Bültenler


5.3.2015

Pegasus’un 2014 Yılında Satış Gelirleri 3.1 Milyar TL’ye Ulaştı

Pegasus’un 2014 yılında satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 29 artarak 3.1 Milyar TL’ye; net dönem karı da bir önceki yıla göre yüzde 62 artarak 143.3 Milyon TL’ye ulaştı. Pegasus’un 2014 yılında taşıdığı misafir sayısı, pazarın 1,5 katı büyüyerek 19.7 milyona ulaştı.

Pegasus Hava Yolları, 2014 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan verilere göre satış gelirlerini geçen yıla oranla yüzde 29 artışla 3.1 milyar TL’ye, net dönem karını da yüzde 62 artışla 143.3 milyon TL’ye yükselten Pegasus, 2014 yılında da büyümesini sürdürdü. 2014 yılında operasyonel FAVKÖK’ü (EBITDAR) yüzde 13 artarak 601 milyon TL, FAVKÖK marjı yüzde 19,5 olarak gerçekleşen Pegasus; 2014 yılında yüzde 17,3 artışla 19.7 milyon misafir taşıdı.

2014’te 14 yeni hat ile 19.7 milyon misafir #atlayıpgitsem dedi 2014 yılında satışa açtığı Frankfurt, Madrid, Kuveyt, Hamburg, Bahreyn, Cenevre, Prag, Mineralnye Vody, Budapeşte, Şarm El - Şeyh, Hurgada, Lyon, Nice ve Milan - Malpensa olmak üzere tamamı yurt dışında 14 yeni hatla uçuş ağını genişleten Pegasus, iç hatlarda pazarın 1,4 katı; dış hatlarda ise pazarın 1,5 katı büyüme gerçekleştirerek iç hat pazar payını 26,9’dan yüzde 28’e, dış hat pazar payını ise yüzde 9’dan yüzde 9,4’e yükseltti. İç hatlarda her 100 kişiden 28’i Pegasus’la uçtu.

Yüzde 80 doluluk oranı ile uçuşlarda taşınan ortalama misafir sayısı 148 olarak gerçekleşti 2015 Mart ayı itibariyle uçuş ağını 36 ülkede 88 noktaya genişleten Pegasus, 2014 yılında bir önceki yıla oranla iç hatlardaki misafir sayısını yüzde 17; dış hatlardaki misafir sayısını yüzde 17,8 oranında arttırdı. Pegasus’un, 2014 yılında uçuşlarında taşıdığı ortalama misafir sayısı 148; filosunu etkin ve verimli kullanmaya devam ederek ortalama günlük uçak kullanım saati ise 12,6 olarak gerçekleşti. İç ve dış hat toplam doluluk oranı 2014 yılında yüzde 80 olan Pegasus, yılı 55 uçaklık filosu ve yüzde 84 zamanında kalkış ortalaması ile bitirdi.

Haybat: “Sektörün üzerinde büyümeye devam edeceğiz”

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat; “2014 yılında da sağlıklı büyümemizle pazar payımızı artırmaya devam ettik. Bunun sonucunda her yıl olduğu gibi bu yıl da sektör ortalamasının üzerinde, sektörün 1,5 katı büyüme gösterdik. 2014’te gerçekleştirdiğimiz uçuşlarımızla 19.7 milyon misafirimize uygun fiyatlarımızla seyahat etme, farklı deneyimler yaşarken yeni anılar biriktirme imkanı verdik. Uçuş ağımızı genişletmeye ve genç filomuza yeni uçaklar eklemeye devam ediyoruz. Bununla beraber; sunduğumuz ve sürekli yenilerini tanıttığımız farklı ek ürün ve hizmetlerle misafirlerimize, uçuşlarını gereksiz maliyetlere katlanmadan, kendi tercihlerine göre tasarlama ve seyahatlerini yeni deneyimlerle zenginleştirme konusunda ilham vermeyi sürdürüyoruz.” dedi. Haybat sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de havacılık sektörü, 2014 yılında da büyümesini sürdürmüştür. 2007 yılında 70.2 milyon misafire sahip olan Türkiye Havacılık Sektörü, 2014 yılında 165.9 milyon misafire ulaşmıştır. İç hat uçuşlarında yaşanan liberalleşme, Türkiye havacılık sektöründeki bu hızlı büyümenin altında yatan en önemli unsurdur. Aynı bakış açısı ile yurtdışı uçuşlarda da liberalleşme yolunda atılacak her adım, Türkiye’de havacılık sektörünü daha da geliştirecek ve dolayısı ile Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacaktır. Biz de Pegasus olarak 2014’teki büyümemizi 2015 yılında da devam ettirmek için yeni uçuş noktalarımız ve artan uçuş frekanslarımızla, misafirlerimize zamanında kalkan uçaklarımızla uygun fiyatlı uçuş imkanı sunmaya devam edeceğiz.”


Bülteni İndirin


Dosya Adı

Bülten Aboneliği

Pegasus bültenlerden ilk sen haberdar olmak istiyorsan basın aboneliğimize kaydolabilirsin.

×
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
ONLINE CHECK-IN
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
Bir şehir ya da havaalanı seçiniz
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

PNR Numarası ve E-Bilet Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR(Passenger Name Record)kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltmasıdır. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinir. İnternetten bir bilet rezerve ettiğinde ya da satın aldığında sana verilir. Rakamlar ve harflerden oluşur. Bu numara ile havaalanlarında biletin çıktısını alabilir, değiştirme ve iptal işlemlerini yapabilirsin. Kısaca uçuş bilgilerine ulaşabilmek için en kolay yoldur.

PNR kodu internetten bilet aldığında e-mail yoluyla sana gönderiliyor.

E-Bilet Nedir?

E-Bilet Nedir?

Belge numaranız PC ile başlar ve 13 hanelidir. Bu numarayı bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hatırlatma:

Flypgs.com'u daha iyi görüntüleyebilmeniz için tarayıcınızı ileri bir sürümü ile güncellemeniz gerekmektedir.