır." uyarısı alınır. Sepette yapılan işlemin özeti görünür. Ek hizmet seçeneklerine bu sayfadan da ulaşılabilir. Biletleme sonucu Rezervasyon ve PNR bilgisi tercih edilen iletişim kanalına göre e-posta ve/veya sms ile iletilerek teyidi sağlanır.

Teyit mesajının altında "Genel Kurallar" (PDF formatında da indirilebilir) ve "Gizlilik Kurallari"na (PDF formatında indirilebilir) bağlantı verilmektedir. Kişisel verilerin kullanımına ilişkin şartlar için "Gizlilik Kuralları"nı inceleyebilirsiniz. Pegasus Genel Kurallar ve Gizlilik Kuralları sayfaları içinde ilgili dokümanların sadece en güncel hali bulundurulmaktadır.

Flypgs.com'da "Online Check-in" nasıl yapılır?

Biletleme yapıldıktan sonra uçuş için Check-In yapılması gerekir. Bu işlem Online ya da Offline olarak gerçekleştirilebilir. www.flypgs.com ‘dan en erken 72 saat öncesinden, en geç uçuşa 40 dakika kalana kadar Check-In yapılabilir. Bağlantılı uçuş varsa, her iki biniş kartının da printerdan A4 formatında bir dosya kağıdına basılması yeterlidir.

Online Check-In için ana sayfadan arama ekranı yanında yer alan " Check-In" başlığı seçilir. Rezervasyon numarası, ad ve soyad bilgisi girilir ve " Devam" butonuna basılır. Açılan ekranda uçuşla ilgili detaylar görülür.

Check-In için gerekli işlemler yapılır. Ardından SMS ya da e-posta ile Check-In bilgi maili alınır.

Offline Check-In işlemi havaalanında yapılır.

Flypgs.com'da Bilet İşlemleri

Web sitemiz www.flypgs.com‘dan, çağrı merkezimizden ya da mobil uygulamalarımız üzerinden alınan uçak biletlerinin değişiklik, iptal, ek hizmet/servis satın alma ve iletişim bilgilerini değiştirme gibi işlemleri Bilet İşlemlerim bölümünden Rezervasyon(PNR) Numarası ve soyad ile kolayca yapılabilir. Ayrıca daha önce yapılmış olunan rezervasyonların bilete çevrilme işlemleri de bu bölümden yapılmaktadır.

Satın alınan uçak biletleriyle ilgili değişiklik, iptal, ek hizmet/servis satın alma ve iletişim bilgilerini değiştirme gibi işlemler “Bilet İşlemlerim” bölümünden Rezervasyon(PNR) numarası ve soyad girişi yapılarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca daha önce yapılan rezervasyonların bilete çevrilme işlemi de Bilet İşlemlerim menüsünden yapılabilmektedir.

1.Uçuş Değişikliği

Bilet İşlemlerim sayfasına giriş yaptıktan sonra biletli tüm uçuşlar listelenir. Uçuş değişikliği yapmak istenen uçuş seçip devam edildiğinde, yönlendirilen sayfada yeniden uçuş araması yaparak uçuş tekrar planlanabilir.

2. İletişim Bilgilerini değiştirme

Bilet alırken bildirmiş olan iletişim bilgileri uçuş değişiklik adımında değiştirilebilir.

3. Ek hizmet satın alma

Daha önce bilet satın almış olunan uçuşa koltuk, yemek, fazla bagaj gibi ek hizmetler bu bölümden eklenebilir.

4. Uçuş İptal

Önceden satın alınan biletteki tek bir parkuru iptal etmek için ilgili uçuşu seçip devam edildiğinde, yönlendirilen sayfadan o parkurun iptali/iadesi gerçekleştirebilir.

5. Tüm Uçuş İptal

Önceden satın alınan biletteki tüm uçuşların iptali/iadesi bu bölümden gerçekleştirilebilir.

 

Pegasus İş Ortaklarıyla ilgili İşlemler

Pegasus iş ortaklarıyla (AIG Sigorta A.Ş., Booking.com B.V., Get Your Guide DEUTSCHLAND GMBH, Etrawler, ING Bank A.Ş, Otokoç Otomotiv Tic. Ve. San. A.Ş., ParkCloud Ltd., Worldwide Turizm Seyahat A.Ş , Yeni Karamürsel Turizm Ltd.Şti.) ilgili işlem yapmak için iş ortağının sayfasına yönlendirme yapılır. Yönlendirilen sitelerde iş ortağının mal ve hizmet alımına ilişkin kuralları geçerli olur.

Pegasus Plus Kart Başvuru İşlemleri

Ana sayfada ve rezervasyon ödeme adımında yer alan Pegasus Plus kart hızlı başvuru formu ile ING Pegasus Kredi Kartı başvurusu yapılabilir. Formda verilen bilgiler ING BANK’a aittir. Verilen bilgiler ING BANK tarafından alınıp, Pegasus Plus Kart için resmi başvuru sayılır. Başvuru yapılması halinde muhatap ING BANK olduğu kabul edilmiş sayılır.

