SAYFA BAŞINA DÖN

Manchester’da Ulaşım

Manchester’da ulaşım için pek çok alternatif araç mevcut. Gelişmiş bir ulaşım ağı bulunan Manchester’da otobüs, Metrolink ya da Met olarak bilinen tramvay, tren ve taksi en çok kullanılan ulaşım araçları. Manchester şehir içi ulaşımı için kullanılan diğer bir araç ise bisiklet. Manchester düz bir şehir olduğu için şehirde bisikletle de ucuz bir şekilde turlayabilir ve ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bisikletle turlarken kullanabileceğiniz yollara bu haritadan ulaşabilirsiniz. Bisiklet kiralamak ya da bir tur önderliğinde şehirde bisiklet turu yapmak isterseniz Manchester Bike Hire’dan yardım alabilirsiniz.

Manchester şehir içi ulaşımında seyahat kartları ve seyahat biletleri kullanılıyor. Tek kullanımlık biletler olduğu gibi birden fazla kullanabileceğiniz ve Manchester’da ucuz ulaşım sağlayabileceğiniz biletler de mevcut. Manchester şehir içi ulaşım biletini alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise hangi araçları kullanacağınız. Çünkü bazı biletler sadece otobüslerde ya da tramvaylarda geçiyor. Bir günde farklı ulaşım araçlarını kullanacaksanız en ideal çözüm Manchester Day Saver kart almak. Bu kart sayesinde gün içerisinde çok daha uygun fiyatlı olarak şehri gezebilirsiniz. Day Saver kartta gün ve saat sınırlaması olması nedeniyle de hangi kartı almanız gerektiği konusunda dikaktli olmalısınız. Day Saver hakkındaki tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.


Manchester’da Alışveriş

Manchester’da yapılması gerekenler listenizde kesinlikle olması gereken bir şey de alışveriş. Manchester gezisi sırasında karşılaşacağınız alışveriş alternatifleri oldukça fazla. Özel butikler, dünyaca ünlü mağazalara ev sahipliği yapan alışveriş merkezleri, pazarlar, outlet alışveriş noktaları, Manchester’da karşılaşabileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.

İngiltere genel olarak pahalı bir ülke olarak bilinse de Manchester’ın, ülkenin diğer şehirlerine kıyasla her açıdan daha ucuz olduğu söylenebilir. Bu durum da Manchester’da ucuz alışveriş yapabilmeniz için size uygun ortamı sağlıyor. Tabii bu, her mağazadan uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer Manchester’da alışveriş yapmak için özel butikleri tercih etmeyi düşünüyorsanız ayırmanız gereken bütçenin çok daha yüksek olması gerektiğini söylemeliyiz.

Manchester alışveriş rehberine en merak edilen soruyla devam edelim: Manchester’dan ne alınır? Eğer futbol sevdalısıysanız ya da futbol tutkunu bir yakınınıza hediye almadan dönmek istemiyorsanız çare, şehrin iki büyük takımı olan Manchester United ve Manchester City! Formadan hediyelik eşyalara kadar ürün yelpazesi oldukça geniş olan futbol takımlarının lisanslı ürünlerini hediye olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca Manchester’a özel olarak tasarlanmış t-shirt’ler ve magnetler de bu gezinizi unutulmaz kılabilecek Manchester’dan alınabilecek şeyler arasında.

Manchester’da alışveriş yapılacak yerler nerelerdir, size uzun uzun anlatmadan önce şehirde dikkat etmeniz gereken bir şey olduğunu hemen belirtelim: Alışveriş saatleri. Çünkü Manchester’da dükkânların kaçta açılıp kapandığı güne göre değişiyor. O nedenle gitmeyi planladığınız yere gitmeden önce saatleri kontrol etmenizde yarar var.

İşte, Manchester’da mutlaka uğramanız gereken 5 alışveriş noktası:


Market Street

Araç trafiğine kapalı olan ve Manchester’ın en popüler alışveriş caddesi olarak bilinen Market Street’e adım attığınız anda giyimden teknolojiye pek çok mağaza ve dükkân sizi karşılıyor. Manchester’a gelen turistlerin olduğu kadar Manchester halkının da alışveriş yapmak için geldiği bu caddede H&M’den Mango’ya, Nike’tan Zara’ya dünyaca ünlü markaların mağazalarını görebiliyorsunuz. Şehrin merkezinde yer alan Market Street’te müzik yapan sokak sanatçıları ise caddeyi çok daha keyifli hale getiriyorlar.

Market Street’e ulaşım ise oldukça kolay. Piccadilly Gardens’tan yürüyerek yaklaşık 3 dakikada Manchester alışveriş caddesine ulaşabilirsiniz. Eğer merkezden gelmiyorsanız A, C ya da E tramvaylarına binerek Market Street durağında inebilirsiniz.


