Resmi Tatiller Takvimi (2022)

2021, evlerimizden çıkmaya başladığımız bir yıl oldu. Pandemiyle birlikte sosyal izolasyon kurallarını hayatımıza adapte edip yavaş yavaş sosyalleşmeye başladık. Her ne kadar aksilikler yaşansa da yeni yıl geldi bile! Umutlarını, hayallerini yeniden filizlendirme zamanı. Tabii hayatın tadını en çok çıkardığımız tatil planlarını yapmanın da şimdi tam sırası.

2022 takvimi, resmi tatiller bakımından kurak bir yıl gibi görünse de ara ara alacağın izinlerle kendine uzun tatil dönemleri yaratabilirsin. Bir gezginin ihtiyacı olan seyahat tutkunu ve planlama becerini hemen yanına al ve tüm yılın seyahatini kurgulamaya başla. 

Bu yazımızda sana resmi tatillerden bahsedeceğiz, tatilini değerlendirmen için tavsiyelerde bulunacağız ve hem yurt içi hem de yurt dışı rotalar önereceğiz. Tutkunu ve becerilerini yanına aldıysan sıra geldi harekete geçmeye. Haydi başlayalım! 

2022 Resmi Tatil Takvimi

 • 1 Ocak 2022 Cumartesi: Yılbaşı
 • 23 Nisan 2022 Cumartesi: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs 2022 Pazar: Emek ve Dayanışma Günü ve Ramazan Bayramı Arifesi 
 • 2 Mayıs 2022 Pazartesi: Ramazan Bayramı 1. gün
 • 3 Mayıs 2022 Salı: Ramazan Bayramı 2. gün
 • 4 Mayıs 2022 Çarşamba: Ramazan Bayramı 3. gün
 • 19 Mayıs 2022 Perşembe: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 8 Temmuz 2022 Cuma: Kurban Bayramı Arifesi
 • 9 Temmuz 2022 Cumartesi: Kurban Bayramı 1. gün 
 • 10 Temmuz 2022 Pazar: Kurban Bayramı 2. gün
 • 11 Temmuz 2022 Pazartesi: Kurban Bayramı 3. gün
 • 12 Temmuz 2022 Salı: Kurban Bayramı 4. gün 
 • 15 Temmuz 2022 Cuma: Demokrasi ve Milli Birlik Günü 
 • 30 Ağustos 2022 Salı: Zafer Bayramı 
 • 29 Ekim 2022 Cumartesi: Cumhuriyet Bayramı

2022 Yılında Hangi Tatil Kaç Gün?

2022’deki tatillerin çoğu hafta içine denk geliyor. Ancak yıllık iznini de kullanarak uzatacağın ve hafta sonuna bağlayabileceğin tatil planları hazırlayabilirsin. Bu yüzden tatil planlarını önceden yapmakta ve ucuz uçak biletlerine bakmakta fayda var.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, cumartesi gününe denk gelen tatil günlerinden biri. Bu yüzden sadece cumartesi günü çalışanların yüzünü güldürüyor.
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, pazar gününe denk geliyor. Ne yazık ki bu günü ekstra bir tatil günü olarak takvimlerimize yazamıyoruz. Ancak 1 Mayıs aynı zamanda bayram arifesi, ertesi gün bayram olduğu için moralimizi bozmuyoruz. 
 • 2022’de Ramazan Bayramı 2 Mayıs Pazartesi başlıyor. Bayramın son günü ise 4 Mayıs Çarşamba günü. Bu arayı iyi bir şekilde planlarsan perşembe ve cuma için 2 gün izin alarak 9 günlük harika bir tatil yapabilirsin. 
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, perşembe gününe denk geliyor. Cuma günü izin alırsan 4 günlük mini bir tatil planı yapıp kendine güzel bir mola hazırlayabilirsin.
 • 2022’de Kurban Bayramı Arifesi, 8 Temmuz Cuma günü. Arife günleri yarım gün tatil, ancak Kurban Bayramı tatilinin ilk iki günü hafta sonuna denk geliyor. 12 Temmuz Salı günü ise bayramın 4. ve son günü. 13 Temmuz ve 14 Temmuz için iki günlük izin alıp tatilini 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile birleştirebilirsin. Böylece hafta sonuyla birlikte 9,5 gün tatil yapma şansın olur. Planını önceden yapar ve bu arayı iyi organize edersen muhteşem bir tatil yapabilirsin. 
 • Cuma gününe denk gelen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nündeki resmi tatili bayram tatilinle birleştiremediysen sorun yok, hafta sonuyla birleşen 3 günlük tatilin cepte. 
 • 2022’de Büyük Taarruz zaferinin 100. yılını kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı salı gününe denk geliyor. Pazartesi günü izin alırsan hafta sonu ile birleştirip 4 gün sürecek bir tatil yapabilirsin. 
 • 2022 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da cumartesi gününe denk gelen tatillerden. 28 Ekim yarım gün tatil olduğu için yarım gün daha izin alabilirsen 3 günlük bir ekim tatili yapabilirsin.

