tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

İtalya Gezi Rehberi

İtalya Gezi Rehberi

İçindekiler


Yunanistan ile birlikte Batı uygarlığının doğduğu yer olarak bilinen İtalya, sanatsal ve kültürel bakımdan eşine az rastlanır zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Ülke, aynı zamanda damak çatlatan lezzetlerle dolu mutfak kültürü, dünya çapında popüler moda endüstrisi, lüks motorlu taşıtları ve görenleri soluksuz bırakan doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Takma adı "Güzel Ülke" anlamına gelen “Bel Paese” olan bu harikulade coğrafyada rüya gibi bir tatil geçirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri İtalya gezi rehberi dâhilinde bulabilirsiniz.

İtalya

İtalya Hakkında Genel Bilgiler

 

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Roma
Ülke Kodu: IT
Resmi Dili: İtalyaca
Yüz Ölçümü: 301.338 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +39
Alan adı uzantısı: .it
Para Birimi: Euro

İtalya Resmi Dili

İtalya’nın resmi dili İtalyancadır. Ancak turistik kentlerin tamamında yerel halkla İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz.

İtalya Başkenti

20 idari bölgeden oluşan İtalya’nın başkenti Roma’dır. Kent, Lazio bölgesinin sınırları içerisinde yer alıyor.

İtalya Nüfusu

2017 yılına ait resmi verilere göre İtalya’nın nüfusu 60,5 milyondur.

İtalya’da Yerel Saat

İtalya, GMT+2 saat diliminde yer alıyor. Coğrafi konumunun daha batıda olması nedeniyle İtalya ülkemizi 1 saat geriden takip ediyor.

İtalya Para Birimi

Avrupa Birliği üyesi İtalya’da resmi para birimi olarak “Euro” kullanılıyor.

İtalya Yüz Ölçümü

Büyük bölümü kendisi ile aynı adı taşıyan yarımadada olan İtalya, 301.338 km²’lik alanı kaplıyor.

Yönetim Şekli

İtalya, 1946 yılında beri cumhuriyet rejimi ile yönetiliyor. 1946-1993 yılı arasındaki dönem, “Birinci Cumhuriyet” olarak anılıyor. 1993 yılından bu yana devam eden sürece ise “İkinci Cumhuriyet” adı veriliyor.

Bitki Örtüsü

Alpler’in ihtişam kattığı Kuzey İtalya’da geniş ormanlık alanlar bulunuyor. Ancak güneye doğru inildikçe zengin bitki örtüsü yerini makilik alanlara ve zeytinliklere bırakıyor.

Geçim Kaynakları

Tarımsal faaliyetler, özellikle de zeytin üretimi, İtalya’nın en önemli geçim kaynaklarından biri. Turizm ise bu konuda uzun yıllardır liderliğini koruyor. Bunlar dışında ülkenin diğer geçim kaynakları; tekstil, kimya, gıda ve hafif sanayi şeklinde sıralanıyor.

İtalya Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Bir Güney Avrupa ülkesi olan İtalya; batıda Ligurya ve Tiren, güneyde İyon, doğuda ise Adriyatik ile çevrili bir yarımadada bulunuyor. Vatikan ve San Marino isimli iki şehir devleti ile paylaştığı bu topraklara ek olarak Sicilya ile Sardunya adaları da ülke sınırları içerisinde kabul ediliyor. İsviçre, Fransa, Slovenya ve Avusturya, ülkenin sınır komşuları olarak sıralanıyor.

İtalya’ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya’da, yaz aylarında günlük ortalama sıcaklıklar 26 °C’ye yaklaşıyor. Kışınsa gün içerisindeki hava sıcaklığı ortalaması 8-9 °C’ye kadar düşüyor. Yalnız bu sıcaklık ortalamalarına aldanmamak gerekiyor. Zira ülkenin coğrafi konumu, iklimsel farklılıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu durumdan dolayı da İtalya turu için tarih belirlerken nasıl bir tatil geçirmek istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Eğer İtalya’nın kuzeyindeki tesislerde doyasıya kayak keyfi yapmayı hedefliyorsanız, aralık ile mart ayı arası sizin için en ideal dönem olacaktır. Orta kesimlerse ılıman hava koşulları sayesinde bu konuda gezginlere daha fazla esneklik sunuyor. Ülkenin bu bölümündeki tatil sezonu nisandan ekime kadar sürüyor. Güney İtalya'nın da en ideal tatil dönemi nisan-ekim ayları arası. Ancak yüksek sıcaklıklarla aranız iyi değilse ağustos ayını es geçebilirsiniz.

