tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Exit/Çıkış Kapısı

Exit/Çıkış Kapısı

Exit Kapısı / Çıkış Kapısı Nedir?

Exit kapısı ya da çıkış kapısı, uçağa biniş ve iniş yapılan kapılara denir. Özel bir mekanizmaya sahip olan bu kapılar, uçuş esnasında açılmayacak ve basınç kaybına neden olmayacak şekilde tasarlanırlar. Uçaklarda üç tip kapı bulunur: Yolcu kapısı, servis kapısı ve acil biniş kapısı. Uçak içine giriş sağlayan yolcu kapıları, özellikle büyük yolcu uçaklarında gövdenin ön, orta ve arka kısımlarında yer alır. Bu kapılar sayesinde yolcular farklı kapılardan uçağa binebilirler. Yolcu uçaklarında kapı, kolayca erişilemeyecek kadar yukarıya konumlandırılır. Bu nedenle yolcular uçağa yolcu biniş köprüleri ya da yolcu biniş merdivenleri vasıtası ile binerler.

Yolcu Biniş Köprüsü Ne Demek? Yolcu Biniş Merdivenleri Nedir?

Yolcu biniş köprüleri ve yolcu biniş merdivenleri, yolcuları uçak kapılarına ulaştıran araçlardır. Körüklü bir yapıya sahiptirler. Böylece uçağın konumuna göre şekil alabilir. Yolcu biniş köprüleri; çoğunlukla gate / kapı kısmının, terminalin üst katlarında bulunması durumunda kullanılır. Yolcu biniş merdivenleri ise yerden uçağa erişilmesini sağlayan araçlardır. Yolcular shuttle denilen servisler aracılığıyla uçağın yakınına ulaştıktan sonra bu merdivenleri kullanarak uçağın giriş/çıkış kapısına erişirler.

Uçakta Acil Çıkış Kapısı Ne Demek?

Uçaklarda, acil durumlarda kullanılmak üzere acil çıkış kapıları bulunur. Bu kapıların yanındaki koltuklara sadece belirli şartları yerine getirebilen yolcular oturabilir. Bu koltuklar, diğer koltuklara oranla daha konforludur. Pegasus koltuk seçimi sayfasından acil çıkışı kapısı koltuklarına göz atabilirsiniz.

Uçakta Acil Çıkış Kapısı Ne İşe Yarar?

Uçakta acil çıkış kapısı, acil ve tehlikeli durumlarda uçağı terk etmeye olanak tanır. Yapısı gereği uçak kapıları uçuş esnasında açılmaz, fakat acil çıkış kapıları belirli bir kuvvet uygulandığı zaman açılır. Bu tür kapıların yanlarında oturan yolculara kapı kullanımı konusunda kısa süreli bir eğitim verilir. Acil çıkış kapısının yanında sadece gönüllüler ya da koltuk seçimi ekranında o koltuğu seçmiş kişiler oturabilir.

Uçak Yolcu Kapıları

Yolcuların uçağa giriş ve çıkış yaptığı kapılara, uçak yolcu kapıları denir.

Uçak Servis Kapıları

Sadece uçak personelinin uçağa giriş ve çıkış yaptığı kapılara uçak servis kapıları denir.

Yukarı Yukarı