Euro kullanmadan seyahat edebileceğin avrupa şehirleri

Euro Kullanmadan Gezilecek Ülkeler | Ucuz Avrupa Ülkeleri

Döviz kurlarının artışıyla birlikte “Euro kullanmadan Avrupa’ya seyahat edebilir miyim?” sorusu artık daha çok sorulur oldu. Çünkü ekonomik keşifler yapmak isteyenler için euro gerektiren tatiller bütçe dostu olmayabiliyor. Yine de yurt dışı tatili yapmak isteyenler hiç moralini bozmasın, bavullarını kaldırmasın, tatil planlarından vazgeçmesin; çünkü euro kullanılmayan birçok yakın yurt dışı rotası var. Ucuz yurt dışı tatili yapmak, nereye gideceğini ve nasıl yapacağını biliyorsan her zaman mümkün…

Dediğimiz gibi euro kullanmayan ve gayet ekonomik tatil seçenekleri sunan birçok Avrupa şehri mevcut. Biz de bu nedenle sana gezilip görülesi, cep yakmayan, ucuz Avrupa şehirlerinden bahsetmek istiyoruz. Yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa’nın en ucuz yerlerini keşfetmek düşündüğünden çok daha keyifli olacak. Nereden mi biliyoruz? Bu noktalarda görülecek birçok şey, katılacak pek fazla etkinlik var da ondan.

O zaman daha fazla beklemeden euro kullanmadan seyahat edebileceğin Avrupa şehirlerine geçelim.

Euro Kullanmadan Yurt Dışı Seyahati Rotası: Belgrad

Belgrad gezisi

Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen şehri Belgrad; gece hayatı, güzel yemekleri, tarihi ve mimarisi ile biliniyor. Kendisi tam bir Avrupa şehri. Üstelik buraya gitmek için vize alma şartı da yok. Eğlenceli, lezzetli, ekonomik ve vizesiz! Şimdi biz Belgrad‘ı sevmeyelim de ne yapalım?

Korunmuş Orta Çağ mimarisi, birbirinden güzel köprüleri, sıcakkanlı insanları ve bu güzelliklerin yanında para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılması, Belgrad’ı ve dolayısıyla Sırbistan’ı euro kullanmadan seyahat edilebilecek ülkeler listesinde ilk sıralara yerleştiriyor. 

Sırp Dinarı’nın güncel kurunu öğrenmek istersen şuradan kontrol edebilirsin. Ulaşım fiyatları da oldukça uygun. Daha ne diyelim.

Ayrıca Belgrad hakkında daha önceden de onu öve öve bitiremediğimiz yazılar yazdık. Buraya bırakıyoruz.

Sen Ne Güzelsin Belgrad

Belgrad ve Gezilecek Noktaları

Belgrad Uçak Bileti Ara

Çekya Yolculuğu: Prag

Prag gezisi

Prag hakkında ne desek az. Çekya ya da diğer adıyla Çek Cumhuriyeti’nin görkemli başkentinde her renge ve her fikre yer var. Sanatseverlerin merkezi konumundaki Prag, barok ve Gotik mimarinin adeta arşa çıktığı yer. Üstelik para birimi olarak Çek Korunası kullanılıyor. Çek Korunası’nın güncel kurunu öğrenmek istersen şuraya bakabilirsin. Yani yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa ülkelerine gitmek ve az para harcamak istiyorsan Prag gezisini kesinlikle düşünmelisin.

Prag hakkında o kadar çok yazımız var ki! Birkaçını buraya koyduk. Seç, beğen, oku…

Prag Gezi Rehberi

Prag’ı Tek Başına Keşfetme Rehberi

Prag’da Eğlenceyi Bedavaya Getirmenin 5 Yolu

Tek Kuruş Harcamadan Gez: Prag’da Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler 

Prag Uçak Bileti Ara 

Tuna Nehri Çevresinde Bir Rüya: Budapeşte

Budapeşte gezisi

Macaristan’ın İstanbul’a benzettiğimiz güzel kenti Budapeşte, hem eğlence hem de kültür anlamında ruhu doyuran bir şehir. Üstelik kendisi çok da ekonomik. Bu şartlar altında gezeceğin bir Avrupa kentini tabii ki kaçırmamalısın. Git ve Tuna Nehri’nin çevresine toplanmış muazzam güzelliği keşfet!

Macaristan’da ve doğal olarak Budapeşte’de Macar Forinti kullanılıyor. Avrupa Birliği içerisinde yer almasına rağmen kendi para birimini kullanan Macaristan, böylece Türk gezginlere ucuz yollu bir yurt dışı seyahatini mümkün kılıyor. Macar Forinti’nin güncel kurunu öğrenmek istersen bu sayfayı ziyaret edebilirsin. 

