SAYFA BAŞINA DÖN
Batman Uçak Bileti

Batman Uçak Bileti

İnsanlığın gelişmiş uygarlık için ilk adımları attığı yeri hayal etmeye çalışın, işte orası Batman.

Dicle nehriyle çevrelenmiş Batman, binlerce yılın verdiği bilginlikle sessiz, sakin bir şehir. Evliya Çelebi ve Moltke gibi gezginlerin eserlerinde övgüyle bahsettikleri Batman, çalışkan ve samimi insanlarıyla Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor. 1990 yılına kadar yoğun göç alarak hızlı bir gelişim süreci gösteren Batman, aynı tarihte Siirt’ten Beşiri, Kozluk ve Sason ilçelerini; Mardin’den ise Hasankeyf ve Gerçüş ilçelerini alarak ile dönüştürülmüş. Dört binden fazla mağarasıyla maceraperestleri, antik yapılarıyla ile tarih âşıklarını, camileriyle maneviyatı arayanları kendine çeken Batman; geleneksel yapısını bozmadan modernleşebilmiş ender şehirlerden. Batman’da karasal iklim tipi görülür; demek oluyor ki kışlar aşırı soğuk, yazlar da biraz sıcak geçiyor. Batman’ı ziyaret etmek için en uygun zamanlar bahar ayları.

İstanbul Batman Uçak Bileti 

Etrafı dağlarla çevrili, doğal yaşamın hala korunduğu Batman’a, Pegasus düzenli olarak uçuşlar düzenliyor. İstanbul – Batman uçak bileti alarak 2 saatte varabileceğiniz Batman havalimanı şehre 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Batman uçağınız iniş yaptıktan sonra şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma araçlarını veya taksileri kullanabilirsiniz. Havalimanının şehir merkezine yakınlığı sayesinde ücretler oldukça uygun.

Batman’da ulaşım çoğunlukla minibüslerle sağlanıyor, ayrıca belirli saatlerle otobüs seferleri de yapılıyor. Şehir merkezinde çoğu yer yürüme mesafesinde olduğu için toplu taşıma sistemi pek gelişmemiş. Minibüsler ve dolmuşlar çoğunlukla ilçelere ulaşım için kullanılıyorlar.

Batman Mutfağı

O kadar zengin ve lezzetlidir ki şehre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin gurmesi diyebiliriz. Batman yeme içme dünyasında etin ağırlığı hissedilse de Batman mutfağı hamur işleri, çorbalar ve sebzeler bakımından da oldukça geniş bir menüye sahip.

İçli köfteler, kuru dolmalar, Şam börekleri ve çiğ köfte Mardin’in sevilen tatlarından bazıları. Bu tatların yanına da perde pilavını ve tandırda pişirilmiş ekmeği katık edince hiç unutamayacağınız bir yemek anısına sahip oluyorsunuz.

Çömce Lokantası

Dicle manzarası eşliğinde, müşterilerine et yemekleri ağırlıklı bir menü sunan Çömce, Batman’ın en iyi restoranı olarak görülüyor. Personel güler yüzlü, ortam temiz, üstelik bir de çocukların oynayabilmeleri için arka taraflarına bir bahçe hazırlamışlar.

Adres: Diyarbakır Caddesi, 32

Petrol

Petrol, yemek sunumuna gösterdiği özenle şehirdeki diğer tüm restoranlardan ayrılıyor. Günün her öğünü için gelebileceğiz mekân etkileyici atmosferiyle şehirden ayrılıyor, sanki Batman içinde yeni bir dünya yaratılmış. Fiyatlara orta halli diyebiliriz ve kesinlikle alınan hizmete değiyor.

Adres: T.P.A.O. Site

Diyarbakır Kadayıfçısı

Kadayıf tellerinin sıcaklığıyla erimiş peynir ağzınızda dağılıyor, ezilmiş fıstıkların hafif aromasıyla karışarak ağzınızda bir lezzet şöleni yaratıyor. Diyarbakır Kadayıfçısı’nda şehrin en iyi künefeleri yapılıyor, burayı ziyaret etmeden gezinizi sonlandırmayın.