Dubai Vizesi Başvuru İşlemleri

Tercihe bağlı olarak Dubai vizesine başvurulabilir. Verilen bilgiler Worldwide Turizm Seyahat A.Ş tarafından vize başvurusu için alınmaktadır. Başvurunun tamamlaması halinde muhatabın Worldwide Turizm Seyahat A.Ş olduğu kabul etmiş bulunur.

Mobil Uygulamalar


Mobil uygulamalar üzerinden "Uçuş Arama" nasıl yapılır?

 (1) Pegasus Mobil Uygulamaları ana sayfası üzerinden Bilet Satın Al bölümüne girin,

 (2) “Gidiş - Dönüş” veya “Tek Yön” uçuş tercihi yapın,

 (3) Seyahat tarihlerini seçin,

 (4) Yolcu seçimi Yetişkin, Çocuk ve Bebek olarak yapılabilir. Çocuk ve Bebek misafirler için özel kurallar Pegasus Havayolları Genel Kural ve Koşullarında belirtilmektedir. Tek biletleme içinde en fazla 9 yolcu seçilebilir.

 (5) “Uçuş Ara “butonuna basarak arama sonuçlarına ulaşın.

Mobil uygulamalarda "Uçuş Seçimi" nasıl yapılır?

Arama sonrasında görüntülenen Uçuş Seçim sayfasında, uçuş ayrıntılarından Gidiş ve Dönüş için ilgili ücretler ve saatler görüntülenir. Uçuş seçildiği takdirde ekranın sol üst tarafında Uçuş Sepeti ve seçilen uçuşlara ait toplam ücret, bu ücretin üstüne basıldığında ise ücret ayrıntıları görülebilir.

Bir sonraki sayfada da, sağ alt köşede ücret toplamına ve ayrıntılarına ulaşılabilir. Bilet ücreti farklı döviz birimleri cinsinden görüntülenebilir. Uçuş seçimleri yapıldıktan sonra “Devam” butonuna basıldığında açılan uyarı kutusunda “Üye Girişi ile Devam” ya da ” Üye Girişi Yapmadan Devam” seçeneklerinden biri tercih edilerek ilerlenebilir.

Mobil uygulamalarda "Yolcu Bilgileri" nasıl girilir?

Pegasus Plus üyeleri “Üye Girişi ile Devam” seçeneğini tercih ederek üyelik numarası ve şifrelerini girerek işleme devam edebilirler. Rezervasyon sürecinin ödeme adımına ” Üye Girişi Yapmadan Devam ” seçeneği ile gelindiğinde; Yolcu Bilgileri bölümüne isim, soy isim, doğum tarihi ve cinsiyet alanları mutlaka girilmelidir. İletişim Bilgilerinde birinci yolcunun adı ve soyadı seçili gelir. İstenirse değiştirilebilir. Bu bölümde cep telefonu, ülke ve e-posta alanları zorunlu alanlardır. Diğer alanlar tercihe bağlıdır. Bilet konfirmasyonu bu alanda verilmiş olan iletişim bilgilerine yönlendirilecektir. Fatura almak için “Fatura istiyorum” butonunun tıklanması gerekir. Zorunlu alanlar ve tercihler seçildikten sonra “devam” butonuna basılarak bir sonraki sayfaya geçilebilir. Ekranın altında yer alan onay kutusu işaretlenerek iletişim bilgileri üzerinden Pegasus ve sayfada belirtilen iş ortakları adına ticari elektronik ileti gönderilmesi ve paylaşılan kişisel verilerin Pegasus tarafından bu amaçla işlenmesine onay verilebilir.

 Mobil uygulamalardan bilet alırken “Ek Hizmet” nasıl eklenir?

Açılan sayfada ek ücret karşılığı koltuk seçimi isteniyorsa tercih edilmek istenen koltuk seçilir ve ekle butonuna basılarak koltuk seçimi yapılabilir. Seçilen koltuk ücreti ekranın sağ alt tarafında toplam sepet ücretine yansır. “Devam” tuşuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilir. Herhangi bir ek hizmet tercihi yoksa ekranın sağ üst köşesindeki “Geç” butonuna basılarak ek hizmet alımı yapılmadan bir sonraki aşamaya geçilir. Sonraki sayfada ek ücret karşılığı yemek seçimi isteniyorsa istenen yemek tercih edilip ve seç tuşuna basılabilir. Seçilen yemek ücreti ekranın sağ alt tarafında toplam sepet ücretine yansır. “Devam” tuşuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilir. Herhangi bir ek hizmet tercihi yoksa ekranın sağ üst köşesindeki “Geç” butonuna basılarak ek hizmet alımı yapılmadan bir sonraki aşamaya geçilir. Sonraki sayfada bilete ait bagaj hakkı görüntülenebilir ve ek ücret karşılığı ilave bagaj hakkı satın alınabilir. Seçilen ilave bagaj ücreti ekranın sağ alt tarafında toplam sepet ücretine yansır. İlave bagaj hakkı seçildikten sonra veya bu yönde herhangi bir tercih yoksa sağ üst köşedeki devam tuşuna basılarak bir sonraki sayfa olan “Ödeme sayfası‘na geçilir.

