Mayıs Ayında Avrupa’da Neler Oluyor?

Mayıs ayı Avrupa’da, oldukça soğuk ve uzun geçen kış mevsiminin ardından gelen baharın egemenliğini ilan ettiği aydır. Havanın tatlı tatlı ısındığı ve meraklı gezginlerin sıcaklar basmadan seyahat planları yaptığı bu ayda Avrupa genelinde birbirinden farklı ve ilgi çekici etkinlikler gerçekleşiyor. Ekonomik uçak bileti olanaklarını değerlendirerek hafta sonlarınıza renk katmanızı sağlayacak 4 şahane etkinliği sizler için derledik:

1.European Jazz Festival / Atina

atina

İlki 2001 yılında düzenlenen ve yerel bir caz festivali olarak başlayan European Jazz Festivali, bugün Atina’nın ve bölgenin en önemli müzik olaylarından biri haline geldi. Yunanistan’ın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra, dünyaca ünlü pek çok müzisyene ev sahipliği yapan festivalin en güzel yanlarından biri de, konserlerin pek çoğunun halka açık ve ücretsiz olması. Bu güzel festivali kaçırmamak için şimdiden ucuz uçak bileti satın alarak, 1,5 saatlik kısa bir uçuşla kolayca ulaşabileceğiniz ‘’komşu şehir’’ Atina’yı seyahat ajandanıza ekleyin!

2.Carnival / Kreuzberg – Berlin

Dünyanın en renkli metropollerinden Berlin’in en renkli bölgesi hiç kuşkusuz Kreuzberg’tir. 10 yıl öncesine kadar pek de ilgi çekmeyen geleneksel bir ‘’Türk Mahallesi’’ görünümünde olan Kreuzberg, kısa süre içinde genç sanatçıların, kültür araştırmacılarının, akademisyenlerin ve hipsterların göz bebeği haline geldi. Fatih Akın filmlerinden hatırladığımız Kreuzberg sokakları, 26-28 Mayıs tarihleri arasında; sahip olduğu kültürel çeşitliliğin tüm renklerini dışa vuran çılgın bir festivale sahne oluyor.

3.Nuits Sonores / Lyon

lyon

Fransa’nın karakteristik kenti Lyon, sadece göz alıcı mimarisi ve müzeleriyle ünlü değil. Elektronik müzik tutkunlarının çok iyi bildiği bir müzik festivali olan Nuits Sonores, dünya çapında ünlü DJ’lerin performansları ile renklenen dans dolu bir etkinlik. 13-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Nuit Sonores, Lyon’un en önemli sahne ve gece kulüplerinde gerçekleştirilen performanslarla, özellikle Avrupalı elektronik müzik severlerin asla es geçmediği bir organizasyon. Bu sene de dopdolu bir programla Lyon’u sallamaya hazırlanan Nuits Sonores’te sahne alacak müzisyenleri detaylı olarak web sitelerinden inceleyebilirsiniz.

4.Mid-May Museums Night / Roma

roma

Hemen herkes ‘’Müzede Bir Gece’’ filmini biraz da olsun hatırlar değil mi? Bu klişelerle dolu komedide yaşananlar bir tarafa, içindeyken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız müzeleri gece gezmeye ne dersiniz? İtalya’nın tarih kokan kenti Roma’da her yılın mayıs ayında, müze meraklılarına ilginç bir deneyim yaşatan Mid-May Museums Night etkinliği düzenleniyor. Etkinlik boyunca Roma’da bulunan pek çok müzeye akşam 8’den sonra girebiliyor ve bu müzeleri gece boyunca ücretsiz olarak gezme şansı yakalıyorsunuz.