tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Ermenistan Gezi Rehberi

Ermenistan Gezi Rehberi

İçindekiler

Asya kıtasının batısında Kafkasya'da yer alan Ermenistan, zengin tarihi ve kültürel mirası ile her yıl çok sayıda turisti ağırlar. Köklü tarihini gözler önüne seren tarihi yapıları ve Sovyet mimarisini yansıtan cadde ve sokakları ile dikkat çekici bir görünüme sahip olan ülke, müze ve sanat galerileri ile kültür sanat tutkunlarını cezbeder. Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Ermenistan, yöresel lezzetleri, gece hayatı ve festivalleri ile farklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyen gezginler için ideal seyahat rotalarından biridir.

ermenistan

Ermenistan ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşmak ve keyifli bir gezi planı yapmak için sizin için hazırladığımız Ermenistan Gezi Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Ermenistan Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Asya, Güney Kafkasya
Başkenti: Erivan
Ülke Kodu: AM
Resmi Dili: Ermenice
Yüz Ölçümü: 29.743 km²
İklimi: Karasal İklim
Bitki Örtüsü: Çöl, Step, Çayır
Yıllık Sıcaklık Ortalaması: 11,5 °C
Geçim Kaynakları: Sanayi, tarım
GMT ile arasındaki fark: GMT+4
Telefon Kodu: +374
Alan adı uzantısı: .am
Para Birimi: (AMD) Ermeni Dram
Priz Tipi: 230 V, 50 Hz, C / F

 

Ermenistan Resmi Dili

Ermenistan’ın resmi dili Ermenicedir. Ayrıca ülkede Rusça ve İngilizce ile ülkenin pek çok yerinde iletişim kurmak mümkündür.

Ermenistan’da turistler için faydalı olabilecek kelime ve cümlelerden bazıları ise şu şekildedir:

 • Ayo = Evet
 • Voç = Hayır
 • Parev = Merhaba
 • Şnorhagal em = Teşekkür ederim
 • Nerede yemek yiyebiliriz? = Vorter karor enq utel?
 • Otobüs durağı nerede lütfen? = Nerorutyun, vorter e avtobusi kangary?

Ermenistan Başkenti

Ermenistan’ın başkenti, ülkenin en büyük şehri olan ülkenin batısındaki Erivan’dır.

Ermenistan’ın Konumu

Ermenistan Cumhuriyeti Güney Kafkasya’da denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir.

Ermenistan Nüfusu

2021 verilerine göre Ermenistan’ın nüfusu yaklaşık 3 milyondur.

Ermenistan’da Yerel Saat

Ermenistan, GMT+4 zaman diliminde yer alır ve Ermenistan’da saat Türkiye’den 1 saat ileridedir.

Ermenistan Para Birimi

Ermenistan’ın resmi para birimi Ermeni Dramı (AMD)’dır.

Ermenistan Yüzölçümü

Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkan Ermenistan’ın yüzölçümü 29.743 kilometrekaredir.

Yönetim Şekli

Ermenistan parlamenter cumhuriyet sistemi ile yönetiliyor ve sistemin en üst kademesinde Cumhurbaşkanı bulunuyor. Cumhurbaşkanı, Ulusal Meclis üyeleri ve yerel yönetimler seçimle belirleniyor ve bakanlar cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

Bitki Örtüsü

Ermenistan’da hâkim olan karasal iklim doğrultusunda bitki örtüsü yarı çöl alanlar, stepler ve çayırlardan oluşuyor. Yarı çöl alanlarda ardıç, hanımeli, yabangülü gibi kuraklığa dayanıklı bitkiler bulunurken, ova ve dağ eteklerinde incir, şeftali, üzüm ve tahıllar yetiştiriliyor. Dağ yamaçlarında bulunan ardıç ve çayırlar yaz aylarında hayvanlar için otlak olarak kullanılıyor. Ülkenin güneydoğu ve kuzeydoğu kesimlerinde yer alan ormanlar ise ülkenin yaklaşık %’10’luk bölümünü oluşturuyor.

