tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Havalimanı Kontrol Noktası

Havalimanı Kontrol Noktası

Kontrol Noktası Nedir? Havalimanı Güvenlik Noktası Ne Demek?

Havalimanında kontrol noktaları, güvenlik parametrelerine göre yolcuların incelendiği, biletlerin kontrol edildiği ve boarding işlemlerinin tamamlandığı yerlerin bütününü kapsar. Tüm yolculardan, güvenli seyahat için havalimanı güvenliği ile ilgili tüm talimatlara uyması beklenir.

Havalimanında Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Havalimanında güvenlik, “Havalimanında Alınacak Güvenlik Tertip ve Tedbirleri Yönetmeliği”ne bağlı olarak birbiri ile bağlantı birçok kontrol noktası ile sağlanır. Havalimanı girişlerinde var olan ilk güvenlik noktasında yolcuların el bagajlarında, bavullarında ve üzerlerinde tehlikeli madde taşıyıp taşımadığı incelenir. Havalimanı güvenlik kontrolünde tüm kurallara uymanız beklenir. Güvenlik kontrol noktasında ve uçak içinde sorun yaşamamak için Bagaj Kuralları, Taşınabilir Eşya ve Özel Hizmetler sayfası ile Uçak İçinde Genel Kurallar sayfasını kontrol ediniz. Hava yolu şirketlerinin kendi güvenlik parametrelerinin dışında, havalimanlarının da kendi güvenlik parametreleri olabilir. Bu nedenle kullanacağınız havalimanının güvenlik kurallarını araştırmanız sizin için faydalı olur.

Kontrol Noktalarından Hızlı Bir Şekilde Geçmenin Püf Noktaları

Sabiha Gökçen Havalimanı gibi büyük terminallerde, bazı zamanlar yoğunluk görülebilir. Bu tür anlarda check-in işlemlerinden zaman kazanmak için online servisleri ya da kiosk cihazlarını kullanabilirsiniz. Havalimanı güvenliğindeki görevlilerden bilgi talep ederek yapmanız gereken her şeyi önceden hazırlayın. Mesela çantanızdaki dizüstü bilgisayarı çıkarmak gibi. Talimatlara uymak da hızlı bir şekilde kontrol noktasından geçmenize yardımcı olacaktır.  

Kontrol Noktasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalimanı güvenlik noktalarından sorunsuz bir şekilde geçmek için yanınızda tehlikeli sayılabilecek madde bulunmadığından emin olun. Kabin bagajlarında ve kayıtlı bagajlarda taşınması yasak olan maddelere havalimanı güvenlik sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sıvı kısıtlaması ve aerosol taşınması kurallarına özellikle dikkat edin. Kapı dedektöründen geçerken üzerinizde metal eşya bulunmadığından da emin olun.

Kontrol Noktasında Neden Kemer, Ayakkabı ve Ceketler Çıkarılır?

Havalimanı güvenlik ve kontrol noktalarındaki kapı dedektörleri oldukça hassastır. Kemer, ayakkabı ve ceket üzerindeki metal aksesuarların diğer metal objelerle karışmaması için onları çıkarmanız talep edilir.

Boarding Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Havalimanı güvenlik noktalarından geçtikten sonra eğer bagajınız varsa bagaj teslim bölümüne, bagajınız yoksa doğrudan boarding alanına geçersiniz. Boarding noktasından hızlıca geçmek için kontrol görevlisinin uçuş bilgilerine bakabileceği belgelerinizi (uçak bileti ve kimlik) yanınızda bulundurun.  

Yukarı Yukarı