tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Moldova Gezi Rehberi

Moldova Gezi Rehberi

İçindekiler


İçindekiler

Tarihte Boğdan ismiyle anılan ve uzun yıllar boyunca Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği içerisinde yer alan Moldova, bugün Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden bir tanesi. Rus ve Romen kültürlerinin bir mozaiği olan ülke, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle seyahat destinasyonlarında da kendisine yer buluyor. Eğer siz de bir Moldova gezisi planlıyorsanız aşağıdaki bilgiler, seyahatinizi çok daha keyifli bir hale getirebilir.

Moldova gezi rehberi

Moldova Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta:  Avrupa
Başkenti:  Kişinev
Ülke Kodu:  MD
Resmi Dili: Romence
Yüz Ölçümü: 33.846 km²
GMT ile Arasındaki Fark: GMT+2
Telefon Kodu: +373
Alan Adı Uzantısı:  .md
Para Birimi: Moldova Leyi

Resmi Dili

Moldova’da resmi dil olarak Romence konuşulur. Ancak halkın büyük çoğunluğu Rusçaya da oldukça hakimdir. İşinize yarayabilecek Romence cümleler:

Merhaba: Salutare

Teşekkür ederim: Mulțumesc

Kaç para?: Cat costa?

Günaydın: Buna dimineata

İyi akşamlar: Bună seara

Başkenti

Doğu Avrupa ülkesi Moldova’nın başkenti Kişinev şehridir.

Konumu

Moldova, Karadeniz’in kuzeybatısında, Ukrayna’nın güneyinde, Romanya’nın ise kuzeyinde yer alır.

Nüfusu

Moldova’nın nüfusu, 2018 verilerine göre 3,546 milyondur.

Yerel Saat

Moldova, yerel saat olarak GMT+2 saat diliminde yer alır. Ülkede saat, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Moldova Para Birimi

Moldova’nın resmi para birimi Moldova leyidir. Ancak özerk bir bölge olarak değerlendirilen Transdinyester bölgesinde ruble kullanılır.

Moldova Priz Tipi

230 V | 50 hz | C/F

Yüz Ölçümü

Moldova’nın yüz ölçümü 33.846 kilometrekaredir.

Moldova’nın Yönetim Şekli

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Moldova, parlamenter cumhuriyet sistemiyle yönetilir.

Bitki Örtüsü

Moldova, ağırlıklı olarak orman tipi bitki örtüsüne sahiptir.

Geçim Kaynakları

Moldova’nın başlıca geçim kaynakları tarım, şarap üretimi ve turizmdir.

Moldova Nerededir? Komşuları Nelerdir?

Doğu Avrupa’da yer alan Moldova, Karadeniz’in kuzeybatısında Ukrayna’nın güneyinde Romanya’nın ise kuzeyinde konumlanır. Prut ve Dinyester nehirlerine sahip olan ülke deniz kıyısı olmamasına rağmen birçok göle de ev sahipliği yapar.

Moldova’ya Ne Zaman Gidilir?

Moldova'ya ne zaman gidilir

Ülkede karasal iklim görülür ve yıllık ortalama sıcaklık 9 °C civarındadır. Sonbahar itibarıyla kar yağışlarının görülmeye başladığı ülkeye seyahat için ideal zamanlar ilkbahar ve yaz ayları olarak değerlendirilir.

Moldova’ya Nasıl Gidilir?

Moldova seyahati yapmak isteyen gezginlerin en çok tercih ettikleri yöntem uçak yolculuğudur. Ülkenin tek havalimanı olan Kişinev Uluslararası Havalimanı, başkentte yer alır. Pegasus ayrıcalıklarıyla Moldova’ya seyahat etmek isteyen yolcular Antalya Uluslararası Havalimanı’ndan hareket eden direkt Kişinev seferlerini tercih edebilir.

Ayrıca Türkiye’de İstanbul, Ankara, Trabzon, Kayseri ve Adana şehirlerinden ve yurt dışından ise Kişinev’e aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Siz de Doğu Avrupa’nın bu küçük ama ilgi çekici ülkesini görmek istiyorsanız Pegasus’un Kişinev uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Pegasus ile uçuş yaptığınızda iniş yapacağınız nokta, Kişinev Uluslararası Havalimanı’dır.

Moldova’da Ulaşım

Kişinev Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Moldova’daki tek havalimanı olan Kişinev Uluslararası Havalimanı, başkent Kişinev’in merkezine 13 km uzaklıkta yer alır. Havalimanına iniş yaptıktan sonra bu bölgede bulunan otobüs, troleybüs ya da taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs ile ulaşımı tercih ediyorsanız 165 numaralı otobüslerle kent merkezine yaklaşık yarım saatte ulaşmanız mümkün olur.