Geçim Kaynakları

Ermenistan ekonomisinin büyük bölümü sanayi üzerine kuruludur. Ülkede metal, makine, kimya, hafif sanayi ve gıda sanayi oldukça gelişmiştir. Bölgenin başlıca ihracat ürünleri elmas, metal, mekanizma ve parçaları, brendi ve bakırdır. Ülke topraklarının %25’i tarım faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Ülkede pek çok sebze ve meyve yetiştirilmekte olup en meşhur tarım ürünleri şeftali, üzüm, patates, şeker pancarı, buğday ve tütündür. Ayrıca ülkenin dağlık kesimlerinde hayvancılık yapılmakta, bu doğrultuda et ve süt ürünleri de Ermenistan’ın ekonomisini destekleyen geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

Diğer yandan Dünya Bankası, Rusya, ABD gibi yabancı ülke ve kuruluşlardan ülkeye para yardımı ve yatırım desteği yapılmaktadır ve bu yardımlar ülke ekonomisi içerisinde önemli bir paya sahiptir.

Ermenistan’daki Bölgeler

Ermenistan Cumhuriyeti Kotayk, Ararat, Şirak, Gegarkunik, Aragatsotn, Lori, Sunik, Tavuş, Dzorve, Armavir ve Vayoş olmak üzere 10 bölgeye ayrılmıştır. Ayrıca Erivan hem ülkenin başkenti hem de 11. bölgesi olarak sayılmaktadır. Bölgeler kendi içlerinde şehir, kasaba ve köylere ayrılmıştır ve her bölge kendi bütçe kontrolünü yapmakla yükümlüdür.

Ermenistan Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Ermenistan Asya’nın batısında Güney Kafkasya bölgesinde yer alır. Ülkenin komşuları doğuda Azerbaycan, kuzeyde Gürcistan, güneyde İran ve batısında Türkiye’dir.

Ermenistan’a Ne Zaman Gidilir?

Ermenistan’ın iklim tipi karasal iklimdir. Ülkede yaz ayları kurak ve sıcak geçerken, kış aylarında ise hava oldukça serttir. Kış aylarında ortalama sıcaklık +5°C civarında seyrederken, yaz mevsiminde ortalama sıcaklık değerleri +24-26°C arasındadır. Bu açıdan, Ermenistan gezisi için tarih belirlerken, nasıl bir tatil istediğinizi göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekir.

Eğer Ermenistan’ın kayak merkezlerinde keyifli bir kayak tatili yapmayı düşünüyorsanız, kış aylarında bir gezi planı yapabilirsiniz. Ancak şehrin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etmek ve hava koşullarından etkilenmeden rahatça gezmek istiyorsanız, havaların ılıman seyrettiği bahar ayları geziniz için en ideal dönem olacaktır. Gideceğiniz zamanı festivallere de denk getirerek gezinizi daha renkli hale getirebilirsiniz.

Ermenistan’ın Festivalleri

 • Erivan Caz Festivali (Nisan)
 • Erivan Şarap Festivali (Mayıs)
 • Dolma Festivali (Mayıs)
 • Syunik Dut Festivali (Temmuz)
 • Vardavar Festivali (Temmuz)
 • Erivan Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali (Temmuz)
 • Erivan Geleneksel Taraz Kıyafet Festivali (Ağustos)
 • Navasard Festivali (Ağustos)
 • Halı Festivali (Ağustos)
 • Uluslararası Müzik Festivali (Eylül – Ekim)

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Ermenistan’a havayolu ile hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Pegasus Havayolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Ermenistan’ın başkenti Erivan’a direkt uçuşlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca Türkiye’nin farklı şehirlerinden İstanbul aktarmalı olarak Erivan’a seyahat edebilirsiniz. Türkiye – Ermenistan arası uçuşlar yaklaşık 3 saat sürüyor.

Siz de Ermenistan’ın köklü tarihi ve dikkat çekici mimarisini gözler önüne seren tarihi ve turistik noktalarını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Pegasus Havayolları tarafından sunulan kampanya ve erken rezervasyon fırsatları ile bütçenize uygun fiyatlı Ermenistan uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları tarafından Ermenistan’a gerçekleştirilen seferlerde Erivan’da bulunan Zvartnots Uluslararası Havalimanı kullanılıyor.

