tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Vize Sponsor

Vize Sponsor

Vize Sponsor Nedir?

Vize sponsoru, basitçe gelir belgesi olmayan kişilerin yurt dışı seyahati boyunca masraflarını karşılayan kişilere denmektedir. Schengen üyeleri başta olmak üzere birçok ülke, vize başvurusu yapan ama çalışmayan ya da öğrenciliği devam eden kişilerin yolculuk masraflarını karşılayacak bir kişinin bilgilerini talep eder. Bu kişiye vize sponsoru denir. Yurt dışı seyahatine çıkmayı düşünüyorsanız; ama bordrolu çalışan, emekli ya da çiftçi değilseniz sponsora ihtiyaç duyacaksınız demektir.

Sponsor Hangi Durumlarda Gerekir?

Seyahat masraflarının vize talebinde bulunan kişi tarafından karşılanabileceğini kanıtlayan bir belge olmadığı durumlarda sponsor talep edilir. Yani banka hesabınızda talep edilen miktar ya da son üç aya ait hesap aktivitesi yoksa kendinize bir sponsor bulmanız gerekiyor.

Kimler Vize Sponsoru Olabilir?

Vize sponsoru olacak kişiler konusu, kurallar dahilinde belirlenmiştir. Sadece yasal veliniz ve 1. dereceden akrabalarınız size sponsor olabilir. Birinci dereceden akrabalar; anne, baba, eş ve çocuklarınızı kapsar. Birinci dereceden akrabanın var olmadığı durumlarda, gerekli belgelerle beraber yasal velinizi sponsor olarak gösterebilirsiniz. “Babam emekli.” diyenler, emekli maaşını teminat olarak gösterebilir. “Sadece annem sağ, o da ev hanımı.” diyenler, ikinci ve üçüncü dereceden akrabalarını sponsor olarak gösterebilir; ama bazı ülkeler, bu durumu sorun edebilir.

Schengen Vizesi Sponsor Evrakları

Vize başvuru formu ile birlikte sponsor evrakları isteniyorsa sponsorun aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekiyor.

 • Sponsor tarafından yazılmış ıslak imzalı dilekçe
 • Sponsora ait iş evrakları
 • Maddi durum belirten evraklar (oto ruhsat, ev tapusu, banka döküm bilgileri vs.)
 • Sponsorun imza sirküleri
 • Sponsorun vukuatlı nüfus kayıt örneği

Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize sponsor dilekçesi, standart kurallara bağlı olarak yazılır. Aşağıda bir örnek paylaşıyoruz, “Yurt dışına gitmek istiyorum.” diyorsanız ve anneniz ya da babanız sponsor olacaksa bu dilekçeyi onun eksiksiz doldurması gerekmekte.

Schengen Sponsor Dilekçesi Örneği

 

…….. (ÜLKE İSMİ) BAŞKONSOLOSLUĞUNA,  

Oğlum/kızım (opsiyonel, sponsor olunacak kişiye göre) ………………(isim-soyisim) xx.yy.zzz - aa.bb-cccc tarihleri arasında yapacağı gezi masraflarının tümünün tarafımca karşılanacağını arz ederim.

İSİM SOYİSİM        

İMZA  

Sponsorsuz Vize Almak Mümkün mü?

Belirli bir geliri bulunmayan kişiler, belirli şartlar dahilinde başkalarını sponsor olarak gösterebilir. Örneğin yurt dışında yaşayan bir arkadaşınız size davetiye yollayabileceği gibi aynı zamanda size sponsor da olabilir. Bu durum, vize işlemlerine pozitif etki eder. Vize sponsoru konusunda önemli nokta, konsoloslukların kişilerin “vize süresini ihlal” ve “geri dönmeme” riskini araştırıyor oluşu. Yani yüklü bir birikiminiz varsa sponsorsuz vize almanız mümkün.  

Yukarı Yukarı