Yardım Gereksinimi Olan Misafirler

Kurallar ve Koşullar

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Misafirler, Sağlık Koşulları

İşitme engelli veya görme engelli misafirler uçuşa “refakatsiz olarak” kabul edilebilir. Aynı zamanda görme engelli misafirler, refakat köpekleri ile birlikte de seyahat edebilirler. Bu tip misafirlerin beraberlerindeki refakat köpekleri kabinde ücretsiz taşınır. PNR da misafirin özel durumu bildirildikten sonra ayrıca köpek bilgisi verilmelidir. Pegasus Çağrı Merkezi ile irtibat kurarak talepte bulununuz. Misafirimiz , hem işitme engelli hem de görme engelli ise , refakatçisiz uçuşa kabul edilmez. Bu tip misafirlerin beraberlerindeki refakat köpekleri kabinde ücretsiz taşınır. PNR da misafirin özel durumu bildirildikten sonra ayrıca köpek bilgisi verilmelidir. Pegasus Çağrı Merkezi ile irtibat kurarak talepte bulununuz.

Refakatçi ile Seyahat
Aşağıdaki durumlarda, misafirimize refakatçi eşlik etmelidir:

   Misafirimizin güvenlik ve emniyet talimatlarını anlamasını ve uygulamasını önleyen ciddi bir zihinsel engeli bulunuyorsa,
   Misafir hem görme hem de işitme engelliyse ve bu kabin görevlileriyle iletişim olanağını önlüyorsa,
   Misafirimizin motor becerilerine dair bir engeli varsa ve bu bedensel olarak acil tahliye durumlarına katılmasını önlüyorsa, (örneğin; paraplejikler ve felç geçirmiş veya iki kolunu da kaybetmiş ve bu sebeple refakatçisiz seyahat edemeyen kişiler).
   Seyahat refakatçisinin 18 yaşın üstünde ve özerk olması gerekmektedir.

Sedyeler

Pegasus Havayolları şimdilik bu hizmeti sunmamaktadır.

İlaç Tedavisine İhtiyaç Duyan Misafirler
Yasak maddeler/nesneler alınacak ve geri verilmeyecektir.Uçuş süresince diyabet ve diğer sağlık nedenleri doğrultusunda tıbbi şırınga kullanması gereken misafirlerin, bu tip tıbbi malzemeye/ilaca ihtiyaç duyduklarına dair belgeyi beraberlerinde bulundurmaları, malzemenin profesyonel biçimde paketlenmiş ve etiketlenmiş olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Bu şekilde ibraz edilmeyen tıbbi malzemelere/ilaçlara el konulacaktır.
Misafir uçuş süresince kullanması gereken her türlü ilacı hava taşıtı kabinine sokabileceğinden emin olmalıdır. Kabin görevlilerinin Misafirimizin isteği doğrultusunda ilaç soğutma/soğuk tutma imkanı yoktur. Eğer Misafirimizin soğukta tutulması gereken tıbbi bir ilaç kullanması gerekiyorsa, ilacın soğuk torba veya vakumlu termos içerisinde tutulması kabul edilmektedir. Misafirler ilaçlarını nasıl en iyi şekilde saklayabileceklerini eczacılarına danışabilirler.
Kronik bir hastalığı olan tüm misafirlerimiz seyahat süresi boyunca gerek duyacakları tüm ilaçları yanlarında bulundurmalılardır. Tüm ilaçlar, özellikle reçeteli ilaçlar, misafirin el bagajında okunabilir etiketler iliştirilmiş şekilde, orijinal kutularında/şişelerinde saklanmalıdır. İlaçların yedeklerinin kontrol edilmiş bagajda bulundurulması, el bagajındaki ilaçların kaybedilmeleri veya çalınmaları durumunda alınması gereken bir güvenlik önlemi olarak kabul edilmektedir. Seyahat süresince veya inişten kısa süre sonra kullanımı gerekebilecek ilaçların, ilacın adının tıpatıp yazılı olduğu reçetelerle beraber, el bagajında bulundurulması gerekmektedir. İlaçlarınızın kaybolması durumuna karşı tedbir olarak, ayrıca tedarik etmeniz gerekebileceğinden veya güvenlik kontrollerinde kullanım kanıtı gerektiğinden reçetelerinizin birer kopyasını da yanınıza almanızı önemle tavsiye ediyoruz.
Havayolu güvenliği arttırılmış olduğundan, kesici aletlerin ve 100 ml’den fazla sıvı içeren paketlerin kontrol edilmiş bagaja yerleştirilmesi gerekmektedir.