Ermenistan’da Ulaşım İmkânları

Toplu Taşıma

Ermenistan’da toplu taşıma için pek çok ulaşım seçeneği bulunuyor. Başkent Erivan’da en sık kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Ayrıca ülkenin en büyük şehirlerinden Erivan, Gyumri ve Vanadzor’da bulunan tren hatları doğrultusunda metro ve tren hatları da hızlı ve konforlu bir ulaşım arayanların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Erivan’da metrolar sabah 6.30 gece 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Ülkenin en gelişmiş ulaşım ağına sahip olan Erivan’da metro, tramvay ve otobüslerin yanı sıra matruşka adı verilen minibüsler şehir içi ulaşımı bir hayli kolaylaştırıyor.

Zvartnots Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan Zvartnots Uluslararası Havalimanı, Erivan şehir merkezine ortalama 12 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım otobüs, minibüs, metro, tren ve taksi ile sağlanıyor. Farklı hat ve güzergâhlara sahip otobüsler şehrin pek çok noktasına ulaşım hizmeti veriyor. 18 numaralı otobüs metro ile bağlantılıdır ve bu otobüsü kullanarak metroya aktarma yapabilir, şehir merkezinde gideceğiniz noktaya metro ile daha hızlı ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanındaki taksileri tercih ederek, daha hızlı bir şekilde Erivan şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ermenistan geziniz için daha konforlu bir ulaşım alternatifi arıyorsanız, Pegasus ayrıcalıkları ile araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ermenistan’da Gezilecek Yerler

Ermenistan doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapıları ve eşsiz mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan pek çok tarihi ve turistik yer barındırıyor. Her köşesi farklı bir zenginlik taşıyan ülke, katedralleri ve manastırları ile ziyaretçilerini enfes manzaralarla karşılarken, müze ve sanat galerileri kültür ve sanat tutkunları için unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor.

erivan

Erivan

Ermenistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Erivan, tarihi ve kültürel açıdan pek çok gezi rotasına sahiptir. Ermenistan’ın en ilgi çeken şehirlerinin başında gelen Erivan, Ermeni ve Sovyet Mimarisini harmanlayan cadde ve sokakları, tarihi yapıları ve müzeleri ile ülkenin en gözde turistik lokasyonlarından biri olmayı başarıyor. Binalarda kullanılan taşlar doğrultusunda “Pembe Şehir” olarak anılan Erivan, Ermenistan ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Gümrü

Ermenistan’ın ikinci büyük şehri olan Gümrü, siyah-kırmızı kireçtaşı binaları ve kendine has mimarisi ile turistlerin sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. El sanatları ile ünlü şehir müze, kilise ve katedralleriyle tarihi ve kültürel açıdan önemli bir mirasa sahiptir.

Eçmiyazin

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Eçmiyazin şehri kiliseleri, ruhani okul ve dini yapıları ile mistik bir atmosfer vadediyor. Eçmiyazin Katedraline ev sahipliği yapan şehir, tarihi dokusuyla turistlerin favori gezi rotaları arasında yer alıyor.

Cumhuriyet Meydanı

Başkent Erivan’ın en merkezi ve en meşhur meydanı olan Cumhuriyet Meydanı, pek çok tarihi ve turistik yapıyı barındırıyor. Tarihi yapılar ve bakanlıkların bulunduğu meydanda yer alan havuz, heykel ve fıskiyeler ilgi çekici bir görünüm sunuyor. Erivan’ın popüler uğrak noktalarından olan Cumhuriyet Meydanı kafe, restoran ve mağazalarıyla da hem dinlenebileceğiniz hem de alışveriş yapabileceğiniz keyifli bir ortam vadediyor..

