SAYFA BAŞINA DÖN

İstanbul - Mardin Uçak Bileti

1999 yılında açılan havalimanında 2011 yılında kapsamlı bir tadilat ve pist genişletme çalışması başlatılmış. Bu sayede havalimanı daha büyük uçakları ağırlayabilecek kapasiteye ulaşacak.

Havalimanı, şehir merkezine 20 km uzaklıkta. En avantajlı fiyatlarla Pegasus ile Mardin’e geldikten sonra havalimanından şehre ulaşmanın en hesaplı yolu ise minibüsleri kullanmak.

Daha konforlu bir yolculuk için ise taksiler mevcut. Ancak çok daha yüksek bir ücreti gözden çıkarmalısınız. Taksiye binmeden once şoförle fiyat üzerinde anlaşmanızı tavsiye ederiz.

Araba kiralamak isterseniz…

flypgs.com üzerinden rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Mardin Mutfağı

Mardin deyince akla kebaplar ve tatlılar geliyor, fakat bu şehrin en ünlüleri kaburga dolması ve içli köfteleri…

Kebapçı Rıdo
Satırda çekilmiş çok leziz kebapların tadına varmak için en iyi adreslerden biri Rıdo. 100 yıllık geleneğiyle mideniz bayram edecek diyebiliriz. Acılı ya da acısız olmak üzere iki seçenekten birini alın, yanında buz gibi ayranı da unutmayın.
Öğretmenevi Karşısı, Yenişehir
Tel: 0482 212 15 15

Cercis Murat Konağı
19. yüzyıldan kalma taş yapıda hizmet veren restoran Mardin’in en prestijli mekânlarından biri. Hem lezzet hem de ambiyans bakımından mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Yöresel lezzetleri burada tadabilirsiniz, ana yemek de tabii ki kaburga dolması.
Birinci Cadde No:517
Tel: 0482 213 68 41

Garajlar Kebap Salonu
Garajlar da Mardin kebap için çok önemli bir adres. Yine acılı ya da acısız seçenekleri var. Özellikle sarımsaklı kebabı denemenizi öneririz.
Diyarbakır Kapı
Tel: 0482 212 59 10

Tavacı Reco
İsmi size salaş bir restoran imajı veriyor olabilir ama aslında yüksek kapasiteli ve şık bir mekân var karşınızda. Tavacı Reco’da esas olarak sac tava yeniyor.
Ravza Cad. Kaya Bey Apt. Hilton Otel Karşısı,Yenişehir
Tel: 0482 213 11 14

Antik Sur Restoran
Yöresel yemeklerin tadına bakarken bu şık mekânın çok özel yapısının da keyfini çıkarabilirsiniz. Bazı akşamlar sıra geceleri de düzenleniyor.
1. Cadde Kuyumcular Çarşısı, Kervansaray Surur Hanı
Tel: 0482 212 24 25

Ebrar Mahalli Yemekler
Yöresel yemekleri bulabileceğiniz restoranda kavurma ve işkembe dolması denemenizi öneririz. Ebrar esnaf lokantası tadında, lezzet ve servis açısından hoş bir mekân.
13 Mart Mah. Zirve İş Merkezi No:1 D:1 Nur, Mardin Merkez
Tel: 0482 212 16 48

Münir Usta
1981’den beri hizmet veren restoranın içli köftesi gerçekten leziz, kaburga dolması da çok başarılı. Ferah ve modern mekânında gönül rahatlığıyla Mardin tatlarını deneyebilirsiniz.
Karayolları Arkası Mataracı Apt. Altı No : 1/A Yenişehir
Tel: 0482 213 66 68

Café Del Mar
Bir film çekimi için Mardin’e gelen Bollywood yıldızı Salman Khan en sık gittiği kafeyi değiştirmeye karar vermiş ve dekorasyonundan ses sistemine mönüsüne kadar her konuda bir fark yaratmış. İşte o kafe Café Del Mar… Hem ambiyans, hem yemekler harika. Günün her saatinde çok güzel bir mekân.
Eski Hükümet Konağı Üçyol Girişi, Müze Yolu
Tel: 0482 212 70 80

Sadık Künefe
Kadayıf çeşitliliği size şaşırtabilir, ayrıca başroldeki künefe de çok lezzetli. Mardin’deki tatlıcı adresiniz belli.
Samanyolu Apt.No:1 Yenişehir
Tel: 0482 213 31 61