Tatil ve Bayramlar

 • Epifani (Ocak)
 • Paskalya (Nisan)
 • Kurtuluş Günü (Nisan)
 • İşçi Bayramı (Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (Haziran)
 • Hristiyan Bayramı (Kasım)
 • Immacolata Concezione (Aralık)

İtalya’da Festivaller

 • Fiera di Sant’Orso - Aosta Vadisi (Ocak)
 • Carnevale di Venezia (Şubat)
 • Carnevale Ivrea (Şubat)
 • Carnevale di Viareggio (Şubat)
 • Scoppio del Carro - Floransa (Nisan)
 • Festa della Sensa - Venedik (Mayıs)
 • Maggio di Accettura (Mayıs)
 • Calcio Storico - Floransa (Haziran)
 • Palio di Siena (Ağustos)
 • Regatta - Venedik (Eylül)

İtalya’ya Nasıl Gidilir?

İtalya’ya; kara, deniz ve hava yolu ile ulaşım sağlanıyor. Hatta Avrupa’nın dört bir yanından, Kuzey İtalya şehirlerine yoğun biçimde yüksek hızlı tren seferleri düzenleniyor. Ancak Türkiye’den bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan gezginler ağırlıklı olarak hava yolu ulaşımını tercih ediyor. Bu talebe karşılık olarak İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın her günü Roma, Milano, Bari ve Napoli’ye direkt seferler gerçekleştiriliyor. Siz de İtalya tatili planlıyorsanız, uygun fiyatlı İtalya uçak bileti seçeneklerine Pegasus Hava Yolları aracılığıyla kolayca sahip olabilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları ile İtalya’nın şu havalimanlarına ulaşabilirsiniz:

İtalya’da Ulaşım Olanakları

Kompakt yapıları sayesinde İtalya şehirleri, yürüyerek keşfedilmeye çok müsait. Tabii siz zamandan ve enerjiden tasarruf etmek isterseniz, büyük kentlerde hop on hop off tur otobüslerine, belediye gözetiminde faaliyet gösteren otobüslere, metroya binebilirsiniz. Küçük şehirlerde ise taksileri tercih edebilir veya araç kiralayabilirsiniz. Hatta Kuzey İtalya şehirleri yakınındaki ilgi çekici yerleşimlere trenle rahatça ulaşabilirsiniz.

İş seyahati ya da tatil için İtalya'ya vardığınızda ulaşım için daha konforlu bir seçeneğini değerlendirmek isterseniz, Pegasus ayrıcalıkları ile araç kiralayabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

İtalya Havalimanlarına Ulaşım

İtalya havalimanlarından kent merkezlerine ulaşmak için bütçeniz doğrultusunda farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Eğer konaklayacağınız bölgeye ekonomik fiyatlarla ulaşmak isterseniz, toplu taşıma araçlarına yönelebilirsiniz. Örneğin metro, bu konuda Milano’da kayda değer oranda zaman tasarrufu sağlıyor. Kimi yerlerde havalimanının tren hatları ile bağlantısı bulunuyor. Zaman kaybını sorun etmiyorsanız, otobüse de binebilirsiniz. Konfor açısından ise özel şirketlerin ve otellerin sunduğu transfer hizmetleri öne çıkıyor.

İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya haritası üzerinden gezi programı oluşturmaya çalıştığınızda, ülkede ziyaret edilmeye değer birçok yerleşim olduğunu fark edebilirsiniz. Ülkeye ilk defa seyahat edecekseniz, bu çeşitlilik karar vermenizi zorlaştırabilir. Kafa karışıklığı yaşamak istemiyorsanız, İtalya tatilinde gezilecek şehirler listenize öncelikle şu şehirleri dâhil edebilirsiniz:

Roma

İtalya’nın başkenti Roma, tarihi atmosferi ile göz kamaştırıyor. Dünya tarihinin en büyük medeniyetlerinden birinin doğumuna tanıklık etmiş şehirde ziyaret edebileceğiniz mekânların sayısı oldukça fazla. Kolezyum, Pantheon Tapınağı, Palatino Tepesi ve Villa Borghese gibi kentin binlerce yıllık tarihine ışık tutan mekânları dolaştıktan sonra zamanınızın bir kısmını başlı başına kültürel bir hazine olan Vatikan Müzeleri'ne ayırabilirsiniz.

Kolezyum

Bologna

Dünyanın önde gelen üniversite şehirlerinden biri olan Bologna, hem kültürel zenginliği hem de renkli gece hayatı ile gezginleri kendisine çekiyor. İtalyan otomotiv sanayine ilgi duyanlar için adeta cenneti andıran şehirde, İtalyan yemek kültürü ile ilgili bilgi dağarcığınızı genişletecek ve aşçılık hünerlerinizi geliştirecek aktivitelere katılabilirsiniz.

Bologna

Floransa

Tüm Avrupa’yı etkileyen Rönesans hareketinin başlangıç noktası sayılan Floransa, kültür turlarından hoşlanan gezginlere rüya gibi bir tatil yaşatıyor. Mutfağı ve bereketli toprakları ile ünlü Toskana Bölgesi’nin başkentinde ziyareti hak eden çok sayıda müze, saray ve dini yapı var. Galleria degli Uffizi, Pitti Sarayı, Santa Maria del Fiore Katedrali, Santa Croce Bazilikası ve Vecchio Sarayı, Floransa'da gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Cenova

Orta Çağ’da önemli bir liman kenti olan Cenova, sanatsal zenginliği ve mimarisi ile en az Roma ya da Venedik kadar göz kamaştırıyor. Restoranlarında taze deniz ürünleri kullanılarak yapılmış, leziz yemeklerin tadına bakma fırsatı bulacağınız kentin tarihi merkezi, Avrupa’nın en büyüğü olarak anılıyor. Bu bölgede Acquario di Genova, Galata Museo del Mare ve Lanterna gibi onlarca değerli cazibe noktası sizin bekliyor.

Milano

Roma, ülkenin idari açıdan başkenti olabilir. Ancak Milano modaya yön vermesi, modern hayat tarzı ve tasarım konusundaki başarılarıyla İtalya’nın turistik anlamda en önemli yerleşimi olmayı sürdürüyor. Milano’daki gezintinize ihtişamlı Duomo Katedrali'nden başlayabilirsiniz. Sonra da mimari harikası Galleria Vittorio Emanuele ve Teatro alla Scala’yı ziyaret edebilirsiniz. Yalnız tüm tatilinizi Eski Şehir bölgesinde harcamayın. Çünkü modern kent merkezinde üst düzey alışveriş ve eğlence olanakları asla kaçırılmayacak cinsten.

Napoli

Batı dünyasının en eski şehirlerinden biri olan Napoli, Roma’ya yalnızca 2 saat uzaklıkta ve ülkenin kuzeyinden bile Napoli'ye trenle ulaşım gayet kolay. Pizzanın doğum yeri olan kentte; damak tadınıza uygun lezzetlerin tadına bakabilir, kaleleri ve müzeleri gezebilir, Agnano Gölü kıyısındaki patikaları arşınlayabilirsiniz.

Pisa

Her an devrilecekmiş gibi duran kulesi ile dünya çapında üne kavuşan Pisa, küçük bir şehir. Ancak üniversitenin hareketlilik kattığı bu yerleşime ulaştığınız andan itibaren kendinizi renkli kent yaşamına dâhil olmuş halde bulabilirsiniz. Kentin kalbi sayılan Campo del Miracoli; cazip alışveriş ve yeme-içme fırsatlarına ev sahipliği yapıyor.