Ermenistan Tarih Müzesi

Ermenistan’ın tarihi ve kültürü ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz Tarih Müzesi başkent Erivan’da yer alıyor. Ermenistan’ın geçmişine dair heykel, silah, madalya gibi farklı objelerin sergilendiği müze, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ermenistan Ulusal Sanat Galerisi

Başkent Erivan’da yer alan Ulusal Sanat Galerisi her yıl pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Ermeni, Rus ve diğer ülkelerden sanatçıların eserlerinin yer aldığı galeri, birbirinden değerli koleksiyonları ile özellikle sanat tutkunlarını cezbeden gezi rotalarından biri olmayı başarıyor.

Sevan Gölü

Ermenistan’ın küçük yerleşim yerlerinden biri olan Sevan’da yer alan Sevan Gölü Kafkasya’nın en büyük gölü olma özelliği taşıyor. Çevresinde 11 adet plajın yer aldığı göl eşsiz manzarası ile huzurlu ve büyüleyici bir atmosfere sahip. Gölü korumak amacıyla kurulan Sevan Mili Parkı ise göl manzarası eşliğinde dinlenebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir ortam sunuyor.

Tatev Manastırı

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Tatev Manastırı, muhteşem doğa manzarası ile hayranlık uyandırıyor. Tatev Köyü’nde yer alan Manastır, kilise ve dini yapıları ile Ermenistan’ın en önemli ruhani merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dilijan Milli Parkı

Büyüleyici doğası ile ziyaretçilerine huzurlu bir gezi deneyimi vadeden Dilijan Milli Parkı, Ermenistan’ın en büyük ulusal parkı olarak öne çıkıyor. Çok çeşitli bitki türlerinin sergilendiği park, yemyeşil orman manzarası ve huzurlu atmosferi ile keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden.

Ermenistan’da Nerede Kalınır?

Ermenistan, ziyaretçilerine lüks otellerden pansiyonlara kadar çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Özellikle ülkenin başkenti Erivan’da yoğunlaşan ve konforlu bir tatil imkânı sağlayan 4 ve 5 yıldızlı lüks oteller, genellikle şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı civarında yer alıyor. Yanı sıra merkeze daha uzak bölgelerde yer alan butik otelleri tercih ederek samimi ve sıcak bir atmosferde keyifli bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca hostel ve günlük kiralık ev seçenekleri de Ermenistan gezisi için değerlendirebileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.

Pegasus ile Ermenistan’daki tüm konaklama seçeneklerini inceleyebilir, kolayca otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Ermenistan’da Ne, Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Konumu itibarıyla Ermenistan mutfağı Rus, Azeri ve Türk mutfağı ile benzer özellikler gösteriyor. Bu doğrultuda Ermenistan seyahatiniz sırasında pek çok yöresel yemeği tadarken yabancılık hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Ermeni mutfağında ekmek çok önemli bir yer tutuyor. Pek çok ekmek çeşidinin bulunduğu Ermenistan’da lavaş ve mayalı matnakşa çok sık tüketiliyor. Kuzu ve sığır etinin kullandığı et yemeklerinin yanı sıra mantı, dolma, baklava gibi pek çok çeşit Türk yemekleri benzerlik gösteren lezzetler arasında yer alıyor. Pancar ile yapılan ve taze ekşi krema ile servis edilen Borscht Çorbası ve bir tür köfte olan Kufta Ermenistan mutfağının geleneksel lezzetleri olarak öne çıkıyor. Ermenistan’da özellikle Başkent Erivan’da yer alan kafe ve restoranlarda ülkenin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Ermenistan mutfağında denemeniz gereken diğer meşhur yöresel lezzetler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Khorovats
 • Harisa
 • Khoravat
 • Vospov Abour
 • Jengyalov Hac
 • Krchik
 • Putuk
 • Ermeni Şarabı

Ermenistan’dan Ne Hediye Alınır?

