tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Dış Hat Uçuşu

Dış Hat Uçuşu

 

Dış Hat Uçuşu Nedir?

Dış hat uçuşu, bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan hava yolu seyahatine denir. Uluslararası havalimanları aracılığı ile yapılır ve ülkeler arası turizm ve ticareti mümkün kılar. İçerisinde duty free shop, pasaport kontrol noktaları, yeme içme alanları, lounge bölümleri ve bekleme salonları bulunan dış hatlar terminalleri üzerinden dış hat uçuşları gerçekleşir. Uluslararası taşımacılık yetkisine sahip hava yolu şirketleri, dış hat seferleri ile bu terminaller üzerinden hizmet sağlar. Terminal içerisinde, giden ve gelen uçakların bilgisi bulunan panellerin yanı sıra check-in işlemlerinin yapıldığı kontuarlar, hava yolu acenteleri, kiosk cihazları ve opsiyonel olmak üzere döviz büroları gibi bölümler bulunur.

Dış Hat Geliş Ne Demek?

Dış hat geliş, yurt dışından gelen uçakların iniş yaptığı, buradan inen yolcuların dış hatlar terminaline geçiş yaptığı uçuşlara denir. Örneğin Barselona’dan İstanbul’a uçan bir yolcu, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparsa bu havalimanının dış hat geliş uçuşlarına katılmış olur. İstanbul’dan Barselona’ya uçan bir yolcu ise Barselona Havalimanı’nın dış hatlar geliş uçuşları ile seyahatini gerçekleşleştirmiş demektir. Gezginler, dış hatlar terminallerinde bulunan pasaport ve vize kontrol merkezlerinden geçerek ülkeye giriş yapabilirler.

Dış Hat Gidiş Ne Demek?

Dış hat gidiş, uluslararası havalimanı üzerinden yurt dışına yolculuğa çıkılan alana denir. Dış hatlar terminalinde bulunan pasaport kontrol noktalarından geçildikten sonra gate/kapı aracılığı ile dış hat gidiş uçuşlarına çıkılır.  

Dış Hat Uçuşunda Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

 • Dış hat uçuşlarına katılacaksanız terminale her zaman erken gidin.
 • Pasaport ve vizenizi terminale giriş yapmadan önce tekrar kontrol edin.
 • Yurt dışına çıkış harcını yatırıp pulunu atmayı unutmayın. Yurt dışına çıkış harcını havalimanındaki ilgili vezneden yatırabileceğiniz gibi yetkili bankaların şubeleri aracılığı ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Pasaport kontrolünde seyahatinize yönelik sorular gelebilir. Gideceğiniz ülkenin diline hakim değilseniz ve İngilizceniz iyi değilse olası pasaport kontrol görevlisi sorularına karşı hazırlık yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Aktarmalı uçuşlara katılacaksanız transit vize durumunuzu kontrol etmeyi unutmayın.
 • El bagaj ve kayıtlı bagaj hakkınızı tekrar gözden geçirin. El bagajınızda uçaklara sokamayacağınız objeleri bulundurmadığınızdan emin olun.
Yukarı Yukarı