tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı’nda Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

Türk milleti için önemli günlerden biri de kuşkusuz ki 29 Ekim’dir. Cumhuriyet’in ilan edilmesi adına kutlanan bu özel bayram 2021 yılında cuma gününe denk geliyor. Bunun için hafta sonu ile Cumhuriyet Bayramı’nı birleştirmek isteyen tatilcilere ise kısa soluklu rotalar hazırladık. Güzel havanın son günlerinde Cumhuriyet Bayramı çoşkusunu nerede geçirmek isteyeceğinize geç kalmadan karar verin.  

Cumhuriyet Bayramı’nda Gidebileceğiniz Yurt İçi Şehirleri

Ankara uçak bileti İstanbul uçak bileti İzmir uçak bileti Denizli uçak bileti Antalya uçak bileti

 

Cumhuriyet Bayramı’nda Gidebileceğiniz Yurt Dışı Şehirleri

Üsküp uçak bileti Kuzey Kıbrıs uçak bileti Tiran uçak bileti Saraybosna uçak bileti

 

Cumhuriyet Bayramı İçin Nereye Gidilir?

Cumhuriyet Bayramı için özel olarak hazırladığımız listemizde yurt içinde bayram coşkusunu yaşayabileceğiniz yerlerin yanı sıra yazdan kalan günlerin tadını rahat bir şekilde çıkarabileceğiniz tatil yerleri de bulunuyor. Kış gelmeden yurt dışına çıkmak isteyenler içinse farklı kültürleri tadabilecek destinasyonlar var.

 

1. Ankara

ilk meclis

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bulunduğu ve aynı zamanda Cumhuriyet’in ilan edildiği yer olan Ankara, 29 Ekim’i dolu dolu kutlayan bir şehrimiz. Hafta sonunu Ankara’nın doğal güzelliklerinde geçirip pazartesi günü şehir turu yapabilirsiniz. Anıtkabir’den müzelere kadar tarihi buram buram hissedilebileceği birçok yer bulunuyor. Salı günü ise kentin her yerindeki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılarak Türk bayrağını Ankaralılar ile dalgalandırabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Yolculuk öncesi “Ankara’da gezilecek yerler” yazımızdan fikir almayı unutmayın.  

 

2. İstanbul

Dolmabahçe İstanbul

Kim istemez bir boğaz havası. Evet, diyenler İstanbul uçak biletlerini hazırlasın. Türkiye’nin yaşayan kenti İstanbul’da yapılacak çok şey var. Hafta sonunuzu 29 Ekim ile birleştirecekseniz zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz. Cumartesi ve pazar İstanbul’un tadını çıkarabilirken alacağınız deniz havası size tüm yorgunluğunu unutturacak. Salı günü ise sokaklara dökülen Cumhuriyet aşıkları ile 29 Ekim’i kutlayabilirsiniz. İsterseniz İstanbul turunuza Dolmabahçe Sarayı’nı da ekleyerek Atatürk’ün öldüğü yerde bu başarısını anabilirsiniz. 

UCUZ UÇUŞ BUL

 

Biletinizi aldıysanız “İstanbul’da gezilecek yerler” listemize göz atabilirsiniz.  

3. İzmir

İzmir saat kulesi

Güzel İzmir’de sizi hem tatil hem bayram bekliyor. Yazın son günlerini Çeşme ya da Kuşadası’nda geçirin çünkü kışın güneşi ve denizi çok arayacaksınız. Pazartesi günü şehir merkezinde Kordon turunda biraz kendinizi dinlendirip salı günü Cumhuriyet sevincini yaşayabilirsiniz. 29 Ekim’de sokaklarını daha da cıvıl cıvıl hale getiren İzmir’de tüm sahil kırmızı ve beyaz renklere boyanıyor.

UCUZ UÇUŞ BUL

29 Ekim’de gidilecek yerler listesinden İzmir’i seçtiyseniz seyahat öncesinde “İzmir’de gezilecek yerler” önerilerimize bakmayı unutmayın.  

 

4. Denizli

Üsküp

Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Pamukkale’ye daha önce gitmediyseniz 29 Ekim tatili için rotanızı Denizli’ye çevirin. Doğanın mucizesi travertenlerde ayaklarınızı pamuklar üzerinde hissedecek, Kutsal Kent olarak anılan Hierapolis Antik Kenti’nde ise yüzyıllar öncesine seyahat edeceksiniz. Cumhuriyet Bayramı’nı yaşamak isteyenlere kapılarını açan Denizli aynı zamanda termal suları ile gelenlere şifa kaynağı da oluyor.

