SAYFA BAŞINA DÖN

Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Gate/Kapı

Gate/Kapı

 

Gate/Kapı Nedir?

Havacılık sektöründe gate, gatehouse ya da Türkçesi ile kapı, yolcuların boarding işlemini gerçekleştirip uçağa biniş yapacakları bölgenin adıdır. Havalimanından havalimana değişmekle beraber bir gate içerisinde koltuklar, piste giriş kapısı ve uluslararası iletişimde jet bridge olarak bilinen yolcu köprüsü ve boarding görevlisinin masası bulunur. Bunların yanı sıra acil durumlar için temel ihtiyaç ve yönlendirmeler de gate ya da kapı içerisinde konumlandırılmıştır. Uçuşunuza katılmak için öncelikle gate/kapı numarasını bulmanız gerekir.

Gate/Kapı Numarası Nedir?

Gate/Kapı numarası, uçak biletinin üzerinde yazan koda denir. Bu kod üzerinden ilgili alana doğru hareket ederek uçağa biniş için gerekli son işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Gate/Kapı Numarası Nerede Yazar?

Uçağınıza hangi gate/kapıdan bineceğiniz, uçak biletinizin üzerinde yazmaktadır. Biletin üzerindeki gate/kapı kutucuğuna bakarsanız harf ve rakamlardan oluşan bir kod görürsünüz. Bu kod, sizin gate/kapı numaranızdır. Bu numarayı bulmak için terminal içerisinde bulunan ve üzerinde uçuş bilgilerinin olduğu ekranlara da bakabilirsiniz. Ekran üzerinde uçaklara ulaşmak için hangi kapılara gidilmesi gerektiği belirtilir. Uçuş saati yaklaştıkça gate/kapı numaraları ile ilgili anonslar da yapılır. Uçuşunuzdan önce check-in işlemlerinizi tamamladıktan sonra ilgili gate/kapıya giderek uçuş saatinizi beklemeye başlayabilirsiniz.

Gate/Kapı Ne İşe Yarar?

Havalimanlarında gate/kapı, uçuşu olan yolcuların diğer yolculardan ayrılmasını sağlar ve aynı zamanda uçuş saatinin beklendiği yerlerdir. İç hatlarda gate/kapı kuralları ve yapısı daha rahat, dış hatlarda ise gate kuralları daha katı olur. İç hat ya da dış hat uçuşlarında havalimanı belirli sebeplerden ötürü gate/kapı açılışına izin vermeyebilir. Bu tür durumlarda yolcuların talimatları izlemesi gerekir.

Açık Gate/Kapı ve Kapalı Gate/Kapı

Gate/Kapı, “açık kapı” ve “kapalı kapı” olarak ikiye ayrılır. Bu açık/kapalı kapı konsepti, yolculara zamandan kazandıran ve dünyanın birçok yerinde uygulanan bir sistemdir. Normal şartlarda yurt dışı uçuşlarına katılırken iki kontrol noktasından geçersiniz. Biri havalimanına girerken, ikincisi de gate/kapı noktasına ulaşmadan önce karşınıza çıkar. Kapalı kapı uygulaması, bu durumu ifade eder. Açık kapı konseptinde ise ikinci kontrol noktası devre dışı bırakılmıştır.


Diğer Kategoriler

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.