SAYFA BAŞINA DÖN

Kıbrıs Gezi Rehberi

Yaz ayları gelip çattığında, yaz tatilinizi geçirebileceğiniz en güzel lokasyonlardan biri olan Kıbrıs, yılın dört yılı kesintisiz sunduğu eğlencenin yanı sıra, tarihi ve coğrafi güzellikleriyle de iyi bir turizm bölgesi olduğunu kanıtlıyor. Doğu Akdeniz’in mavi suları ile çevrili bu cennette gezinize Girne’den başlayabilirsiniz. Ardından tarihi yapılarıyla ve canlı çarşılarıyla sizi karşılayacak Lefkoşa’da bir gün geçirebilir ve son olarak bütün Avrupa’da Orta Çağ mimarisinin en tipik örneklerini görebileceğiniz Gazimağusa’ya ulaşabilirsiniz. Kıbrıs Adası’nın tam ortasında konuşlanan Lefkoşa, adanın en canlı şehirlerinden biri olarak anılsa da, tatilinizi bu şehir ile sınırlamak zorunda değilsiniz. Kıbrıs seyahatinizi bahar ve yaz aylarında gerçekleştirecekseniz rotanızı mutlaka Girne ve Gazimağusa ikilisine çevirmelisiniz. Eğer adanın tarihi yapıları ve alışveriş lokasyonları ilginizi çekiyorsa adresiniz yine bu ikili olabilir.


Kıbrıs seyahatinizi cazip hale getiren en önemli detaylardan biri de, adanın dört mevsim boyunca ılık bir iklime sahip olması. Eğer bu yıl kolayca ulaşabileceğiniz, tarihi ve doğal güzellikleriyle sizi cezbedecek ve ılık iklimiyle gönlünüzü fethedecek bir tatil lokasyonu arayışındaysanız güzel bir Kıbrıs tatili sizi bekliyor demektir.


Kıbrıs’a en hızlı ve konforlu ulaşım için Pegasus’un indirimli Kıbrıs uçak biletlerine göz atmak isterseniz, tüm indirim fırsatları flypgs.com’da sizi bekliyor. Türkiye’den Kıbrıs’a Pegasus ayrıcalıklarıyla uçmak için İstanbul, Ankara ve Antalya başta olmak üzere, 20’den fazla noktadan gidiş-dönüş ya da tek yön olmak üzere uçak bileti satın alabilir ve yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz. Kıbrıs’a uçuş süreleri, çok büyük bir değişkenlik göstermiyor ve ortalama 1,5-2 saat sürüyor. Uçuşun ardından, Kuzey Kıbrıs’ın tek uçak terminali olan Ercan Havalimanı’na iniş yapıyorsunuz. Ercan Havalimanı;

  • Lefkoşa’ya ortalama 23 km,
  • Girne’ye ortalama 44 km,
  • Magosa’ya ortalama 50 km uzaklıkta.

 

Akdeniz'in, Sicilya ve Sardunya'dan sonra 3. büyük adası olarak kabul edilen Kıbrıs’ın tarihi, M.Ö. 10.000 yıllara dek uzanıyor. Yunan, Mısır, Roma medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kıbrıs toprakları, 1571'de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldı. I. Dünya Savaşı döneminde İngilizlerin himayesine giren Kıbrıs, 60’lı yıllara dek İngilizlerin yönetiminde kaldı. 1960 yılında ise bağımsızlığını ilan etti. 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Harekatı’nın ardından, adanın kuzey kısmı Türklerin eline geçti ve uluslararası baskıların sonucunda ateşkes ilan edildi. Bu ateşkes kapsamında adanın %37’lük bölümü Türklerin kontrolüne geçti. Karşılıklı olarak yaşanan mübadelelerin ardından, 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu ve bu devlet sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanındı. Günümüzde, adanın kuzeyine vizesiz giriş yapılabilirken, 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği’ne dahil olan Güney Kıbrıs’a giriş için vize sahibi olmanız bekleniyor. Siz de Kıbrıs’ın zengin tarihini ve göz alıcı doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, Pegasus’un uygun fiyatlı Kıbrıs uçak biletleri ile seyahatinize hemen başlayın!