Turistik Et Lokantası
Mardin’de otantik dekorasyonu ve şark köşesiyle daha çok turistlere hitap ediyor. Yine de lezzet konusunda oldukça başarılı. Özellikle sembuse, kabak tatlısı ve varsa Mardin güveci denemelisiniz.
Cumhuriyet Meydanı No: 49, Merkez
Tel: 0482 212 16 47

Midyat Saray Lokantası
Yolunuz Midyat’a düşerse esnaf lokantası düzenindeki Saray’a uğramalısınız. Akşam saatlerinde de açık olan restoranda yöresel yemeklerden pideye, ızgaralardan sulu yemeklere birçok seçenek var. Hepsi de lezzetli.
Cumhuriyet Cad. Askerlik Şubesi Karşısı Maliye Lojmanları Altı No:16/H Estel/ Midyat
Tel: 0482 462 34 36

Gelüşke Hanı
Midyat’ın birçok dizi çekiminde de kullanılmış hanı, restoran olarak işletiliyor. Daha çok turistik bir işletme olan mekânda yöresel yemekleri bulabilirsiniz. Mekân farklı alanlardan oluşuyor. Bunlardan en ilginci de 10’ar kişilik dinleti odaları.
Eski Midyat Kuyumcular Çarşısı Midyat
Tel: 0482 464 14 42 

Mardin'de Alışveriş

Mardin Çarşıları
Mardin’in tarihi dokusu içinde kaybolmuş, irili ufaklı birçok çarşı ve han var. Bunların bir kısmı bugün hediyelik eşyaları bulabileceğiniz çarşılar. Kayseriye ve hemen yakınlarındaki Revaklı bunlardan bazıları. Mardin’de özellikle eski baskılardan üretilen yazmalara bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca çeşitli dokumalar da hediyelikler listesine girebilir.

Midyat ve Çevresi
Kuyumcularıyla ünlü bu ilçede alınacak şeylerin başında, bu toprakların en önemli el işçiliği olan gümüş telkâri geliyor. İncecik tellerin harika kıvrımları el emeğine duyduğunuz saygıyı artıracaktır.

Mova Park
Mardin’in bu AVM’si şehrin bayağı dışında ama sineması ve renkli mağazaları ihtiyaç halinde gezilebilir.

Mardin'de Konaklama

Hilton Garden Inn
Mardin’de Hilton kalitesi ve lüksü elinizin altında. Her türlü ihtiyacınızı karşılayan otel, hizmet açısından da başarılı. Ayrıca yüzme havuzu, spor salonu ve 4 adet toplantı salonuyla hem tatil hem de iş seyahatleriniz için çok uygun.
Yenişehir Mahallesi, Barış Caddesi 29 Sokak No: 34
Tel: 0482 213 96 00

Erdoba Elegance Hotel And Convention Center
Midyat yolu üzerinde bulunan otel toplantı ve konferanslar için tasarlanmış. İş seyahatleri için ideal olan otel, şehrin biraz dışında kalıyor. Tüm misafirler için her türlü lüks ve konfor düşünülmüş.
Midyat Yolu 3.KM.
Tel: 0 482 212 15 00

Reyhani Kasrı
Mardin’in tarihi merkezinde yer alan otel tarihi bir binada eski ile yeniyi başarıyla birleştirebilmiş ender işletmelerden. Modern hizmeti ve muhteşem manzarasıyla en iyi seçimlerden biri.
1.Cadde No. 163 Merkez
Tel: 0 482 212 13 33

Antik Tatlıdede Konağı
580 yıllık bir konakta hizmet veren butik otel Mardin’in taş işçiliğinin güzelliğini daha yakından hissetmenize olanak veriyor. Konum olarak da çok iyi bir yerde bulunan Antik Tatlıdede, Mardin havasını her daim hissettiren bir otel.
Ulucami Mah. 104 Sok. No: 27
Tel: 0 482 213 27 20

Mardin'de Gezilecek Görülecek Yerler

Mardin Müzesi
Eski Süryani Katolik Patrikhanesi binasında hizmet veren müzenin koleksiyonunda Eski Tunç Çağı’ndan itibaren Osmanlı dönemine kadar çeşitli eserler sergileniyor. Özellikle Mezopotamya uygarlıklarına ait damga ve silindir mühürler dikkat çekici. Müzede dönem dönem sanat sergileri de var.

