SAYFA BAŞINA DÖN

İstanbul-Oş Uçak Bileti

İstanbul’la Oş arası uçuş mesafesi tam olarak 3.702 kilometre, uçuşlar ortalama 4-5 saat sürüyor. İstanbul-Oş uçak biletinizi almadan önce şunu da unutmayın, arada 3 saatlik bir zaman farkı var. Yani Oş uçağınız havalimanına 8 saatte varmış gibi olacak.

Oş’ta ulaşım konusu eğer kişisel aracınız yoksa biraz zorlayıcı olabiliyor. Şehir içi çalışan minibüs hatları var ama yeterince gelişmiş değiller, yolculuklar pek konforlu geçmiyor. Şehirde az sayıda taksi var, birine rastlarsanız o gün şansınız yerinde demektir.

Oş Havalimanı, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine gitmek için tek alternatifiniz minibüsler. Oş dağlık bir bölgede bulunuyor ve engebeli yollara sahip, bu yüzden küçük taşıtlar rahat hareket edemiyorlar.

Oş Mutfağı

Oş’ta yeme içme dünyası sadece Kırgız mutfağıyla sınırlı değil, şehirde İtalyan ve Japon mutfağında uzmanlaşmış restoranlar da var. Yöresel Oş yemekleri özellikle et ve hamur ağırlıklı, hafif şeyler yemeyi sevenler için biraz ağır olabilirler. Oş mutfağı; Kırgız, Türk ve Özbek mutfağından etkilenerek zenginleşmiş fakat göçebe kültüründen gelen Kırgızlarda, özel günler dışında pek şaşaalı yemekler hazırlanmıyor. Sadeliği seviyorlar.

Aztec

Aztek, zengin menüye sahip bir restoran. Seçenekleriniz arasında Kırgız mutfağından gelen lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağının en bilinen örnekleri var, pizza ve biftek gibi.

Adres: Kurmanjan Datka, 94

Izyum

Izyum’da kendinizi evinizde gibi düşünebilirsiniz. Mekânda bulunan müzisyenler Türk olduğunuzu anlarlarsa Türkçe şarkılar çalışıyorlar ve üstelik yemeklerden sonra çay ikram ediliyor. Menü daha çok et ağırlıklı ama vejetaryenler için de seçenekler mevcut.

Adres: Lenin, 214

Adi’nin Kahvehanesi (Adi’s Coffee Shop)

Merkezi bir konumda bulunan kahvehanenin en ünlü içeceği kahve değil, taze meyve suları. Ayrıca pizza servisi de var.

Adres: Aravanskaya Street

Blonder Pub

İçecekleriyle ön plana çıkan Blonder Pub, şehrin en gözde mekânlarından. Personel İngilizce bilmiyor ama menüdeki Kırgız ve Rus atıştırmalıkları inanılmaz lezzetli, o yüzden sipariş ettiğiniz şeyi yanlış getirirlerse üzülmeyin.

Adres: Kulatova, 15A

Borsok

Şehrin en iyi kahveleri burada yapılıyor, canlı müzik eşliğinde keyifli muhabbetler etmek için bire bir.

Adres: Masalieva Avenue, 60A

Oş’ta Alışveriş

Daha çok doğal güzellikleriyle ünlü olan Oş’ta alışveriş kültürü pek gelişmemiş. Şehirde bir tane büyük pazar var. Oş’ta hediyelik eşya bakınıyorsanız çok zorlanmayacaksınız, pazarda yöresel el ürünleri ve baharat çeşitleri var. Güzel kokulu baharatlardan oluşturulmuş bir set, yemek yapmayı seven arkadaşınızı oldukça sevindirecektir.

Oş’ta gezilecek yerler çoğunlukla yürüme mesafesinde, böylece ulaşım sıkıntı olmaktan çıkıyor. Dönüş yolunda da elleriniz paketlerle dolu olursa, minibüsleri kullanabilirsiniz.

Jayma/Oş Pazarı

Pazarda çoğunlukla günlük yaşam ihtiyaçları satılıyor; baharatlar, taze yiyecekler ve içeceklerin yanı sıra at nalı gibi bölge halkının talep ettiği malzemeler de var. Eğer minibüslerin hat ekranlarında “Pazar” yazıyorsa, bilin ki o minibüs Jayma’ya gidiyordur.

Adres: Zainabetdinova

Oş Hayvan Pazarı

Şehrin sakinleri çoğunlukla hayvancılıkla geçiniyor. Pazarda atlar, koyunlar ve eşekler satılıyor, fiyatlar oldukça uygun.