Diyabet
Seyahat boyunca ihtiyacını karşılayacak miktarda insülin taşıdığından emin olmak misafirimizin sorumluluğudur.İnsülin ve diyabet iğneleri kabin bagajında bulundurulabilir. Diyabetik insülin kalemlerinin kullanımına, kabin bagajında bulundurulabilecek sıvı kısıtlamaları dahilinde, tıbbi belge eşliğinde, güvenlikteki tarama kontrolünde ibraz edildikleri takdirde izin verilmektedir. Reçeteli ilaç kullanan misafirlerin tedaviye dair ek belgelerini (örneğin; kimlik belgesi, doktor mektubu) teyit etmek için yanlarında bulundurmaları tavsiye edilir.

Fıstık Alerjisi
Anafilaksiden muzdarip misafirlerin, uçuş sırasında fıstık satılmasını önlemek için durumu rezervasyon esnasında Misafir Kontrol Merkezine veya Çağrı Merkezi'ne bildirmeleri ya da kabin görevlisini uyarmaları gerekmektedir.

Tıbbi Oksijen Gereksinimi Duyan Misafirler
Pegasus Havayolları misafirlerine, acil durumlar dışında, ilave oksijen sağlamamaktadır. Uçuş süresince tıbbi oksijene ihtiyaç duyan misafirlerin uçağa kabul edilmesine izin verilmemektedir. Sadece tıbbi acil durumlarda ihtiyaç duyulması halinde, Pegasus Havayolları gerekli teçhizatı sağlayabilir. Pegasus Havayolları misafirimizin, boş oksijen tüplerini, vanası açık şekilde, kontrol edilmiş bagaj olarak taşımayı kabul etmektedir.

Dalgıçlık
Dalgıçlar dalıştan kısa süre sonra uçak seyahati yapmamalıdırlar. Bunun sebebi düşük kabin basıncının dalgıçlarda vurguna yol açabilmesidir. Dalgıçların son dalışlarından sonra en az 12 saat uçak seyahati yapmamaları önerilir. Eğer çok defa dalış yapılmışsa ya da dalış süresince yüzeye çıkarken basıncı azaltmak için aralar verildiyse, bu süre 24 saate çıkartılmalıdır. Uçuştan önce dalış yapmış/yapacak misafirlerin dalgıç okullarındaki uzmanlardan tavsiye almaları gerekir.

Tekerlekli Sandalye Talebi
Pegasus olarak özel sağlık sorunları sebebiyle havaalanında tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan misafirlerimize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğer tekerlekli sandalye hizmetine ihtiyaç duyuyorsan, uçuştan önce bizimle iletişime geçmen yeterli.

Çağrı merkezimizden, havalimanı satış ofislerimizden ve acentelerimizden satın alınacak biletlerde rezervasyon aşamasında ihtiyacınıza uygun tekerlekli sandalye talebinizi (aşağıda detayları belirtilmiştir) bilet satış görevlisine mutlaka bildiriniz. Tekerlekli sandalye talepleri, uçaktaki limitler dahilinde değerlendirileceğinden, onaylanması halinde kontakt kurdugunuz birim tarafından (Çağrı merkezi, satış ofisi, acente) size en kısa sürede bilgi verilecektir.

Havalimanından uçağa, uçaktan havalimanına kadar olan mesafede, özel yardım (tekerlekli iskemle...) ihtiyacı olan hareket kabiliyeti kısıtlı misafirlerimize yardım ve ekipman temininden, ilgili meydan sorumludur.

Uçuşunuzun tarifeli kalkış saatinden en az 48 saat önce yardım taleplerinizi bize bildirmeniz halinde, havalimanı hizmet sağlayıcısına bu isteğinizi ileterek, ihtiyaç duyduğunuz hizmetin mümkün olan en iyi şekilde verilmesini sağlayabiliriz.

Tarifeli kalkışa 48 saatten daha az kala gelen talepler için, ilgili meydanın bu hizmeti zamanında vermesi mümkün olmayabilir.

Yolculuğunuzun akıcı geçmesini temin edebilmemiz için, bize doğru ve zamanında bilgi vermeniz, çok önemlidir.

