Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Kısaltmalar


Havacılıkta kısaltmalar, birçok görev dahilinde kullanılan terimlerin kodlanması ile oluşur. Havalimanında kısaltmalar, bir yolcunun karşısında daha çok kodlanmış havalimanları bilgisi olarak çıkar. Örneğin “SAW”, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kodu olan bir kısaltmadır. Sektörün içinde çalışanlar ise kısaltmaları çok daha fazla kullanır. Böylece yazılı ya da sözlü haberleşme yapılırken hem zamandan hem de işten tasarruf edilir. Havacılıkta her saniye çok önemli olduğu için kısaltmalar, bu sektörün olmazsa olmazıdır.


Havacılık sektöründe ayrıca alfabe farklı bir şekilde algılanır. Örneğin A-Alpha, B-Bravo, C-Charlie olarak tanımlanır ve harfler bir araya gelerek belirli kısaltmaları oluşturur. Örneğin A/D, aerodrom, yani havalimanı anlamına gelir. ACC ise area control center, yani hava sahası kontrol merkezi anlamına gelir.


Havacılık Kısaltmaları Sözlüğü'nü indirmek için tıklayın.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.