Kıbrıs’ta Hangi Dil Konuşuluyor?
Kıbrıs’ta, Türkçe ve Rumca olmak üzere 2 ana dil konuşuluyor. Adanın kuzeyinde Türkçe ağırlıktayken, güneyinde ise Rumca konuşuluyor. Bunun yanı sıra bölgede, Bulgarca, Rusça, İngilizce ve Arapça dilleri de konuşulmakta. Kıbrıs’ın ana dillerinden biri olan Türkçe, bölgeye özel ayrı bir aksana ve farklı kelime kullanımlarına sahip. 

 

Kıbrıs’ta Para Birimi
Kıbrıs’ta para birimi olarak Türk Lirası (TL) kullanılmakta. Bunun dışında, oteller tüm para birimlerini ve kredi kartı ile ödemeyi kabul ediyor. Bunun yanı sıra Lefkoşa’da bulunan döviz büroları aracılığıyla da, ihtiyacınız olan tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.


Kıbrıs’ta Yaşam
Her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği tatil cenneti Kıbrıs'ta yaşam hem gündüz hem de gece tüm canlılığıyla sürüyor. Köklü tarihi yapılarını şehrin her bir köşesinde keşfedebileceğiniz Kıbrıs’ta, gündüz sıkı bir şehir turu yapabilir ya da gece daha da renklenen sokak ve çarşıların tadını çıkarabilirsiniz. Hava sıcaklığının özellikle yaz aylarında ciddi boyutlara ulaşması sebebiyle, mutlaka güneş ışınları ve yanıklar için önleminizi almanızı öneriyoruz. Hava sıcaklıkları yükseldiğinde rotanızı Kıbrıs’ın göz alıcı sahillerine çevirebilir ve serinleyebilirsiniz.


Gece içinse dinlenmek pek aklınızın ucundan geçmemeli. Çünkü sabaha kadar süren eğlenceleriyle ünlü Kıbrıs’ın gece hayatıyla tanıştıktan sonra sizi uykusuz geceler bekliyor olacak. Farklı eğlence anlayışlarına cevap verebilen kulüp ve barlarıyla renkli Girne geceleri sizin de kalbinizi çalacak. Kıbrıs’ta ulaşım, toplu taşımalarla değil özel araçlarla ya da kiralık araçlarla sağlanıyor. Taksi de seçeneklerinizden biri olsa da, pahalı gelebilir. Bu nedenle şehir içinde hesaplı ulaşım için kiralık araçlardan yararlanmayı tercih edin.


Kıbrıs’ta gezilecek yerler adanın farklı noktalarında konumlanmış. Tarihi yapılar ağırlıklı olarak Gazimağusa ve Lefkoşa’da bulunsa da, sahillerin ve gece hayatının keyfini çıkarmak isteyenler için Girne uygun bir seçenek. Şehirler arası ulaşım için araç kullanmak zorunda kalsanız da, özellikle Gazimağusa ve Lefkoşa’nın dar sokaklarını mutlaka yürüyerek keşfedin. Kıbrıs, aynı zamanda alışveriş için de tam bir cennet. Eğer hediyelik eşya satın almayı planlıyorsanız, bu iki şehrin sokaklarını altını üstüne getirmek serbest. Son olarak, Kıbrıs’ta en uygun konaklama fiyatları Lefkoşa’da bulunuyor. Hem merkezi hem de konforlu otellere rastlayabileceğiniz Lefkoşa’dan diğer şehirlere ulaşım ise oldukça kolay.


Kıbrıs’ta Saat
Türkiye ile aynı zaman diliminde yer alan Lefkoşa ile ülkemizin saat farkı bulunmuyor.