Ermenistan gezisi sırasında sevdiklerinize alabileceğiniz pek çok hediyelik eşya seçeneği bulunuyor. Ermenistan’ın en popüler hediyelik eşyaları ülkenin yöresel enstrümanı düdük, obsidyen taşından üretilen aksesuarlar, biblo, magnet, etnik kostüm ve çantalardır. Şarabı ve konyağı ile ünlü olan ülkede ayrıca antik halı ve kilimler de göz önünde bulundurabileceğiniz seçeneklerden. Ayrıca çok sayıda sanat eserinin sergilendiği ülkede, pazarlardan ya da sanat galerilerindeki özel mağazalardan Ermeni ve diğer ülkelerden sanatçıların tablolarını ve seramik parçalarını satın alabilirsiniz.

Ülkenin en ünlü pazarları Gumi Shuka ve Tashir adı verilen yöresel köy paralarını ziyaret ederek baharatlar, taze ve kuru meyve ve kahve gibi ülkenin yöresel lezzetlerini bulabilirsiniz.

Ermenistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Ermenistan’da tarihi ve turistik bölgelerde Rusça ve İngilizce ile iletişim kurabilirsiniz.
 • Ermenistan’da herhangi bir Türkiye dış temsilciliği ya da konsolosluk bulunmamaktadır.
 • Ülkede esnaflar pazarlarda genelde Ermeni dramı ile ödeme alıyor ve döviz için daha düşük bir kur verebiliyorlar. Bu nedenle pazarlardan alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, yanınızda Ermeni dramı bulundurmanız faydalı olacaktır.
 • Ermenistan kış ayları kar yağışlı ve soğuk geçiyor. Bu doğrultuda, ülkeyi kış aylarında ziyaret edecekseniz, bavulunuza sizi sıcak tutacak kalın kıyafetler koyduğunuzdan emin olun.
 • Erivan’da taksilerin hepsinde taksimetre bulunmuyor. Bu açıdan taksiye binmeden önce gideceğiniz yer ve fiyat konusunda anlaşma sağlamanız gerekiyor.
 • Ermenistan’da sokaklarda bulunan özel çeşmelerin suyu içilebiliyor.

Ermenistan Gece Hayatı

Ermenistan’da gece hayatı açısından en renkli bölgeler başkent Erivan’da yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan Cumhuriyet Meydanı ve Opera binası civarında yer alan kafe, bar, disko ve gece kulüpleri pek çok eğlenceye ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki bu bölgeler özellikle yaz aylarında sabaha kadar süren gece eğlenceleri ve etkinlikleri ile öne çıkıyor. Ermenistan’da ayrıca lüks otellerde ve Erivan şehir merkezinde yer alan kafelerde yerel Ermeni müziği eşliğinde keyifli bir akşam geçirmeniz mümkün.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +374

Zvartnots Uluslararası Havalimanı: +374 10 493000

Acil Durum Hattı: 103

Ermenistan’da Resmi Tatiller ve Bayramlar

 • Yeni Yıl Kutlaması (1 Ocak)
 • Ermeni Noel Günü (6 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • İşçi Emek Bayramı (1 Mayıs)
 • Ermenistan Barış ve Zafer Bayramı (9 Mayıs)
 • Ermeni Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs)
 • Ermenistan Anayasa Kabul Günü (5 Temmuz)
 • Bağımsızlık Yıldönümü (21 Temmuz)
 • Spitak Depremi Anma Günü (7 Aralık)

Ermenistan Vize Süreci

Ermenistan’a ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize alma zorunluluğu bulunur. Hususi, Hizmet, Diplomatik ve Umumi pasaporta sahip yolcuların e-vize başvurusu ile vize almaları gerekir. Umumi pasaport sahibi Türk vatandaşları uçak yolculuklarında Erivan Zvartnots Uluslararası Havalimanında vize başvurusu yapıp vize alabilirler.

Ermenistan vize süreci ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere Ermenistan Vize Rehberi ile ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Hakkında En Çok Merak Edilenler

Sıkça Sorulan Sorular

Pegasus’ta ucuz uçak bileti nasıl alınır?
arrow down arrow down yellow

Yurt içi ya da yurt dışı uçak bileti arıyorsanız ve en ucuz uçak bileti fiyatları ile seyahatinizi planlamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Pegasus’ta bütçenize en uygun uçak bileti sizi bekliyor.