Manchester Arndale

200’ü aşkın mağazası ve merkezi konumu, Arndale’i Manchester alışveriş merkezleri arasında farklı bir yere koyuyor. Her yıl 40 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği Manchester Arndale; sadece şehrin değil, Birleşik Krallık’ın da en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak biliniyor.

Market Street’te bulunan alışveriş merkezine şehir merkezinden yürüyerek ya da A, C, E tramvaylarına binerek ulaşmanız mümkün. Arndale; pazartesi ve perşembe arası 09.00-20.00, cuma 09.00-19.00, cumartesi 11.30-17.30, pazar günü ise 10.00-17.00 arasında hizmet veriyor.

Adres: Market Street, M4 3AJ, Manchester

Telefon: 0161 833 98 51


Lowry Outlet

Manchester’da her bütçeye uygun bir yer olduğunu söylemiştik. Eğer Manchester’da uygun alışveriş yapmak istiyorsanız kesinlikle Lowry Outlet’e uğramanız gerekiyor. Pek çok markanın outlet’inin bulunduğu bu alışveriş merkezi ucuz alışveriş yapmak isteyenlerin vazgeçilmezlerinden biri. Alışveriş merkezinde yemek alanları ve sinemanın da bulunduğunu not düşelim.

Lowry Outlet, haftanın her günü 10.00’da açılıyor ama kapanış saatleri günden güne değişiyor. Pazar günü 17.00’de kapanan alışveriş merkezi; cuma, pazartesi, salı ve çarşamba günleri 18.00’de, cumartesi 19.00’da, perşembe günü ise 20.00’de kapanıyor.

Şehir merkezinin dışında bulunan Lowry Outlet’e D tramvayına binip The Ouays durağında inerek yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Alışveriş merkezine otobüsle ulaşmak istiyorsanız Piccadilly Gardens’tan 36, 37 ya da 38’e binerek Pendleton’da inmeniz ve 53 numaralı otobüse binerek aktarma yapmanız gerekiyor. İnmeniz gerek durak ise The Lowry.

Adres: The Quays, Salford M50 3AH, Manchester

Telefon: 0161 848 18 50


Kingbee Records

Manchester’a sadece müzik dinlemek için bile gidilebilir. Şehrin her noktasından müzik sesleri yükseldiğine zaten gittiğinizde şahit olacaksınız. Müzik dünyasındaki pek çok önemli ismin çıktığı şehir olan Manchester’a gidip de müzik konusunda eli boş dönmek olmaz. Manchester’da eski ve yeni plakların satıldığı dükkânlar görmeniz mümkün ama Kingbee Records diğerlerinden ayrı. Güzel plaklar alabileceğiniz çok sempatik bir mekân. Buradan ayrılmakta zorlanabilirsiniz.

Kingbee Records, pazar günleri hariç her gün 10.30 ile 17.30 arasında açık oluyor. Manchester City Centre durağından 85 ya da 85A numaralı otobüslere binip Chorlton durağında inerek bu plakçıya yaklaşık 40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Adres: 519 Wilbraham Road, M21 0UF, Manchester

Telefon: 0161 860 47 62


Levenshulme Market

Levenshulme Market, size farklı bir deneyim yaşatacak Manchester pazarı! Mart ayından aralık ayına kadar her cumartesi günü kurulan bu pazarda vintage eşyalardan ev gereçlerine, sokak yemeklerinden hediyelik eşyalara kadar pek çok ürün bulabilirsiniz.

Levenshulme Market, sadece cumartesi günleri 10.00-16.00 arasında açık oluyor. Bu pazara ulaşabilmeniz için Piccadilly Gardens’tan 191 ya da 192 numaralı otobüslere binip Stockport Road durağında inmeniz gerekiyor.

Adres: Stockport Road, M19 3PJ, Manchester

Telefon: 0785 326 65 98

Manchester’da Nerede Kalınır?

Manchester konaklama konusunda oldukça fazla alternatif sunan şehirlerden biri. Şehrin, diğer İngiltere şehirlerine göre çok daha ucuz olması, Manchester konaklama fiyatlarına da yansıyor. Manchester’da farklı bütçelere hitap edebilecek pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Erken rezervasyonla alabileceğiniz Manchester ucuz uçak biletini yine erken rezervasyonla ayırttığınız konaklama seçenekleriyle taçlandırsanız çok hoş olmaz mı?

Birleşik Krallık’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olması ve farklı bölgelerde sunulan farklı olanaklar, Manchester’da nerede kalınır sorusunun birden çok cevabının olmasını sağlıyor. Manchester’da kalabileceğiniz pek çok bölge mevcut.

Piccadilly bölgesi, Manchester şehir merkezi olarak görülen bir nokta. Piccadilly’de otobüs, tramvay gibi ulaşım seçenekleri olması, bölgenin en çok tercih edilen konaklama noktalarından biri olmasını sağlıyor. Yani canlı bir bölge olmasının yanında Piccadilly’den şehrin birçok noktasına kolaylıkla ulaşmanız da mümkün.

