;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Kırgızistan Gezi Rehberi

Bişkek Şehir Rehberi

Oş'ta Gezilecek Yerler

Kırgızistan Türkiye’den Vize İstiyor mu?

10 Şubat 2012 tarihinde Türkiye ve Kırgız Cumhuriyeti arasında karşılıklı vize anlaşması yapılmıştır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşulu ile ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport sahibi T.C. vatandaşları ise turistik faaliyetler için süre sınırı olmadan ülkeye giriş yapabilmektedir.

Kırgızistan’ın Vize İstemediği Ülkeler

Kırgızistan, farklı ülke vatandaşlarına farklı vize prosedürleri uygulamaktadır. Ermenistan, Azerbaycan, Rusya, Küba, Gürcistan, Japonya, Kazakistan, Moldova, Kuzey Kore, Tacikistan ve Vietnam ülkelerinin vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin ülkeye girişlerde vizeden muaftır. Avrupa Birliği üye ülkeleri ile birlikte 45 ülke vatandaşı 60 güne kadar, Moğolistan ve Ukrayna ülkelerinin vatandaşları ise 90 güne kadar ülkede seyahat edebilmektedir.

Yalnızca Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs Cumhuriyeti bu uygulamanın dışında tutulmaktadır.

Arnavutluk, Andorra, Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Şili, Kıbrıs Cumhuriyeti, Endonezya, İsrail, Kuzey Makedonya, Meksika, Karadağ, Umman, Filipinler, Romanya, San Marino, Sırbistan, Güney Afrika, Tayland ve Venezuela ise kapıda vize uygulamasından yararlanarak 30 günü aşmamak kaydıyla ülkeye giriş yapabilmektedir. Kapıda vize uygulamasından yararlanan ve 60 güne kadar Kırgızistan’da kalabilen ülkeler arasında Avrupa Birliği üye ülkeleri de bulunmaktadır.

Kırgızistan Vize Türleri

Kırgızistan, seyahat süresine ve ne amaçla ülkeye giriş yapılacağına göre farklı süreler için geçerli vize türleri sunmaktadır. Vize süresine ve tek ya da çok giriş hakkına göre harç ücretleri değişiklik göstermektedir.

Kısa Süreli Vize

1 yıla kadar farklı amaçlar için alınabilen vizeler kısa süreli vize olarak adlandırılmaktadır.

Kırgızistan Turistik (TS) Vizesi

30 ya da 60 günlük ve tek giriş hakkı ile turistik amaçlarla başvuru yapılabilen vize türüdür. Turistik geziler için ülkeye seyahat edecek T.C. vatandaşları 90 güne kadar bu vizeden muaftır.

Kırgızistan Ticari (B) Vizesi

Ticari faaliyetler ve uluslararası organizasyonlar için ülkeye seyahat edecekler ticari vizeye başvuru yapmaktadır. B kategorisi vizesi 30 ya da 60 günlük tek veya çok girişli alınabilmektedir.

Kırgızistan Aile (F) Vizesi

Kırgızistan’da yaşayan 1. dereceden aile üyelerini ziyaret etmek için 30 gün, 60 gün, 180 gün ve 1 yıl seçeneklerine sahip aile (F) vizesine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu vize ile tek ya da birden çok kez ülkeye giriş yapmak mümkündür.

Kırgızistan Ziyaretçi (G) Vizesi

Kan bağı bulunmayan arkadaş ve yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin 30 ya da 60 gün süre ile verilen ziyaretçi vizesine başvurması gerekmektedir. Bu vize ile ülkeye tek ya da çok giriş yapabilirsiniz.

Kırgızistan Dağ Turizmi (MT) Vizesi

Dağ bisikleti, kaya tırmanışı, snowboard gibi kış ve dağ turizmi sporları ile ilgilenenler 30 ya da 90 günlük dağ turizmi vizesine başvuruda bulunabilmektedir.

