SAYFA BAŞINA DÖN

Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Kontuar

Kontuar

 

Kontuar Nedir?

Kontuar, havalimanlarında yolcuların check-in işlemlerini yaptırmaları için ayrılmış bölümlere denir. Havalimanı içerisinde hava yolu şirketlerinin kontuar alanları bulunur. Burada bagaj teslimi ve check-in işlemi yapabilirsiniz. Kontuar check-in işlemi ve bagaj işlemlerinizi yaparken size bir görevli yardımcı olur.

Kontuar Check-in Nedir?

Kontuar check-in, yolcuların uçak kalkış saatinden belirli bir süre önce gelerek biniş kartlarını ya da rezervasyon kodlarını (PNR kodu) kontuardaki görevlilere gösterip uçağa kabul işlemlerini başlatmasına nedir. Kontuar check-in, online check-in işleminden daha uzun sürer ve yanında sadece el bagajı olan yolculara tavsiye edilmez. Kayıtlı bagajı olan yolcuların ise bagaj teslimi için kontuar sırasına girmesi gerekir.

Kontuar Check-in Nasıl Yapılır?

Kontuar check-in yapmak oldukça basittir. Uçuşunuzdan belirli bir süre önce havalimanında olmanız ve kontuar sırasına girmeniz yeterlidir. Kontuar sırası size gelmeden önce uçuş bilgilerini içeren biniş kartı ve kimlik belgelerinizi hazırlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kontuar görevlisine PNR kodunu söylemeniz de uçuş bilgilerinize ulaşması için yardımcı olacaktır.

Kontuar Check-in Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

  • Kontuar check-in süreleri, dış hat uçuşları ve iç hat uçuşlarına göre farklı belirlenmiştir. Tüm detaylara Kabin Uygulamaları, Check-in ve Boarding Süreleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
  • Bayram ve tatil dönemi başlangıcı ya da bitişi zamanlarında havalimanlarında yoğunluk olabilir. Bu tür dönemlerde uçuşunuz varsa ve havalimanında check-in yapmayı düşünüyorsanız uçuşunuzdan 2-3 saat önce havalimanında bulunmanızı tavsiye ederiz.
  • Sadece el bagajınız varsa mobil uygulamamızdan ya da check-in sayfamızdan işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.
  • Kontuara mutlaka geçerli bir kimlik belgesi ile başvurmanız gerekir.
  • Bagaj tesliminde bavul ağırlığınız standartların üzerinde çıkarsa ekstra ücrete tabi olacağını bilmelisiniz.
  • Check-in işlemini kişisel olarak yapmanız, havacılık yasaları gereği zorunludur. Check-in yapacak her kişi, görevli tarafından teşhis edilmelidir.
  • Kontuar check-in sırasında bekleyen diğer yolcuların haklarına saygı göstermelisiniz. Sırada öne geçmenizi gerektirecek özel durumlarda, diğer yolculardan izin almanızı ve durumu görevlilere bildirmenizi rica ederiz.

 


Diğer Kategoriler

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.