Mardin Ulu Cami
Atruklu dönemine tarihlenen cami çok etkileyici bir mimariye sahip. Osmanlı öncesi Anadolu İslam eserlerinin ve bölgenin mimari özelliklerini taşıyan yapının taş işçiliği mutlaka görülmeli.

Mardin Kalesi
Şehre hakim konumdaki kale 10. yüzyıla tarihleniyor. Mardin manzarasında kattığı güzelliğin dışında en önemli özelliklerinden birisi doğal kaya yapısı üzerine çok az ekleme yapılarak inşa edilmiş olması.

Deyrülzeferan Manastırı
İçinde tam 52 Süryani patriğinin mezarı bulunan bu yapı, çeşitli devirlere ait üç ibadethaneden oluşmakta ve Süryani cemaatinin en önemli dini merkezlerinden biri. 4.yüzyıldan kalma manastırda döneme ait mozaikler de görülebilir.

Kasımiye Medresesi
Düzgün kesme taştan yapılmış bu bina Artuklu devrinin son dönemlerinden kalmış bir eser. Yapı medrese, cami ve türbeden oluşan bir külliye şeklinde düzenlenmiş.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi
Süvari kışlası olarak inşa edilmiş yapının restore edilmesiyle hazırlanan müze
Mardin’in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemek ve tanıtmayı amaçlıyor. Dilek Sabancı Sanat Galerisi ise Mardin’de modern ve çağdaş sanat platformu oluşturmayı hedefliyor.

Kırklar (Mor Benham) Kilisesi
Bugün Mardin Metropolitik Kilisesi olan yapı, 1170 yılında kiliseye getirilen kırk şehitlere ait kemiklerle bu ismi almış. Mardin’e özel taş işçiliği, kıymetli ve tarihi eşyaları ve heybetli ahşap kapılarıyla kentin kültürel mücevherlerinden biri konumunda.

Latifiye Camii
Artuklu eserlerinden olan caminin minaresi Osmanlı, ahşap mimber ve mahfili ise geç dönem Selçuklu devrine ait. Ayrıca doğu girişindeki taç kapı, Mardin’de en iyi korunmuş taç kapı niteliğinde.

Dara Harabeleri
Dara tarihte Mezopotamya’nın en önemli kentlerinden biriyken bugün küçük bir köy niteliğinde. Kaya içinde oyulmuş yapılardan oluşan antik kentte, kaya mezarlarını ve kilise, saray, zindan, çarşı gibi önemli yapıların kalıntılarını görmek mümkün.

Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı
Midyat’ın 18 km doğusunda bulunan yapı, Süryani dini tarihinin en önemlilerinden. 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen manastır, yüksek bir tepede etrafına hakim bir konumda. Tarihte bünyesindeki çok kapsamlı bir kütüphaneyle de bilinmekte.

Midyat
Midyat tıpkı Mardin gibi bir müze kent niteliğinde. Her yerde bulacağınız taş işçiliğinin nadide eserleri, tipik yöre yapıları ve dar sokaklarıyla gezmesi çok keyifli bir kent. Ayrıca hâlâ zamana direnen telkâri ustalarını da mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

MARDİN MAHALLELERİ

Mardin Merkez: Mardin’in tarihi dokusunu yakından gözleyebileceğiniz bu merkez gerçekten büyüleyici. Taşın sanata dönüştüğü kentte gönlünüzce dolaşmalısınız. Abbaralarla örtülü sokakları insanı başka bir zamana ve coğrafyaya taşıyor.

Yenişehir: Adı üstünde Mardin’in yeni yapılaşma bölgesi… Burası Mardin’in eski merkezinden çok da kopuk değil. Hayat burada sürüp gidiyor, birçok ünlü restoran da bu bölgede.

Midyat: Midyat Mardin’in dışında muhteşem bir Ortaçağ kenti. Taş yapılarıyla Mardin’e çok benzeyen bu kent daha küçük bir yerleşim olmanın avantajlarını sunuyor. Ayrıca Mardin’in en turistik bölgesi.


Mardin Müzesi
Eski Süryani Katolik Patrikhanesi binasında hizmet veren müzenin koleksiyonunda Eski Tunç Çağı’ndan itibaren Osmanlı dönemine kadar çeşitli eserler sergileniyor. Özellikle Mezopotamya uygarlıklarına ait damga ve silindir mühürler dikkat çekici. Müzede dönem dönem sanat sergileri de var.