Torino

Barok mimari ile inşa edilmiş yapıların görkem kattığı Torino, tam bir endüstri kenti. Torino'da tatil yaparken zamanınızın büyük kısmını sofistike mağazalarda alışveriş yapmaya, görkemli bulvarları ve sarayları ziyarete, sanat galerilerini dolaşmaya ve parklarda dinlenmeye ayırabilirsiniz. Hatta zamanınız kalırsa 1 saat uzaklıktaki Fransa’ya günübirlik gezintiler gerçekleştirebilirsiniz.

Venedik

Kanalları ve romantik atmosferi ile tüm dünyanın hayranlığını kazanmış olan Venedik’i yazmadan, İtalya gezilecek yerler listesinin tamamlanmayacağını düşünüyoruz. Karnaval döneminde gayet canlı bir atmosfere bürünen şehirde İtalyan Rönesansı’nın izleri fazlasıyla hissediliyor. San Marco Meydanı’ndan başlayacağınız kent turunuza Murano ve Burano adalarını eklemeyi sakın unutmayın. Tabii Rialto Köprüsü’nden Büyük Kanal manzarasını seyretmeyi ve Dük’ün Sarayı’nı ziyaret etmeyi de sakın atlamayın.

İtalya’da Nerede Kalınır?

Büyük şehirlerde ve turistik bölgelerde, dünya standartlarında marka otellerden aileler tarafından işletilen oda-kahvaltı tarzı işletmelere kadar çeşitli konaklama seçeneklerini kolayca bulabilirsiniz. Oda kiralamanın sırt çantalı gezginler tarafından sık tercih edildiği İtalya’da hostel sayısı bir hayli az. Son yıllarda ise kırsal kesimdeki çiftliklerde konaklamak, gittikçe daha popüler hale geliyor. Özellikle Toskana, Piedmont, Umbria, Sardunya ve Aqualia böyle bir deneyim için en ideal bölge olarak öne çıkıyor.

İtalya’da yıldız kategorisi, otellerin kalitesi hakkında bazen yanıltıcı olabiliyor. Yani bazı durumlarda iki yıldızlı bir otel, 5 yıldızlı işletmeden daha kaliteli hizmet sunabiliyor. Bu konuda yanılgıya düşmemek için otelin özelliklerine yoğunlaşabilir ve internet üzerinden kapsamlı karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Henüz İtalya'daa nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, seyahat amacınıza ve alışkanlıklarınıza uygun yüzlerce otel seçeneklerinden birini Pegasus aracılığı ile tercih edebilirsiniz.


REZERVASYON YAP

İtalya’da Ne, Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri Nelerdir?

İtalyan mutfağı, basit formüllerle ne kadar eşsiz lezzetler yaratılabileceğini tüm dünyaya kanıtlıyor. Başta pizza ve makarna çeşitleri olmak üzere neredeyse tüm İtalyan yemekleri, az sayıda ama kaliteli malzeme kullanılarak hazırlanıyor. Ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde bol zeytinyağı, kuzu eti, sebze kullanılarak hazırlanan yemekler daha sık tüketiliyor. Tarifleri gerçek birer lezzet şölenine dönüştürme görevini ise çoğunlukla parmesan, mozzarella ve ricotta gibi İtalyan peynir çeşitleri üstleniyor. Güney İtalya’da ise taze deniz ürünleri ile yapılan yemekler yaygın olarak tüketiliyor. 

Kahve kültürünün de son derece gelişmiş olduğu ülkede tatil yaparken Sicilya’ya yolunuz düşerse kalın hamurlu, bol malzemeli kare pizzayı deneyebilirsiniz. Tabii bu arada pizzanın anavatanı Napoli'yi sakın es geçmeyin. Lombardiya ve Piedmont, risottonun ana vatanı olarak görülüyor. Meşhur İtalyan dondurmaları ise hemen hemen her şehirde büyük ilgi görüyor.

