SAYFA BAŞINA DÖN

Şanlıurfa’da Nerede Ne Yenir?

Şanlıurfa’nın tarihi merkezi olan Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde; tarihsel mekanlar, oteller ve restoranlar oldukça yoğun. Bu nedenle “Urfa’da nerede yenir?” konusunu incelerken sizler için seçtiğimiz restoranlar bu bölge ve çevresinde yoğunlaşıyor. Urfa gezinizde şehrin maharetli ustaları ile ünlü mekanlarını sizin için derledik.


Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Urfa’da ne yendiği ile ilgili kafanızda soru işaretleri olabilir. Hemen açıklayalım. Güneydoğu Anadolu Projesi ile gündeme gelen bölgenin tam ortasında yer alan Şanlıurfa, tarım ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı bir şehir. Genellikle buğday, fıstık, patlıcan ve biber gibi tarım ürünleri üretiliyor. Ağzı açık ve ciğer kebabı gibi lezzetlerin içerisinde hem koyun hem de buğday ve biber gibi bölge çevresinde üretilen gıdalar tercih ediliyor.

Şanlıurfa'da ne yenir


Şanlıurfa Mutfağı

Urfa mutfağının omurgasını et ve buğday oluşturuyor. Lahmacun, tirit, Urfa Kebabı gibi birçok lezzetin içerisinde et ya da un bulunuyor. Tabii ki tatlı kısmı da var. Urfalıların şerbetli tatlıları daha çok sevdiğini söyleyebiliriz. Kadayıf ve şıllık gibi yöresel lezzetler ile ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Urfa’da lahmacunun içerisine isot denen bir tür baharat katılıyor. Urfa isotu olarak adlandırılan baharatın hazırlanma süreci oldukça zahmetli. Biber olgunlaştıktan sonra çekirdekleri kurumaya bırakılıyor. Birkaç gün sonra zeytinyağı ve tuz yardımı ile dövülerek çekiliyor. Geleneksel yöntem olarak adlandırılan yöntem ile üretilen isot bir hayli pahalı. Diğer bir seçenek olan fabrikasyon üretim ise ucuz olsa bile Urfalılar tarafından çok fazla rağbet görmüyor.


Gümrük Han

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Urfa Valisi olarak görev yapan Behram Paşa’ya yaptırılan han, günümüzde acı bir kahve çeşidi olan “mırra” içebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olarak öne çıkıyor. Tarihi Kapalı Çarşı ile iç içe olan mekan, otantik havası ile büyülüyor. 63 numaralı otobüs ile Gümrük Han’a ulaşılabiliyor.

Adres: Pınarbaşı Mah. 1211. Sok. 2 K 63210 Eyyübiye/Şanlıurfa


Sevgi Ciğer Salonu

Ciğer, ülkemizin neredeyse her yöresinde farklı şekillerde yapılıyor. Antep ile Urfa’nın ciğer pişirme metotları ise birbirlerine oldukça benziyor. Antepliler ve Urfalılar, ciğeri meşe kömüründe pişiriyor. Anteplilerin şiş ciğerinden farklı olarak Urfalılar, biraz daha yumuşak ve az pişmiş ciğer tercih ediyor. En beğenilen ciğercilerin başında ise Sevgi Ciğer Salonu geliyor. Küçük sayılabilecek bir dükkana sahip olan Sevgi Ciğer Salonu, günün neredeyse her anında dolu oluyor. Urfalılar genellikle kahvaltıda ciğer tercih ediyor. Bu nedenle de sabah saatleri Sevgi Ciğer Salonu oldukça yoğun oluyor. 20 ve 21 numaralı otobüsler ile Sevgi Ciğer Salonu’na ulaşmak mümkün.

Adres: Şehitlik Mah. İpekyol Blv. Yanyolu No:1 63100 Haliliye/Şanlıurfa

Telefon: 0 414 314 03 29


Gülhan Restaurant

Urfa’nın neredeyse tüm yöresel yiyeceklerini sunan Gülhan Restaurant, geniş bir oturma düzenine sahip. Aynı anda 300 kişinin yemek yiyebildiği restoranın toplantılar için özel salonu da bulunuyor. Menüsü oldukça lezzetli olmasına rağmen Gülhan Restaurant’ın en sevilen ürünü lahmacun oluyor. 21 ve 20 numaralı otobüsler ile restorana ulaşmak mümkün.

Adres: Bahçelievler Mah. Atatürk Blv. No:32 63600 Haliliye/Şanlıurfa

Telefon: 0 414 313 33 18


Altın Lokantası

Geleneksel yer sofraları ve kebap denilince ilk olarak akla gelen restoranlardan olan Altın Lokantası’na 48 ve 42 numaralı otobüsler ile ulaşılabiliyor. Kebaplara mevsime uygun olarak domates, patlıcan gibi farklı sebzeler katılıyor.

Adres: Sancaktar Mah. Mevlana Cad. No:5 B 63040 Eyyübiye/Şanlıurfa

Telefon: 0 414 315 34 43


Baklavacı Badıllı Dedeoğlu

Billuriye, kadayıf, baklava ve akla gelebilecek envai çeşit tatlıyı üreten Baklavacı Badıllı Dedeoğlu, Urfa’nın merkezi diyebileceğimiz bir lokasyonda yer alıyor. Antep kadar ünlü olmasa bile oldukça lezzetli fıstıklara sahip olan Urfa’nın tatlılarının önemli bir kısmında fıstık kullanılıyor. Badıllı Dedeoğlu da Urfa Fıstığı tercih eden işletmeler arasında gösteriliyor.

Adres: Yusufpaşa Mah. Sarayönü Cad. Oruç İş Hanı No:57/A 63210 Eyyübiye/Şanlıurfa

Telefon: 0 414 215 37 37

 

Şanlıurfa'nın iştah açan lezzetlerini yerinde denemek isteyenler için Şanlıurfa uçak bileti linkini şuraya bırakıyoruz: https://flights.flypgs.com/tr/sanliurfa-ucak-bileti

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.