SAYFA BAŞINA DÖN

İstanbul - Konya Uçak Bileti

İlk yerleşim izlerinin tarih öncesi çağlara kadar uzandığı şehir, Anadolu Selçuklu Devleti’nin ve Karamanoğulları Beyliği’nin başkentliğini yapmış. 2000 yılında askeri havaalanına eklenen tesislerle sivil hava ulaşımına açılan Konya Havalimanı, şehir merkezine 18 km mesafede bulunuyor. En avantajlı fiyatlarla Pegasus ile Konya’ya geldikten sonra, şehre ulaşmak için Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Taksi tercih ederseniz, şehir merkezi için fiyatların biraz yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Araba kiralamak içinse flypgs.com doğru bir tercih olacak.

 

Konya'da Yeme İçme

Birçok şehirde etli ekmek yapılır ama asıl Konya’da yenir. Ayrıca fırın kebabı, tirit ve demirhindi şerbeti gibi değişik lezzetleri de Konya’da bulabilirsiniz. Ama bunların tadına nerede bakmalı derseniz, aşağıdaki listeye bir göz atmanızı öneririz.

Somatçı Fihi Mah Fih Sofrası
İlginç mekânı ve mutfağıyla dikkatleri üzerine toplayan Konya’nın yeni restoranı. İsmini Mevlevi geleneğinden alan restoran, 13. yüzyıl Selçuklu mutfağını günümüze taşıyor. Bu gerçekten ilginç deneyimi kaçırmayın.
Akçeşme Mah. Mengüç Cad. No:36 Karatay
Tel: 0332 351 66 96

Hacı Şükrü Fırın Kebap Salonu
Hacı Şükrü, Konya’ya özel bir lezzet olan fırın kebabının en meşhur adresi. 1907’den beri aynı lezzet devam ediyor. Ağızda adeta dağılan bir et ve pide ile servis edilen kebabı gram hesabı sipariş ediyorsunuz. Yalnızca 11:00’den 15.30’a kadar servis var ama siz yine de 14:00’ü geçirmeyin.
Devricedid Mah. Cemsultan Cad. No:327/A (Adalhan yanı) Selçuklu
Tel: 0332 352 76 23

Bolu Lokantası
İsmi aldatıcı olsa da Konya’nın en iyi etli ekmekçisi burası. Hem etli ekmek yani bir çeşit kıymalı pide, hem de Mevlâna (Konya’nın meşhur küflü peyniri ile yapılan etli ekmek) denemenizi tavsiye ederiz.
Mevlâna civarı, Aziziye Cad. No:31/C
Tel: 0332 352 45 33

Cemo
Yine etli ekmek denemek için harika bir adres. Bıçak arası (kuşbaşı etle yapılan etli ekmek) ve Konya böreği (yine bir çeşit pide) denemeyi ihmal etmeyin.
Medrese Mahallesi Nalçacı Caddesi Karatay Sitesi Altı No: 2/C Selçuklu
Tel: 0332 235 40 16 - 0332 235 04 27

Köşk Konya Mutfağı
Konya’nın ev yemeklerinin tadına bakmak için mutlaka Köşk Konya Mutfağı’na uğrayın. Bamya çorbası çok lezzetli, et yemekleri de gayet güzel. Ayrıca demirhindi şerbetini ve Konya’nın tatlısı sac arasını da denemeden ayrılmayın deriz.
Akçeşme Mahallesi Topraklık Cad. No: 66
Tel: 0332 352 85 47

Ateş Baba
Konya’nın en ünlü köftecisi, çok lezzetli etlerden yapılan şiş köfteler gerçekten mükemmel pişiriliyor. Diğer şişler de, köfteler de adeta lokum kıvamında. Ayrıca baştan masaya serilen mezeler de leziz.
Karatay Sanayii. Demirli Sok. No:2 Selçuklu
Tel: 0332 233 87 87

Ali Baba-2 Fırın Kebap Salonu
Yine fırın kebabı yemek için güzel bir adres. Sabahtan itibaren ağır ağır pişen bu et çok lezzetli. Fiyatlar diğer yerlere göre biraz daha yüksek ama lezzet buna değiyor.
Şerafettin Cad. Eski Avukatlar Sok. Kayalıpark / Karatay
Tel: 0332 236 11 61