Moldova’da Şehir İçi Ulaşım

Moldova şehir içi ulaşım

Moldova’nın başkenti Kişinev, bu ülkeye seyahat etmek isteyen gezginlerin en öncelikli tercihi konumundadır. Toplu ulaşım imkanları bakımından en gelişmiş şehir de yine başkent Kişinev’dir. Şehir, oldukça küçük olmasına rağmen otobüs ve troleybüsler birçok turistik bölge arasında seferler düzenler. Ayrıca konaklama için şehir merkezine yakın bölgeleri seçmeniz halinde şehrin en önemli noktalarını yürüyerek de gezebilirsiniz.

Moldova’da Gezilecek Yerler

Moldova’da görülmesi gereken yerlerin birçoğu başkent Kişinev’de yer alır. Ülkenin tarih boyunca farklı medeniyetler veya devletlere ev sahipliği yapmış olması, tarihi ve kültürel miras bakımından çeşitlilik yaratan faktörlerden biridir. Başkentte çok sayıda kilise ve katedralin yanı sıra Moldova’nın doğal güzelliklerini sergileyen büyük parklar da bulunur.

Nativity Katedrali

Kişinev Nativity Katedrali

Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan Nativity Katedrali, ülkenin sembol yapıları arasındadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüş olan katedral yıllar boyunca restore edilmiş ve 1997 yılında tamamlanan çalışmalarla bugünkü halini almıştır. Katedralin estetik mimarisinin yanı sıra içerisindeki süslemeler de görülmeye değerdir.

Water Tower

water tower Kişinev

Hem Moldova’nın hem de Kişinev’in simge yapılarından bir diğeri ise Water Tower adı verilen su kulesidir. 1800’lü yıllarda su kulesi olarak inşa edilen yapı günümüzde müze olarak kullanılır. Farklı katlarında farklı eserlerin sergilendiği müzede Moldova’nın tarihini yakından inceleyebilirsiniz.

Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi

Kişinev Etnografya Müzesi

Kişinev’de yer alan müzeler arasında en fazla dikkat çekenlerden bir diğerini Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi oluşturur. Yapı, iki bölümden oluşur. Bir tarafında Moldova kültürüne dair eserler sergilenirken diğer bölümde Moldova’nın doğasını yansıtan bitkiler, çiçekler ve ağaçlar yer alır. Aynı zamanda Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi’nde bir botanik bahçesi de yer alır.

Stefan Cel Mare Anıtı

Stefan Cel Mare Anıtı

Kişinev’in merkezi olarak kabul edilen Stefan Cel Mare Anıtı, kendisiyle aynı ismi taşıyan park içerisinde bulunur. 1500’lü yıllarda gerçekleşen Türk akınlarına karşı direnen bir Moldova kahramanı olan Stefan Cel Mare, bu anıt ile ölümsüzleştirilmiştir. Hem anıt hem de bulunduğu park Kişinev’in merkezi olarak kabul edilir. Bu bölge kafe, restoran ve mağazalar bakımından da oldukça zengindir.

Puşkin Müzesi

Puşkin müzesi Kişinev

Modern Rus edebiyatının kurucusu olarak değerlendirilen Aleksandr Puşkin de bir dönem Kişinev’de yaşamıştır. Puşkin’in yaşadığı ev günümüzde Puşkin Müzesi ismiyle ziyarete açılmış durumdadır. Başkentte bulunan müzede Puşkin’in çalışma masası ve kişisel eşyalarının yanı sıra ünlü Byron portresi de sergilenir.

Moldova’da Nerede Kalınır?

Moldova seyahatlerinde konaklama için tercih edilen bölgelerin başında Kişinev gelir. Şehir, hem tarihi açıdan önemi hem de gelişmişliği bakımından Moldova’nın en gözde bölgesidir.

Moldova'da nerede kalınır

Moldova’da gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu da Kişinev’de yer alır. Siz de bir Moldova seyahati planlıyorsanız konaklama için başkent Kişinev’i tercih edebilirsiniz.

Başkentte en merkezi yerlerden biri olan Stefano Cel Mare bölgesi ve Gül Vadisi Parkı’nın çevresi, konaklama için ideal seçenekler olarak değerlendirilir. Ayrıca Mircea cel Batrin bölgesi de alternatifler arasındadır.

Moldova’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Moldova'da ne yenir

Moldova, gastronomi meraklıları için de oldukça zengin seçenekler sunar. Doğu Avrupa mutfağı ve Rus lezzetleri, Moldova seyahatinizde tadabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Ülkenin en ünlü yemeklerinin başında Türkiye’de Karadeniz bölgesinde yapılan muhlama veya kuymağa benzeyen mamaliga gelir. Mısır unuyla hazırlanan bu yemek, oldukça lezzetli ve besleyicidir.

mamaliga Kişinev yemeği

Ayrıca Moldova kültüründe koyun eti de yemeklerde önemli bir yer tutar. Moldova usulü koyun çorbası ve yine koyun eti ve patlıcanla birlikte yapılan manca yemeği Moldova gezinizde tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Moldova’ya özgü yemekleri başkent Kişinev’de bulunan La Placinte ya da La Taifas gibi restoranlarda deneyebilirsiniz.