Pegasus, low cost yani düşük bütçeli bir hava yolu şirketi olduğu için uçak bileti alırken başka yere bakıp fiyat karşılaştırması yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü Pegasus’un biletlerini en ucuza sadece flypgs.com ve mobil uygulamada bulabilirsiniz.

Üstelik en ucuz bilet arayışınızı kolaylaştırmak için “Takvim/Grafik” görünümünü kullanarak farklı ay ve günlerde gideceğiniz yer için fiyatları karşılaştırabilir, aradığınız uçuşu uygun fiyat avantajıyla kolayca bulabilirsiniz.

En ucuz uçak biletlerinden nasıl haberdar olabilirim?
arrow down arrow down yellow

En ucuz uçak bileti için site site dolaşmaya, indirim kovalamaya gerek yok!

Pegasus’un e-bültenine abone olarak ve mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirerek en uygun uçak bileti bulabileceğiniz kampanyalardan bir gün önceden haberdar olabilirsiniz.

Pegasus’un uçak bileti fiyatları sadece flypgs.com ve mobil uygulamada en uygundur.  Bu sebeple en ucuz bilet için doğrudan web sitemiz üzerinden aramaya yapmaya başlayabilirsiniz.

Tabii en ucuz bilet kampanyalarından sizi haberdar edebilmemiz için bildirim izni vermeniz ve bildirimlerinizi açık tutmanız gerekir. Aksi takdirde kaçırdığınız uçak biletleri için üzülebilirsiniz.

Ayrıca siz en ucuz uçak bileti ararken yorulmayın diye geliştirdiğimiz Takvim/Grafik görünümünü kullanarak, hangi ay ve günlerde ucuz uçak bileti alabileceğinizi kolayca görebilirsiniz. Seyahat tarihleriniz esnekse bu özelliği mutlaka kullanmalısınız.

Uçak biletini ucuza almanın püf noktaları nelerdir?
arrow down arrow down yellow

Eğer seyahat tarihleriniz esnekse ve uçak biletini en ucuz fiyata bulmak istiyorsanız şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Takvim/Grafik görünümünü kullanarak en ucuz uçak biletini bulun.
 • Uçak bileti rezervasyonunu son dakikaya bırakmayın.
 • Erken rezervasyon fırsatlarını yakalayın.
 • Tarihte kararsızsanız yakaladığınız ucuz fiyatı sabitleyin.
 • Pegasus kampanyalarını takip edin.
 • Sezon açılış fiyat duyurularını takip edin.
 • Hafta sonu ve özel günler dışındaki tarihler için uçuşunuzu planlayın.
 • Sezon dışı tarihlerde seyahat edin.

Uçak bileti alırken nelere dikkat edilmeli?
arrow down arrow down yellow

Uçak bileti alırken seyahatinizin gerekliliklerine göre dikkat edeceğiniz şeyler farklılık gösterecektir. Aşağıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar uçak bileti fiyatları başta olmak üzere düzenlemeniz gereken belgelere kadar birçok şeyi daha net bir listeye dönüştürmenize yardımcı olacaktır:

 • Uçak bileti yurt içi mi yurt dışı mı?
 • Kaç kişi için rezervasyon yapacaksınız?
 • Vizeniz var mı? Pasaportunuzun süresi doldu mu?
 • Bagaj ya da özel ekipman taşıyacak mısınız?
 • Giriş yapacağınız ülkenin istediği özel test ya da evraklar var mı?

Uçak bileti sorgulama işlemi yaparken bilet fiyatı ve resmi gerekliliklerin yanı sıra şunlara da özen gösterin:

 • Uçak bileti aldığınız web sitesinin güvenilirliğini sorgulayın.
 • Mutlaka 3D security yöntemi ile ödemenizi gerçekleştirin. Eğer, güvenli ödeme sunmuyorsa uçak biletinizi Pegasus gibi resmi sitelerinden alın.
 • Aldığınız bilette kalkış-varış yerini, gün ve saati kontrol edin.
 • Aldığınız koltuk, yemek, bagaj gibi ek hizmetler varsa bilette yazıp yazmadığına dikkat edin.

En uygun uçak bileti alacağınızı düşünürken kötü bir deneyim yaşamamak için yukarıda sıraladığımız maddelere dikkat etmek önemli. Uçak bileti alırken kafanızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve herhangi bir sorun yaşamanız halinde kurumsal bir firmadan destek alabilmek için uçuşunuzu flypgs.com ve mobil uygulama üzerinden planlayabilirsiniz. 

Ucuz uçak bileti için seyahatimden ne kadar zaman önce uçak biletimi almalıyım?
arrow down arrow down yellow

En ucuz uçak bileti alabilmek için erken rezervasyon yapmak oldukça önemlidir. Uçak bileti fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça en uygun uçak bileti almanıza olanak sağlayan bilet ücret sınıfları dolduğu için yükselebilmektedir. Bu nedenle seyahatinizi aylar öncesinden planlamanızı öneririz.

Ancak en uygun uçak bileti almak için zamanlama dışında farklı faktörlerin de olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle kampanya düzenlediğimiz destinasyonlar için yakın tarihlere de inanılmaz fiyatlara uçak bileti alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Online uçak bileti rezervasyonu nasıl yapılır?
arrow down arrow down yellow

İnternet üzerinden online uçak bileti rezervasyonu yapmak için www.flypgs.com adresine giriş yapın ya da akıllı telefonunuza Pegasus mobil uygulamasını indirin.

Ardından uçuşa başlayacağınız havalimanını, gideceğiniz yeri ve tarihi seçerek uçuşları listeleyin. Size en uygun uçuşu seçtikten sonra istenen diğer seçimleri yapıp bilgilerinizi girdikten sonra online uçak bileti rezervasyonunuzu güvenilir bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Nasıl indirimli uçak bileti alırım?
arrow down arrow down yellow

İndirimli uçak bileti almak için düzenlediğimiz "1 Euro +vergiler, %50 indirimli yurt dışı uçak bileti, %40 indirimli yurt içi uçak bileti" gibi kampanyalarımızı takip edebilirsiniz. BolBol üyelerine özel olan kampanyalardan faydalanmak için hemen üye olabilir, ayrıca mobil uygulamayı indirerek uçak bileti indirimlerinden 1 gün önceden haberdar olabilirsiniz.

Pegasus BolBol üyeliğinin bana kazandıracağı avantajlar nelerdir?
arrow down arrow down yellow

Pegasus BolBol üyesi olarak uçak bileti alırken pek çok farklı ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

İşte BolBol üyesi olmanın avantajlarından bazıları:

 • İlk uçuşunuza özel 1000 BolPuan kazanabilirsiniz.
 • BolBolShop ve iş birliklerinden harcama yaparak BolPuan biriktirebilir ve uçuşlarında harcayabilirsiniz.
 • Kredi kartı, pasaport ya da sevdiklerinizin bilgilerini kaydederek hızlı bir şekilde uçak bileti al
 • Doğum gününüze özel uçak bileti indirimlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Uçak bileti fiyatlarını BolPuan cinsinden görüntüleyerek biriken puanlarınızla uçak bileti satın alabilirsiniz.

Daha birçok ayrıcalıktan yararlanmak için hemen BolBol’a üye olabilirsiniz.

Uçak bileti sorgulama (PNR) nasıl yapılır?
arrow down arrow down yellow

Sorgulama yapabilmeniz için öncelikle uçak bileti almış olmanız gerekir. Eğer satın almış olduğunuz bir uçak biletiniz varsa burada yer alan PNR ile uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Flypgs.com’daki “Bilet İşlemleri” sayfasına PNR numaranızı ve soy isminizi yazarak rezervasyonunuzla ilgili detayları görebilir; uçak biletleri için iptal ve değişiklik işlemlerini yapabilirsiniz.

Uçak bileti sorgulama işlemini tüm uçak biletleri için yapmanız gerekir. Çünkü her biletin farklı bir PNR numarası (rezervasyon kodu) bulunmaktadır.

