SAYFA BAŞINA DÖN

Gaziantep'te Nerede Ne Yenir?

Gaziantep’te yemek kültürü oldukça gelişmiş. Genellikle hamur işi ve et üzerine yoğunlaştığını şimdiden belirtelim. Gerçi buna pek gerek yok. Zaten tüm Türkiye’ye mal olmuş bir mutfaktan bahsediyoruz. Gaziantep yemekleri ile diğer birçok ilimizin yemeklerini ayıran en önemli konu ise neredeyse tüm ürünlerin şehrin ahalisi tarafından üretilmesidir. “Nasıl yani?” denebilir.

Gaziantep, tarım ve hayvancılık açısından oldukça zengin bir kenttir. Antep Fıstığı, buğday, süt, kaymak ve diğer tüm ürünler şehir içerisinde üretiliyor. Neredeyse yarım asırdır aynı üreticiden alınan ürün ile kebap ve baklava yapıldığı için tat kolay kolay değişmiyor.

Gaziantep’te ne yenir?

Gaziantep’in kendine has lezzetlerini denemek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler bulunuyor. Bu mekanlara girildiğinde karşılaşılacak lezzetlerden bazıları ise; küşleme, katmer ve kahkedir.

Küşleme özel bir et türüdür. Ateş üzerinde ağır ağır pişer ve diğer şiş çeşitlerinden farklı olarak iç yağ ya da başka bir ek yapılmaz.

Katmer ise hamur işi ve tatlı bir yiyecektir. Antepliler genellikle kahvaltılarında tercih ediyor ve yanında demli bir çay içmeyi ihmal etmiyor.

Kebapların sırrı genellikle çok merak ediliyor. Biz söyleyelim. Kıyma makinesi kullanılmıyor. Et, zırh diye tabir edilen bıçaklar ile kıyma haline getiriliyor. Gaziantep'te ne, nerede yenir diye merak ediyorsanız sizin için listeledik.

İmam Çağdaş

Günün her öğününe özel lezzetler barındıran bir mekandır. Ünü ise Gaziantep sınırlarını çoktan aşmıştır. Kebapları ile ünlü olan mekanın birçok farklı alternatifi bulunuyor. Peynirli ekmek, kuzu şiş ve adeta damak çatlatan soğan kebabı ile ünlüdür. Tabii neredeyse tüm Türkiye’ye günlük olarak kargo ile gönderdikleri baklavası, menünün en meşhurudur. İyi bir akşam menüsü isteyenler için ise önerimiz şöyle; hafif bir çorba ile başlanmalı. Soğan kebabı ile devam edildikten sonra ise çay ile beraber baklava yenebilir. Mekan özellikle hafta sonları ve akşam saatlerinde oldukça yoğun oluyor. Yer bulmakta sorun yaşamamak için rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Adres: Eski Hal Civarı, Uzun Çarşı No:14 Şahinbey/Gaziantep

Telefon: (0342) 220 70 80

http://www.imamcagdas.com/

Kebapçı Halil Usta

Burası birazcık ilginç gelebilir. Pazar günleri çalışmıyor. Restorana ismini veren Halil usta ise sürekli işinin başında duruyor. Çalışma saatleri ise 11:00 ila 17:00 arasında sınırlı ve rezervasyon kabul edilmiyor. Ancak birçoklarına göre Halil Usta, Gaziantep’te ilk olarak gidilmesi gereken yer. Küşlemesi ile meşhur olan mekan, çoğunlukla özel olarak sipariş almıyor. Masaya oturan kişi kadar yiyecek getiriliyor. Dileyen tekrar kendine yemek söylüyor. Çoğunlukla karışık kebap ve salata servis ediliyor. İçeceğinizi ise kendiniz seçebiliyorsunuz. Ulaşım için ise Otogar–Balıklı ve Gazikent–Balıklı otobüsleri kullanılabilir.

Adres: Karşıyaka Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 Şehitkamil

Tel: 0342 323 16 16

http://www.kebapcihalilusta.com.tr/

Katmerci Zekeriya Usta

Katmer, özel olarak açılan bir hamur ile yapılıyor. Un dışında sadece tuz ve su eklenen hamur, çıraklıktan itibaren Katmerci Zekeriya Usta ile çalışan ustalar tarafından mermere vurularak açılıyor. Merdane ya da oklava kullanılmıyor. Kaymak, Antep Fıtığı ve şeker eklendikten sonra ise odun fırınında pişirilen katmer, çıtır bir hal alıyor. Katmer, Antepliler tarafından genellikle çay ile yenilen bir yiyecek. Katmerci Zekeriya Usta ise katmerin yapıldığı en iyi yerlerden olarak gösteriliyor. Otobüs ile İstasyon Caddesi’ne ulaştıktan sonra Katmerci Zekeriya Usta, kısa bir yürüyüş mesafesi uzaklığında.

Adres: Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Gecidi No: 16/C-D Sahinbey/Gaziantep

Tel: 0 342 230 09 71

http://www.katmercizekeriya.com/

Metanet Lokantası

Beyran, kulağa yabancı gelebilir. Bu toprakların en eski tatlarından beyran, hazırlanışı bir hayli farklı bir çorba. Geceden kaynamaya bırakılan et, kemiklerinden arındırılır. Et, iç yağ, pirinç, sarımsak ve biber katıldıktan sonra yüksek sıcaklıkta çorba tekrar pişirilir. Metanet Lokantası, Türkiye’nin başka yerlerinde kolay kolay göremeyeceğiniz bir tarza sahip. Sabah 5 gibi kapılarını açıyor. Beyran genellikle öğleden sonra kalmadığı için lokanta kapanıyor. Bunların en meşhurlarından olan Metanet’e ulaşmak için şehir merkezinden yürüyebilirsiniz. Ayrıca Metanet’in lahmacunu da oldukça ünlüdür.

Adres: Kozluca Mah, Kozluca Cad. No:11 27400 Şahinbey

Tel: 0342 231 46 66

Tahmis Kahvesi

Kesin olarak ne zamandan beri varlığını sürdürdüğü bilinmiyor. 1600’lü yıllardan beri faaliyette olduğu söyleniyor. Gaziantep’in yerlileri ve özellikle yaşlılar tarafından yıllardır tercih edilen Tahmis Kahvesi, son yıllarda mimarisi nedeniyle turistlerin uğrak mekanı olmayı başardı. Dibek ve menengiç gibi farklı lezzetler ile misafirlerini karşılayan mekan ile İmam Çağdaş ve Metanet Lokantası birbirine çok yakın.

Adres: Suyabatmaz Mah. Şehitler Cad. Eski Buğday Pazarı No :21 Şahinbey

Tel: 0342 232 89 77

https://www.tahmis.com.tr/  

Bu geleneksel lezzetleri yerinde tatmak istersen Antep uçak bileti rezervasyonunu hemen yap!

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.