tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Türkiye'ye Gitmek için 50 Sebep

Türkiye'ye Gitmek için 50 Sebep

Evet, biliyoruz 50 sebep gerçekten çok az Türkiye için... Ama kısıtlı bir zaman dilimi içinde planlanan Türkiye seyahati için aşağıda listelediğimiz sebeplerin size ilham vereceğini düşünüyoruz. Bakalım siz Türkiye'ye geldiğinizde hangilerini görmek ya da yapmak için sabırsızlanacaksınız.

Türkiye'ye gitmek için sebepler

 1. Dünyaca ünlü Truva Savaşı, Türkiye topraklarında gerçekleşti. O savaşta kullanılan Truva atının bir replikasını Çanakkale’de görebilirsiniz.

 2. İnsanoğlunun yaptığı ilk kilise olan St. Peter’s Church-Aziz Peter’in Kilisesi’ni görmek isterseniz rotanızı Antakya’ya çevirin.

 3. Dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe, Şanlıurfa’da tarih meraklılarını bekliyor.

 4. Antik dünyanın en önemli iki yeri Efes ve Halikarnas, Türkiye sınırları içerisinde.

 5. Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nicholas (St. Nicholas), Türkiye’de bir Akdeniz sahil kasabası olan Demre’de doğmuş. Eski adı ile Myra olan Demre’de Noel Baba’nın Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 6. Efsanelere göre Nuh’un Gemisi, Ağrı Dağı’nın tepesinde karaya oturmuş. Gizemini çözmek size kalmış.

 7. Efsanenin devamına göre Nuh’un Gemisi’nde son yemek olarak sunulan tatlı ve ekşi yemeği, yani aşureyi Türkiye sınırları içinde tadabilirsiniz. Aşure Günü’nde (Eylül ayında) komşunuz size aşure getirirse şaşırmayın!

 8. Kahve seviyorsanız Türkiye sizin için bir cennet. Avrupa, kahve ile Türkler sayesinde tanıştı.

 9. Hollanda’nın lalelerine ne demeli? Hepsi Türkiye’den geldi.

 10. Dünya üzerinde iki kıtada birden bulunan tek şehir İstanbul. Bu bile Türkiye gezisi için tek başına yeterli!

 11. Türk geleneklerine göre kapıya gelen yabancı üç günlüğüne “Allah’ın misafiri” sayılıyor. Türklerin misafirperverliği karşısında şaşırmaya hazırlanın!

 12. Türkiye, geleneksel yiyecekleri ile dünyanın en önemli üç lezzet ülkesinden biri olarak görülüyor. Yeni lezzetler tatmayı seviyorsanız Türkiye uçak biletinizi hemen alın.

 13. İlk ekümenik konsil, Türkiye’de bulunan İznik ilçesinde gerçekleşmiş.

 14. Yazı, ilk kez antik dönemde Anadolu’da yaşayan halklar tarafından kullanılmış. Asurlulara ait bir ticaret kolonisinde, üzerinde yazılar yer alan bakır tabletletler bulunmuş. Türkiye müzelerinde kim bilir daha neler var!Tarihi kalıntılar

 15. Dünyanın en eski kalay madeni de Türkiye’de. Tarsus’a 96 kilometre uzaklıkta.

 16. Tarihte insan eliyle çizilmiş ilk Neolitik çizimleri Çatalhöyük’te görebilirsin. İnsanlar tarafından inşa edilen duvarların üzerlerine çizilmiş.

 17. Anadolu, insanlık tarihinin en efsanevi isimlerinden bazılarına ev sahipliği yapmış. Mesela Kral Midas, Heredot, Aziz Paul, Homeros…

 18. Julius Sezar, en ünlü deyişi “Veni, vidi, vici”yi (Geldim, gördüm, yendim.), Türkiye’deki Pontus Krallığı’nı mağlup ettikten sonra söylemiş. Pontus Krallığı’nın yerinde yeller esiyor, ama Karadeniz’de görülmeye değer başka birçok şey var!

 19. Anadolu bin yıllar boyunca anaerkil tanrıçalara tapınıldı. Kibele bu topraklarda doğdu!

 20. Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evi, Efes’te Bülbüldağ’ın tepesinde görülebiliyor. Burası, tüm dinler için kutsal bir mekan.

 21. Asya’nın 7 Kilisesi’ni merak ediyorsanız ve, din tarihine meraklıysanız Ege Bölgesi’nde mutlaka bir keşfe çıkmanız gerekiyor demektir.

 22. Homeros’un kitaplarında bahsettiği Siren Kayalıklarını Foça’da görebilirsiniz.

 23. Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçup Ölüdeniz’in güzelliği karşısında büyülenirken heyecan patlamaları yaşayabilirsiniz.  

 24. Türkiye’nin zengin bitki örtüsü sayesinde literatüre her yıl yeni bitkiler eklendiğini biliyor muydunuz?

 25. İzmir Balçova’nın termal suları her derde şifa olur derler. Denemekten zarar gelmez!

