SAYFA BAŞINA DÖN

Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Kulak Tıkanması - Kulak Kanaması

Kulak Tıkanması - Kulak Kanaması

 

Kulak Tıkanması-Kulak Kanaması Nedir?

Kulak tıkanması, basınç değişikliklerine göre ortaya çıkan bir tür kulak rahatsızlığıdır. Kulak tıkanmasının şiddetine göre kulak kanaması görülebilir veya kulak tıkanması sonrasında şiddetli kulak ağrıları yaşanabilir. Kulaktaki basıncın değişmesi ile ortaya çıkan bu durum, özellikle uçak yolculukları sırasında meydana gelir. Birçok insan, uçağın inişi sırasında bu rahatsızlığı yaşamaktadır.

Uçakta Kulak Tıkanması Neden Olur?

Uçakta kulak tıkanması, kabin basıncındaki değişimlere bağlı olarak gelişir. Özellikle uçağın inişi sırasında basıncın kulak zarının üzerine baskı yapması ile ortaya çıkan bu durum, şiddetli kulak ağrısı oluşturabilir. Kulaktaki basınç uzun sürerse bu durum işitme kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir. Kabin basıncındaki değişimler, kulak burun boğaz problemlerine neden olabildiği için bu konuyu ciddiye almak gerekir.

Uçakta Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?

Uçakta kulak tıkanmasına karşı alınabilecek en etkili önlem, sakız çiğnemek ve bol sıvı tüketmektir. Kulak tıkanmasına bağlı olarak burun da tıkanıyorsa (tersi de olabilir), burun açıcı spreyler kullanılabilir. Kulaktaki basıncın azaltıması için uygulanan bir yöntem de valsalva manevrasıdır. Valsalva manevrası, östaki borusuna hava göndermek için yapılır, böylece kulaktaki basınç azaltılır. Sadece deneyimli kişilerin uygulaması gereken bu yöntem, solunum yolları kapalıyken orta kuvvette nefes verme eylemine denir. Basitçe ağzınızı ve burnunuzu kapatarak nefes vermeye çalışırsınız.

Uçakta Kulak Kanaması Neden Olur?

Uçakta kulak kanamasının pek çok nedeni olabilir ve kesinlikle bir uzmandan yardım alınması gereken bir konudur. Mesela uçakta kulak kanamasının nedenlerinden biri, basınç travmasıdır. Bunların dışında üst solunum yolu ya da kulak enfeksiyonları gibi durumlar da uçakta kulak kanamasına yol açabilir. Uçuş ve dalış gibi ani basınç değişiklikleri sonucunda kulağınız kanıyorsa ve baş dönmesi yaşıyorsanız bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir.

Uçakta Kulak Kanaması Nasıl Önlenir?

Basınç travmasına bağlı kulak kanamasına maruz kalmamak için özellikle iniş sırasında yutkunma hareketleri ile orta kulak üzerindeki basıncın etkisini azaltabilirsiniz. Bol su içmek ve sakız çiğnemek de kulaktaki basıncın azalmasına yardımcı olur.  


Diğer Kategoriler

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.