SAYFA BAŞINA DÖN

Van'da Ulaşım

1943 yılından beri sivil havacılık hizmeti veren Van Ferit Melen Havalimanı şehir merkezine 8km mesafede bulunuyor. Van’da havaalanından şehir merkezine ulaşmak için birçok seçenek var. Bunlardan en uygunu terminal binasından 1km uzaklıkta bulunan kavşaktan geçen minibüsler. Eğer yürüme imkânınız varsa en uygun fiyatlı seçenek bu.

Ayrıca havalimanı nizamiyesinin önünden her saati 20 ve 50 geçe ring sefer yapan halk otobüsleri kalkıyor. Bu seçenek de oldukça hesaplı. Taksi biraz pahalı bir seçenek olmakla birlikte, mesafe kısa olduğu için ulaşılabilir fiyatlarda kalıyor.

Van’da ulaşım için tercih edilebilecek yollardan biri de araç kiralamak. Bunun için flypgs.com’u tercih edebilirsiniz.

 

Van'da Alışveriş

Van’a kadar gelmişken mutlaka çarşı pazarın altına üstüne getirmeli, doğal ürünlerden satın almalısınız. Çünkü Van’da alışverişin tadı, çarşı pazarda çıkıyor.

Rus Pazarı
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusların kaçak yollarla getirdiği malları sattığı pazar burası. Günümüzde ilginç hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bir yer. İran sınırından gelen mallar da ayrıca dikkat çekici.

Cumhuriyet Caddesi
Bu caddede Van’ın geleneksel kuyumculuk sanatı olan savat işlemeli gümüş ürünleri ve galerilerde yine yörenin önemli üretimlerinden olan halı ve kilimleri bulabilirsiniz.

Peynirciler Çarşısı
Van’ın meşhur otlu peynirini almak isterseniz, işinize çok yarayacak bir adres. Birçok peynirci arasında seçim yapmak zor.

 

Van'da Konaklama

Van’da lüks ve ekonomik olmak üzere her bütçeye uygun temiz ve konforlu mekanlarda konaklamak mümkün.

Büyük Asur Oteli
Merkezi konumu, sınırsız internet bağlantısı, tüm odalarda uydu bağlantısı ve barıyla tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren bir otel.
Cumhuriyet Caddesi Turizm Sokak No:5
Tel: 0432 216 87 92

Elite World Hotel
Van’ın en lüks oteli. Yedi adet toplantı salonu, teknik donanımı, havuz ve spor salonu olan; sağlık kulübüyle aradığınız her şeyi bulacağınız bir konaklama tesisi. İş seyahatleriniz için ideal.
Bahçıvan Mah. Kazım Karabekir Bulvarı No: 67
Tel: 0432 484 11 11

Tamara Otel
Ferah alanları, konforu ön planda tutan işletmesiyle Van’ın önde gelen otellerinden biri Tamara. Tüm odalarda internet bağlantısı, mini bar, dijital kasa bulunuyor. 70 odası ve ocak başı restoranıyla sizleri ağırlamayı bekliyor.
K. Karabekir Cad. Yüzbaşıoğlu Sok. No: 1
Tel: 0432 214 32 95

One City Apart Hotel
Apart konseptindeki odalarda mutfak, banyo, oturma gruplarıyla hem otel hem de ev rahatlığını bir arada yaşayabilirsiniz. Aile seyahatleri için oldukça hesaplı da olabilir.
Kazım Karabekir Cad. (Maraş Cad.) Araştırma Hastanesi Yanı No:2
Tel: 0432 210 09 07

Rescate Hotel
İhtişamlı lobinin ardında toplantı salonları, VIP odaları, spa ve hamam hizmeti var. Lüks beklentilerinizi karşılayan otelin özellikle göl manzaralı odalarını tavsiye ederiz. Merkeze biraz uzak, havaalanına yakın konumu sebebiyle iş seyahatleri için daha iyi bir tercih olacaktır.
İpekyolu Cad. Suphan Mah. Edremit Yolu Üzeri 8. Km.
Tel: 0432 227 12 27

 

Van Mutfağı

Kebapları, ortaya gelen şişleri, beytisi, ciğeri, sokaklardaki arabalarda satılan tulumba tatlılarıyla ünlü Van’da nerelerde yemek yemelisiniz, işte size bir liste

Sütçü Fevzi
Van kahvaltısının ünlü adreslerinden biri olan Sütçü Fevzi’de süt ürünlerinin dışında kavurmalı yumurta da sipariş etmenizi öneririz.
Cumhuriyet Caddesi Eski Sümerbank Sokak No: 11
Tel: 0432 216 66 18

Sütçü Kenan
Sütçü Kenan yeni öne çıkan kahvaltıcılardan biri. Burada manda kaymağı ve incir reçeli gerçekten muhteşem. Bu kahvaltının ardından şehri gezmek için bol bol enerjiniz olacak.
Cumhuriyet Caddesi Kahvaltıcılar Sok. No: 7 / A
Tel: 0432 216 84 99

İkizler Lahmacun
Pide ve lahmacunlarıyla meşhur bu lokanta, hızlı bir yemek için ideal. Ayrıca güveç ve pizza da var.
Milli Egemenlik Cad. Bayındırlık Müdürlüğü karşısı
Tel: 0432 214 26 26

Birkoç Sac Kavurma
Sac kavurmasıyla meşhur mekânda pilav da sipariş etmenizi öneririz. Zaten menü bu ürünlerle kısıtlı, bir de cacık var tabii. Yalnız porsiyonlar çok büyük değil, servis ise çok başarılı.
Cumhuriyet Cad. Kahvaltıcılar Sok. No:6
Tel: 0432 216 10 29

Sultan Sarayı
Modern ve ferah bir mekâna sahip işletmede çocuklar da düşünülmüş ve onlara bir oyun alanı ayrılmış. Ayrıca geniş mönüsüyle her zevke hitap ediyor.
Kazım Karabekir Cad. Semaver Kavşağı
Tel: 0432 210 23 00

Mevlana Kebap Salonu
Ocak başında ustamız birbirinden lezzetli kebapları pişiriyor. Seçenekler kısıtlı ama hepsi çok lezzetli. Mutlaka denemelisiniz.
Bahçıvan Mah. Cumhuriyet Cad. 6. Sok No: 3/A
Tel: 0432 214 82 88

Hanedan Sofrası
İçerisi ismi kadar heybetli olmasa da nefis yemekleriyle oldukça popüler bir mekân. Tas kebabını veya köy kavurmasını özellikle tavsiye ederiz. Ayrıca içli köfteyi de başlangıç olarak deneyebilirsiniz.
Maraş Cad. Kurtuluş Parkı Karşısı Tatvan
Tel: 0432 216 47 50

Kervansaray
Mezeleri ve salataları sofraya dizdikten sonra tandırla devam edilebilirsiniz; ama o kadar geniş bir yemek yelpazesi var ki başka seçenekleri de değerlendirmeyi unutmayın.
Cumhuriyet Cad. Merkez Bank Karşısı Bozbay İş Merkezi Kat: 1
Tel: 0432 215 94 82

Halil İbrahim Sofrası
Yine zengin bir menü var karşımızda. Van’a özgü lezzetleri tatmayı ihmal etmeyin. Özellikle ayran aşının tadına bakmanızı öneririz.
Cumhuriyet Cad., Ziraat Bankası yanı
Tel: 0432 210 00 70

Merkez Et Lokantası
Merkez Et Lokantası pek avantajlı bir konumda olmasa bile lezzet açısından şaşırtıcı. Kuzu tandır pek leziz.
Alipaşa Mah. Erciş yolu
Tel: 0432 216 97 01

Anatolia Kaburga Evi
Edremit sahil yolunda bulunan Anatolia’da lezzetli bir kaburga ve muhteşem etler yiyebilirsiniz.
Sahil Yolu Edremit
Tel: 0432 312 22 56

Huzur
Deprem sonrasında yenilenerek hizmete açılan mekân biraz ocak başı havasında.
Hastane 2. Cad. Çağ Oteli Yanı Tatvan
Tel: 0432 216 46 43

Aşiyan Ev Yemekleri
Birçok yöresel lezzetin tadına bakabileceğiniz bu restoranda özellikle Kürt köftesini tatmalısınız. Sulu yemekleri de ihmal etmeyin deriz.
Kazım Karabekir Cad. Dervişoğlu Apt. Altı Menzil Ekmek Fabrikası Bitişiği Tatvan
Tel: 0432 212 41 90

Şehir kodu: 0 432

İl Turizm Müdürlüğü: 0 432 216 25 30

Polis: 0 432 217 46 20

Jandarma İmdat: 156

Polis İmdat:155

Sağlık-Hızır Acil:112

Van'da Gezilecek Görülecek Yerler

Van’ın her köşesi tarihi ve doğal değerlerle dolu. Her yerde bir kilise, bir kale bulunuyor. Burada hepsine yer vermek mümkün değil ama en önemlilerini derlemeye çalıştık.

Van Kalesi
MÖ 9. yüzyılda Urartular tarafından kurulmuş kale, içinde yine bu döneme ait birçok yapı kalıntısı barındırıyor. Burçları, tapınak harabeleriyle çok önemli bir arkeolojik bölge niteliğinde.

Akdamar Adası ve Kilisesi
Van Gölü’nün ortasında bulunan Akdamar ya da Ahtamar Adası üzerinde İncil’den sahnelerin resmedildiği oldukça zengin bir bezemeye sahip Akdamar Kilisesi bulunuyor. Kıyıdan 20 dakikalık bir motor seyahatiyle ulaşabileceğiniz adayı gezmeden dönmeyin deriz.

Yedi Kilise
Yukarı Bakraçlı Köyü'nde bulunan manastır 1003 ve 1021 yılları arasında Erek Dağı'nın eteklerinde inşa edilmiş. Warak Wank Manastırı ya da Kutsal Meryem Ana Manastırı olarak da biliniyor burası. Zengin süslemeleriyle dikkat çeken bir güzellik.

Van Müzesi
1972 yılında hizmete açılan müzede iki teşhir salonu bulunuyor. Bir salonda bölgedeki kazılarda ortaya çıkan arkeolojik buluntular, diğer salonda ise etnografik eserler sergileniyor.

St. Bartholomeus Kilisesi
Başkale ilçesine bağlı Albayrak köyünde bulunan yapının günümüze ulaşan hali 7. yüzyıla tarihleniyor. Yapının heybetli, taş giriş kapısı bu kiliseyi görülmeye değer yapan en önemli kalıntı.

Hoşap Kalesi
Van’ın Gürpınar ilçesinde, Van-Hakkari karayolu üzerindeki Hoşap (Güzelsu)’da yer alan kale, dik bir kaya kütlesi üzerine kurulmuş. Geçmişi Urartu devletine kadar uzanan kale, 1643 yılında Osmanlı Devleti’ne tabi Kürt beyliği olan Mahmudi Beyi’nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmış. Kale içinde birçok yapının izi günümüze kadar gelebilmiş.

Çapanak Kilisesi
Yine bir ada üzerinde bulunan manastır kompleksine dahil olan kilise, St. Jean’a atfedilmiş. Manastırın kuruluşu 9. yüzyıla kadar dayandırılıyor.

Ulu Cami
Van Ulu Camii’nden geriye bugün yalnızca minaresi ve yapı harabesi kalmış. Karakoyunlular dönemine ait eserin dış kapısındaki yazılar mutlaka görülmeli.

Kaya Çelebi Camii
17. yüzyıla ait bu cami, özellikle dış bezemeleriyle çok etkileyici. Taş işçiliğinin mükemmel bir örneğini burada görebilirsiniz. Müzeye benzer boyutları ise ayrı bir derinlik hissi veriyor.

Muradiye Şelalesi
Tendürek dağından çıkan Bend-i Mahi çayı üzerinde bulunan şelale, asma köprüsüyle ve doğal güzelliğiyle bölgenin en çok ilgi gören doğal alanlarından birisi. Biraz sükûnet arıyorsanız Muradiye’yi görmelisiniz.