Misafir talebine göre, Pegasus Havayollarınca tahsis edilen tekerlekli sandalye türleri ;

 1. WCH C Kabine kadar olan tekerlekli sandalye
 2. WCH R Apron için tekerlekli sandalye
 3. WCH S Merdivenler için tekerlekli sandalye olup, ayrıca misafir beraberinde getirilen;
 4. WCM P Manuel (power driven) tekerlekli sandalye
 5. WCB D Kuru pil (dry-cell battery) ile çalışan tekerlekli sandalye,

Misafir beraberinde getirilen katlanabilir tekerlekli sandalye (portatif), bir çift koltuk değneği veya benzeri araçlar ücretsiz taşınır ve serbest bagaj hakkına dahil edilmez.

Ayrıca misafir beraberinde getirilen :

 1. WCM P Manuel (power driven) tekerlekli sandalye
 2. WCB D Kuru pil (dry-cell battery) ile çalışan tekerlekli sandalye,
 3. Akülü olanların, aküleri çıkarılıp izole edildikten sonra, taşınır.

Not: Uçaklarımızda Sıvı Akü taşınmamaktadır.

Uçak Yolculuğu İçin Tıbbi Rapor Şartları

Pegasus Havayolları, aşağıda belirtilen durumlarda, misafirlerine, hava yoluyla seyahatlerinden önce, uzman bir tıp doktoruna görünmelerini ve uçuşa elverişli olduklarını belirtir bir rapor edinmelerini, havalimanında görevli check in personeline ibraz etmelerini tavsiye etmektedir:

 1. Kanser, kalp, göğüs, beyin, akciğer konularında sağlık sorunu yaşayan, anemi, diyabet hastası, herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli tıbbi tedavi gören veya ilaç kullanan, yakın zamanda tıbbi operasyon veya cerrahi müdahale geçirmiş, sağlık sorunları nedeniyle hastanede bulunmuş veya sağlık nedeniyle havayoluyla seyahate uygunluğu konusunda endişe duyan,
 2. Uçuş öncesinde sağlık sorunları yaşayan, sağlığıyla ilgili soruları, endişeleri olan,
 3. sağlık koşulları nedeniyle, hava yoluyla seyahatin hayati risk oluşturabileceği veya uçuş süresince özel tıbbi bakım önlemlerine ihtiyaç duyan misafir(ler)
 4. Komplikasyonlu hamilelik geçiren, (düşük veya erken doğum riski olan, daha evvel sorunlu hamilelik yaşamış olan veya kanaması vs. olan),
 5. Fiziksel ve zihinsel durumu veya hastalığı nedeniyle:
  Uçuş emniyetini potansiyel olarak tehdit eden,
  Diğer misafirlerin ve uçuş ekibinin can güvenliğini, emniyetini, iyilik ve rahatını olumsuz etkileyebilecek,
  Uçuş esnasında tıbbi ilgi ve/veya özel ekipman gerektirecek,
  Uçuş koşullarından olumsuz etkilenebilecek, sağlık durumu kötüye gidebilecek misafirler.

Sağlık raporu yalnız bulaşıcı hastalık geçiren misafirler için zorunludur.


Havayolumuz,

 1. Dolu veya boş şırınga taşıyan misafirlerine, havalimanı güvenlik kontrollerinden sorunsuz geçebilmeleri için, durumlarını belirtir sağlık raporu almalarını,
 2. Kendisini iyi hissetmeyen veya hasta hisseden misafirlerine uçuştan önce bir uzman hekime görünmelerini, sağlık raporu almalarını, uçuşları boyunca daha fazla sağlık sorunu yaşamamaları için, durumlarının ağırlaşması riskine karşı, uçuşlarını ertelemelerini, tavsiye etmektedir.

Sağlık raporunun geçerli kabul edilebilmesi için, uçuş tarihinden en fazla 7 gün önce alınmış olması gerekmektedir.Tavsiye edildiği halde, uçuşa elverişliliği gösterir Sağlık Raporu ibraz edemeyen misafirler, F-GO-025 başlıklı Teminat Formunu imzalayarak görevli personele teslim etmelidir. Rapor ibraz edemediği halde, Teminat Formu'nu da imzalamayan misafirler, uçuşa kabul edilmeyecektir. Teminat Formu bulaşıcı hastalıklar için kullanılmaz.
Misafirin yaşı, sağlık sorunları ve bedensel veya zihinsel durumu sebebiyle karşılaşabileceği olumsuz sonuçlarla ilgili olarak, Pegasus Havayolları sorumluluk ve yükümlülük kabul etmez. Havayoluyla seyahatin sağlık koşullarında yaratacağı tüm sonuçlardan yalnızca misafir, sorumlu ve yükümlü olacaktır.

