Eurosuz Avrupa Şehirleri

Euro Kullanmadan Gezilecek Ülkeler | Ucuz Avrupa Ülkeleri

Döviz kurlarının artışıyla birlikte “Euro kullanmadan Avrupa’ya seyahat edebilir miyim?” sorusu artık daha çok sorulur oldu. Çünkü ekonomik keşifler yapmak isteyenler için euro gerektiren tatiller bütçe dostu olmayabiliyor. Yine de yurt dışı tatili yapmak isteyenler hiç moralini bozmasın, bavullarını kaldırmasın, tatil planlarından vazgeçmesin; çünkü euro kullanılmayan birçok yakın yurt dışı rotası var. Ucuz yurt dışı tatili yapmak, nereye gideceğini ve nasıl yapacağını biliyorsan her zaman mümkün…

Dediğimiz gibi euro kullanmayan ve gayet ekonomik tatil seçenekleri sunan birçok Avrupa şehri mevcut. Biz de bu nedenle sana gezilip görülesi, cep yakmayan, ucuz Avrupa şehirlerinden bahsetmek istiyoruz. Yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa’nın en ucuz yerlerini keşfetmek düşündüğünden çok daha keyifli olacak. Nereden mi biliyoruz? Bu noktalarda görülecek birçok şey, katılacak pek fazla etkinlik var da ondan.

Tabii bu şehirlere doğru yola çıkmadan önce ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını web sitemizden incelemeyi unutma. Bu hatırlatmayı da yaptığımıza göre geçelim euro kullanmadan seyahat edebileceğin Avrupa şehirlerine. 

Euro Kullanmadan Yurt Dışı Seyahati Rotası: Belgrad

Eurosuz Seyahat Belgrad

Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen şehri Belgrad; gece hayatı, güzel yemekleri, tarihi ve mimarisi ile biliniyor. Kendisi tam bir Avrupa şehri. Üstelik buraya gitmek için vize alma şartı da yok. Eğlenceli, lezzetli, ekonomik ve vizesiz! Şimdi biz Belgrad‘ı sevmeyelim de ne yapalım?

Korunmuş Orta Çağ mimarisi, birbirinden güzel köprüleri, sıcakkanlı insanları ve bu güzelliklerin yanında para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılması, Belgrad’ı ve dolayısıyla Sırbistan’ı euro kullanmadan seyahat edilebilecek ülkeler listesinde ilk sıralara yerleştiriyor. Euro kullanmayan ülkelerden biri olan Sırbistan’da 1 TL, yaklaşık 11.60 Sırp Dinarı ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). Ulaşım fiyatları da oldukça uygun. Daha ne diyelim.

Ayrıca Belgrad hakkında daha önceden de onu öve öve bitiremediğimiz yazılar yazdık. Buraya bırakıyoruz.

Sen Ne Güzelsin Belgrad

Belgrad ve Gezilecek Noktaları

Belgrad Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Çekya Yolculuğu: Prag

Eurosuz Seyahat Prag

Prag hakkında ne desek az. Çekya’nın görkemli başkentinde her renge ve her fikre yer var. Sanatseverlerin merkezi konumundaki Prag, barok ve Gotik mimarinin adeta arşa çıktığı bir yer. Üstelik para birimi olarak Çek Korunası kullanılıyor. 1 TL de yaklaşık 2.50 Çek Korunası ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). Yani yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa ülkelerine gitmek ve az para harcamak istiyorsan Prag gezisini kesinlikle düşünmelisin.

Prag hakkında o kadar çok yazımız var ki! Birkaçını buraya koyduk. Seç, beğen, oku…

Prag Gezi Rehberi

Prag’ı Tek Başına Keşfetme Rehberi

Prag’da Eğlenceyi Bedavaya Getirmenin 5 Yolu

Nefret ve Aşkın Kusursuz Birlikteliği: Prag ve Kafka

Prag Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Tuna Nehri Çevresinde Bir Rüya: Budapeşte

Eurosuz Seyahat Budapeşte

Macaristan’ın İstanbul’a benzettiğimiz güzel kenti Budapeşte, hem eğlence hem de kültür anlamında ruhu doyuran bir şehir. Üstelik kendisi çok da ekonomik. Bu şartlar altında gezeceğin bir Avrupa kentini tabii ki kaçırmamalısın. Git ve Tuna Nehri’nin çevresine toplanmış muazzam güzelliği keşfet!

Macaristan’da ve doğal olarak Budapeşte’de Macar Forinti kullanılıyor. Avrupa Birliği içerisinde yer almasına rağmen kendi para birimini kullanan Macaristan, böylece Türk gezginlere ucuz yollu bir yurt dışı seyahatini mümkün kılıyor. 1 TL, yaklaşık 35.49 Macar Forinti ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla).

