tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

İyi Yönetişim Uygulamalarımız

İyi Yönetişim UygulamalarımızKurumsal Yönetişim Performansımız

Sürekli gelişime açık bakış açısı, pay sahipleri, yönetim kurulu üyeleri, üst yönetim ve profesyonel danışmanların geri bildirimleriyle beslenerek gelişen zengin bir kurumsal yönetişim kültürüne sahibiz.

Bir kısmı 2005 yılında düşük maliyetli iş modelinin başladığı zaman uygulamaya alınan iyi kurumsal yönetişim geçmişimiz bizim için bir gurur kaynağı. Bu uygulamalar, havacılık sektöründe küresel bir bakış açısına sahip güçlü ve bağımsız bir yönetim kurulu, strateji odaklı, yüksek motivasyon sahibi ve başarılı bir yönetim ve çalışan kadrosunun yanı sıra hesap verilebilir ve şeffaf bir pay sahibi ve menfaat sahibi iletişim anlayışı etrafında şekilleniyor.

Paylarımızın Nisan 2013'te halka arzı sonrasında yıl içerisinde uygulanması zorunlu Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkelerine tam uyum sağlarken uygulanması zorunlu olmayan ilkelere de önemli ölçüde uyum sağladık. BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan şirketler arasında endekste yer almaya izin veren uyum derecesini, halka arzını gerçekleştirdiği yıl içerisinde elde eden tek kuruluş olduk ve yıllar içerisinde kurumsal yönetim uyum puanını sürekli iyileştirdik.

2022 yılında elde ettiğimiz %97.1 uyum notumuz ile BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde en yüksek uyum puanına sahip havacılık şirketiyiz.

 

Sürdürülebilirlik Raporlaması

Son iki yıldır bağımsız bir raporlama olarak Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayımlıyoruz. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik çalışmalarımız Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan Sürdürülebilirlik İlkeleri Uyum Çerçevesine uygun olarak raporlanıyor. Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlarımız, aşağıdaki başlıklar altında uyum faaliyetlerimizi özetlerken tüm bu çalışmaların kavramsal çerçevesini ortaya koyuyor:

 • Genel İlkeler
 • Çevresel İlkeler,
 • Sosyal İlkeler
 • Kurumsal Yönetim İlkeleri

Bu doğrultuda raporlarımız Sürdürülebilirlik İlkeleri Uyum Çerçevesi kapsamında her bir uyum sorusunu yanıtlayarak ilgili başlıktaki çalışmalar hakkında bilgi ve diğer referanslara yönlendirme içeriyor. Aynı zamanda bu raporlarda detaylanan faaliyetlerimizi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (BM SKA) ile ilişkilendiriyoruz.

Sera gazı emisyon envanterimizi, buna dair yönetişim yapımızı, azaltım hedef ve performansımızı 2015 yılından bu yana Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında raporluyoruz. 2019, 2020, 2021 ve 2022 yılında sırasıyla B, A-, B ve B derecelendirmesi elde ettik.

2019 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesini ülkemizde imzalayan ilk hava yolu şirketi olmanın gururunu yaşadık. Ekim 2022’de Gelişmiş İlerleme Beyanımız, UN Global Impact internet sitesinde yayımlandı. Bu beyan ile küresel seyahat & turizm sektöründe bu raporlama sistemini planlanandan bir yıl önce gönüllü olarak uygulayan iki hava yolu şirketinden  biri olduk.

Bu program, UN Global Compact tarafından katılımcı şirketlerin yıllık ilerleme beyanı içeriğine (CoP) değer katma ve bildirimleri daha ölçülebilir hale getirme amacıyla başlatıldı. Yeni CoP platformu, katılan şirketlerin BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ile 10 ilkeye göre gelişimini ve bunların Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkısını daha iyi anlamalarına, ölçmelerine, takip etmelerine ve kamuoyu ile paylaşmalarına imkan sağlıyor.

Halen farklı sürdürülebilirlik raporlama, derecelendirme ve doğrulama araç ve yöntemlerini sürekli olarak değerlendiriyoruz, önümüzdeki yıllarda raporlama içeriğimizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik Finansmanı

2022 yılından bu yana, sürdürülebilirlik performansımızı finansman işlemlerimize entegre etmeyi amaçlıyoruz. 2022 yıl sonu itibarıyla dünyada bir ilke imza atarak sürdürülebilirlik taahhütleri içeren EX-IM destekli ilk uçak finansmanını gerçekleştirdik.

Société Générale tarafından yürütülen ve Birleşik Krallık İhracat Kredi Kurumu UK Export Finance tarafından desteklenen işlem ile 10 adet yeni Airbus A321neo uçağımızın finansmanı sağlandı. Bu işlem, sürdürülebilirlik bağlantılı konseptin ilk kez EX-IM destekli finansmanlara uygulanması, piyasada bugüne kadar uygulanan en büyük uçak teminatlı sürdürülebilirlik bağlantılı kredi olması ve bağımsız bir ESG (çevre-sosyal-yönetişim) derecelendirme ve analiz kuruluşu tarafından sağlanan bir İkinci Taraf Görüşüyle doğrulanan ilk kredi olmasıyla dikkat çekiyor.
 
Finansman koşulları, Pegasus Hava Yollarının uçuş kaynaklı karbon emisyonu yoğunluğu ve yönetim pozisyonlarında cinsiyet dengesi olmak üzere, sürdürülebilirlikle bağlantılı iki temel performans göstergesindeki hedefleriyle ilişkilendiriliyor

Bağımsız Derecelendirme & Doğrulama Uygulamalarımız

Çeşitli performans ve raporlama inisiyatiflerimiz için bağımsız derecelendirme hizmeti alıyoruz.

2022 yılında elde ettiğimiz %97.1 uyum notumuz ile BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde en yüksek uyum puanına sahip havacılık şirketi konumundayız.

Sera gazı emisyon envanterimizi, buna dair yönetişim yapımızı, alzaltım hedef ve performansımızı 2015 yılından bu yana Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında raporluyoruz. 2019, 2020, 2021 ve 2022 yılında sırasıyla B, A-, B ve B derecelendirmesi elde ettik.

Aynı zamanda BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alıyoruz. Burada yer almanın ön koşulu olarak Refinitiv ESG tarafından yürütülen derecelendirme kapsamında geçerli seçim kriterlerini karşılıyoruz. Kendi verilerimize dayanan 2021 beyanımız doğrultusunda Refinitiv ESG tarafından 120 ulaştırma hizmet şirketi arasında 27. sırada değerlendirildik. Emisyon, insan hakları, toplum, yönetim ve genel yönetişim puanlarımızın her biri en üst performans gösteren çeyrekte yer alıyor.Yukarı Yukarı