Kırgızistan Öğrenci (S) Vizesi

Kırgızistan’da öğrenim gören öğrenciler 30 ya da 60 günü aşmamak kaydıyla öğrenci (S) vizesi ile ülkeye giriş yapabilmektedir. Eğitimin daha uzun süreceğinin belgelenmesi durumunda ise bu süre 1 yıla kadar çıkarılabilmektedir.

Kırgızistan Çalışma (W1-W2) Vizesi

Çalışma vizesi iki kategori altında verilmektedir. W1 kategorisi henüz çalışma iznine sahip olmayan, ülkede iş arayan ya da ülkede girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere 60 günü aşmamak kaydıyla verilmektedir. W2 vizesi ise çalışma iznine gerek kalmadan ya da halihazırda ülkede çalışanlara 90 güne kadar verilen vize türüdür.

Kırgızistan Transit (TR) Vizesi

Kırgızistan aktarmalı olarak 3. bir ülkeye seyahat edeceklerin 5 gün için geçerli transit vizeye başvurması gerekmektedir.

Kırgızistan E-Vize

Kırgızistan, 2015 yılından itibaren 50 ülkenin vatandaşına e-vize uygulamasını başlatmıştır. Tüm vize türleri için e-vize başvurusunda bulunmak mümkündür.

Uzun Süreli Vize

Uzun süreli vizeler ülkede 1 yıl ya da daha fazla kalmak isteyenlerin başvurması gereken vize kategorisidir. E-vize uygulaması üzerinden de uzun süreli vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kırgızistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Kırgızistan vize başvuru formunun Türkçe ya da İngilizce dillerinde eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Formda, aynı zamanda ıslak imza şartı da bulunmaktadır.
 • Konsolosluğa teslim edilecek belgelerdeki tüm bilgilerin tutarlı olması gerekmektedir.
 • Vize başvurularında kullanılan pasaportların yıpranmamış olması ve en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir.
 • Kırgızistan, her vize türü için farklı süre ve giriş alternatifi sunmaktadır. Başvuru yaparken bu sürelere ve tek/çoklu giriş hakkına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kırgızistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Pasaportların en fazla 10 yıllık olması, en az 2 sayfasının boş olması ve seyahat dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.)
 • Varsa eski pasaportların asılları
 • 1 adet biyometrik fotoğraf (Fotoğrafların 4X6 cm ölçülerinde ve beyaz fon önünde olması gerekmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap hareketleri
 • Seyahat amacını ve finansal durumu belirten dilekçe
 • Kırgızistan vize başvuru formu
 • Ulaşım ve konaklama bilgileri (Onaylanmış gidiş/dönüş uçak bileti ve otel rezervasyon dökümleri)
 • Banka hesap dökümü (Hesap dökümü ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.)
 • SGK dökümü ve maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • İş yeri faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
 • Varsa davetiye mektubu
 • Varsa kredi kartı, tapu ya da kira kontratı ve araç ruhsatı bilgileri

 Başvuru Merkezleri

 • Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Adres: Turan Güneş Bulvarı, Galip Erdem Caddesi, No: 25, Yıldız, Oran/Ankara

Telefon: +90 312 491 35 06

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Lamartin Caddesi, Altunay Apt., No: 7, Gümüşsuyu, Taksim/İstanbul

Telefon: +90 212 235 67 67

Randevu Nasıl Alınır?