Manchester gece hayatının içinde yer almak isteyenlerin tercihi olan Northern Quarter da pek çok konaklama seçeneğine sahip olan ve turistlerin çokça konakladığı, şehir merkezi olarak kabul gören bölgelerden biri.

Manchester şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve tarihi yapıların yoğunlukta olduğu Castlefield bölgesi, tarihi dokunun hissedileceği, sakin bir konaklama seçeneği. Buna rağmen bölgede meşhur Manchester barları da mevcut. Tarihi noktalara yakın olmak isteyen ama daha canlı bir noktada konaklamak isteyenler için uygun olan bir diğer bölge ise St. Peter’s Square.

Manchester otel tavsiyesi, bölgenin konumundan ve kalitesinden kaynaklı olarak değişim gösterebiliyor. Manchester şehir merkezinde yer alan oteller içinse ayrılan bütçenin daha fazla olması gerekiyor.

 

Radisson Blu Edwardian Manchester

Manchester manzarası eşliğinde 5 yıldızlı bir konaklama sunan Radisson Blu Edwardian Manchester, kaliteli hizmetiyle dikkat çekiyor. 14 dilde hizmet verebilen otel, spor salonundan kapalı yüzme havuzuna kadar misafirlerine pek çok imkân sunuyor.

St. Peter’s Square’e yakın olan otel seçeneğinde konaklama ücretleri ortalama 940 ile 4700 TL arasında değişiyor.

Otelin bulunduğu caddeden 33, 63, 255, 256, 291, X50 ve X58 numaralı otobüsler geçiyor ve otele ulaşabilmek için Bridge Hall durağında inmek gerekiyor.

Adres: Free Trade Hall, Peter Street, City Center, M2 5GP, Manchester

Telefon: 0161 835 99 29


Abel Heywood Boutique Hotel

Manchester’da alışveriş yapmak ve hatta konaklamasının da bu alışveriş noktalarına yakın olmasını isteyenler için ideal bir seçenek olan Abel Heywood Boutique Hotel; küçük, gösterişsiz ama dikkat çekici odalar sunuyor.

Abel Heywood Boutique Hotel’in konaklama fiyatları 460 ile 980 TL arasında değişiyor.

Otele ulaşım için 42, 49, 59, 81, 81A ya da 112 numaralı otobüslere binip Turner Street durağında inebilirsiniz.

Adres: 34 Turner Street, Northern Quarter, M4 1 DZ, Manchester

Telefon: 0161 819 14 41


Ivy Mount Boutique

Şehir merkezinin batısında yer alan Salford bölgesi, Manchester’da ucuz otel tavsiyesi isteyenler için pek çok seçenek sunuyor. Onlardan biri de küçük ama konaklayanları memnun eden Ivy Mount Boutique. Tren istasyonuna oldukça yakın olan bu otel sayesinde pek çok noktaya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

Otelin konaklama ücretleri 300 ile 715 TL arasında değişiyor fakat uygun ücretli odaların bazılarında özel banyo bulunmuyor.

2, 19 ya da 68 numaralı otobüslere binip Elm Bank durağında inerek otele ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: 35, Half Edge Lane, Salford, M30 9AY, Manchester

Telefon: 0161 789 17 56


The Crown & Anchor

Hem Manchester şehir merkezinde konaklamak istiyor hem de konaklama bütçenizi yüksek tutmak istemiyorsanız tercihinizi The Crown & Anchor’dan yana kullanabilirsiniz. Otelde bulunan bar, eğlenceyi çok uzakta aramamanızı sağlıyor.

The Crown & Anchor konaklama fiyatları 370 ve 550 TL arasında değişiyor.

Northern Quarter’da bulunan otele ulaşmak için 216, 217 ya da 231 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Great Ancoat Street/Jersey Street.

Adres: 41, Hilton Street, M1 2EE, Manchester

Telefon: 0161 228 11 42


Hendham House

Şehir merkezine biraz daha uzak olan ama çok uygun fiyatlarla konaklama sunan misafirhane Hendham House’da arkadaşlarınızla aynı dairede kalma şansınız bulunuyor. Toplu taşımayla şehir merkezine ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmadığından bu gibi seçenekler uygun konaklama bütçesi için çokça tercih edilebiliyor.

Misafirhane, oda ya da daire başına ücretlendiriliyor ve oda fiyatları 300-600 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bir dairede en fazla 6 kişi konaklayabiliyor.

Misafirhaneye ulaşım için otobüsleri kullanabiliyorsunuz. Oak Bank durağında sonlanacak yolculuğunuz için 16, 17, 17A, 18, 52, 53, 56, 162 ve 163 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Adres: 3-4 Beech Mount, Harpurhey, M9 5XS, Manchester

Telefon: 0161 637 88 60

Manchester’da Ne Yenir?