Daha fazla yazmıyoruz, gördüğün gibi ekonomik bir şekilde Avrupa ülkelerine gitmek mümkün. Budapeşte’den daha önceden uzun uzadıya bahsetmiştik. Üç tane yazımızı buraya koyuyoruz, merak ettiklerini kolayca öğrenebilirsin.

En İyi 10 Budapeşte Restoranı

Budapeşte Köprüleri

Budapeşte’nin Check-in’lik 6 Kahve Durağı

Budapeşte Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Romanya’nın Kıpır Kıpır Başkenti: Bükreş

Eurosuz Seyahat Bükreş

Seyahat trendlerini takip edenler bilir. Bükreş, son yılların favori seyahat noktalarından biri olarak görülüyor. Bükreş’e çok yakınız ve bu yüzden de oldukça şanslıyız. Hazır Bükreş tamamen popüler bir turizm bölgesi değilken git ve euro kullanmayan bu ekonomik şehri doyasıya keşfet.

Romanya’da hâlâ Rumen Leyi kullanılıyor. 1 TL, yaklaşık 0.48 Rumen Leyi yapıyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). Para birimi olarak euro kullanmayan Romanya, aynı zamanda oldukça ekonomik bir ülke. Şimdi gelelim Bükreş’e. Romanya’nın bu pek değerli şehri Bükreş’in Eski Şehir bölgesinde, muhteşem müzeleri ve hareketli gece hayatını en ekonomik yoldan keşfedebilirsin. 

Hafta sonları tam bir parti şehrine dönüşen Bükreş; 24 saat boyunca ayakta kalan insanları, İstanbul’u bilenlerin yabancılık çekmeyeceği karmaşası ve her şeyden öte hikayelerle dolu sokakları ile en azından 3-4 günü hak eden bir şehir. 

Ekonomik bilgilere bakınca da insanın cebini rahatlatan detaylar görüyoruz. Bükreş’te tatili uygun fiyatlarla karşılayabilmek mümkün. Ayrıca şehir içi ve şehir dışı ulaşım fiyatları da oldukça uygun. Kısacası bol gezili, kahkahalı ve keşifli bir seyahat, Bükreş’te gerçek olabilir. 

Bükreş Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Bize Yakından Öte: Saraybosna

Eurosuz Seyahat Saraybosna

Tarihi, kültürü ve değerleriyle her zaman bize yakın olan ve sempati duyduğumuz Saraybosna, euro’nun duygularımızı acıtan tavrından da çok uzak bir seyahat rotası. Yani bize göre kendisi oldukça ekonomik. Burası kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve dinlenme için mükemmel bir rota. Değerlendir deriz. 

Saraybosna’da para birimi olarak Konvertibl Bosna Hersek Markı (BAM) kullanılıyor. 1 TL, yaklaşık 0.19 BAM ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). Yani euro’ya göre çok daha iyi bir kur. Yiyecek, içecek ve konaklama konularında özellikle sezon dışı tatili düşünürsen inanılmaz düşük fiyatlar yakalayabilirsin. 

Osmanlı zamanlarından kalan mirasları ve sımsıcak kalpli insanları ile Saraybosna gezisi kesinlikle düşünülmeye değer. Saraybosna hakkında biraz daha okuma yapmak istersen aşağıya senin için birkaç yazı bırakıyoruz.

Saraybosna Gezisinde Kendini Yabancı Hissetmeyeceğinin 6 Kanıtı

Saraybosna’nın Hüznünü Bir Anda Dağıtan 6 Mekan

Kitap Gibi Okuyacağınız Bir Şehir: Saraybosna

Saraybosna Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Bekle Bizi Ukrayna, Sana Geliyoruz: Lviv

Eurosuz Seyahat Lviv

Euro kullanmadan seyahat edebileceğin ülkeler listesinde diğer tavsiyemiz ile karşındayız. Ukrayna’nın deli dolu kenti Lviv, sıkı bir hafta sonu tatili planının uğrak noktaları arasında. Neden? Çünkü eğlenceli, çünkü renkli, çünkü ekonomik… Lviv’de para birimi olarak grivna kullanılıyor ve 1 TL, yaklaşık 3.17 Ukrayna Grivnası ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). 

Gece gezmelerini sevmiyor musun? Lviv, gece hayatı ile pek meşhur. Burada birçok gece kulübü var ve fiyatlar da makul düzeylerde. Şehir gündüzleri de çok güzel. Park ve bahçelerle dolu yemyeşil bir şehir olan Lviv, aynı zamanda Ukrayna tarihinin önemli yapılarını da barındırıyor. Mesela Potocki Sarayı, mesela St. George Katedrali… 

Lviv hakkında konuşacak çok şey var. Aşağıya bazı yazılarımızı bıraktık. Merak ettiklerini onlardan öğrenebilirsin. Üstelik aralarında Begüm Köseoğlu’nun ve Nereye Kaçsak ekibinin hazırladığı yazılar da var! 