Adres: M41 Yolu, 4. km

 

Oş’ta Konaklama

Oş, daha çok bir Anadolu şehri gibi. O yüzden şehirde pek fazla alternatif yok; Oş’ta konaklama için birkaç tane otel var. Otellerin dışında pansiyonlar daha yaygın, ayrıca yazlık ev kiralayabiliyorsunuz. Oş otellerinde kalmaya karar verirseniz, tatil dönemlerinde önceden rezervasyon yaptırtmanız gerekebiliyor, özellikle Oş şehir merkezine yakın olanlar dolu oluyor.

Classic Hotel

Merkezi konumu sayesinde ulaşımı kolay, havaalanından -eğer trafik yoksa- 30 dakikada taşıtla varılabiliyor. Otelin içinde spor salonu bulunuyor ve Wi-Fi ücretsiz. Ayrıca günde 1 kere mahsus olmak üzere ücretsiz oda servisi isteyebiliyorsunuz.

Adres: Alieva Street, 143

Osh-Nuru Hotel Complex

Sovyet mimarisi örneği olan Osh-Nuru Oteli, şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Kahvaltı ücretsiz. Otelin içinde ayrıca spor salonu ve bar/restoran var.

Adres: Bayalinova Street, 1

Hotel Orto Asia

Oş’un üçten daha fazla yıldıza sahip tek oteli olan Orto Asia; konuklarını spa salonu, ücretsiz Wi-Fi, oda servisi ve ücretsiz oto park hizmetleriyle ağırlıyor.

Adres: Razzakova Street, 23

Hotel Peking

Otel Peking, şehirde bulunan en uygun fiyatlı otellerden. Odalarda klima var fakat kredi kartıyla ödeme yapamıyorsunuz, burada kalacaksanız yanınızda nakit para bulundurun.

Adres: Alisher Navoi Kotschosu, 11A

Biy Ordo Guest House (Konukevi)

Pek merkezi bir yerde konumlanmış olmasa da Biy Ordo konukevinin önünden minibüsler geçiyor. Tek kişilik odalar kiralayabiliyor, ayrıca çok daha uygun fiyatlarla paylaşımlı odalarda kalabiliyorsunuz.

Adres: Salieva Street, 39

 

Oş'ta Gezilecek Görülecek Yerler

Sovyet zamanından kalma yapılarla donanmış Osh’ta görülecek yerler çoğunlukla doğal alanlar. Orta Asya’nın kurak topraklarında yeşil alanlar daha çok burada toplanmış. Oş’un turistik yerleri çoğunlukla kamu yapıları, ayrıca şehir meydanında önemli liderlerin heykelleri yapılmış. Örneğin Rus işgalini engelleyen direnişe liderlik yapan Kırgız kadın kahraman Kurmancan Datka’nın heykeli, tam merkezde tüm halkı selamlıyor.

Süleyman Dağı

Eski zamanlarda kutsal olduğu düşünülen Süleyman Dağı’nda birçok mağara resmi, bir müze ve tapınaklar var. Dağa merdivenlerle çıkılabiliyor ama gene de rahat bir yürüyüş olacağını düşünmeyin ve bu yolculuğu enerjik bir anınıza saklayın. Süleyman Dağı’nda ayrıca Babür İmparatorluğunun kurucusu Babür’ün yaptırdığı ev hala varlığını koruyor.

Lenin Tepesi

Ulusal At Yarışmalarının yapıldığı yer olan Lenin Tepesi, doğal güzelliği ve etkileyici manzarasıyla dikkat çekiyor.

Abshir Ata Şelalesi

Oş şehir merkezine uzak bir konumda bulunan şelale, vahşi görünümüyle ziyaretçilerini büyülüyor. Fotoğraf makineniz yanınızda olsun, Oş’taki en güzel manzara karelerini burada yakalayabilirsiniz.

Adres: Osh’a 70 km.

Şehit Tepe Camii

Kırgızistan’ın en büyük camisi olan Şehit Tepe, tam 5.000 kişinin ibadet edebilmesi için tasarlanmış. Şehrin tam merkezine konumlanmış cami pazarın yanında ve çoğu adres, bu cami merkez alınarak anlatılıyor.

Oş Drama Tiyatrosu

Daha çok geleneksel yönüyle dikkat çeken Oş’un modern yüzünü görebileceğiniz Oş Drama Tiyatrosu’nda, ülkenin hem geleneksel hem de çağdaş oyunları sergileniyor.

Adres: Lenin Street, 326

Gece Hayatı

Başkent Bişkek’in renkli gece hayatına oranla, Osh gece hayatı biraz sönük kalıyor. Pek fazla mekân yok, yerli halk akşamı genelde evinde geçiriyor. Gezginlerde de çoğunlukla otel barlarında vakit geçiriyorlar.

Ülke Kodu: +996

Ambulans: 103

Kurtarma Servisi: 110

Polis: 102

Havaalanı: +996 322 290 016 

T.C. Bişkek Büyükelçiliği: +996 312 90 59 00

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.