Manchester’da yemek kültürü, çoğu metropolde olduğu gibi oldukça gelişmiş. Şehirde dünyanın farklı yerlerinden gelmiş insanların olduğunu ve 200’ü aşkın dilin konuşulduğunu düşününce bu durum gayet normal geliyor. Manchester’da olanlar da bu durumun keyfini leziz yemekler yiyerek çıkarıyorlar.

Manchester, son yıllarda mutfak konusunda gelişmişliğini daha üst seviyelere çıkarmış bir şehir olarak görülüyor. Şehirde bulabileceğiniz farklı kültürlerin restoranlarının yanında, Manchester gece hayatı için önemli mekânlar olan barlarda bile enfes yemekler yemeniz mümkün hale geliyor.

Manchester’ın bir gastronomi şehri olması yolundaki en büyük etkenlerden biri ise 1998 yılından beri düzenlenen ve en ilgi çeken Manchester etkinlikleri arasında yer alan Manchester Food and Drink Festival. İngiltere’nin en büyük geleneksel yemek festivali dışında şehrin pek çok noktasında da dünya mutfağının seçkin lezzetlerini deneyebiliyorsunuz. Manchester’da yapmanız gerekenler arasında kesinlikle bu festivale katılmak var, ama eğer Manchester uçak biletini bu festivalin gerçekleştiği tarihlerde almadıysanız Manchester Food Walks’un düzenlediği gezilerine katılabilir ve birbirinden lezzetli tatları grubunuz eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Manchester restoranları pek çok ülkenin mutfağını şehirde yaşayanlara ve Manchester ziyaretçilerine sunuyor. Çin mutfağından Türk mutfağına, Meksika mutfağından Hint mutfağına pek çok alternatif sunan Manchester’da, damak tadınıza uygun lezzetleri bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. İngiliz mutfağı içerisinde mutlaka yemeniz gereken iki tat ise “fish and chips” olarak bilenen balık ile patates kızartması ile tavada yumurta, pastırma, sosis, yağlı ekmek ve fırınlanmış kuru fasulyenin bir tabakta birleşmesiyle oluşmuş İngiliz kahvaltısı.

Peki, Manchester’da nerede ne yenir? İşte, Manchester’da gezilecek yeme içme yerleri:


The French

İngiltere’nin ilk Michelin yıldızlı restoranlarından biri olan ve Pride of Manchester Awards tarafından şehrin en iyi restoranı seçilen The French… Victoria ve David Beckham’ın ilk randevularını bu restoranda yapmaları da The French’in dünyaca isimleri ağırladığını gösteren bir kanıt.

Manchester’da yemek dendiğinde akıllara gelen restoranlardan biri olan ve enfes tatlarla dolu bir menü sunan The French; öğle yemekleri için 12.00-13.30, akşam yemekleri için 18.30-21.00 saatleri arasında hizmet veriyor. 6 yemekli menü £65, 9 yemekli menü ise kişi başına £85 olarak ücretlendiriliyor.

The French’e 50, 191, 197 numaralı otobüslere binip St. Peter’s Square’de inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: The Midland Hotel, Peter St, M60 2 Ds, Manchester

Telefon: 0161 235 47 80


Indique

Indique, Manchester’da Hint mutfağını en lezzetli şekilde tadabileceğiniz bir restoran. Özel Hint yemeklerinin en şık sunumlarla geldiği bu restoranda uygun fiyatlarla yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca restoranın içecek menüsünün de oldukça zengin olduğunu belirtmeliyiz.

Pazartesi günleri kapalı olan Indique; öğle yemeğini sadece cumartesi ve pazar günleri 01.00-03.00 arasında veriyor. Akşam yemeği servisi ise 17.00’de açılıyor ve pazar ile perşembe günleri arasında 22.30’da, cuma ve cumartesi günü ise 23.00’te sonlanıyor.

Indique’ye G ya da H tramvaylarına binip Burton Road’da inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: 110-112, Burton Road, West Didsbury, M20 1LP, Manchester

Telefon: 0161 438 02 41


Crown & Anchor

Hem bar hem de mükemmel bir restoran olan Crown & Anchor, Manchester’da ucuz yemek için kesinlikle tercih etmeniz gereken ilk yerlerden biri olmalı. Gidenin bir daha gitmek için planlar yaptığı, İngiliz kültürünü mükemmel şekilde yansıtan bu mekânda, farklı kültürlere ait pek çok et yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca pazartesi akşamları düzenlenen Quiz Night’a katılıp ücretsiz pizza ikramı eşliğinde keyifli bir akşam da geçirebilirsiniz.

Crown & Anchor, cuma, cumartesi ve pazar günleri 09.00’da, diğer günlerde ise 11.00’de açılıyor. Mekânın kapanış saatleri ise pazartesiden perşembeye 23.30, cuma ve cumartesi 00.00, pazar günüyse 22.30.