Adres: Diyarbakır Caddesi, 249/B

Şirin Usta

Eti o kadar lezzetli pişirebiliyorlar ki yanında hiçbir garnitüre ihtiyaç duymuyorsunuz. Merkezi bir konumda yer alan Şirin Usta, adı gibi sevimli personele sahip, sade bir restoran.

Adres: Siirt çevre yolu üzeri

Xalo Hayran

Canınız ciğer çekerse, rotanızı buraya çevirin. Batman’ın popüler ciğercisi Xalo Hayran, mesai çıkışlarında ve pazar günlerinde oldukça kalabalık oluyor. Daha sakin bir ortamda doymak istiyorsanız bu zamanları es geçin.

Adres: Yeni Mahalle, 1008 Sokak, 15

Batman’da Alışveriş

Batman’da alışveriş dünyası hem geleneksel hem de modern olarak ikiye ayrılıyor. Şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezi, Batmanlıları çağdaş yaşamın ürünleriyle buluştururken; şehrin etrafına yayılmış küçük işletmeler de eski zamanların ruhunu onlara hatırlatıyor.

Alışveriş için Batman’da gezilecek yerler çok çeşitlilik göstermiyor ama mevcut yerler oldukça hareketli. Özellikle tarihi eskiye dayanan bölgelerde el dokuma ürünleri bulabiliyorsunuz.

Batman’da hediyelik eşya olarak ne alacağınızı düşünüyorsanız gümüş dükkânlarını ziyaret edebilirsiniz. Bölgede gümüş işçiliği oldukça gelişmiş durumda.

Batman Park AVM

Ünlü markaların mağazalarıyla donanmış alışveriş merkezinde, büyük bir market ve sinema salonu da bulunuyor. Merkezi bir yerde bulunan Batman Park AVM’de ihtiyacınız olan çoğu şeyi bulabilirsiniz.

Adres: Kültür Mahallesi, 315/B

World Center Alışveriş Merkezi

Giriş katında gıda reyonu, orta katında giyim, en üst katında da sinema salonu ve restoranların bulunduğu World Center; hafta sonu Batmanlıların gezmeyi sevdiği mekânlardan.

Adres: Diyarbakır Caddesi, Turgut Özal Bulvarı

Zeki Gümüşcülük

Şehrin en iyi gümüş ürünlerini burada bulabiliyorsunuz. Hem toptan hem de perakende satış yapıyorlar.

Adres: Meydan Mahallesi, 9/C

Batman’da Konaklama

Şehir, tarihi ve doğal güzellikleriyle tüm dünyadan gezginleri bir mıknatıs gibi kendine çektiği için Batman’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Batman otelleri konuklarına en üst seviyede konfor sunuyorlar ama üst düzey konforu biraz alt seviyelere çekip daha uygun fiyatlara kalmak istiyorsanız, şehirde pansiyonlar ve konukevleri de bulunuyor.

Tarihi dokusuyla Batman’ın en çok turist çeken ilçesi olan Hasankeyf, ziyaretçilerini muhteşem doğasıyla karşılıyor. Bu durum sayesinde de Hasankeyf konaklama alanları oldukça gelişmiş, her türlü hizmeti bulabiliyorsunuz.

Grand Hasankeyf Otel

Zengin kahvaltısı, güler yüzlü personeli ve sunduğu konforla misafirlerinden tam not alan Grand Hasankeyf’te fiyatlar da çok uygun.

Adres: Atatürk Bulvarı, 155

Real Konak Otel

Geniş bir kitap koleksiyonunun bulunduğu kütüphanesiyle diğer otellerden ayrılan Real Konak, kibar ve işinin ehli işletmecilere sahip. Kahvaltı ile otopark ücretsiz, ayrıca otel oldukça merkezi bir yerde konumlandırılmış.

