SAYFA BAŞINA DÖN

Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Boarding

Boarding

 

Boarding Nedir? Boarding Time Ne Demek?

Boarding, uçağa binmeden önce yapılan son kontrolü ifade eder. Uçağın kalkış saatinden bir süre önce yolcular son kontrol noktasından sırayla geçerler ve görevli tarafından yönlendirilerek uçağa binerler. Boarding time, Türkçesi ile boarding zamanı da bu işlemin bitiş süresini ifade eder. Boarding time aşıldıktan sonra uçağın içine kimse alınmaz. Bu bir havacılık kuralıdır. Boarding ile ilgili merak ettiğiniz her detay için Pegasus boarding sayfasından destek alabilirsiniz.

Havalimanında Boarding Ne Demek?

Havalimanında boarding, uçağa biniş anlamına gelir. Yani boarding kalıbının uzatılmış versiyonudur. “Uçak boarding ne demek?” sorusunun cevabı da aynı noktaya çıkar. Boarding, check-in işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkan aşamadır. Bileti aldıktan sonra web sitelerinden, kontuarlardan ya da kiosk noktalarından check-in işlemini yapmanızın ardından boarding işlemleriyle uçağa binersiniz. Boarding işlemini check-in işleminden ayıran nokta ise boarding işleminin yüz yüze yapılmasıdır. Yani cep telefonunuzla check-in işlemi yapabilirsiniz, ama boarding işlemi yapamazsınız. Boarding zamanını kaçırırsanız uçak biletinizin kullanılamaz hale geleceğini de kabul etmiş sayılırsınız.

Boarding Nasıl Yapılır?

Boarding yapmak için kimlik ve biniş kartınızda görülen detayları görevliye kontrol ettirmeniz yeterlidir. Yurt dışı uçuşlarında ise kimlik yerine pasaport kullanılır. Bunun için “Boarding süresi başlamıştır.” anonsunu takip etmelisiniz. Yoğunluğa bağlı olarak boarding sırası oluşabilir. Sıraya girdikten sonra biniş kartınızı ve kimlik belgenizi hazırlamanız, zamandan tasarruf sağlar. Boarding sırasında görevli, uçuş kartınızdan boarding pass kısmını kopartarak size verir.

Boarding Pass Nedir?

Boarding pass, uçak biletlerinin boarding görevlileri tarafından kopartılan kısmıdır. Gate (kapı) kısmından uçağa biniş yaparken uçak biletinden kopartılarak size verilir ve boarding pass’i tüm uçuş boyunca saklamanız tavsiye edilir.

Boarding Ne Zaman Başlar?

Boarding süresinin ne zaman başlayacağı, bekleme salonundaki yolculara anons edilmektedir. Boarding zamanını kaçırmamak için anonsları ve uçuş bilgilerinin olduğu ekranları takip etmeniz yeterlidir.

Boarding Süresi Ne Zaman Sona Erer?

Boarding süresi hava yolu şirketlerine göre değişkenlik göstermek beraber Pegasus’ta, uçağa biniş saatinden 10 dakika önce boarding süresi sona erer. Uçağınızı kaçırmamanız için Kabin Bagajı Uygulamaları, Check-in ve Boarding Süreleri sayfasını incelemenizi öneririz.


Diğer Kategoriler

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.