BolBol
Üye Girişi

Barselona Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Eğlencenin ön planda olduğu gündelik yaşamı, ‌Gaudi’nin imzasını taşıyan benzersiz yapıları ve kadim tarihi sayesinde ‌‌Barselona, Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken tatil ‌destinasyonlarından biri. ‌Katalonya kültürünün en önemli temsilcisi konumundaki kent, çok yönlü yapısı sayesinde kültürel turlardan hoşlanan gezginlerden deniz keyfi yapmak isteyenlere farklı tatil beklentileri ‌içerisindeki kitleleri kendisine çekiyor.

Barselona Gezi Rehberi

‌Barselona Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: İspanya 
Bölge: Güney Avrupa
Yüz ölçümü: 101,9 km²
Dil: İspanyolca 
Ortalama sıcaklık: 26,9 °C
İklimi: Akdeniz iklimi
Bitki örtüsü: Maki
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +3493
Para Birimi: Euro 
Priz Tipi: Tip C/F


‌Barselona Nerededir? 

‌Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti statüsündeki ‌‌Barselona, İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. ‌Tibidabo Dağı ile ‌Balear Denizi arasında uzanan alan üzerine kurulu kent, Fransa sınırına oldukça yakın konumda bulunuyor. Barselona’nın komşu şehirleri ise ‌Tarragona, ‌Lleida ve ‌Gerona.

‌Barselona’ya Ne Zaman Gidilir? 

‌Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

‌‌Barselona, tüm yılı ‌Akdeniz ikliminin etkisi altında geçiriyor. Şehir, bu sayede Avrupa’nın dört mevsim ziyaret edilebilen popüler tatil ‌destinasyonları arasında yer alıyor. ‌Katalonya’nın başkentinde, mayıs ve kasım ayları arasındaki dönem turizm sezonu olarak kabul ediliyor. Bu dönemde hava şartlarının gayet ılıman ve istikrarlı olması, gezginlere doyasıya deniz keyfi yapabilme, simge yapıları rahatça ziyaret etme ve gece hayatını deneyimleme imkânı sunuyor.

Eğer şehrin sahip olduğu zengin kültürel birikimi keşfetmenin peşindeyseniz, Barselona seyahati planlarınızı kış aylarına yönelik de yapabilirsiniz. Şehir, Noel zamanı kurulan pazarlarla renklenirken şubat ve mart ayları arasında düzenlenen karnaval esnasında eğlence doruk noktasına çıkıyor. Barselona’nın tadını çıkarmak için bir haftalık tatil planı yeterli oluyor.

‌Barselona’daki Festivaller

‌Barselona’ya ne zaman gideceğinize karar verirken şehre ayrı bir hava katan festivallerin düzenlendiği tarihleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece hem yerel kültürü detaylıca tanıma hem de otantik eğlence ve alışveriş fırsatlarını değerlendirme olanağına sahip olabilirsiniz.

  • Barselona Karnavalı (Şubat-Mart)
  • Festival de Sonar (Haziran)
  • Grec ‌Arts Festival (Haziran)
  • Festival de ‌Sant ‌Joan (Haziran)
  • Sala ‌Montjuic (Temmuz-Ağustos)
  • Festa ‌Major de ‌Gracia (Ağustos
  • )Festes de ‌Merce (Eylül)
  • L’Alternativa (Kasım)

‌Barselona’ya Nasıl Gidilir?

‌Barselona’da tatil yapma hayalleri kuruyorsanız, ‌İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ‌Barselona El ‌Prat Havalimanı’na yönelik düzenlediği doğrudan seferlerde yerinizi alabilirsiniz. Bunun için ‌uygun fiyatlı bilet tekliflerini değerlendirebileceğiniz ‌Barselona uçak bileti sayfasına göz atabilirsiniz. ‌ Türkiye’nin diğer şehirlerinden Barselona’ya İstanbul üzerinden aktarmalı uçak seferleriyle ulaşabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

‌Barselona’da Ulaşım İmkânları 

‌‌Barselona, yüz ölçümü olarak oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Ancak gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde özellikle şehir merkezi sınırları içerisinde hiçbir sıkıntı yaşamadan ulaşım ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını sık kullanmayı planlıyorsanız, ‌Barcelona ‌Card alıp şehir içerisinde ücretsiz seyahat avantajı elde edebilirsiniz.

