BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

İçindekiler

UYARI: Covid-19 pandemisi dolayısıyla gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden güncel ve resmi bilgileri almayı unutmayınız.

***

Ermenistan Vize Başvurusu

Köklü tarihi ve zengin kültürel mirasını gözler önüne seren tarihi ve turistik yerleri, doğal güzellikleri ve lezzetli yöresel yemekleri ile her yıl binlerce turist ağırlayan Ermenistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen ülkeler arasında yer alır. Sovyet mimarisini yansıtan caddeleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren kültürel yapıları ile dikkat çeken ülke, eğlenceli festivalleri ile ziyaretçileri cezbeden gezi rotalarından biridir.

Ermenistan’ın otantik atmosferine tanıklık etmek için seyahat planı yapıyorsanız, vize sürecinde istenen belgeleri ve süreci doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Bu doğrultuda, “Ermenistan vize türleri nelerdir? Vize başvurusu nasıl yapılır? Vize başvurusunda istenen evraklar nelerdir? Başvuru ücretleri ne kadardır?” gibi vize süreci ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara sizin için hazırladığımız Ermenistan Vize Rehberi’ni inceleyerek cevap bulabilirsiniz.

Ermenistan Uçak Bileti Aldınız mı?

Ermenistan seyahat amacı ve süresine göre vize başvurusu sırasında uçak ve otel rezervasyonunuza dair belgelerin gönderimi talep edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda gidiş dönüş uçak bileti ve konaklayacağınız otel rezervasyonlarının yapılmış olması vize işlemlerinizin daha kolay ve sorusuz bir şekilde tamamlanabilmesi açısından önemlidir. Bu doğrultuda, Ermenistan vize başvurusu yapmadan önce Pegasus erken rezervasyon fırsatları ve kampanyalarından yararlanarak Ermenistan uçak biletinizi alabilir ve avantajlı fiyatlarla seyahat etmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

NOT: Covid-19 pandemisi dolayısıyla uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleriyle ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın..

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Ermenistan Vize Türleri

Ermenistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Vize türleri ve başvuru süreçleri ülkeye yapılacak seyahatlerin amacına göre değişiklik göstermektedir. Ermenistan vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

Ermenistan Turistik Vizesi

Ermenistan’ın tarihi ve turistik yerlerini görmek amacıyla bir gezi planınız varsa, turist vizesine başvuru yapmalısınız. Bu vize türü sadece turistik amaçlı geziler içindir ve süre bitiminde vize başvurusunun yenilenmesi gerekir.

Ermenistan Ticari Vizesi

Ermenistan’a konferans, fuar gibi ticari etkinlikler ya da sözleşme, toplantı gibi iş amaçlı seyahatler nedeniyle seyahat planınız varsa ticari vize almalısınız. Ticari vizeler 21 günlük ya da maksimum 120 günlük olmak üzere 2 farklı şekilde verilmektedir. Fuar, konferans gibi ticari etkinlikler dâhilinde yapılan başvurularda bu etkinliklere dair bilet ve rezervasyon belgelerini de ibraz etmeniz istenmektedir. Ayrıca Ermenistan’a firmalar tarafından davet edildiyseniz, davet mektubunu başvuru belgeleriniz arasına eklemeniz gerekecektir.

Ermenistan Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Ermenistan’a aile, akraba ya da arkadaş ziyareti amacı ile seyahat edecek kişilerin bu vize türüne başvuru yapması gerekmektedir. Bu vize dahilinde başvuru belgelerine ek olarak Ermenistan’da ikamet eden kişiye ait davet yazısı eklenmelidir.

Ermenistan Kültürel ve Sportif Faaliyetlere Katılım Vizesi

Kültürel ve sportif faaliyetlere katılım vizesi, Ermenistan’da gerçekleştirilen sportif faaliyetlere ya da kültürel etkinliklere katılmak üzere ülkeyi ziyaret edecek kişilerden istenecek vize türüdür. Bu vize türünde etkinliği düzenleyen kişi ya da kurumlardan gelen davet mektubunun vize başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir.

Ermenistan Kısa Süreli Eğitim ve Staj Vizesi

Kısa süreli eğitim ve staj vizesi kapsamında üniversiteler arası değişim programına katılan ya da kısa süreli staj olanağından yararlanmak isteyen öğrenci ve personellerin başvuruları değerlendirilmektedir. Diğer vize türlerinde olduğu gibi vize süresi en az 21 en fazla 120 gün olacak şekilde verilmektedir. Vize başvurusu sırasında ilgili üniversite ya da staj yapılacak kurumdan alınacak belgeler başvuru evrakları ile birlikte gönderilmelidir.

Ermenistan Transit Vize

Transit vize üçüncü ülke seyahatleri için zorunludur. Kısa süreli bir vize türü olan transit vize de seyahat edilecek üçüncü ülkeye dair uçuş bilgilerini gösterir uçak bilet rezervasyon belgesinin ibrazı gereklidir.

Ermenistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Ermenistan’a vize başvuruları seyahat tarihinden en erken 60 gün öncesine kadar yapılabilir.
 • E-vize başvurularının tamamlanması için vize başvurusuna dair ücretin ödendiğini gösterir banka dekontunun başvuru evraklarına eklenmesi gerekir.
 • E-vize başvuruları Ermenistan resmi vize başvuru sitesinden ya da yetkili turizm acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.
 • Ermenistan e-vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe dil seçenekleri ile doldurulabilir.
 • Vize başvurusunda talep edilen evrakların yanı sıra başvuru sahibine ait telefon bilgisi, e-posta adresi ve ikametgâh adresine dair bilgilerin de belirtilmesi gerekir.
 • Vize başvurusu sırasında pasaportunuzun yıpranmamış ve son 10 yıl içerisinde alınmış olduğundan emin olmanız önemlidir. Yıpranmış pasaportlarla e-vize sürecinde onay alınsa dahi sınır kapısından geçişlerde sorun yaşanmaktadır. Bu bakımdan vize başvurunuz öncesinde eski ya da yıpranmış pasaportunuzu yenilemelisiniz.
 • Vize başvuru formunun doğru ve tutarlı bilgilerle dikkatli bir şekilde doldurulması gerekir. Birbiriyle tutarsız ve yanıltıcı beyanda bulunan kişilerin vize başvuruları çoğunlukla reddedilmektedir.
 • Vize başvurusu reddedilen kişilerin tekrar yapacağı her bir başvuru için yeniden başvuru ücret ödemesi söz konusudur. Ayrıca vize başvurusunun herhangi bir sebeple reddedilmesi durumunda başvuru ücreti iade edilmemektedir.

Ermenistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Renkli şekilde taranmış)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve geçerliliği halen devam eden pasaport (Kişisel bilgilerin yer aldığı bölüm - renkli taranmış şekilde)
 • Vize ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontu
 • Seyahat amacı ve süresi bilgilerini içeren dilekçe
 • E-vize başvuru formu
 • Ermenistan’a seyahat ve konaklama bilgilerini gösterir uçak bileti ve otel rezervasyonu bilgilerini içeren çıktılar.
 • Ticari vize başvuruları için firma davet mektubu

Ermenistan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Ermenistan vizesi ücretleri seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Online olarak yapılan başvurular öncesinde vize ücretinin ödenmiş olması gerekmektedir. Ermenistan vize fiyatları içerisine konsolosluk vize harcı ve hizmet bedeli dâhildir.

Ermenistan’a yapılacak vize başvurularında 21 günlük ya da 120 günlük süreli vize seçenekleri bulunmaktadır. 2022 itibarıyla vize ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 21 günlük tek girişli vize için 30 dolar
 • 120 günlük tek girişli vize için 50 dolar

**Umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) sahipleri için uçakla yapılan seyahatlerde önceden e-vize almış olmaları koşulu ile sınır kapısında vize alma olanağı bulunur. Erivan Zvartnots Uluslararası Havalimanında yapılan vize başvuruları için vize ücreti 31 dolar civarındadır.

Başvuru Merkezleri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Ermenistan’a ait herhangi bir başkonsolosluk, büyükelçilik veya konsolosluk bulunmadığı için vize başvuruları online olarak ya da yetkili turizm şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Pegasus Vize Hizmetleri

Ermenistan vize başvurusunda seyahat amacına göre başvuru evrakları ve süreçler değişiklik gösterebilmektedir. Pegasus vize hizmetleri ile Ermenistan seyahatiniz öncesinde vize işlemleriniz, evrakların hazırlanması ve başvuru süreci ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz. Bu sayede vize işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirirken danışmanlık ücretlerinde %30 indirimli fiyat avantajından da yararlanabilirsiniz.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Ermenistan’a vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. Bu doğrultuda vize başvuru süreci ve başvuru sonucu online olarak takip edilmektedir. Ermenistan’a vize başvurunuzu Ermenistan resmi sitesinden ya da yetkili turizm acenteleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Ermenistan’a başvuru süreci online ortamda gerçekleştirilir ve bu açıdan vize değerlendirme ve sonuç işlemleri oldukça hızlı bir şekilde ilerler.
 • Vize başvurularında başvuru şartları ve gerekli evraklar vize türü ve süreye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle Ermenistan’a seyahat edecek yolcuların vize sürecinde ilk olarak seyahat amaçlarına göre hangi türde ve ne kadar süre ile vize almak istediklerini netleştirmeleri gerekir.
 • Eksik evrak vize başvuru sürecinin uzamasına ya da reddedilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle vize türüne karar verilmesinin ardından ilgili vizeye ilişkin istenen güncel tarihli vize başvuru evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.
 • Ermenistan vize başvurusu sırasında en önemli koşul e-vize başvuru ücretinin ödenmiş olması ve ödemeye dair banka dekontunun başvuru belgelerine eklenmesidir.
 • Vize türüne göre başvuru evraklarının ve banka dekontunun tamamlanmasının ardından Ermenistan resmi vize başvuru online sitesi ya da yetkili vize merkezleri aracılığıyla online vize başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurularak başvuru gerçekleştirilir.
 • Vize başvurusunun ardından ortalama 5 gün içerisinde vize başvuru sonucu açıklanmakta ve başvuru sahibine e-posta ile PDF formatında gönderilmektedir.

Ermenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ermenistan’a uçakla yolculuk yapacak umumi (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları sınır kapısında vizeye başvurabilirler. Bu şekilde yapılan vize işlemlerinde yolcular havaalanına indikleri anda sınır kapısında vize işlemleri tamamlanır.

Ermenistan’a seyahat ile ilgili vize süresi en az 21 gün, en fazla 120 günlük olarak verilmektedir. Başvuruda istenen bilgi ve evrakların doğru ve eksiksiz olması halinde vize başvurularının sonuçlanması ortalama 5 – 7 gün içerisinde gerçekleşir. Resmi tatiller, evrak eksikliği ya da ek bilgi taleplerinde süreç birkaç gün uzayabilir. Bu açıdan, Ermenistan’a vize başvurusu yapacak yolcuların seyahat tarihinden 15 gün öncesinde vize başvurularını tamamlaması seyahat planlarında aksama yaşanmaması açısından faydalı olacaktır. Online başvurularda vize başvuru sonuçları başvuru sahibinin mail adresine gönderilmektedir.

NOT: Bu yazı Mart 2022 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

 

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.