Mobil uygulamalarda “Ödeme” nasıl tamamlanır?

Ödeme sayfasına geçmeden önce mevcut bir kampanya var ise kampanya kodu alanı gözükecektir. Buradaki alana kampanya kodunu girdikten sonra seç denildiğinde ya da direkt kampanyayı seçip devam butonuna basıldığında indirimden faydalanılır. Ödeme Özeti sayfasında uçuşla ilgili rezervasyon ayrıntıları, görülebilir ve kontrol edilebilir. Dönüş uçuşu için rezervasyon ayrıntıları sola kaydırılarak detaylar görüntülenebilir. Bu bilgilerin doğruluğu rezervasyon teyidi ve PNR bilgisi için önem taşımaktadır. Belirtilen iletişim bilgisindeki e-posta ve telefon adreslerine işlem teyit mesajı gönderilecektir. Son olarak “Genel Kurallar” ve “Gizlilik Koşulları” okunup işaret kutuları ve ekranın sağ üst köşesinden onaylandıktan sonra ödeme adımına geçilir. İsteyen kullanıcılar rezervasyon bilgilerini ücretli olarak SMS ile alabilirler. Kredi Kartı ile ödeme için kart bilgileri ilgili kutucuklara girilir. “Ödemeyi Gerçekleştir” butonuna basılır. Fraud uygulaması ilgili kredi kartını kontrol eder. Onay verirse Banka 3D Ödeme sayfasına yönlendirilir. Cep telefonuna şifre gelir. Misafir 3D şifresini girer. Banka onay verirse biletleme yapılır.

Mobil uygulamalarda “Bilet Onayı” nasıl gerçekleşir?

Açılan bilet onay sayfasında biletleme işlemi sorunsuz tamamlandığında “Biletleme işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.” bilgi mesajı alınır.

Mobil uygulamalarda “Online Check-in” nasıl yapılır?

Biletleme yapıldıktan sonra uçuş için Check-in yapılması gerekir. Bu işlem Online ya da Offline olarak gerçekleştirilebilir. Online Check-in için ana sayfadan arama ekranı yanında yer alan ” Check-In” başlığı seçilir. PNR numarası, isim ve soy isim bilgisi girilir ve ”Devam” butonuna basılır. Açılan ekranda uçuşla ilgili detaylar görülür. Check-in için gerekli işlemler yapılır. Ardından SMS ya da e-posta ile Check-in bilgi maili alınır.

Offline Check-in işlemi ise havaalanında yapılır.

Mobil Barkod

Mobil uygulamalar üzerinden check-in yapan misafirler mobil barkod için mail ve cep numaralarını girdikten sonra mobil barkodları gönderilir. Bu barkod ile misafirler bagajları yok ise direkt olarak uçağa geçebilirler.

Mobil uygulamalarda sonradan "Ek Hizmet" satın alma

Daha önce bilet satın alınmış uçuşa ana sayfadan koltuk, yemek, fazla bagaj gibi ek hizmetler eklenebilir.

Pegasus İş Ortaklarıyla ilgili İşlemler

Pegasus iş ortaklarıyla (AIG Sigorta A.Ş., Booking.com B.V., Get Your Guide DEUTSCHLAND GMBH, Etrawler, ING Bank A.Ş, Otokoç Otomotiv Tic. Ve. San. A.Ş., ParkCloud Ltd., Worldwide Turizm Seyahat A.Ş , Yeni Karamürsel Turizm Ltd.Şti.) ilgili işlem yapmak için iş ortağının sayfasına yönlendirme yapılır. Yönlendirilen sitelerde iş ortağının mal ve hizmet alımına ilişkin kuralları geçerli olur.

×
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
ONLINE CHECK-IN
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
Bir şehir ya da havaalanı seçiniz
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

PNR Numarası ve E-Bilet Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR(Passenger Name Record)kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltmasıdır. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinir. İnternetten bir bilet rezerve ettiğinde ya da satın aldığında sana verilir. Rakamlar ve harflerden oluşur. Bu numara ile havaalanlarında biletin çıktısını alabilir, değiştirme ve iptal işlemlerini yapabilirsin. Kısaca uçuş bilgilerine ulaşabilmek için en kolay yoldur.

PNR kodu internetten bilet aldığında e-mail yoluyla sana gönderiliyor.

E-Bilet Nedir?

E-Bilet Nedir?

Belge numaranız PC ile başlar ve 13 hanelidir. Bu numarayı bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hatırlatma:

Flypgs.com'u daha iyi görüntüleyebilmeniz için tarayıcınızı ileri bir sürümü ile güncellemeniz gerekmektedir.