Ulaşım için 192, 201, 203, 204, 205, 219 ve 221 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Dale Street.

Adres: 4-8 Cateaton Street, M3 1SQ, Manchester

Telefon: 0161 834 22 78


Northern Soul Grilled Cheese

Manchester’da hızlı yemek yemek için lezzetli bir seçenek olan Northern Soul Grilled Cheese, sandviçleriyle pek meşhur. Manchester’da ne yenir sorusunun cevapları arasında buranın sandviçi kesinlikle var!

Restoranın açılış saati 11.00. Kapanış saati ise pazar 18.00, pazartesiden çarşambaya 20.00, perşembeden cumartesiye 21.00.

Northern Soul Grilled Cheese’e ulaşabilmek için 59, 81A, 112, 114, 118, 135, 162 ya da 163 numaralı otobüslere binebilir ve The Unicorn durağında inebilirsiniz.

Adres: 10 Church Street, M4 1PN, Manchester


The Pasta Factory

Manchester’da yiyebileceğiniz en iyi makarnayı yemeye hazır olun! The Pasta Factory kendi hazırladığı pek çok çeşit makarnayı müşterileriyle taze taze buluşturan bir restoran. Manchester’da vejetaryen restoran arıyorsanız ilk gitmeniz gereken yerlerden biri burası olmalı, çünkü menüde vejetaryenlere uygun seçenekler oldukça fazla.

12.00-22.00 arasında hizmet veren The Pasta Factory’e ulaşım için 17, 17A, 18, 56, 57, 57A, 77,81, 81A, 88, 112, 114, 118, 156, 162 ya da 163 numaralı otobüslere binip Mayes Street durağında inmeniz gerekiyor.

Adres: 77 Shudehill, M4 4AN, Manchester

Telefon: 0161 222 92 50

Manchester Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +44

Polis: 911

Ambulans: 911

İtfaiye: 911

Polis (bilgi amaçlı): 636 227 14 10

Güvenlik: 800 772 12 13

Manchester’da Gezilecek Yerler

Kuzeyin Londra’sı olarak bilinen, Sanayi Devrimi’nin başladığı, spora ve eğitime olduğu kadar eğlence ve bilime de yön veren şehir Manchester’da gezilecek pek çok nokta bulunuyor. Hatta gecelerinizi, çok meşhur olan Manchester gece hayatı için ayırmanız gerektiğini bile söyleyebiliriz. Manchester’ın eğlence mekânları da oldukça popüler ve eğlence hayatı keşfi Manchester’da yapılması gerekenler arasında.

Manchester gezisi toplu taşıma araçları sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanında bisiklet kiralayıp bisiklet rotalarını takip ederek de şehri gezebilirsiniz. Eğer konsantre bir Manchester turu yapmak isterseniz turistlere özel otobüslerle şehri dolaşabileceğiniz 90 dakikalık tura katılabilirsiniz. Sightseeing Manchester adı verilen bu turun fiyatı yetişkinler için £12, öğrenciler ise £6 ama grup ve ailenizle bu tura katılmak istiyorsanız özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Sanat galerileri ve müzelerin yanında Manchester’da görülmesi gereken yerler arasında şehrin Premier Lig’de yer alan iki kulübü olan Manchester United ve Manchester City’nin statları da var. Statlarını görmeseniz bile Manchester’da futbol tutkusuna kesinlikle bir şekilde ortak olmalısınız.

 

Manchester’ın Tarihi Yerleri

Sadece bugün için değil, tarih için de önemli bir şehir olan Manchester’da gezilecek tarihi yerler özellikle Castlefield bölgesinde toplanmış. Irwell Nehri’nin yanında kalan bu bölgede, aynı zamanda Sanayi Devrimi’nin de başladığı düşünülüyor.

Roma döneminden pek çok tarihi eserin bulunduğu Castlefield’de, daha sonraki yıllarda da dönemin mimarisine göre inşa edilmiş ve İngiliz stilini yansıtan yapılar bulunuyor.


The John Rylands Library

Şehrin endüstri ile uğraşan ünlü ismi John Rylands’ın anısına, neogotik tarzda inşa edilen bu kütüphane ilk bakışta bir manastırı ya da bir kaleyi anımsatıyor. Önemli ve az bulunan eserleri de koleksiyonunda bulunduran The John Rylands Library, 1900 yılından bu yana hizmet veriyor. Kütüphanede çalışan öğrencilerin yanı sıra düzenlenen sergileri gezmek için gelen Manchesterlı insanları ve turistleri de burada görmeniz mümkün.

İç mimarisiyle büyüleyen The John Rylands Library; pazar ve pazartesi günleri 12.00-17.00, haftanın diğer günleri 10.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Kütüphaneye ulaşım için 278 numaralı otobüse binip John Rylands Library durağında ya da 191, 197 numaralı otobüslere binip Spinningfields durağında inebilirsiniz.