2022 Resmi Tatillerde Nereye Gitmeli: Keyfine Keyif Katacak Yerler

2022 yılındaki resmi tatil günlerinden ve kullanacağın izinlerle planlayabileceğin birçok tatil fırsatından bahsettik. Şimdi de planlamanın diğer kısmına, seyahat önerilerimize geçiyoruz. Böylece tatil planlarını önden yapma fırsatı bulabilirsin.

2022 Ramazan Bayramı: Bahar Tatili

Ramazan Bayramı mayıs ayının başına denk geliyor. Yani baharın kendini iyice hissettirdiği günlere. Hazır her yer yemyeşil, çiçekler rengarenkken tatil yapmaya ne dersin? İster ailenle ister arkadaşlarınla planlayabileceğin bayram seyahatin için sana önereceğimiz durakları listene eklemeyi bir düşün deriz.

Tabii öncesinde ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını web sitemizden incelemeyi unutma. 

Belgrad: Sırbistan’ın Güzel Yüzü

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu noktada yer alıyor. Sava Nehri, şehri Stari Grad yani “Eski Şehir” ve Nova Grad yani “Yeni Şehir” olarak ikiye ayırıyor. Baharda da muhteşem manzaralar sunuyor. 

Sırpça “Beyaz Şehir” anlamına gelen Belgrad’da gezilecek yer çok. Kalemegdan, Osmanlı izleri taşıyan Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi ise önerebileceğimiz yerler arasında yer alıyor. Türkçe bilen esnaf çok, gençlerin hemen hepsi İngilizce konuşabiliyor. Üstelik çok da yardımseverler. Eğer şehri ziyaret edersen iletişim kurma konusunda zorluk çekmeyeceğini söyleyebiliriz.

En önemli konulardan biri de vize konusu. Güzel haber ise şu: Sırbistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. Bu durum da Balkanların bu güzel ülkesine bir ucuz uçak bileti bulup seyahatini planlayabileceğin anlamına geliyor. 

Belgrad’ın tarihiyle de ilgili bilgi almak istersen Tarihle Dolu Bir Yaz Tatili: Belgrad yazımızı okuyabilirsin. 

Belgrad Uçak Bileti Araucak-bileti

Giresun: Doğayla İç İçe 

Doğanın bize armağanı, her daim yeşil olan Karadeniz’in güzel şehri Giresun; baharda gitmek için en güzel güzergahlardan bir diğeri. 

Fındığı ayrı güzel, yaylaları ayrı. Muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan Giresun’da Kümbet Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl’ü doğayla buluşmak için ziyaret edebilirsin. 

Bu arada Giresun’da bir ada olduğunu biliyor muydun? Limandan kalkan teknelerle Giresun Adası’na gidebilirsin. Burası eşsiz bir gün batımı manzarasına sahip. Adanın mitolojik hikayeleri ve kalıntıları arasında yapacağın bir gezintiden sonra günü burada batırmak isteyeceksin. 

Özellikle kamp yapmayı ve doğa yürüyüşlerini seviyorsan Giresun tam sana göre!

Ordu-Giresun Uçak Bileti Araucak-bileti

2022 Kurban Bayramı: Yazı Hisset

Temmuza denk gelen Kurban Bayramı gezginlere bir seyahat fırsatı sunuyor. Bu dönemde hem yaz tatilini yapabilir hem de büyüklerini ziyaret edebilirsin. Planını hazırlarken incelemen için hazırladığımız güzergahlar ise şöyle:

Kaş: Tam Bir Bayram Havası

Antalya sınırları içerisinde yer alan Kaş, ülkenin en güzel güney sahillerine sahip küçük bir ilçe. Masmavi bir denize ve incecik kumlara sahip olmasının yanı sıra antik kentlere de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Kaş, Türkiye’nin En İyi Dalış Rotaları arasında.

Günü batıracağın en güzel manzaraları, keyifli yemekleri, tarihi mekanları, tekneyle açılıp keşfedeceğin derin suları Kaş’ta bulacaksın. Sevdiğin insanlar da yanındaysa işte tam bir bayram havası! Kalabalık bayram sofralarını muhteşem bir iklime neden taşımayasın, değil mi?

Dalaman Uçak Bileti Araucak-bileti

Ksamil: Hayran Bırakan Sahiller

İyonya Denizi üzerine serilmiş Ksamil, Arnavutluk’un yazlık bölgesinde yer alıyor. Burayı sadece yazlık bölgesi diye kısıtlamak doğru olmaz. Ksamil sahilleri, Arnavutluk’un Maldivleri olarak anılıyor. Sapsarı kumları ve berrak deniziyle de görüldüğü anda kendine aşık etmeyi başarıyor.

Ülkemizin güney sahillerine diyecek yok. Ancak farklı denizler, farklı kültürler görmek istiyorsan Ksamil’i bir düşün deriz. Üstelik Arnavutluk, hem ekonomik olarak diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun hem de vize istemiyor. Sana da sadece Tiran bileti almak kalıyor!

Tiran Uçak Bileti Araucak-bileti

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan  Az Masraflı Tatil Şehirleri: Bütçe Dostu Gezilecek Yerler yazımıza geçebilirsin. 

Bir cevap yazın