Daha fazla yazmıyoruz, gördüğün gibi ekonomik bir şekilde Avrupa ülkelerine gitmek mümkün. Budapeşte’den daha önceden uzun uzadıya bahsetmiştik. Dört  tane yazımızı buraya koyuyoruz, merak ettiklerini kolayca öğrenebilirsin.

Tek Kuruş Harcamadan Gez: Budapeşte’de Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler 

En İyi 10 Budapeşte Restoranı

Budapeşte Köprüleri

Budapeşte’nin Check-in’lik 6 Kahve Durağı

Budapeşte Uçak Bileti Ara

Arnavutluk’un Tarihi Sokaklarında Bir Gezi: Tiran

Tiran gezisi

Arnavutluk’un en büyük şehri ve başkenti olan Tiran, uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kaldığı için mimari olarak etkisini görebilirsin. Gezerken göreceğin camiler ve külliyeler tam olarak o döneme ait. Ancak Sovyet ve Yugoslav mimarilerinin daha hakim olduğunu söyleyebiliriz. Baştan söyleyelim; Tiran’da hiç yabancılık çekmeyeceksin, hatta Türkleri bayağı seviyorlar. Türkçe konuşan insanlar da nüfusun önemli bir kısmını oluşturuyor. Bir dönem İtalyan egemenliğinde kaldığı için mutfağı da bundan etkilenmiş. Damak tadına uygun lezzetler bulman çok muhtemel. 

Arnavutluk para birimi Lek. Güncel kurunu öğrenmek istersen bu sayfayı ziyaret edebilirsin. Tiran, Avrupa’ya nazaran uygun fiyatlı bir seyahat seçeneği. Yazın gidersen kendini Tiran’la sınırlama deriz. Zira kıyılarında hem çok güzel hem de uygun fiyatlı bir yaz tatili geçirebilirsin. Hşşt! Burası Hala Keşfedilmedi: Arnavutluk Sahilleri başlıklı yazımız bu konuda sana yardımcı olabilir. Ayrıca daha önce Ucuz Avrupa Tatiline Çıkmak İsteyenler Buraya: Tiran Tatili yazımızda gezilecek yerlerden bahsetmiştik, tatil planı yaparken bu yazımıza da göz atabilirsin. 

Tiran Uçak BiletiAra

Romanya’nın Kıpır Kıpır Başkenti: Bükreş

bükreş gezisi

Seyahat trendlerini takip edenler bilir. Bükreş, son yılların favori seyahat noktalarından biri olarak görülüyor. Bükreş’e çok yakınız ve bu yüzden de oldukça şanslıyız. Hazır Bükreş tamamen popüler bir turizm bölgesi değilken git ve euro kullanmayan bu ekonomik şehri doyasıya keşfet.

Romanya’da hâlâ Rumen Leyi kullanılıyor. Rumen Leyi’nin güncel kuruna ulaşmak için buraya göz atabilirsin. Para birimi olarak euro kullanmayan Romanya, aynı zamanda oldukça ekonomik bir ülke. Şimdi, gelelim Bükreş’e.

Romanya’nın bu pek değerli şehri Bükreş’in Eski Şehir bölgesinde, muhteşem müzeleri ve hareketli gece hayatını en ekonomik yoldan keşfedebilirsin. Hafta sonları tam bir parti şehrine dönüşen Bükreş; 24 saat boyunca ayakta kalan insanları, İstanbul’u bilenlerin yabancılık çekmeyeceği karmaşası ve her şeyden öte hikayelerle dolu sokakları ile en azından 3-4 günü hak eden bir şehir. 

Ekonomik bilgilere bakınca da insanın cebini rahatlatan detaylar görüyoruz. Bükreş’te tatili uygun fiyatlarla karşılayabilmek mümkün. Ayrıca şehir içi ve şehir dışı ulaşım fiyatları da oldukça uygun. Kısacası bol gezili, kahkahalı ve keşifli bir seyahat, Bükreş’te gerçek olabilir. Bükreş’te para harcamadan gezmek istersen Tek Kuruş Harcamadan Gez: Bükreş’te Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler başlıklı yazımız sana yardımcı olabilir.  

Bükreş Uçak Bileti Ara 

Bize Yakından Öte: Saraybosna

Saraybosna gezisi

Tarihi, kültürü ve değerleriyle her zaman bize yakın olan ve sempati duyduğumuz Saraybosna, euro’nun duygularımızı acıtan tavrından da çok uzak bir seyahat rotası. Yani bize göre kendisi oldukça ekonomik. Burası kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve dinlenme için mükemmel bir rota. Değerlendir deriz. 