UCUZ UÇUŞ BUL

Kararınız Denizli’den yanaysa “Denizli Gezi Rehberi”ni okumayı sakın unutmayın.

 

5. Antalya

Antalya

Yazın deniz, kum ve güneş üçlüsüne doyamadıysanız hadi gelin Antalya’ya gidelim. Alanya, Kaş, Kemer veya Manavgat beldelerinden biri seçerek plajların tadını çıkarabilirsiniz. Huzurlu ve dinlenmiş bir hafta sonu tatilinden sonra 29 Ekim günü Antalya şehir merkezindeki Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine katılabilirsiniz. Bayram sevincini en iyi şekilde yaşatacak olan etkinliklerden sonra her yıl 29 Ekim planınızı Antalya’da yapmak isteyebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Dopdolu bir Antalya seyahati için “Antalya’da gezilecek yerler” yazımıza bekliyoruz.

 

6. Üsküp

Üsküp

Bazen de kültürüne yakın olan ya da ortak tarihi paylaşan kentleri gezmek ister insan. Siz de eğer bu düşüncedeyseniz tavsiyemiz Üsküp olacak. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan birçok tarihi yapı bulunuyor. Camilerden kulelere kadar kültür turu yapabileceğiniz Üsküp’te Mimar Sinan’ın mimarlığını üstlendiği Taşköprü’de yürüyüş yapabilirsiniz. Kentin dinamikliğine eşlik etmek istiyorsanız ise vaktinizin bir kısmını Makedonya Meydanı’na ayırın.

UCUZ UÇUŞ BUL

Üsküp’e gitmeden önce detaylı bilgi almak için “Üsküp Şehir Rehberi”ni okuyabilirsiniz.  

 

7. Tiran

Tiran

Tiran da Osmanlı’nın izlerini taşıyan bir başka kent. Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuş ve bugünlere gelerek Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. 29 Ekim’de siz de Arnavutluk’u ziyaret edenler arasında olmak istiyorsanız uçak biletlerinizi alıp bavullarınızı hazırlamaya başlayın.

UCUZ UÇUŞ BUL

Tiran Gezi Rehberi”mizi okumak için tıklayın.  

 

8. Kuzey Kıbrıs

Girne Kuzey Kıbrıs

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak istiyor ama yurt dışında bir yer seçmek istiyorsanız tek adres, Kuzey Kıbrıs. Türkiye gibi Kıbrıs’ta da Cumhuriyet Bayramı için birçok etkinlik düzenleniyor. Resmî törenler ve diğer programlarda Kıbrıs halkı ile bir olarak Cumhuriyet coşkusunu içinizde hissedebilirsiniz. Güzel havaların tadını çıkarmak isteyenleri ise Kıbrıs sahilleri karşılıyor. Gündüz sahiller, akşam hareketli gece hayatına sahip olan Kıbrıs’ta tatile hayır diyemeyeceksiniz.  

UCUZ UÇUŞ BUL

Rotanızı Kıbrıs olarak belirlediyseniz “Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler” için yazımıza de bekleriz.

 

Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanır? 

Mustafa Kemal Atatürk önderliği ile 29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Cumhuriyet Bayramı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın milli bayramlarından biri. 29 Ekim’de devletin yönetim şeklinin Cumhuriyet olması ile Türk milleti aynı zamanda egemenliğine de kavuşmuş oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olma unvanını da taşıyan Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1933’te yapılan kutlamalarda okuduğu 10. Yıl Nutku’nda Cumhuriyet Bayramı’nı en büyük bayram olarak dile getirmiştir.   

Cumhuriyet Bayramı Ne Zaman ve Nasıl Kutlanır? 

Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren her yıl 29 Ekim’de kutlanmakta. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta ulusal bayram ilan edilen Cumhuriyet Bayramı’nda resmî törenler, şenlikler, yürüyüşler ve birçok etkinlik düzenleniyor. Herkesin egemenliğini kutlamak için katıldığı bu etkinliklerde her yer Türk ve Atatürk bayraklarının yanı sıra beyaz ve kırmızı balonlar ile de süsleniyor.  

Yukarı Yukarı