SAYFA BAŞINA DÖN

Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Havalimanı Kontrol Noktası

Havalimanı Kontrol Noktası

 

Kontrol Noktası Nedir? Havalimanı Güvenlik Noktası Ne Demek?

Havalimanında kontrol noktaları, güvenlik parametrelerine göre yolcuların incelendiği, biletlerin kontrol edildiği ve boarding işlemlerinin tamamlandığı yerlerin bütününü kapsar. Tüm yolculardan, güvenli seyahat için havalimanı güvenliği ile ilgili tüm talimatlara uyması beklenir.

Havalimanında Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Havalimanında güvenlik, “Havalimanında Alınacak Güvenlik Tertip ve Tedbirleri Yönetmeliği”ne bağlı olarak birbiri ile bağlantı birçok kontrol noktası ile sağlanır. Havalimanı girişlerinde var olan ilk güvenlik noktasında yolcuların el bagajlarında, bavullarında ve üzerlerinde tehlikeli madde taşıyıp taşımadığı incelenir. Havalimanı güvenlik kontrolünde tüm kurallara uymanız beklenir. Güvenlik kontrol noktasında ve uçak içinde sorun yaşamamak için Bagaj Kuralları, Taşınabilir Eşya ve Özel Hizmetler sayfası ile Uçak İçinde Genel Kurallar sayfasını kontrol ediniz. Hava yolu şirketlerinin kendi güvenlik parametrelerinin dışında, havalimanlarının da kendi güvenlik parametreleri olabilir. Bu nedenle kullanacağınız havalimanının güvenlik kurallarını araştırmanız sizin için faydalı olur.

Kontrol Noktalarından Hızlı Bir Şekilde Geçmenin Püf Noktaları

Sabiha Gökçen Havalimanı gibi büyük terminallerde, bazı zamanlar yoğunluk görülebilir. Bu tür anlarda check-in işlemlerinden zaman kazanmak için online servisleri ya da kiosk cihazlarını kullanabilirsiniz. Havalimanı güvenliğindeki görevlilerden bilgi talep ederek yapmanız gereken her şeyi önceden hazırlayın. Mesela çantanızdaki dizüstü bilgisayarı çıkarmak gibi. Talimatlara uymak da hızlı bir şekilde kontrol noktasından geçmenize yardımcı olacaktır.  

Kontrol Noktasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalimanı güvenlik noktalarından sorunsuz bir şekilde geçmek için yanınızda tehlikeli sayılabilecek madde bulunmadığından emin olun. Kabin bagajlarında ve kayıtlı bagajlarda taşınması yasak olan maddelere havalimanı güvenlik sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sıvı kısıtlaması ve aerosol taşınması kurallarına özellikle dikkat edin. Kapı dedektöründen geçerken üzerinizde metal eşya bulunmadığından da emin olun.

Kontrol Noktasında Neden Kemer, Ayakkabı ve Ceketler Çıkarılır?

Havalimanı güvenlik ve kontrol noktalarındaki kapı dedektörleri oldukça hassastır. Kemer, ayakkabı ve ceket üzerindeki metal aksesuarların diğer metal objelerle karışmaması için onları çıkarmanız talep edilir.

Boarding Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalimanı güvenlik noktalarından geçtikten sonra eğer bagajınız varsa bagaj teslim bölümüne, bagajınız yoksa doğrudan boarding alanına geçersiniz. Boarding noktasından hızlıca geçmek için kontrol görevlisinin uçuş bilgilerine bakabileceği belgelerinizi (uçak bileti ve kimlik) yanınızda bulundurun.  


Diğer Kategoriler

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.