Saraybosna’da para birimi olarak Konvertibl Bosna Hersek Markı (BAM) kullanılıyor. BAM için güncel kuru öğrenmek istersen şuraya bir göz atabilirsin. Euro’ya göre çok daha iyi bir kur. Yiyecek, içecek ve konaklama konularında özellikle sezon dışı tatili düşünürsen inanılmaz düşük fiyatlar yakalayabilirsin. 

Osmanlı zamanlarından kalan mirasları ve sımsıcak kalpli insanları ile Saraybosna gezisi kesinlikle düşünülmeye değer. Saraybosna hakkında biraz daha okuma yapmak istersen aşağıya senin için birkaç yazı bırakıyoruz.

Saraybosna Gezisinde Kendini Yabancı Hissetmeyeceğinin 6 Kanıtı

Saraybosna’nın Hüznünü Bir Anda Dağıtan 6 Mekan

Kitap Gibi Okuyacağınız Bir Şehir: Saraybosna

Saraybosna Uçak Bileti Ara 

Hazar Denizi’nin Kıyısında: Bakü

bakü gezisi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Hazar Denizi’nin önemli limanlarından biri olan Bakü Limanı, bölgeyi bir cazibe merkezine dönüştürmüş durumda. 2000’li yıllarda hızla gelişen şehirde kültür ve sanat hayatı ilham verici boyutta. 

Kafkasların Paris’i olarak anılan Bakü’de gece hayatı da hayli hızlı şekilde yaşanıyor. Eğer gece gezmelerini seven bir gezginsen sana uygun birçok mekan bulunuyor; ama öncelikle İçerişehir, Şirvanşahlar Sarayı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi durakları görmeni öneririz.

Ayrıca aklında olsun, Azerbaycan’da para birimi olarak manat kullanılıyor. Manat için güncel kuru öğrenmek istersen şu sayfaya bakabilirsin. 

Bakü seyahatini daha uyguna getirmek istersen aşağıda önerilerimizi eklediğimiz yazımıza göz atabilirsin. 

Tek Kuruş Harcamadan Gez: Bakü’de Ücretsiz Olarak Yapabileceğin Şeyler 

Bakü Uçak Bileti Ara 

İpek Yolu Üzerinde: Tiflis

tiflis gezisi

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Kura Nehri’nin kıyısında yer alıyor ve kırmızı çatılı evleri, eski sokakları, tarihi dokusuyla ilham veriyor. Eski zamanlarda İpek Yolu üzerinde bulunan şehir, Gürcistan’ın endüstriyel ve kültürel merkezi konumunda. 

Gürcistan’ın geneline göre daha ılıman bir iklime sahip olan şehir, tarihi güzellikleriyle olduğu kadar lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Para birimi lari (GEL) olan Gürcistan’ın güncel kurunu öğrenmek için buraya bir göz at deriz. 

Geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanan Tiflis’te birçok medeniyetin izlerini görmek mümkün. Atmosferi ile göz alan bu şehri görmediysen daha fazla bekleme. Detaylı bilgi almak istersen Keyfigüzergah’tan Adım Adım Tiflis Rehberi yazımızı okuyabilirsin. 

Tiflis Uçak Bileti Ara

Bir Balkan Macerası: Üsküp

üsküp gezisi

Üsküp, Kuzey Makedonya’nın kuzeyinde yer alıyor. Vardar Vadisi’ne kurulan kent, Balkanların ortasında bulunuyor. Eski bir Osmanlı kenti olan Üsküp, tarihi ve kültürel açıdan önemli duraklara ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı şehir, kozmopolit yapısıyla da dikkat çekiyor.

Vizesiz seyahat edilebilen bir güzergah olan Üsküp, kültürel yapısı ile olduğu kadar gurme tatları ile de dikkat çekiyor. Geleneksel lezzetleri ile de gezginleri kendisine çeken şehirde; etli güveçler, kebaplar, patates ve lahana yemekleri, çorbalar ve farklı şekilde yapılan dolmalar mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında bulunuyor. Sana ilham vermesi için Avrupa’daki Gastro-Turizm Durakları: Avrupa’nın Foodie Şehirleri yazımızı da okumalısın.

Para birimi olarak Makedonya Dinarı kullanılıyor. Makedonya Dinarı’nın güncel kurunu merak edersen bu sayfayı kontrol etmeni öneririz.

Üsküp Uçak Bileti Ara 

Euro kullanmayan ülkeler yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak sen şehir şehir gezmeye doyamadıysan ve okumaya devam etmek istiyorsan Avrupa’nın En Güzel Kamp Alanları: Yerinde Duramayan Gezginlere Göre yazımızla devam edebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...