 26. Ege kıyılarındaki mavi tur, diğer mavi turlara benzemez.

 27. Turkuaz rengini merak ediyorsanız Ege ve Akdeniz’de bulunan tatil köylerinde onun gerçekte ne olduğunu anlayacaksınız.

 28. Ünlü müzisyen Dario Moreno’nun İzmir’de yaşadığını biliyor muydunuz? Adı İzmir’in en güzel sokağında yaşatılmaya devam ediyor. Üstelik İzmir’in ünlü Tarihi Asansörü’ne bakan sokakta!

 29. Antalya Müzesi, 1988 yılında Avrupa Konseyi tarafından “Yılın Müzesi” ödülüne layık görülmüş. Türkiye’ye gitmek için bir bahane daha!

 30. Antalya’da sonbahar döneminde hem kayak yapabilir hem de yüzebilirsiniz!

 31. Belek’te global standartları yakalamış golf kulüpleri var. Golf tutkunlarına duyurulur!

 32. Göbeklitepe ve Efes, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bunların dışında Türkiye’de 16 tane daha “Dünya Mirası” var! Dünya Mirası

 33. Eski zamanlarda dünyanın merkezi olarak kabul edilen Milyon Taşı, İstanbul Sultanahmet’te bulunuyor. Tarih meraklıları şu an ucuz Türkiye uçak bileti bakıyor olmalı!

 34. Dünyanın en değerli taşlarından Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı Müzesi’nde meraklılarını bekliyor.

 35. 43 metre yüksekliği ve toplamda 2662 metrekareye yayılan alanı ile İstanbul’un en büyük yapılarından Sultanahmet Camii, Osmanlı mimarisinin başyapıtlarından biri olarak şehrin siluetine büyüleyici bir güzellik katıyor. Fotoğraflardaki İstanbul siluetini merak ediyorsanız gerçeğini görme fırsatını kaçırmayın!

 36. Ortodoks inancının dünya üzerinde kaldığı inanılan on ikonunun üçü, Ayasofya Müzesi’nde bulunuyor. Zoe Mozaiği, 11. yüzyıla tarihlenen ve mutlaka görülmesi gereken bir eser!

 37. İzmit’te bulunan Hereke, el dokuması yün ve ipek kilimleri ile dünya el dokuması halı yapım bölgelerinin en önemlilerinden biri olarak görülür.

 38. Dünyaca ünlü Safranbolu evleri, 450 yıldan beri korunmuş dokuları ile görülmeye değer.

 39. İskender kebabı hiç duymuş muydunuz? İnsanlar Bursa’ya sadece onu yemek için bile gidebiliyor.

 40. İznik çinileri, antikacılarda bulabileceğiniz en değerli materyallerden biri ve Türkiye’de bulunması kolay!

 41. Filozof Aristo, Assos’ta 3 sene boyunca yaşamış. Gidip görünce insan onun neden buradan ayrılamadığını anlıyor!

 42. Dünya tarihinde parayı ilk kullanan kavimlerden olan Likyalılar, bu topraklarda yaşamış. Onlardan kalanları merak ediyorsanız Salihli (Sardis) çevresinde bulunan kalıntıları gezebilirsiniz.

  Salihli (Sardis)
 43. Yunan mitolojisi ile ilgilenir misiniz? İlgileniyorsanız Türkiye’de sizi pek çok hazine bekliyor. Örneğin Teos Antik Kenti’ndeki Dionysos Tapınağı...

 44. Dünyanın en değerli amfora ve cam eserler koleksiyonlarından biri Bodrum Müzesi’nde sergileniyor.

 45. Futbol tutkunları için de Türkiye’de görülebilecek çok şey var. Örneğin ülkenin en büyük derbilerinden biri sayılan Fenerbahçe-Galatasaray maçı!

 46. Vapurlarla iki kıta arasında şehir içi yolculuk yapabileceğiniz ve müzik dinleyebileceğiniz şehir İstanbul, büyülü atmosferi ile sizi çağırıyor.

 47. Sokaklarda sevimli kediler ve köpekler görmek çekici gelir mi? Türkler, kedi ve köpeklere bayılıyor, onları her yerde besliyor.

 48. Türkiye’de tam 491 adet mavi bayraklı plaj var. Üstelik dünyanın tek mavi bayraklı gölü de Türkiye’de: Van Gölü. Bu gölde yaşayan bir canavar olduğu söyleniyor, aman dikkat!

 49. Türkiye’de birçok müzik festivali gerçekleşiyor. Mesela İstanbul Chill-Out Festivali ya da Cappadox. Hinduların ünlü festivali Holifest, buraya kadar yayılmış. Düşünürseniz rotanızı Kilyos’a çevirin.

 50. Dünya siyasi tarihinin en büyük liderlerinden biri olan Atatürk’ün anıt mezarı ve çevresi, büyüleyici bir güzelliğe sahip. Türkiye gezisi için bir bahane daha!

Yukarı Yukarı