SAYFA BAŞINA DÖN

Seyahat Hakkında Merak Ettikleriniz

Uçak Fobisi

Uçak Fobisi

Uçuş Fobisi Nedir?

Uçuş fobisi, kişilerde görülebilen uçuş korkuları için kullanılır. Kimileri için uçmayı düşünmek bile gerginlik verici bir durumdur ve uçuş fobisi, panik atak ile birleştiğinde tehlikeli durumlara neden olabilir. Uçuşla ilgili korkular için psikiyatristler yardım edebildiği gibi uçuş korkusu olan insanlar bu korkularını kendi başlarına da zaman içerisinde yenebilirler. Bunun yanı sıra uçuş fobisi olan ve hiçbir şekilde hava ulaşım aracı kullanmayan kişiler de mevcuttur. Uçuş fobisi söz konusu olduğunda birçok yere seyahat etmek çok zorlaşır. Bu nedenle uçuş fobisinin tedavisinde uzmanlar, çeşitli tedavi yöntemleri üzerinde çalışmaktadır.  

Uçak Fobisinin Adı Nedir?

Uçuş fobisine aviofobi denir. Uçağa binmekten korkmak, çocukluktan gelebileceği gibi çeşitli etmenlerin tetiklemesi sonucunda kişinin yetişkinliğinde de oluşabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre uçak seyahati, can kaybı oranının en az olduğu ulaşım biçimidir. Bu nedenle gereksiz korkular arasında yer alan uçak fobisi ile ilgili bilgiler edinerek uçuş korkusuna neden olan bu psikolojik rahatsızlık alt edilebilir.  

Uçuş Fobisi Neden Olur?

Uçuş fobisi, uçma eylemi ya da düşüncesine karşı belirli bir şiddet seviyesinde bulunan ve tekrarlayan korku düşüncesine denir. Uçma düşüncesi kafada belirdiği an, bir çeşit anksiyete durumu meydana gelir ve kişi, bu durumu çeşitli nedenlere bağlayabilir. Şiddet seviyesi arttıkça anksiyete panik atağa dönüşerek kişinin bilinç dışı davranmasına da sebep olabilir. Uçuş fobisi, birçok dış etkenin bir araya gelerek oluşabileceği gibi tek bir travma sonucunda da ortaya çıkabilen bir korkudur. İnsan, uçmaktan korkarak dünyaya gelmez. Bu korku daha sonradan kişiliğine eklenir. Bu durum da psikiyatristlerin yardımı ile tedavi edilebilir.  

Uçak Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Uçuş fobisinin şiddeti ciddi oranlarda ise kişinin tek başına bu korkuyu yenebilmesi zordur, ama her zaman kendine sorabileceği bazı sorular vardır.

  • Neden uçmaktan korkuyorum?
  • Uçmaktan ilk kez ne zaman korkmaya başladım?

Uçuş korkunuz, sizi hava yolu seyahatinden alıkoyacak seviyede ise bir uzmana başvurmanız önerilir. Onun dışında uçma eylemi sizde hafif bir gerginlik yaratıyorsa uçak personelinden her zaman destek alabilirsiniz. Tüm uçuş personeli, bu tür durumlarda yardımcı olabilmek için eğitim alır.

Uçak Korkusu Tedavisi

Uçak ile seyahat etmekten korkan kişiler, bu alanda uzman psikiyatristler tarafından hipnoz gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Uçuş fobisinin şiddeti çok yüksek olabilir ve bu tür durumlarda tanı, teşhis ve tedavi önemlidir. Genellikle bu korkuyu taşıyan insanların, korkularını yenmeden önce uçak seyahatine çıkmaması önerilir. Hayat standartlarınızı düşüren bu korkuyu yenmek istiyorsanız bu alanda uzmanlaşmış birçok psikiyatristten yardım alabilirsiniz.


Diğer Kategoriler

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.