Lazanya

İtalya’dan Ne Hediye Alınır?

İtalya gezisi esnasında dostlarınıza ve ailenize hediye satın almak isterseniz, birçok seçenekle karşılaşabilirsiniz. Eğer hediye alacağınız kişi gastronomiye ilgi duyuyorsa İtalyan makarnaları ve peynirlerinin yanı sıra Modena’dan birkaç şişe balsamik sirke satın alabilirsiniz. İtalya turu esnasında birçok dükkânda paket halinde satılan kahve çekirdekleri bulabilirsiniz.

Daha farklı hediyelikler için rotanızı Venedik’e çevirebilirsiniz. Kentte; el yapımı maskelerden Murano Adası'nda üretilen cam objelere değişik tarzda hediyelik çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. Klasik hediyeliklerden hoşlanıyorsanızPisa Kulesi veya Kolezyum gibi ikonik yapıların maketlerine, futbol takımlarının lisanslı ürünlerine yönelebilirsiniz.

İtalya Gece Hayatı

Floransa gibi kültür turları için ideal özellikleri bünyelerinde barındıran İtalya şehirleri, gece hayatı konusunda gezginlere kısıtlı seçenek sunmamaları ile tanınıyor. Roma da eğlence olanakları bakımından benzer profil çiziyor. Sayı olarak az olsalar da bu şehirlerdeki gece kulüpleri, akşam saatlerini hareketli geçirmek isteyenlere aradıkları ortamı sunmayı başarıyor. Milano’da ise eğlence konusunda daha fazla seçenek bulacağınıza emin olabilirsiniz. İtalya’nın batı sahillerindeki Riccione, Misano ve Rimini gibi yerleşimler ise renkli plaj partileri ile ünlü.

İtalya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

   • İtalya’da “siesta” uygulaması mevcut. Özellikle ülkenin güneyindeki şehirlerde ve küçük kasabalarda öğle saatlerinde birçok dükkân kapalı oluyor.
   • İtalya’nın kuzeyinde suç oranı gayet düşük. Ancak güneye inildikçe bu oran kayda değer oranda artıyor.
   • Gezi programınızda tapınak ve katedrallere yer verdiyseniz, çantanıza bir eşarp ile uygun tarzda kapalı kıyafet almayı sakın unutmayın.
   • Üç yıldız ve altındaki otellerde, klima kullanımı ücrete tabi tutulabiliyor.
   • İtalyan şehirlerinin sokaklarını süsleyen tarihi çeşmeler, hala kullanılabiliyor. İçme suyu ihtiyacınızı bu çeşmelerden rahatça karşılayabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

   • Acil Yardım: 112
   • Polis: 113
   • İtfaiye: 115
   • Mali Polis: 117
   • İlk Yardım: 118
   • Park Bekçileri: 1515
   • Sahil Güvenlik: 1530

İtalya Vize süreci

Bordo pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 güne kadarki seyahatleri için Schengen vizesi alma zorunluluğu bulunuyor. Vize başvuruları, yalnızca resmi yetkiye sahip kurumlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. 

İtalya vizesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için "İtalya Vize Rehberi"mizi ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Hakkında Merak Edilenler

İtalya’da saat kaç?

İtalya, ülkemizi 1 saat geriden takip ediyor.

İtalya vize ücreti ne kadardır?

İtalya vize başvurusu için ödenen harçlar ve diğer harcamalar ile ilgili en doğru bilgiyi, bu konuda yetkili kurum olan iDATA’nın resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Sitede ayrıca İtalya vizesi için gerekli evraklar da listeleniyor.

İtalya vize başvurusu kaç günde sonuçlanıyor?

Evraklarda herhangi bir eksiklik veya yanlış bilgi olmadığı sürece başvuru aşaması 5 ila 7 gün içerisinde sonuçlanıyor.

İtalya bayrağı ne renktir?

İtalya bayrağı dikine sıralanmış, sırasıyla yeşil, beyaz ve kırmızı renklerde üç şeritten oluşuyor. 


Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı