tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Aktarmalı/Transit Uçuş

Aktarmalı/Transit Uçuş

 

Aktarmalı Uçuş / Transit Uçuş Ne Demek?

Aktarmalı uçuş ya da transit uçuş, direkt uçuşların olmadığı yerlere iki ya da daha çok uçuş üzerinden ulaşılmasına denir. Aktarmalı uçuşlarda aynı hava yolu firmasını kullanmanız tavsiye edilir. Böylece bagaj aktarımı ve transit uçuşların arasındaki zamanlama gibi durumlar, çok daha pratik hale gelir. Pegasus ile transit uçuşlara katılacaksanız merak ettiğiniz tüm bilgilere ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

Transit olarak ilk uçuşunuzu gerçekleştirecekseniz bazı noktaları bilmenizde fayda var. Transit uçuşlar çoğunlukla hava yolu şirketlerinin dış hatlarını kullanarak yapılır. Birbirine çok uzak olan iki destinasyon arasında (mesela İstanbul ile Delhi) hava yolu şirketinin transit bölgesini kullanarak seyahat edebilirsiniz.   

Transit Uçuşlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Transit uçuşlar ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey, transit bölgesini kullanacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğidir. Transit vize isteniyorsa ve sizin vizeniz yoksa diğer uçuşa geçemeden pasaport kontrol noktasında durdurulmanız mümkün. Uçak biletiniz de bu durumda kullanılamaz hale gelecektir.

Transit uçuş eğer iki farklı hava yolu şirketi tercih edilerek yapılacaksa dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Hava yolu şirketleri arasında bagaj ve birlik anlaşmaları bulunur. Her ikisi de mevcutsa transit yolcular, iki uçak arasında geçiş yaparak yolculuklarına devam edebilir. Hava yolu şirketleri arasında bagaj birliği yoksa ilk uçağınız iniş yaptıktan sonra bagajınızı alıp diğer uçağa geçmeniz gerekir. Transit uçuş yapacağınız hava yolu aynı ise hiçbir sorun yaşamadan yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Bu noktada şuna dikkat etmeniz gerekir: Dış hatlardan gelip iç hatlar üzerinden devam edecekseniz bagajlarınızı dış hatlar geliş bölümünden almanız gerekir. Bu noktada yer hizmetleri görevlilerinin anonslarına kulak kabartmanızı tavsiye ederiz.

Transit uçuşlarda da check-in yapmanız gerekir. Yani ilk uçuşunuz tamamlandıktan sonra ikinci uçuşunuz için check-in’i online olarak yapabilir ya da kontuar check-in sistemini kullanabilirsiniz.

İlk olarak aktarma yapacağınız yerin saat dilimini de göz önünde bulundurun. Bu durum, özellikle iki bağımsız hava yolu şirketini kullanacağınız zaman önemli hale gelir. Aynı şirketi kullanırsanız bu duruma dikkat etmenize gerek yok. Hava yolu şirketi, gerekli ayarlamaları planlayacaktır.

Yukarı Yukarı