Adres: 150 Deansgate, M3 3EH, Manchester

Telefon: 0161 306 05 55


Manchester Town Hall (Manchester Belediye Sarayı)

1877 yılında inşa edilen ve Birleşik Krallık’ta bulunan en iyi neogotik eserlerden biri olarak kabul edilen Manchester Town Hall, günümüzde hala belediye konseyinin toplandığı bir yapı. Manchester’ın sembolü kabul edilen arının, yapının iç mimarisinde kullanıldığına şahit olabilirsiniz. İçerisinde keyifli zaman geçireceğiniz bir de kafe bulunan Manchester Belediye Sarayı, ayrıca düğün törenlerine de ev sahipliği yapıyor.

Hafta içi her gün 09.00-17.00 arasında ziyarete açık olan Manchester Town Hall’a 26, 34 ya da 35 numaralı otobüslerden Art Gallery durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca The John Rylands Library’i ziyaret ettiğiniz gün Manchester Town Hall’u da ziyaret edebilirsiniz. İki yapı birbirlerine oldukça yakın.

Adres: Albert Square, M2 5DB, Manchester

Telefon: 0161 827 76 61


Manchester Cathedral

İlk olarak 15. yüzyılda inşa edilen ve geçmişi hakkında pek bilgi olmayan Manchester Cathedral, görkemli bir yapı olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 1882 yılında restorasyon çalışmaları ardından bugünkü görüntüsüne kavuşan Manchester Katedrali, Manchester’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Ayrıca bu dini ve tarihi noktada düzenlenen etkinlikleri katedralin internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Haftanın her günü ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilen Manchester Cathedral’e G ve H tramvaylarına binip Exchange Square’de inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Victoria Street, M3 1SX, Manchester

Telefon: 0161 833 22 20


Manchester Museum

Manchester’da bulunan iki üniversitenin birleşmesi ve açılışını 2004 yılında Kraliçe’nin yapması nedeniyle oldukça önemli bir üniversite olan Manchester Üniversitesi, dünyanın en başarılı yüksek eğitim kurumları arasında yer alıyor. Atomun parçalandığı şehir olan Manchester’da eğitimin ve bilimin öneminin ne denli büyük olduğunu anlayabilmek için Manchester Üniversitesi içerisinde bulunan Manchester Museum’ı ziyaret etmelisiniz. Müzede arkeoloji ve antropoloji gibi bilimlere ait eserler sergileniyor.

Manchester Müzesi, haftanın her günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Manchester Müzesi’ne ulaşım 15, 18, 41, 43, 53, 111, 130, 141, 142, 143, 147 numaralı otobüslerden University Shopping Ctr. durağında inildiğinde sağlanabiliyor.

Adres: The University of Manchester, Oxford Road, M13 9LP, Manchester

Telefon: 0161 275 26 48

 

Manchester’da Sanat Turu

Manchester, dünü ve bugünü buluşturan bir şehir olarak dikkat çekiyor. Yolda yürürken gördüğünüz yüzyıllık binalara ek olarak bugünü doyasıya yaşatan sanatsal etkinlikler de Manchester’ı Manchester yapanlardan. Eğitime olduğu gibi sanata da hak ettiği değeri veren Manchester’da pek çok nokta sizi sanata doyurmak için bekliyor.

Manchester’da sanat turu yaparken mutlaka görmeniz gereken yerler ise şöyle:


Manchester Art Gallery

Yıl boyunca yarım milyon ziyaretçiyi ağırlayan, dünyanın dört bir yanından 25 bine yakın eserin sergilendiği Manchester Art Gallery, şehirde sanatla buluşabileceğiniz en önemli noktalardan biri. Burada bulunan Gallery of English Costume bölümünde 17. yüzyıl İngiliz modasının parçalarının sergilenmesi de bu galeriyi özel kılıyor. Sürekli sergilenen eserlerin yanında, yılın farklı dönemlerinde çeşitli eserlerin sergilendiği ve etkinliklerin yapıldığı bu galeride çocuklar için de özel etkinlikler yapılıyor.

Ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilen Manchester Art Gallery, haftanın her günü 10.00 ile 17.00 arasında açık oluyor. Perşembe günleri ise galerinin kapanış saati 19.00.

Manchester Art Gallery ulaşımı için 36, 37 ya da 38 numaralı otobüslere binebilir ve Arora Hotel durağında inebilirsiniz.

Adres: Mosley Street, M2 3JL, Manchester

Telefon: 0161 235 88 88


Contact

Sanat sayesinde hayatlarını değiştiren insanların düzenledikleri gösterilere yer veren Contact, Manchester’da çağdaş sanata ağırlık veren bir sanat merkezi. Contact’ta sergilenen gösterilerin her zevke uygun olması ise onu daha da popüler kılan bir özellik.