Toplu Taşıma

Metro, Barselona’da şehir içi ulaşım ağının en önemli parçası olmayı sürdürüyor. Metro araçları, 11 hat üzerinde pazartesiden perşembeye 05.00-00.00 saatleri arasında yolcu taşıyor. Cuma günü son sefer 02.00’da gerçekleştirilirken cumartesi araçlar 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Konakladığınız bölgeye bağlı olarak otobüs ve tramvay seferlerinden de yararlanabilirsiniz. Otobüsler, 200 farklı güzergâhta yolcu taşıyor. Hat bilgileri konusunda güncel bilgiye TMB’nin ‌web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tramvaylar ise 05.00-00.00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. Gün içerisinde sefer sıklıkları 15 ila 30 dakika arasında değişiyor. Eğer şehirde ilk defa tatil yapacaksanız, ‌Barcelona ‌Bus ‌Turistic ile tüm popüler cazibe merkezlerine ve tarihi yapılara kolayca ulaşım fırsatı yakalayabilirsiniz. Üç farklı rotayı takip eden tur otobüsünün güzergahına bağlı olarak bir tam tur, 1 ila 2 saat arasında değişen sürelerde tamamlanıyor. Yolculuk boyunca sesli rehberlik hizmetinden yararlanarak şehrin önemli noktaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

‌Barselona Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

‌Barselona Uluslararası Havalimanı ya da daha sık kullanılan ismiyle El ‌Prat ile kent merkezi arasında 10 kilometrelik mesafe bulunuyor. ‌Pegasus Hava Yolları’nın seferlerini noktaladığı 2 numaralı terminal binasından kentin kalbine ulaşım için ‌Aerobus aracılığıyla 05.35-01.00 saatleri arasında düzenlenen seferlerde yerinizi alabilirsiniz.

Otobüs

Alternatif olarak belediye otobüslerine de binebilirsiniz. Gündüz 46, gece ise ‌N17 ve ‌N16 numaralı araçlar havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlıyor.

Metro

Havalimanından L9 metro hattına binip ardından L3 hattına aktarma yaparak şehir merkezinde gideceğiniz yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.


Ulaşım için bir başka seçenek olan araç kiralama içinse aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

‌Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona’da Gezilecek Yerler

Kültürel anlamda oldukça zengin birikime sahip olan ‌‌Barselona, mimari açıdan da eşi benzeri görülmemiş hazineleri bünyesinde barındırıyor. Özellikle ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin gerçek üstü eserleri, şehrin silüetini belirliyor. Barselona gezi programınızda mimari harikası yapılara ve şehrin popüler mahallelerine yer verebilirsiniz.

‌La Sagrada ‌Familia 

‌Antoni ‌Gaudi’nin ‌Barselona’ya miras bıraktığı en önemli eser olarak nitelendirilen bazilika, göz alıcı görünümü ile gezginleri büyülüyor. Ünlü mimar, 1883 yılında bazilika inşasını devraldıktan sonra tasarımında köklü değişiklikler yapmış. ‌Gaudi’nin ani ölümü sonrası yapının inşası yarım kalsa da Büyük Çile Kapısı, Sarmal Merdivenler ve İsa’nın Doğumu Cephesi gibi kısımları büyük ilgi görüyor.

Park ‌Güell

‌Gaudi’nin doğadan ilham alarak tasarladığı Park ‌‌Güell, ‌Carmel Tepesi’nde yer alıyor. ‌Eusebi ‌Güell’in isteği doğrultusunda planlanan 60 konutluk projenin yapımı bir türlü tamamlanamayınca, proje alanı parka dönüştürülmüş. Ortaya da ilginç görünüme sahip pavyonlar ve Gotik kemerle süslü bir cazibe merkezi ortaya çıkmış. Parkı gezerken Gaudi’nin tasarladığı mobilya ve obje koleksiyonunun sergilendiği Casa‌ Museu ‌Gaudi’yi de ziyaret edebilirsiniz.

