SAYFA BAŞINA DÖN

Gaziantep Şehir Rehberi

Gaziantep, kültürü, tarihi ve beklenmedik sürprizleri ile esrarengiz bir şehir. Türkiye’nin lezzet denilince ilk olarak akla gelen şehirlerinden olan Gaziantep’i turlarken; tarihi yapılar, iki insanın yan yana ilerleyebileceği genişliğe sahip dar sokaklar ve yüzünden gülümsemesi eksik olmayan samimi insanlar, gezginleri karşılıyor. Bu derin tarihi birikim ile şekillenen kültürü yerinde görmenin bütçeyi sarsamayan yolu ise Pegasus’tan Gaziantep uçak bileti almak.

Gaziantep’in tarihi ve kültürü ile ilgili detaylar konusunda bilgi sahibi olmak için ilk bakılması gereken yer Zeugma Mozaik Müzesi. Müze, dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Gaziantep tarihine ışık tutan müze, ziyaretçilerini sanatın evrimi ile baş başa bırakıyor.

Gaziantep şehri, binlerce yıldır tarım ve hayvancılık ile var olmuş, gelişmiş ve bölgenin çekim merkezi haline gelmiş. Şehir halkı, günlük hayatta Kurtuluş Savaşı ile kazandıkları “gazi” unvanını pek kullanmıyor ve şehirden sadece Antep olarak bahsediyor. Antep isminin kökeni ile ilgili birçok farklı rivayet bulunuyor. En kuvvetlisi ise Hititler döneminde Ayıntap olan ismin, zaman içerisinde Antap ve Entap’a dönüştüğü, daha sonrasında Türkçeye Antep olarak geçtiğidir.

Cumhuriyet dönemi ile beraber sanayileşmeye de ağırlık verilmeye başlanmış ve Antep, yoğun göç ile Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri haline gelmiş. Gaziantep’e ucuz uçak bileti faslını hallettikten sonra şehrin gezilecek yerlerini incelemek gerekiyor. Gaziantep gezi rehberi arayanlara ise Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yardımcı oluyor.

Gaziantep’te Yaşam

Gaziantep nüfusu yaklaşık olarak 2 milyon civarındadır ama özellikle hafta sonları ve tatil dönemleri gibi özel durumlarda şehrin nüfusu artar. Gaziantep’te ulaşım için çeşitli alternatifler mevcut. Bunların başında araba kiralama, taksi, minibüs ve toplu taşıma geliyor. Zaman sorunu yaşayanlar için araba kiralama ve taksi hizmetleri mantıklı olabilir ama fiyatlar biraz pahalı olabiliyor.

Gaziantep Havalimanı araç kiralama şirketleri açısından oldukça zengin bir lokasyon. Pegasus üzerinden Gaziantep araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilmek için Pegasus’un iş ortaklığı yaptığı CarTrawler’dan yardım alınabiliyor.

Her yere makul fiyatlar ile ulaşmak için ise toplu taşıma sistemi olan Gazi Ulaş iyi bir seçenek. Otobüs ve tramvay sistemini kapsayan Gazi Ulaş ile seyahat etmek için Gaziantep Kart çıkartmak gerekiyor.

Gaziantep’te Ulaşım

Gaziantep’te şehir içi ulaşım sistemi, birbirine bağlantılı hatlardan oluşuyor. Gaziantep’in toplu taşıma sistemi olan Gazi Ulaş sisteminden yukarıda bahsetmiştik; Gazi Ulaş, tramvay ve otobüs hatlarını kapsıyor.

Gaziantep toplu taşıma sistemi içerisinde tramvay en mantıklı tercih oluyor. Gaziantep tramvay hattında sefer yapan 50’den fazla araç bulunuyor. Birçoğu 250’den fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip ve genellikle aksama yaşanmadığı için oldukça dakik bir sistem içerisinde çalışıyorlar. Adliye – Gar, Adliye – Burç Kavşağı ve İbni Sina – Gar gibi farklı hatlar bulunuyor.

Daha önce paylaştığımız Gaziantep Kart uygulaması ile sefer saatleri takip edilebiliyor. Gaziantep’te araba kiralayarak gezecekler için birkaç uyarı bulunuyor. Bunların başında “Parkomat” geliyor. Parkomat sisteminin bulunduğu caddeler ve sokaklara otomobil park etmek ücrete tabidir.

Gaziantep Önemli Telefonlar

Şehir Kodu: 342

Polis: 155

Ambulans: 112

İtfaiye: 110

Acil Yardım: 112

Turizm Danışma Hattı : 179

Alo Doktor: 113    

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.