Kazımağa
"Konya’nın kurucusu Kazım Ağa” adıyla da bilinen lokanta 50 yıldır aynı lezzeti sunuyor. Kuru fasulyesi Konya’da efsane ama mekânda başka tatlar da keşfedebilirsiniz.
Mimar Muzaffer Caddesi, Aşık Ömer Sokak, 1- B
Tel: 0332 351 88 27

Tiritçi Mithat
İç Anadolu’ya özgü tiridin en güzel örneklerinden birini tatmak üzere yolunuzu mutlaka Mithat’a düşürün. Yoğurt ve pideyle servis edilen bu özgün yemeğin tadına bakmalısınız.
İstanbul Cad. Yusufağa Sok. No:21/A
Tel: 0332 350 72 98

Taka Balık Restoranı
Karadeniz lezzetleri bulabileceğiniz bu restoranda yemekler güzel. Balık özleyenler için iyi bir seçim. Yalnız kalabalık günlerde serviste sorun yaşanabiliyor, aceleniz varsa bu konuda dikkatli olun.
Ankara Caddesi, Beşyol Yanı, Medrese Mah. No:29
Tel: 0 332 237 88 02

 

Konya'da Alışveriş

Her geçen gün gelişmeye devam eden Konya, çevresindeki diğer Anadolu şehirleri arasında alışveriş için tercih edilebilecek önemli lokasyonlardan biri.

Konya Çarşısı
Mevlâna Müzesi’nin hemen yakınlarında bulunan çarşılar topluluğunda çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Günlük olarak kullanılan bir çarşı olmasının yanı sıra turistik birçok şey de elinizin altında.

Kadınlar Çarşısı
Bu alan aslında, köyde yetiştirdikleri ürünleri satmak üzere şehre gelen kadınlara ayrılmış ama bugün daha çok erkek satıcılar var. Yine de yöresel lezzetleri aramak için veya sadece taze sebze ve meyve almak için uygun. Özellikle Konya’nın küflü peynirini almadan ayrılmayın.

Kule Site AVM
Şehrin modern gökdeleni, alt katlarında AVM olarak hizmet veriyor. Hem bu etkileyici kuleyi yakından görmek hem de ihtiyaçlarınızı karşılamak için kendinize bir fırsat yaratın.

Konya'da Konaklama

Kültür turizminin en yoğun yaşandığı Anadolu kentlerinden biri olan Konya’da, konaklama için de birçok alternatif bulunuyor. En lüks Konya otellerinden, standart kalitede hizmet veren otellere birçok seçenek bulunmakta.

Hilton Garden Inn
Şehir merkezinde bulunan bu büyük otel her türlü konforu sunmasının yanı sıra iş buluşmaları için de ideal.
Aziziye Mahallesi, Kışlaönü Sokak No: 4 42020 Karatay
Tel: 0332 221 60 00

Dedeman
Otel konum olarak en ideali olmasa da hem servis kalitesi hem de konferans merkezi olma özelliğiyle en iyi tercihlerden biri. Ayrıca terasından harika bir Konya manzarası izlemek mümkün.
Isparta Beyşehir Yolu, Sille Kavşağı Özalan Mahallesi 42080 Selçuklu
Tel: 0332 221 66 00

Paşapark Otel
Otel temiz ve bakımlı, ayrıca toplantı salonlarıyla küçük iş seyahatleri için de uygun. Düğün ve kokteyl organizasyonları da düzenliyor.
Şems-i Tebrizi Mah. Sultan Veled Cad. No:3, PK: 42030 Karatay
Tel: 0332 305 00 00

Bera Mevlâna Hotel
Basit ve temiz bir otel arıyorsanız Bera Mevlâna uygun olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi Mevlâna Müzesi’ne yakın olmak isteyen turistler için iyi bir seçim.
Aziziye Mah. Mevlâna Cad. No:55 Karatay
Tel: 0332 350 42 42

Selçuk Otel
Konya’nın köklü otellerinden olan Selçuk’un yapısı biraz eskimişse de yılların deneyimiyle, rahat bir konaklama sizi bekliyor.
Alaaddin Cad. Babalık Sok. No:4
Tel: 0 332 355 25 25

Konya'da Gezilecek Görülecek Yerler

Ünlü düşünür Mevlana ve onun fikirlerinin oluşmasına büyük katkıda bulunan Şems’in de yaşadığı Konya, Mevlevi kültürüne dair kalıntıları ile bugün hala büyük ilgi görmekte.

Mevlânâ Müzesi
Bir zamanlar Selçuklu sarayının gül bahçesi olan bu alan, Sultan Alaeddin Keykubat tarafından Mevlânâ’nın babasına hediye edilmiş. Mevlânâ Celaleddin Rumî’nin ve babasının mezarları burada bulunmakta. Cumhuriyet döneminde müze haline getirilen yapılar, Mevlevi kültürünü anlatmak üzere kurgulanmış ve bu kültürün en önemli eserlerini barındırıyor.
Türbeönü Mevkii 2028
Tel: 0332 351 12 15

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Müzesi ilk defa 1901’de açılmışsa da bugünkü binasına 1962 yılında taşınmış. Neolitik Çağdan Bizans dönemine uzanan zengin koleksiyonuyla mutlaka görülmesi gerekiyor.
Sahibiata Mah. 42200
Tel: 0332 351 8958

Karatay (Çini Eserler) Müzesi
Selçuklular’ın muhteşem sanatı olan çini eserleri görmeden dönmek olmaz. Yine bir Selçuklu eseri olan ve döneminde çini sanatında önemli bir yere sahip olan Karatay Medresesi içerisinde sergilenen eserler Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait.
Ferhuniye Mah. 42040 Konya
Tel: (0332) 351 19 14

İnce Minare Medrese (Taş ve Ahşap Eserler Müzesi)
Selçuklu anıtsal mimarisinin güzel örneklerinden biri olan bu medrese hem yapısı hem de içinde sergilenen Selçuklu dönemi taş ve ahşap oymacılığı eserleri açısından görülmeli.

Sırçalı Mezar Anıtlar Müzesi
Yine bir Selçuklu eseri olan medrese içinde Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı dönemlerine ait değerli mezar taşları sergileniyor.

Koyunoğlu Müzesi
A. R. İzzet Koyunoğlu özel koleksiyonunda bulunan kütüphanesini, arkeolojik, nümizmatik ve etnografik eserleri 1974 yılında belediyeye bağışlamış. Müze işlevinin yanı sıra Konya’nın en geniş dergi ve gazete arşivine sahip kütüphanesiyle de hizmet vermekte. Yapının bahçesinde bulunan konak, Konya mimarisinin güzel bir örneği olarak Konya Evi adıyla sergilenmekte.
Topraklık Kerimdede Çeşme Mah. Kerimler Cad. No:25
Tel: 0 332 351 18 57

Alaeddin Camii
Bilinen en eski Anadolu Selçuklu camisi. Konya’nın aynı adı taşıyan tepesinde Sultan Alaeddin Keykubat döneminde inşa edilmiş olan cami plansız yapısı ve çeşitli dönemlere ait değişik, devşirme malzemelerin kullanımıyla dikkat çekiyor. Farklı dönemlerde çok fazla onarımdan geçmiş olsa da, Selçuklu mimarisine ait birçok öğeyi de barındıran bu eser, Konya’nın en önemli kültürel varlıklarından.

İplikçi Camii
Eskiden İplikçiler Çarşısı’na yakın olması sebebiyle bu ismi almış olan cami, yine Selçuklu döneminin güzel örneklerinden. Cumhuriyet döneminde açılan cadde sebebiyle bugün çukur bir alanda kalmış.

Sahip Ata Külliyesi
Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahreddin tarafından 1258 yılında yaptırılan camiye daha sonra başka yapıların ve türbenin de eklenmesiyle külliye biçimini almıştır. Taş işçiliğiyle göz dolduran külliye görülmeye değer.