Mardin Ulu Cami
Atruklu dönemine tarihlenen cami çok etkileyici bir mimariye sahip. Osmanlı öncesi Anadolu İslam eserlerinin ve bölgenin mimari özelliklerini taşıyan yapının taş işçiliği mutlaka görülmeli.

Mardin Kalesi
Şehre hakim konumdaki kale 10. yüzyıla tarihleniyor. Mardin manzarasında kattığı güzelliğin dışında en önemli özelliklerinden birisi doğal kaya yapısı üzerine çok az ekleme yapılarak inşa edilmiş olması.

Deyrülzeferan Manastırı
İçinde tam 52 Süryani patriğinin mezarı bulunan bu yapı, çeşitli devirlere ait üç ibadethaneden oluşmakta ve Süryani cemaatinin en önemli dini merkezlerinden biri. 4.yüzyıldan kalma manastırda döneme ait mozaikler de görülebilir.

Kasımiye Medresesi
Düzgün kesme taştan yapılmış bu bina Artuklu devrinin son dönemlerinden kalmış bir eser. Yapı medrese, cami ve türbeden oluşan bir külliye şeklinde düzenlenmiş.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi
Süvari kışlası olarak inşa edilmiş yapının restore edilmesiyle hazırlanan müze
Mardin’in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemek ve tanıtmayı amaçlıyor. Dilek Sabancı Sanat Galerisi ise Mardin’de modern ve çağdaş sanat platformu oluşturmayı hedefliyor.

Kırklar (Mor Benham) Kilisesi
Bugün Mardin Metropolitik Kilisesi olan yapı, 1170 yılında kiliseye getirilen kırk şehitlere ait kemiklerle bu ismi almış. Mardin’e özel taş işçiliği, kıymetli ve tarihi eşyaları ve heybetli ahşap kapılarıyla kentin kültürel mücevherlerinden biri konumunda.

Latifiye Camii
Artuklu eserlerinden olan caminin minaresi Osmanlı, ahşap mimber ve mahfili ise geç dönem Selçuklu devrine ait. Ayrıca doğu girişindeki taç kapı, Mardin’de en iyi korunmuş taç kapı niteliğinde.

Dara Harabeleri
Dara tarihte Mezopotamya’nın en önemli kentlerinden biriyken bugün küçük bir köy niteliğinde. Kaya içinde oyulmuş yapılardan oluşan antik kentte, kaya mezarlarını ve kilise, saray, zindan, çarşı gibi önemli yapıların kalıntılarını görmek mümkün.

Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı
Midyat’ın 18 km doğusunda bulunan yapı, Süryani dini tarihinin en önemlilerinden. 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen manastır, yüksek bir tepede etrafına hakim bir konumda. Tarihte bünyesindeki çok kapsamlı bir kütüphaneyle de bilinmekte.

Midyat
Midyat tıpkı Mardin gibi bir müze kent niteliğinde. Her yerde bulacağınız taş işçiliğinin nadide eserleri, tipik yöre yapıları ve dar sokaklarıyla gezmesi çok keyifli bir kent. Ayrıca hâlâ zamana direnen telkâri ustalarını da mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

MARDİN GECELERİ

Abbara
Mardin’in en ünlü barlarından olan mekânda hem yemek yeme, hem de bir şeyler içme imkânı bulabilirsiniz. Haftanın üç günü daha çok türkü ağırlıklı canlı müzik var.
1.Cadde Garanti Bankası Karşısı Oscar Psj.No: 401/3
Tel: 0482 213 22 31

Hilton Lobby Bar
Otel lobisinde bulunan şık barda, nezih bir ortamda dostlarınızla hoş vakit geçirebilirsiniz.
Yenişehir Mahallesi, Barış Caddesi 29 Sokak No: 34
Tel: 0482 213 96 00

Coffee Life
Mardin’in en nezih mekânlarından biri olan kafede arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilirsiniz.
13 Mart Mah. Vali Ozan Cad. No:102/12 Yenişehir

Seyr-i Mardin
Muhteşem Mardin manzarası eşliğinde haftasonları canlı müziğin zevkini çıkarabilirsiniz.
Şar Mah. 1.Cad. (Ptt Karşısı) Merkez

Şehir kodu: 0 482
İl Turizm Müdürlüğü: 0 482 212 37 76
Polis: 0 482 212 24 50
Jandarma İmdat: 156
Polis İmdat:155
Sağlık-Hızır Acil:112

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.