tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

PNR

PNR

 

PNR Nedir?

Uçak bileti alırken dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken en önemli kod, PNR numarasıdır. “PNR nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?” soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

PNR, PNR numarası ya da PNR kodu, uçak biletleri rezervasyonlarından sonra verilen, harf ve rakamlardan oluşan bir tür elektronik bilgidir. PNR, “Passenger Name Record” ifadesinin kısaltmasıdır. Passenger Name Record, “Yolcu İsim Kaydı” anlamına gelir ve aynı zamanda rezervasyon numarası olarak da sektörde kullanılır.  

PNR Numarası Ne İşe Yarar?

PNR, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltılmış kodu olarak bilet üzerinde değişiklik ya da online check-in gibi işlemlerin kısa sürede yapılması sağlayan bir tür elektronik kimliktir. Rezervasyon kodu olarak kullanılan Passenger Name Record, altı karakterlik alfasayısal, yani harflerle sayıların bir arada kullanıldığı bir koddan oluşur. Kaybedilen biletlerin yenisini çıkarmak ve havalimanında bilet çıktısı alabilmek gibi uçuş bilgileriniz ile ilgili düzenlemeler için PNR kodunuz gerekir. Bu nedenle bilet satın aldıktan sonra bu kodu saklamanız önerilir. Örneğin Bilet İşlemleri sayfası üzerinden PNR kodu ve soyadı bilgileri ile ek bagaj hakkı satın alabilir, iletişim bilgilerini değiştirebilir ve ek hizmet alabilirsiniz.

 

PNR Kodu Nasıl Öğrenilir?

Uçuşunuz ile ilgili kişisel bilgilerinizi içeren PNR kodu, internetten bilet aldığınızda e-mail ve SMS yolu ile size ulaştırılır. PNR kodunu öğrenmek için tek yapmanız gereken, SMS’i saklamak ya da e-mail ile gelen dijital dosyanın üzerindeki ilgili bölüme bakmaktır. İnternetten bilet satın alan kişilerin, bu nedenlerden dolayı telefon numarası ve e-mail adresi bilgilerini doğru yazmış olması önemlidir. Uçak bileti satın alma esnasında bu tür bilgileri girerken iki kez kontrol etmek gerekir.

 

PNR Kodu Nasıl Bulunur?

PNR kodu, uçak bileti bilgilerini içeren e-mail ya da SMS üzerinden bulunabilir. Uçuş bilgilerine ulaşmanın en kısa yolu arasında yer alan PNR, online check-in için gereklidir. Online check-in, havalimanında işlem süresini kısaltır ve konforlu bir uçuş deneyimi sağlar.

 

PNR Kodu Nerede Yazar?

Kod, mobil biniş kartınızın sağ alt tarafında, dijital seyahat belgenizin ise orta bölümünün aşağısında “rezervasyon” bilgisi olarak yazar.

Yukarı Yukarı