Şemsi Tebrizî Mescidi ve Türbesi
Mevlânâ’nın yoldaşı Şems-i Tebrizî’ye ait türbe Şems adını taşıyan parkta bulunuyor. Günümüzde orijinal yapının izleri neredeyse kalmamış ama mütevazılığı dikkat çekiyor.

Kültürpark
Konya’nın ortasında bulunan bu geniş park, büyükşehir merkezindeki merkez park görevini görüyor. İnsanlar burayı hem gezmek için kullanıyor hem de birçok aktivite organize ediliyor. Gezmekten yorulduğunuzda burada bir mola verin deriz.

Kilistra
Kilistra Konya’nın Kapadokya’sı. Bizans döneminin izlerini taşıyan bu antik şehir, mağara yerleşimleri ve ibadet yapılarıyla mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

Sille
Antik dönemden itibaren bir yerleşim yeri olmuş olan Sille, günümüzde Konya’ya yalnızca 8 km. mesafede. Roma ve Bizans devirlerinde önemli bir din merkezi olan bu bölgede Anadolu’nun en eski manastırlarından bazıları bulunuyor. Kapadokya tipinde taşlara oyularak yapılmış bu yapılardan en önemlisi Ak Manastır, askeri bölge sınırları içinde kaldığı için gezilemiyor. Ama Aya Eleni Kilisesi gezilebilir.

Gevale Kalesi
Stratejik olarak önemli, Konya ovasına hâkim bir konumda inşa edilmiş olan kale, Takkeli Dağ’ın tepesinde. Haçlı seferleri sırasında Selçuklulara sığınma sağladığı için ünlü. Günümüzde geriye pek bir şey kalmamış olan bu yapıda arkeolojik çalışmalar devam ediyor.

Nasreddin Hoca Türbesi
Konya’nın Akşehir belediyesinde bulunan türbe ünlü fıkraların kahramanı Nasreddin Hoca’ya atfedilmiş. Buradan kaynaklanan deyimdeki gibi, her tarafı açık olan türbenin girişinde bir kale kilidi var.

Çatalhöyük
1958 yılında J. Mellaart tarafından keşfedilmiş olan Neolitik yerleşim alanı, hem büyüklüğü hem de duvar resimlerinin çokluğuyla dünya çapında ün kazanmıştır. 1993’ten beri kazıların sürdüğü alanı mutlaka gezmenizi öneririz.

KONYA SEMTLERİ
Konya, şehir planlaması açısından belki de Türkiye’nin en mükemmel şehri. Düzgün, temiz ve geniş caddeleri, planlı bir şekilde büyüyen şehrin detaylarını görmek için bir haritaya bakmak yeterli. Şehrin büyük semtleri, bu karmaşık yapıyı üçe bölüyor.

Karatay
Karatay şehir merkezinde, doğu kısımdaki semttir. Şehrin tarihi yapıları ağırlıklı olarak burada toplanmış. Ayrıca artık mahallenin de Mevlâna olarak anılmasını sağlayan Konya’nın sembolü Mevlâna Türbesi de burada. Şehrin nispeten daha tutucu ama en turistik yeri.

Meram
Şehrin güney batısındaki bu bölgenin şehre yakın kısımları, özellikle de Zafer Meydanı ve çevresi kentin gerçek, yaşayan merkezlerinden. Güneye doğru uzaklaştıkça daha çok lüks konut bölgesi, siteler ve apartmanlar var.

Selçuklu
Kuzeye doğru uzanan bu semt Konya’nın modern yüzü. Yüksek binalar, Kule Site (gökdelen) ve büyük oteller dikkati çekiyor. Ayrıca kuzeye, şehrin dışına doğru Selçuk Üniversitesi Kampüsü ve hemen yakınındaki Bosna Hersek Mahallesi öğrenci nüfusuyla farklı bir yaşam tarzı sergiliyor.

 

Şehir kodu: 0 332

İl Turizm Müdürlüğü: 0 332 353 40 20

Polis: 0 332 237 64 00

Jandarma İmdat: 156

Polis İmdat:155

Sağlık-Hızır Acil:112

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.