Contact’a, hafta içi her gün 10.00 ile 23.00, cumartesi günleri ise 15.00 ile 18.00 arasında telefonla ulaşıp etkinliklere rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

Contact’a ulaşmak için 15, 18, 41, 42, 43, 53, 111, 130, 141, 142, 143, 147, 191 ve 197 numaralara otobüslere binip University durağında inebilirsiniz.

Adres: Oxford Road, M15 6JA, Manchester

Telefon: 0161 274 06 00


The Lowry

2000 yılında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından açılışı gerçekleştirilen ve şehrin en popüler sanat alanlarından biri olan The Lowry’de opera, müzikal ve tiyatroların yanı sıra sergiler de oluyor. Yer bulmanın oldukça zor olduğu Manchester sanat etkinlikleri, söz konusu The Lowry etkinlikleri olunca daha da zor oluyor. O nedenle gitmeden, sanat merkezinin internet sitesinden biletinizi almanızda yarar var.

The Lowry’nin galeri bölümü 11.00 ile 17.00 arası ziyarete açık oluyor. Salona ulaşmak için 50, 53 ya da 79 numaralı otobüslere binip Huron Basin durağında inebilirsiniz.

Adres: Pier 8, The Quays, Salford, M50 3AZ, Manchester

Telefon: 0161 876 21 83

 

Manchester’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler

Sanat ve tarihle buluşacağınız noktaların dışında, Manchester’da gezilecek pek çok yer bulunuyor. İşte, Manchester’da gezilmesi gereken yerler:

 

Heaton Park

Adını Orta Çağ’da Hollanda Kraliyet Ailesi’ne ait olan Heaton Hall’dan alan ve bu yapıyı da içerisinde barındıran Heaton Park, Manchester’ın en büyük parkı. Golf sahası ve tenis kortları bulunan bu bahçeyi tramvay sayesinde turlayabiliyor ya da gölde bot turuna katılabiliyorsunuz. Heaton Park’ta zaman zaman, özellikle Manchester kökenli ünlü müzik gruplarının konserleri de gerçekleştiriliyor ve etkinlikler sayesinde şehirdekilere sanatla açık havada buluşma şansı sunuluyor.

Heaton Park’a A ya da C tramvaylarına binip parkın isminin bulunduğu durakta inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Middleton Road, M25 2SW, Manchester

Telefon: 0161 773 10 85


Old Trafford

1910 yılından bu yana Manchester United’ın stadı olan Old Trafford, Manchester’ın futbol tutkusuna yakından şahit olabileceğiniz bir nokta. Statta maç izleyemeseniz bile Old Trafford’da bulunan Manchester United Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz.

Old Trafford’a ulaşmak için 79, 255, 256 ya da X50 numaralı otobüslere binip Chester Road/Warwick Road durağında inebilirsiniz.

Adres: Sir Matt Busby Way, Stretford, M16 0RA, Manchester

Telefon: 0161 868 80 00

Manchester’da Gece Hayatı

Birleşik Krallık’ın en popüler şehirlerinden olan Manchester’ı keşfiniz sadece gündüzle sınırlı kalmayacak, çünkü Manchester gece hayatı kesinlikle keşfedilmeli! The Smith, Oasis, The Verve gibi dünya çapında ünlenmiş, sevilen grupların doğduğu yer olan Manchester’da her tarza uygun gece hayatı aktiviteleri ve mekânları var.

Sanatın, bilimin, sporun, tarihin şehri olarak bilenen Manchester, ayrıca Avrupa’da en çok öğrencinin bulunduğu şehirlerden biri ve bu da onun her daim genç kalmasını sağlıyor. Gün doğumuna kadar süren eğlenceler ve bitmek bilmeyen enerji, Manchester’ın “Madchester” olarak anılmasını da sağlıyor.

Her anı dolu dolu geçen Manchester eğlence hayatı için şehirde farklı farklı alanlar bulunuyor. Turistlerin ve yerli gençlerin vazgeçilmezi olan Northern Quarter’da pek çok yaratıcı mekânla karşılaşmanız mümkün. İngiliz atmosferinin bol olduğu barlarıyla meşhur Nothern Quarter’a ulaşım için şehir merkezi olarak bilinen Piccadilly Gardens’tan 10 dakika yürümeniz yeterli.