Pegasus Havayolları, uçuş esnasında durumu kötüye gidebilecek veya ciddi sonuçlar doğurabilecek durumda olan misafirleri taşımayı reddetme hakkını saklı tutar.

Hamile Misafirler
Hamile misafirlerimizin Pegasus Havayolları ile seyahat etmek için sağlık raporu sunmaları gerekmez. Hamile misafirlerimiz sağlık raporu aranmaksızın kabul edilebilseler bile, havayoluyla seyahatlerinden önce sağlık durumlarıyla ilgili olarak, uzman bir doktordan görüş almalarını tavsiye etmekteyiz.

Pegasus Havayolları, tekil komplikasyonsuz hamileliklerde, hamilelik dönemi 36 haftayı aşmış anne adaylarının seyahat etmesini kabul etmemektedir. Dolayısıyla bütün gidiş-dönüş uçuşları hamileliğin 36. haftası bitmeden tamamlanmalıdır.
Pegasus Havayolları, çoğul komplikasyonsuz hamileliklerde, hamilelik dönemi 32 haftayı aşmış anne adaylarının seyahat etmesini kabul etmemektedir. Dolayısıyla bütün gidiş-dönüş uçuşları hamileliğin 32. haftası bitmeden tamamlanmalıdır.

Hamilelik Kabul Koşulları Kısıtlamalar
Tekil komplikasyonsuz hamilelik Hamileliğin 36. haftasının sonuna kadar Sağlık Raporu gerekmemektedir. Hamileliğin 36. haftasının sonundan doğumdan sonraki ilk 48 saatin bitimine kadar, uçak yolculuğu yapılmasına izin verilmemektedir.
Çoğul komplikasyonsuz hamilelik Hamileliğin 32. haftasının sonuna kadar Sağlık Raporu gerekmemektedir. Hamileliğin 32. haftasının sonundan doğumdan sonraki ilk 48 saatin bitimine kadar, uçak yolculuğu yapılmasına izin verilmemektedir.
Komplikasyonlu hamilelikler
*Tıbbi Rapor alınmasını tavsiye ediyoruz.

 

Misafirimizin hava yoluyla seyahati için sağlıklı olduğunu kesinleştirmek için tıp doktoru tarafından verilen ve “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan Sağlık Raporu’nun* tarihi uçuştan en fazla 7 gün evvel olmalıdır.
Sağlık Raporu ibraz edilmeyen komplikasyonlu hamileliklerde ve misafirimiz tarafından belirtilen tahmini doğum tarihiyle ilgili makul şüphelerin bulunduğu hallerde, misafirin F-GO-025 numaralı Teminat Formu'nu imzalaması gerekmektedir.
Hamile misafirimizin, Pegasus Havayolları’nın taşıma kurallarına uymaması halinde, hava yoluyla seyahatten kaynaklanabilecek herhangi bir zarardan, Pegasus Havayolları sorumlu tutulmayacaktır. Havayoluyla seyahatin sağlık durumunda yaratacağı sonuçlardan, yalnızca misafirimiz sorumlu olacaktır.

Pegasus Havayolları hamile misafire, yukarıda belirtilen koşullara uymaması sebebiyle, ulaşım sağlamayı reddederse söz konusu hamile misafirin, bilet ücretinin iadesini talep etme hakkı yoktur.

 

×
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
ONLINE CHECK-IN
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
Bir şehir ya da havaalanı seçiniz
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

PNR Numarası ve E-Bilet Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR(Passenger Name Record)kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltmasıdır. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinir. İnternetten bir bilet rezerve ettiğinde ya da satın aldığında sana verilir. Rakamlar ve harflerden oluşur. Bu numara ile havaalanlarında biletin çıktısını alabilir, değiştirme ve iptal işlemlerini yapabilirsin. Kısaca uçuş bilgilerine ulaşabilmek için en kolay yoldur.

PNR kodu internetten bilet aldığında e-mail yoluyla sana gönderiliyor.

E-Bilet Nedir?

E-Bilet Nedir?

E-Bilet numaranız, E-Faturanız da belirtilen PC12345 ile başlayan belge numarasıdır. Bilet işlemlerim menüsünden ödeme ayrıntıları altından detaylı görüntüleyebilirsiniz

Hatırlatma:

Flypgs.com'u daha iyi görüntüleyebilmeniz için tarayıcınızı ileri bir sürümü ile güncellemeniz gerekmektedir.