Adres: Gap Mahallesi, 2

The Ancient Mesopotamia Otel

Profesyonel oldukları kadar güler yüzlü olan personeliyle konukları için rahat bir konaklama mekânı olan The Ancient Mesopotamia’da ayrıca büyük bir Türk hamamı ve spa salonu bulunuyor. Odalar ferah, yemekler güzel, fiyatlar uygun.

Adres: Ziya Gökalp Mahallesi, 170

Bozoğulları Otel

Üç yıldızlı Bozoğulları otelinde ücretsiz otopark servisi, WiFi, klima ve mini bar bulunuyor.

Adres: Diyarbakır Caddesi, 1

Hasankeyf Hasbahçe Konukevi

Temiz odaları ve duş yapma alanlarıyla modern hayatın konforlarından yararlanırken, bahçede gezen ördekleri, kazları ve koyunları izleyebileceğiniz bir yer olan Hasbahçe Konukevi; bahçenin içine inşa edilmiş odalarıyla tıpkı bir Amerikan moteline benziyor.

Adres: Hasankeyf

Batman’da Gezilecek Görülecek Yerler

Batman, en çok antik şehir Hasankeyf ile tanınır ve Batman’da görülecek yerlerin çoğu burada bulunur. Zamanında medreseleriyle bölgenin bilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, ulaşım yollarının yer değiştirmesiyle beraber önemini yitirmiş ve terk edilmiş. 10.000 yıllık tarihi olan Hasankeyf’te insanın doğaya şekil vererek yaptığı mağara evler, hanlar ve kümbetler gözlemlenebiliyor.

Batman turistik yerlerinden biri olan Hasankeyf’i ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, planınızı ertelemeyin. 2016 yılında kabul edilen yasaya göre, bu tarihi alan baraj yapımı nedeniyle sular altında kalacak.

Hasankeyf Mağaraları

Gelişmiş su sistemiyle birçok medeniyetin yükselmesinde rol oynayan Hasankeyf mağaraları; Sümer, Babil ve Asur medeniyetleri için bir barınak olmuş. Yaklaşık 4000 tane mağara var ve yapıldıkları andan beri hiç zarar görmemişler.

Hasankeyf Yol Geçen Hanı

Yol geçen hanı gerçekten var. Deyim olarak kullandığımız bu ifade, girişinden Dicle Nehri geçen dev bir mağaradan geliyor. Yekpare taştan yapılmış Hasankeyf kalesinin tam altında bulunan doğal mağarada su stoklamak için bir mahzen ve kaleye çıkan gizli bir yol bulunuyor.

İmam Abdullah Zaviyesi

Hasankeyf köprü girişinin solundaki tepede bulunan İmam Abdullah Zaviyesi, 638 yılında Bizanslılarla savaşırken şehit düşen İmam Abdullah anısına yapılmış.

Yılmaz Güney Sineması

İsminin altını doldurarak muhalif filmlere yer veren sinemada ayrıca kadınların yaptığı el yapımı ürünler satılıyor.

Adres: Turgut Özal Bulvarı, 262

Gece Hayatı

Mardin’de gece hayatı pek yaşanmıyor. Akşamlarını daha çok birbirlerini ziyaret ederek geçirmeyi seven bölge halkı eğlence mekânlarına pek rağbet göstermiyor. Şehirde sadece birkaç tane türkü bar bulunuyor, otantik bir eğlence için gidilebilir.

Abbara Türkü Bar

Mezopotamya ezgileri ağırlıklı canlı müzik yapılıyor ve Abbara’nın fiyatları biraz pahalı, aklınızda bulunsun.

Adres: Cumhuriyet Meydanı, 401

 

Ülke Kodu:  +90

Ambulans:  112

İtfaiye: 110

Polis: 155

Havaalanı: (0488) 218 0444

YAZDIR
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.