Manchester’ın gece hayatı caddelerinden bir diğeri de Northern Quarter gibi canlı olan Oxford Road. Genellikle öğrencilerin tercih ettiği bu noktada; DJ performanslarında dans edebilir, kaliteli canlı müzikle güzel bir akşam geçirebilir ya da şehrin en güzel içeceklerini yudumlayabilirsiniz. Şehir merkezinin yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesi uzağında bulunan Oxford Road’a ulaşmak için 42, 43, 101 ya da 142 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Manchester’da sıra dışı eğlence seçenekleri arıyor ve bu doğrultuda Manchester’da görülmesi gereken yerleri merak ediyorsanız Deansgate de değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Tren istasyonunun karşısında bulunan Deansgate’te şehrin gece hayatını en yoğun şekilde deneyimleyebilirsiniz. Şehir merkezinden yürüyerek 20 dakikada ulaşabileceğiniz Deansgate’e dilerseniz 255, 291, X58 numaralı otobüslerle ya da St. Peter’s Square’den bineceğiniz A, B, D tramvaylarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manchester’da daha sessiz, unutulmaz bir akşam geçirmek istiyorsanız ve hava da bulutsuzsa rotanızı Manchester Üniversitesi’nde bulunan Godlee Observatory’e doğru çevirme zamanı gelmiş demektir. Manchester etkinlikleri arasında en büyüleyici etkiyi yaratan yıldız gözlemlemesi tam da burada yapılıyor. Eğer imkânınız varsa bir astronomi dersi bile alabilirsiniz. Godlee Observatory, Piccadilly tramvay durağının 1 dakikalık yürüme mesafesi uzaklığında.

Mutlaka uğramanız gereken Manchester gece kulüpleri ise şöyle:

 

Mint Lounge

Nothern Quarter’da yer alan bir gece kulübü olan Mint Lounge zemin katta bulunan ve 23.00’ten 04.00’e kadar açık olan bir mekân. Elektronik müzik, dubstebe, hip-hop, house gibi pek çok müzik türünün çalındığı bu gece kulübü size bol eğlence ve dans vaat ediyor.

Mint Lounge’a Piccadilly Gardens’tan yürüyerek ya da 24, 74, 76, 76A, 82, 180, 181, 182 numaralı otobüslere binip New Cross’ta inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: 45-50 Oldham Street, M4 1LE, Manchester

Telefon: 0161 228 1495


Revolucion De Cuba

Manchester’da Küba rüzgârları estiren Revolucion De Cuba, şehrin en popüler mekânlarından biri. 50’den fazla yerel içeceğin bulunduğu bu özel mekânda her akşam canlı müzik oluyor. Belki belli dönemlerde gerçekleştirilen salsa derslerine de katılıp eğlence katsayınızı arttırabilirsiniz.

191, 197 ya da 278 otobüslere binip Peter Street durağında inerek ulaşabileceğiniz Revolucion De Cuba, perşembe ve cumartesi geceleri 03.00’te, diğer günler ise 02.00’de kapanıyor.

Adres: South Central, 11 Peter Street, M2 5QR, Manchester

Telefon: 0161 826 82 66


Tiger Tiger Manchester

Bir gece içerisinde farklı tatlar almak isteyenlerin tercihi Tiger Tiger Manchester hem bir gece kulübü hem de bir karaoke bar. Lucky Voice adı verilen özel odalarda 8000’i aşkın şarkı içerisinden istediğinizi seçip arkadaşlarınızla karaoke yapabileceğiniz bu mekânın gece kulübü bölümüne, çarşamba ve perşembe günleri ücretsiz girilebiliyor.

Tiger Tiger Manchester’a 8, 10, 27, 42, 49, 59, 67, 135 numaralı otobüslere binip Printworks durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: The Printworks, 27 Withy Grove, M4 2BS, Manchester

Telefon: 0161 385 80 80


The Comedy Store

Manchester eğlenceli etkinlikleriyle de oldukça meşhur. Stand-up’lar ise şehrin vazgeçilmezleri arasında. Perşembeden pazara kadar rüştünü ispatlamış isimleri ağırlayan The Comedy Store, diğer günler ise ışığı olan isimlere sahneye çıkma imkânı veriyor.

255, 291, X50 ve X58 numaralı otobüsler mekânın tam karşısında bulunan Deansgate durağında indiriyor.

Adres: 3 and 4, Arches, Deansgate Locks, Whitworth St W, M1 5LH, Manchester

Telefon: 0161 839 95 95


The Washhouse

Dışarıdan bakıldığında bir çamaşırhane, içindeki gizemli kapıyı geçtikten sonraysa sıra dışı bir bar… Sevimli bir barda oturup geceyi biraz daha sakin geçirmeyi diliyorsanız büyüleyici sunumlarla içeceğinizi masanıza getiren The Washhouse ilk tercihlerinizden biri olmalı. Özel içecekler dışında çalan müzikleri de çok seveceğinize emin olabilirsiniz.

The Washhouse’a girebilmek için muhakkak rezervasyonunuz olmalı. Aksi takdirde ne yazık ki içeri kabul edilmiyorsunuz.

A, C ya da E tramvaylarına binip Shudehill durağında inerek Manchester’ın en iyi barlarından birine ulaşabilirsiniz.

Adres: 19 Shudehill, M4 2AF, Manchester

Telefon: 0161 839 52 87

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır. Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.