‌Casa ‌Mila

‌Katalonya Meydanı’na yakın konumdaki ‌Casa ‌‌Mila, gerek iç gerekse de dış mimarisi ile şehre ihtişam katan bir başka ‌Gaudi eseri. ‌Pere ‌Mila adına inşa edilen yapının içinde yer alan ‌Espai ‌Gaudi isimli galeride ise usta mimarın bazı çizimleri, fotoğrafları ve tasarımları sergileniyor.

‌Casa ‌Batllo

‌Katalonya Meydanı civarında dolaşırken ‌Gaudi’nin imzasını taşıyan bir diğer eser olan ‌Casa ‌Batllo’ya zaman ‌ayırabilirsiniz. ‌Katalan mimar, yapının dış cephesini tasarlarken Monet’nin Nilüferler isimli serisinden ilham almış.

‌Camp ‌Nou 

FC Barcelona’nın stadyumu olan ve futbol tutkunları için adeta bir mabedi andıran ‌Camp ‌Nou’yu rehberli turlara katılarak detaylıca gezme imkânı bulabilirsiniz. Tur esnasında müze bölümüne girdiğinizde futbol takımının kazandığı kupalara ek olarak ‌Dali, ‌Miro ve ‌Taples gibi sanatçıların eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

‌Picasso Müzesi

Pablo Picasso’nun hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliği taşıyan Museu Picasso’da 3500’den fazla eser sergileniyor. Müze, sanatçının bilinen çalışmaları yerine ilk dönemde ürettiği eserlere yoğunlaşıyor.

‌Barri ‌Gotic

‌Barselona’nın tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız gezi listenizde göz alıcı güzellikteki ‌Barri Gotik’e yer verebilirsiniz. ‌Katalonya’nın denizcilikteki ihtişamlı yıllarına şahitlik eden yapılarla dolu mahalleyi gezerken ayrıca Şehir Tarihi ve ‌Frederic ‌Mare Heykel müzelerini de ziyaret edebilirsiniz.

‌Poble ‌Espanyol

1929’daki Dünya Fuarı için inşa edilen Poble Espanyol, ‌Montjuic Tepesi’nde yer alıyor. ‌Katalan mimar ‌Josep ‌Puig i ‌Cadafalch tarafından tasarlanan köyde, ülkenin farklı bölgelerine özgü mimari ayrıntılara sahip yapıları yan yana sıralanmış halde görebilirsiniz. Aile etkinliklerinin, gösterilerin düzenlendiği köyde; farklı temalarda atölyeler, restoranlar ve mağazalar da bulunuyor.

‌Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona’da Nerede Kalınır?

İspanya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir olan ‌Barselona’da bütçe dostu konaklama tesislerinden lüks otellere kadar birçok seçenek sizleri bekliyor. Tabii bu seçenekler arasından seçim yaparken nasıl bir tatil deneyimi yaşamak istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Eğer hareketli atmosferin içerisinde yer almayı ve gezilecek yerlerin büyük kısmına yürüyerek ulaşmayı amaçlıyorsanız, otel seçiminde ‌Katalunya Meydanı çevresine odaklanabilirsiniz. Eski dar sokakları çevreleyen tarih hazinelerini keşfetmekten, ufak kafe ve restoranlarda oturup yerel lezzetlerin tadına bakmaktan ve yerel halkla iç içe olmaktan hoşlanıyorsanız, kentin en eski yerleşim bölgesi konumundaki ‌Ciutat Vella’daki otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Kentin modern kısmını oluşturan ‌Eixample, ‌Katalunya Meydanı’nın hemen kuzeyinde yer alıyor. ‌Gaudi’nin birçok eserinin bulunduğu bölge, kusursuz şehir planlaması ve ferah atmosferi ile dikkat çekiyor. ‌Santa ‌Marti ise özellikle yaz aylarında plaj keyfi yapmak ve kentin gece hayatını deneyimlemek isteyen gezginlerden yoğun ilgi görüyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

‌Barselona’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

‌Barselona’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

‌Barselona seyahatiniz esnasında ‌Katalan mutfağına özgü birçok lezzetin tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz. ‌Barselona’nın yemek kültüründe Tapas adı verilen küçük porsiyonlarla servis edilen, paylaşımlık lezzetler öne çıkıyor. Çoğu mekânda birbirinden lezzetli Tapas çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz. Barselona’daki kafe ve restoranların menüsünde genellikle deniz mahsulleri ile hazırlanan Paella’ya da sıkça rastlayabilirsiniz. Katalan mutfağının ünlü tatlısı Krem Katalan ve yağda kızartılan hamurla hazırlanan Churros tatlı krizlerine pratik çözüm sağlıyor.