Moldova’dan Ne Hediye Alınır?

Moldova, küçük bir ülke olmasına rağmen seyahatlerinden hediyelik eşya almadan dönmek istemeyenler için pek çok seçenek sunar. Özellikle Kişinev, bu anlamda büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Kişinev’in merkezi yerlerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanına rastlayabilirsiniz.

Moldova seyahatinde tercih edilen hediyelik eşyalar genellikle el yapımı halılar, Moldova kültürünü yansıtan yerel kıyafetler ve çeşitli biblolar ile magnet bulunur. Ayrıca Sovyet dönemine ait çok sayıda eşya da Moldova’da alınabilecek hediyeler arasındadır. Stefano Cel Mare bölgesindeki hediyelik eşya dükkanlarından Moldova kültürünü yansıtan hediyeleri satın alabilirsiniz.

Moldova’da Gece Hayatı

Moldova'da gece hayatı ve eğlence

Moldova’da gece hayatının kalbi Kişinev’de atar. Genel anlamda çok hareketli bir ülke olmamasına karşın şehirde gece hayatı oldukça renklidir. Stefano Cel Mare bölgesi birçok gece kulübü ve bara ev sahipliği yapar. Hem Moldova’nın yerel halkı hem de ülkeyi ziyaret eden turistler eğlence dolu geceler için bu bölgeyi tercih eder.

Moldova’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Moldova’nın turistik olarak sayılabilecek üç büyük şehri bulunur. Başkent Kişinev, havalimanının da yer aldığı en büyük kenttir. Turistik bölgelerin birçoğu bu şehirdedir. Bunun haricinde Balti ve Tiraspol şehirleri de ilgi gören yerler arasındadır.
 • Moldova’nın Tiraspol şehri, Moldova toprakları içerisinde yer almasına rağmen Transdinyester adı verilen ve özerkliğini ilan etmeye çalışan bir topluluğa aittir. Bu bölgeye giriş yapmak için özel giriş izni almak gerekir. Ayrıca bu bölgede Moldova leyi değil ruble kullanılır.
 • Moldova’da bahşiş vermek çok sık gerçekleştirilen bir davranıştır. Restoranlardan mağazalara kadar her alanda esnaf, sizden bahşiş talep edebilir.
 • Karasal iklime sahip olan ülkede sonbahar ve kış ayları oldukça çetin hava koşullarına sahne olur. Seyahatinizi bu aylarda gerçekleştirmeyi planlıyorsanız valizinizi hazırlarken bu durumu göz önüne almayı unutmayın.

Önemli Telefonlar

Polis: 902

Ambulans: 903

İtfaiye: 901

Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçiliği Telefon Numarası:+373 22 509 100

Tatil ve Bayramlar

 • 1 Ocak - Yeni Yıl Tatili
 • 7 Ocak - Ortodoks Noeli
 • Mart/Nisan - Ortodoks Paskalyası
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 9 Mayıs - Zafer Bayramı
 • 27 Ağustos - Moldova Milli Bayramı
 • 31 Ağustos - Ulusal Dil Bayramı

Moldova’daki Festivaller

Moldova, festivaller bakımından Doğu Avrupa’nın en renkli ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle bahar ve yaz aylarında ülkede birçok farklı alanda festival veya etkinlik düzenlenir. Hem yerel halk hem de ülkeyi ziyarete gelen turistler bu festivallere büyük ilgi gösterir.

 • Bitei Festivali - Mayıs
 • Cronograf Festivali - Mayıs
 • Duminica Mare Festivali - Haziran
 • Nufarul Alb - Temmuz
 • Velo Hora Festivali - Eylül
 • Bostaniada Festivali - 28 Ekim
 • Kişinev Şehir Günü - 14 Ekim
 • Ulusal Şarap Günü - Ekim

Yukarıda listelenenler dışında her yıl değişen tarihlerde Moldova’da birçok farklı organizasyon da gerçekleşir. Eğer siz de Moldova’nın eğlenceli festivallerine katılmak istiyorsanız seyahat planlarınızı bu tarihlere göre ayarlayabilirsiniz.

Moldova Vize Süreci

Moldova, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize şartı aranmadan Moldova’yı ziyaret edebilir. Ayrıca son düzenlemelerle yeni çipli kimlik kart sahipleri pasaport olmaksızın da Moldova’ya giriş yapabilir.

Moldova vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak için "Moldova Vize Rehberi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Moldova Hakkında Merak Edilenler

 

Yukarı Yukarı