Ayrıca mobil uygulama kullanarak BolBol üye girişi yaptığınız durumda “Uçuşlarım” sekmesi üzerinden PNR numarası girmenize gerek kalmadan aldığınız tüm uçak biletleri için kolayca işlem yapabilirsiniz.

Uçak bileti rezervasyonunda değişiklik yapılabilir mi?
arrow down arrow down yellow

Evet, uçak bileti rezervasyonunda değişiklik yapabilirsiniz.

Satın aldığınız yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksiniz tüm uçak biletleri için değişiklik işlemini bilet aldığınız kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Uçak bileti rezervasyonunu flypgs.com ya da mobil uygulama üzerinden aldıysanız “Bilet İşlemleri” sayfası üzerinden PNR numarası (rezervasyon no) ve soyadı bilginizi girerek uçak bileti değişikliğini kolayca yapabilirsiniz.

Eğer rezervasyonunuzu acente ya da çağrı merkezimiz üzerinden tamamladıysanız, 0888 228 12 12 numaralı hattı arayarak istediğiniz uçak biletleri için değişiklik talebini gerçekleştirebilirsiniz.

Aldığınız ucuz uçak bileti için değişiklik yapmak istediğiniz takdirde online kanallarımızdan yapılan değişiklikler için herhangi bir işlem bedeli ödemezsiniz. Yalnızca değişiklik yapacağınız uçuştaki bilet ücret sınıfına bağlı olarak doğabilecek fiyat farkını ödemeniz gerekebilir.

Uçak bileti fiyatları gitmek istediğiniz ülke ve şehre, tarihlere göre farklılık gösterebileceği için değişiklik yaparken de ucuz uçak bileti rezervasyonu yapabilmek adına seyahat planlamanızı ileriki tarihler için değerlendirebilirsiniz.

Uçak bileti rezervasyonu nasıl iptal edilir?
arrow down arrow down yellow

Önceden yapılmış bir rezervasyonun iptalini, uçak bileti satın alımını gerçekleştirdiğiniz kanal üzerinden yapabilirsiniz.

Flypgs.com ve Pegasus mobil uygulamalarından aldığınız uçak biletleri için rezervasyon iptalini web sitesindeki “Bilet İşlemlerim” sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. İlgili sayfadaki form alanına PNR numarası ve soyadı bilgilerinizi yazarak uçak bileti sorgulama işlemini yapabilir ve iptal isteğinizi onaylayabilirsiniz.

Eğer ucuz uçak bileti alımını acente ya da çağrı merkezimiz üzerinden yaptıysanız, o zaman aldığınız uçak biletleri için rezervasyon iptalini 0888 228 12 12 numaralı hattı arayarak yapmanız gerekecektir.

Biletinizi iptal etmeden önce ucuz uçak bileti fiyatları ile yeniden uçak bileti almak için değişiklik ya da açığa alma gibi opsiyonları değerlendirmenizi öneririz.

Ayrıca rezervasyon iptal kuralları için “Genel Kurallar” sayfamızı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Fiyatını sabitleyip rezervasyon yaptırdığım uçuş için tarih değişikliği yapabilir miyim?
arrow down arrow down yellow

Hayır, fiyat sabitleme işlemi sadece ilgili uçak bileti için geçerlidir ve bu özellik farklı bir tarihteki uçuş için geçerliliğini yitirir.

Eğer yaptığınız aramada listelenen uçuşun sizin için en uygun uçak bileti fiyatı ile sunulduğunu düşünüyorsanız, ancak kararsızsanız sadece fiyat sabitleme için bir ödeme yaparak uçak bileti fiyatını belirli bir süreliğine dondurabilirsiniz.

İhtiyaç duymanız halinde fiyatını sabitlediğiniz en uygun uçak bileti için bir defaya mahsus olmak üzere Pegasus Çağrı Merkezi üzerinden yeniden Fiyat Sabitleme bedeli ödeyerek rezervasyon için uzatma işlemi de yapabilirsiniz.

Yukarı Yukarı