Kıbrıs’ta Ulaşım
Kıbrıs’ta ulaşım için toplu taşıma neredeyse hiç tercih edilmiyor. Bu nedenle taksi ya da araç kiralama şehir içi ulaşımda oldukça fazla. Bunun yanı sıra, otobüs ve dolmuş seçenekleri hala mevcut ancak bu seçenekler daha çok şehirler arası yolculuklarda tercih ediliyor. Dolmuşların belirli bir kalkış ya da varış saati bulunmuyor, çoğunlukla gerekli yolcu sayısı tamamlandığında kalkış gerçekleşiyor. Taksiye alternatif olarak araç kiralamayı tercih edenlerdenseniz, Kıbrıs’ta trafiğin soldan aktığını hatırlatmamızda fayda var. Her ne kadar yerel veya uluslararası sürüş ehliyetleri kabul edilse de, trafikte problem yaşamamanız için bu durumu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Eğer ulaşım için taksiyi kullanacaksanız, Kıbrıs’ta taksi fiyatları ile ülkemizdeki fiyatlar arasında oldukça fark var. Kıbrıs genelindeki taksiler, Türkiye’de alışılanın dışında çoğunlukla Mercedes, Chrysler gibi lüks model araçlardan oluşuyor ve fiyatlandırma da bu konfor üzerinden yapılıyor. Her ne kadar taksimetre sistemi yaygın olsa da, seyahatinize başlamadan önce taksi sürücüleri ile pazarlık yapmanız öneriliyor. Bu nedenle araç kiralama yöntemi çok daha sık tercih ediliyor.

 

 

Kıbrıs Gezisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler
Kıbrıs dendiğinde akla ilk gelen soru “Kıbrıs’a vize gerekli mi?” oluyor. Kıbrıs’a giriş için TC vatandaş kimliğinizin olması yeterli. Ancak bu durum maksimum 3 aya kadar ve yalnızca ülkenin kuzey bölümünde geçerli. Daha uzun süre kalmak isterseniz vize almanız bekleniyor. Güney Kıbrıs’a giriş içinse vize şart. Bunun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs’a girişte kimliğiniz yerine pasaportunuzla giriş yapmanız halinde, Yunanistan’a giriş hakkınızı kaybetmeniz de mümkün. Bu nedenle, Kıbrıs seyahatinizde girişleriniz için vatandaşlık kimliğinizi göstermeyi tercih edin.

 

  • Kıbrıs’ta  trafik sol şeritten akıyor ve direksiyonlar araçların sağ taraflarında bulunuyor. Diğer bir önemli kural ise  her zaman her şartta sağdan gelen arabaya yol vermenin zorunlu olması.
  • Kıbrıs’ta elektrik prizleri de alıştığımız prizlerden farklı ve üç girişli piriz kullanılıyor. Bu nedenle Kıbrıs seyahatiniz öncesinde dönüştürücüye ihtiyaç duymanız olası, çantanızdan eksik etmeyin.
  • Kıbrıs’ta günlük giyim tarzıyla ilgili herhangi bir sınırlandırma bulunmasa da, özellikle kutsal mekanlara girilirken erkeklerin uzun pantolon ve uzun kollu kıyafetler tercih etmesi bekleniyor.
  • Kıbrıs’ta musluk suyu yalnızca temizlik için kullanılıyor, içilmesi sağlıksız ve yasak.
  • Türkiye’de bulunan hemen hemen birçok bankanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde şubesi mevcut. Bu nedenle Kıbrıs tatilinizde güncel banka işlemlerinizi kolaylıklar gerçekleştirmeniz mümkün.


Kıbrıs Önemli Telefonlar


Ülke Kodu: +357

Acil Sağlık: 112

Polis: 155

Yangın: 199

Sahil Güvenlik: 158

Elektrik Arıza: 188

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.