Lviv Gezi Rehberi: Lviv Gezisi Hakkında Her Şey

Lviv Hakkındaki Ön Yargıları Unutma Zamanı

Lviv Gece Hayatı: En İyi Lviv Gece Kulüpleri

Bir Hafta Sonu Kaçamağına Hazır Mısın: 48 Saatte Lviv Gece Hayatı

Lviv Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Hazar Denizi’nin Kıyısında: Bakü

Eurosuz Seyahat Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Hazar Denizi’nin önemli limanlarından biri olan Bakü Limanı, bölgeyi bir cazibe merkezine dönüştürmüş durumda. 2000’li yıllarda hızla gelişen şehirde kültür ve sanat hayatı ilham verici boyutta. 

Kafkasların Paris’i olarak anılan Bakü’de gece hayatı da hayli hızlı şekilde yaşanıyor. Eğer gece gezmelerini seven bir gezginsen sana uygun birçok mekan bulunuyor; ama öncelikle İçerişehir, Şirvanşahlar Sarayı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi durakları görmeni öneririz.

Ayrıca aklında olsun, Azerbaycan’da para birimi olarak manat kullanılıyor. 1 TL de yaklaşık 0.20 Azerbaycan Manatı ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla).  

Bakü Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Dünya Metropolü: Moskova

Eurosuz Seyahat Moskova

Rusya’nın başkenti Moskova‘nın tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Geniş bir ovaya kurulan Moskova, ünlü nehir Volga’ya dökülen Oka’nın bir kolu olan Moskova Nehri’nin geçtiği bir vadide konumlanıyor. 

Derin bir kültürden izler taşıyan Moskova, günümüzde dünyanın en önemli metropollerinden biri olarak kabul ediliyor. Sahne sanatları, bale, tiyatro, film festivalleri gibi kültürel aktiviteleriyle ünlü Moskova’da görülmesi gereken birçok durak bulunuyor. Bunların başında da Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Gorky Parkı, Bolşoy Tiyatrosu ve Puşkin Müzesi geliyor. 

Rusya’da para birimi olarak ruble kullanılıyor. 1 TL, yaklaşık 8.62 Rus Rublesi ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). Bu sebeple listedeki diğer seçeneklere göre daha az ekonomik bir rota olsa da bütçen elveriyorsa görülmeye değer. Moskova hakkında okuyabileceğin birkaç yazı bırakıyoruz aşağıya.

Rusya’nın Soğuk Güzeli Moskova’da İçini Isıtacak Ayrıntılar

Rus Edebiyatı ile Yarışacak Moskova’nın Mimari Harikaları

Moskova Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

İpek Yolu Üzerinde: Tiflis

Eurosuz Seyahat Tiflis

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Kura Nehri’nin kıyısında yer alıyor ve kırmızı çatılı evleri, eski sokakları, tarihi dokusuyla ilham veriyor. Eski zamanlarda İpek Yolu üzerinde bulunan şehir, Gürcistan’ın endüstriyel ve kültürel merkezi konumunda. 

Gürcistan’ın geneline göre daha ılıman bir iklime sahip olan şehir, tarihi güzellikleriyle olduğu kadar lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Para birimi lari olan Gürcistan’da 1 TL yaklaşık 0.37 Gürcistan Larisi yapıyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). 

Geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanan Tiflis’te birçok medeniyetin izlerini görmek mümkün. Atmosferi ile göz alan bu şehri görmediysen daha fazla bekleme. 

Tiflis Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Bir Balkan Macerası: Üsküp

Eurosuz Seyahat Üsküp

Üsküp, Makedonya’nın kuzeyinde yer alıyor. Vardar Vadisi’ne kurulan kent, Balkanların ortasında bulunuyor. Eski bir Osmanlı kenti olan Üsküp, tarihi ve kültürel açıdan önemli duraklara ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı şehir, kozmopolit yapısıyla da dikkat çekiyor.

Vizesiz seyahat edilebilen bir güzergah olan Üsküp, kültürel yapısı ile olduğu kadar gurme tatları ile de dikkat çekiyor. Geleneksel lezzetleri ile de gezginleri kendisine çeken şehirde; etli güveçler, kebaplar, patates ve lahana yemekleri, çorbalar ve farklı şekilde yapılan dolmalar mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında bulunuyor. Sana ilham vermesi için Avrupa’daki Gastro-Turizm Durakları: Avrupa’nın Foodie Şehirleri yazımızı da okumalısın.

Para birimi olarak Makedonya Dinarı kullanılan ülkede 1 TL yaklaşık 6,11 Makedonya Dinarı ediyor (29 Temmuz 2021 itibarıyla). 

Üsküp Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Euro kullanmayan ülkeler yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak sen şehir şehir gezmeye doyamadıysan ve okumaya devam etmek istiyorsan Avrupa’nın En Güzel Kamp Alanları: Yerinde Duramayan Gezginlere Göre yazımızla devam edebilirsin.