‌Tapas: La ‌Vinateria del Cal, Bar Canete, Bar del Pla

Paella: ‌7 Portes, Arosseria Xativa, Can Sole

Tatlı: ‌Pastisseria Escribà

‌Barselona’da Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

‌Barselona’da Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

‌Barselona’da alışveriş konusunda önceliği ‌La ‌‌Rambla, ‌Passeig de ‌‌Gracia, Portal de L’Angel gibi popüler caddelere verebilirsiniz. Sosyal açıdan gayet canlı olan caddeler, birçok önemli markaya ait mağazalara ve tasarımcı butiklerine ev sahipliği yapıyor. Bunlara ek olarak alışveriş merkezleri de gezginlere birçok seçeneğe ulaşma fırsatı veriyor. ‌‌Maremagnum, ‌Diagonal ‌‌Mar, ‌Las ‌Arenas ve L’illa ‌Diagonal alışveriş tutkunlarının kentte en çok ilgi gösterdikleri alışveriş merkezlerinin başında geliyor.

Gastronomiye ilgi duyuyorsanız, ‌Barselona’da alışveriş yaparken ‌turron, safran ve zeytinyağı çeşitlerine öncelik verebilirsiniz. Özellikle La Rambla üzerinde yer alan La Boqueria isimli tarihi pazarda en taze sebze, meyvelerin yanı sıra yerel peynir ve şarküteri ürünlerini bulabilir, pazarın içindeki restoranlarda leziz yerel yemekleri tadabilirsiniz.

‌Barselona Gece Hayatı

‌Barselona Gece Hayatı

‌‌Barselona, gece hayatı bakımından zengin profiliyle dikkat çekiyor. Plajların yanı başındaki liman bölgesi, yaz aylarında sabahın ilk ışıklarına kadar süren partilere ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de bu tarz eğlencelerden hoşlanıyorsanız, rotanızı ‌Maremagnum bünyesindeki mekânlara çevirebilirsiniz. Caz müzik eşliğinde sakin bir akşam geçirmek niyetindekiler için şehirdeki en ideal mekân olarak La ‌Pedrera öne çıkıyor.

Ayrıca ‌La ‌Rambla üzerinde de birçok ‌pub ve bar bulunuyor. ‌Opium ‌Mar ve ‌Apollo ise tematik partileri ile tanınıyor. Tabii İspanya deyince ilk akla gelen dans olan famenko gösterilerini de Barselona'da gece yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayın.

Barselona’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kentte bulunduğunuz süre içerisinde hangi kültürel etkinliklere katılabileceğinizin bilgisini ‌Guia del ‌Ocio isimli gazete aracılığıyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz. ‌Barselona’daki restoranların büyük bölümünde akşam yemeği servisi 21.00’dan sonra başlıyor. Mağazaların çoğu 10.00-20.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Ancak küçük işletmeler, ‌siesta nedeniyle öğleden sonra birkaç saat kapalı kalabiliyor.

Barselona genel itibariyle oldukça güvenli bir şehir. Ancak kalabalık bölgelerde kapkaç olaylarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. ‌Barselona ‌‌Card, hem cazibe noktalarına girişte hem de toplu ulaşım araçlarında ciddi indirimler sağlıyor. Kartı, internet üzerinden veya şehirdeki turizm bilgilendirme ofislerinden satın alabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Alan Kodu: +34

Barselona Şehir Kodu: 93

Barselona Uluslararası Havalimanı: +34 93 21 10 00

Acil Yardım: 112

Başkonsolosluk: +34 93 317 92 31

SIKÇA SORULAN SORULAR
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.