Şeytan Köprüsü
Bend-i Mahi çayı üzerinde kurulmuş olan köprü gerçekten çok etkileyici. 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen köprü iki kaya üzerine oturtulmuş ve hâlâ çok sağlam görünüyor.

Gevaş Halime Sultan Kümbeti
Küçük olmasına rağmen çok etkileyici bir yapı. Eğer yolunuz Gevaş’a düşerse onikigen kesitli, külahlı ve her yanı bezemelerle donanmış bu kümbeti mutlaka görmelisiniz.

Kedi Evi
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin girişimiyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Van kedileri için bir ev yaptırılmış. Bu ev Van kedilerinin neslini korumayı ve tedavilerini sağlamayı hedefliyor. Sevimli kedileri izlemek için bu evi ziyaret edebilirsiniz.

VAN MAHALLELERİ

Eski Van: Yalı Mahallesi olarak da bilinen şehrin Van Gölü’ne yakın kısmı, tarihi şehrin merkezini oluşturuyor. Van Kalesi ve eski Van evlerinin bir kısmını içine alan bu bölge şehrin en turistik bölümü ama oldukça bakımsız.

Bahçıvan Mahallesi: Bu bölge Van’ın yeni yüzü, şehrin en ünlü caddeleri Cumhuriyet ve Kazım Karabekir üzerinde kafeler ve dükkânlar dizilmiş buraya. Yaşam burada akıyor.

GECE HAYATI
Van, gece kulüpleri açısından çok zengin bir şehir olmasa da canlı caddelerinin üzerinde yoğunlaşmış barlara ve eğlence mekanlarına sahip.

Festa
Bir grup eski Türkçe pop parçalar çalıyor. Mekânın havası biraz ağır. Parçalar, çatı katındaki ortam, her şey romantik bir ambiyans hedeflenmiş gibi duruyor.
Maraş Caddesi
Tel: 0532 540 34 90

Halay Türkü Evi
Burası gerçekten Van’da eğlencenin kalbinin attığı yer. Her türlü, Türkçe ve Kürtçe türkünün çaldığı, gençlerin bütün gece oynadığı ve özellikle kadın müşteri sayısının dikkat çektiği bir mekân. Hafta sonları 300 kişilik kapasitesini rahat rahat dolduruyor.
Kazım Karabekir Cad. Artos İş Merkezi Karsısı Tatvan
Tel: 0432 214 82 33

Niçhe (Nietzsche) Bar
İsmi gibi ilginç bir mekân. Caz ve blues çalınan Niche Bar’ın müdavimleri entelektüel. Yaş ortalaması da düşük değil. Dekorundan müziğine keyifli bir bar.
Maraş Caddesi Eski Toyota Plaza Arkası Özgül Center Çay Bahçeleri Karşısı
Tel: 0505 903 3570

North Shield
Diğer şehirlerdeki North Shield’lerden çok farklı değil bu pub da. Canınız bir kokteyl çekerse gidilecek en iyi mekân. Daha çok çalışan kesime hitap eden barda öğrenciler de takılıyor. İş çıkışı buluşmaları için ideal.
Tamara Oteli içi
Tel: 0432 214 32 96

One Club
Yabancı pop müzik çalan mekân, hafta sonları civar şehirlerden gelen gençlerin de katılımıyla dolup taşıyor. Daha çok öğrencilerin takıldığı bu kulüp, sabahın ilk saatlerine kadar dans ettiriyor.
The Elite World Hotel, Bahçıvan Mah. Kazımkarabekir Bulvarı No: 67
Tel: 0432 484 11 11

VAN TAKVİMİ

Van Gölü Film Festivali
2012 yılında ilk defa düzenlenen festivalde, “Van için…’’ adı ile ilk yıl için Van şehrinin gözetildiği bir konsept teması oluşturulmuş. Festival, 2011 yılı depreminin ardından hem halka moral sağlama hem de sanatsal bilgi alışverişini gerçekleştirme amacıyla başlamış.

Van Denizi Su Sporları Festivali
Bu festivalde kanodan yelkenliye, raftingden yüzmeye birçok alanda yarışmalar düzenleniyor. Haziran sonunda yolunuz Van’a düşerse gözünüz denizde olsun.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır. Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.