tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Hareketsizlik ve Dolaşım Problemleri

Hareketsizlik ve Dolaşım Problemleri

 

Hareketsizlik ve Dolaşım Problemleri Nedir?

Hareketsizlik ve dolaşım problemleri, vücudun uzun süre hareketsiz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların bütününü kapsar. Hareketsizlik ve dolaşım problemlerinin birçok nedeni olabilir. Uzun uçak seyahatleri de bunlardan biridir. Uzun uçuşlarda hareketsizlik ve dolaşım problemlerine maruz kalmamak için belirli aralıklarda esneme hareketleri yapmanız tavsiye edilir.

Uçuşta Hareketsizlik ve Dolaşım Problemleri Nasıl Olur?

Uçak seyahatlerinde hareketsizlik ve dolaşım problemleri, uzun süre oturmanın sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkar. İnsan vücudu, uzun süre hareketsiz kalmaya uygun değildir. Uzun süreli yolculukların rahatsız hissettirmesinin bir nedeni de budur. Birkaç saat boyunca aynı şekilde oturduğunuz zaman bacaklarınızda kan toplanır ve kan dolaşımı hızınız azalır. Kan toplanması ve düşük dolaşım hızı da kan pıhtılaşmasına neden olabilir.

Hareketsizlik ve Dolaşım Problemlerine Karşı Alınacak Önlemler

Uçakta hareketsiz kalmak, dolaşım problemlerine yol açabilir. Uçuş esnasında yapılacak küçük egzersizlerle kan akış hızınızı düzenleyebilirsiniz.

 • Kan dolaşımını hızlandırmak için oturulan yerde topuklara basarak ayağın ön kısmı kaldırıp indirilebilir. Bu hareket, kısa süre sonra kan akışını hızlandıracaktır.
 • Önce sağ ayak, sonra sol ayak olmak üzere ayaklar hafifçe kaldırılarak önce içten dışa, sonra dıştan içe daireler çizilebilir. Bu egzersizin devamlı yapılması kan basıncı için bir hızlandırıcı olacaktır.
 • Uçakta dolaşım bozukluğu olmasın diye yapılacak diğer bir egzersiz de elleri yumruk yapmak. Kan damarlarının açılması ve dolaşım sistemi için bir harekete geçirici olarak avuç içi yukarıda kalacak şekilde elleri bacaklara, kalçalara, ayaklara ve üst gövdeye koyarak yumruk yapıp bırakma egzersizi uygulanabilir.  

Uçakta Nasıl Egzersiz Yapılmalı?

Hareketsiz yaşam, birçok rahatsızlığa neden olur. Yakın bir zamanda uçağa binecekseniz olası dolaşım problemleriniz için doktora gitmeyi düşünebilirsiniz. Özellikle yaşınız ileri ise kalp hastalığı riskiniz daha fazladır demektir. Uzun süreli uçuşlar, dolaşım sistemini yavaşlatabileceği için uçak içinde hareket etmek gerekir. El ve ayaklarla yapılacak basit egzersizlerin dışında uçak içinde hareketsizlikten dolayı oluşan stresi atmaya yardımcı birkaç egzersiz hareketi yapmanız önerilir.

 • Uzun süreli uçuşlarda, 2 saatte bir kalkarak koridorda yürüyüş yapabilirsiniz. Bu esnada el ve ayaklarda açma geçme hareketleri yapabilirsiniz.
 • Oturduğunuz yerde bacaklarınızı, oturur pozisyonda yukarı kaldırarak kan akışınızı hızlandırabilirsiniz.
 • Oturduğunuz yerde ara sıra ayağa kalkarak boyun açma egzersizleri yapabilirsiniz.
Yukarı Yukarı