Kırgızistan vize randevu talepleri şahsen konsolosluklara giderek ya da danışma merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Konsolosluklar, belli danışma merkezlerine ya da turizm acentelerine yetki vermektedir. Bu sayede, vatandaşlar vize başvurularını ve randevu talebini bu kurumlar aracılığı ile iletebilmektedir. Danışma merkezleri başvuru sahipleri adına randevu alma ve işlemleri yürütme yetkisine sahiptir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Vize işlemlerine başlamadan önce turizm, eğitim, ticari faaliyetler, aile ziyareti gibi nedenler arasından seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Seyahat amacınıza, ülkede ne kadar kalmak istediğinize ve tek ya da çok girişe göre vize türleri arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Vize başvurunuzu ister konsolosluklara şahsen yapabilir isterseniz de danışma merkezleri ile çalışabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için vize türüne ve süresine göre belirlenen harç ücretini yatırmak ve başvuru formunu doldurmak gerekmektedir.
 • Danışma merkezleri konsolosluklardan başvuru sahipleri adına randevu almaktadır. Randevu günü ve saatinde ise belgeler konsolosluğa teslim edilmektedir.
 • Konsolosluklar başvuru sahiplerinin belgelerini inceleyerek en kısa sürede vizeye ret ya da onay vermektedir. Danışma merkezleri vize durumu hakkında başvuru sahiplerini bilgilendirmekte ve genellikle süreç sonunda kargo ile pasaportları göndermektedir.

Kırgızistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize süreci, Kırgız Cumhuriyeti konsolosluklarının başvuru belgelerini incelemesinin ardından ortalama 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte resmi tatiller ve konsoloslukların yoğunluğu gibi nedenleri göz önünde bulundurarak en az 1 ay önceden başvuru yapabilirsiniz.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Kırgızistan Vize Başvurusu

Kırgızistan; turistik geziler, iş seyahatleri, çalışma ve eğitim için ülkemizden de sıklıkla ziyaret edilen Türkî cumhuriyetlerden biridir. T.C. vatandaşlarını 90 güne kadar vizeden muaf tutan ülke farklı ülkelere farklı vize uygulamaları getirmektedir. Çoğu ülke vatandaşının uzun ya da kısa süreli ve turistik amaçlar dışında gerçekleştireceği seyahatlerde vize alması zorunludur. Ülkenin vize prosedürleri hakkında bilgi almak için hazırladığımız vize rehberini inceleyebilirsiniz.

Kırgızistan Uçak Bileti Aldınız Mı?

Kırgızistan’da turistik gezilerin dışında farklı bir amaçla 90 günden fazla kalmak isteyen T.C. vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Konsoloslukların vatandaşlardan talep ettikleri belgelerden biri de ulaşım bilgilerinin dökümüdür. Ülkede kalma sürenize uygun olarak Kırgızistan uçak bileti rezervasyonunuzu hemen yaptırabilir ve avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

 

Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kırgızistan’a neden ziyaret etmeliyim?

Orta Asya’nın en sık ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Kırgızistan; renkli göçebe kültürü, eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla seni bekliyor! Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması ise ülkeye kültürel bir zenginlik katıyor. Kırgızistan, özellikle sıra dışı göçebe kültürünü yerinde deneyimlemek isteyenler tarafından her yıl ziyaret ediliyor.

 

Kırgızistan seyahati için ideal dönem nedir?

Denize kıyısı olmayan ve dağlık bir bölgede bulunan Kırgızistan’da karasal iklim hakim. Kışlar çok soğuk geçerken yaz mevsiminde ise sıcaklıklar 25°C civarında seyrediyor. Temmuz ve ağustos ayları ülkenin en kalabalık olduğu dönem olsa da bu sıcaklıklar benim için çok diyorsan bahar aylarında da Kırgızistan’ı ziyaret edebilirsin. Trekking için de sıklıkla tercih edilen destinasyonlardan biri olan ülkeye ekstreme spor tutkunları haziran-eylül ayları arası seyahat ediyor.

 

Ucuz Kırgızistan uçak bileti nasıl alırım?

Soğuk kış ayları dışında bahar ve yaz dönemi Kırgızistan’a seyahat etmek için daha çok tercih ediliyor. Özellikle yaz aylarında gezginlerin uğrak noktası haline gelen ülkeye uygun fiyatlarla seyahat etmek için bahar ve kış aylarını tercih edebilirsin. Bazı dönemlerde düzenlediğimiz kampanya ve promosyonlarımız da Kırgızistan’a ucuz uçak bileti almana yardımcı oluyor. Hemen erken rezervasyon yaparak avantajlı fiyatları kaçırma!

 

Kırgızistan’ın kullandığı saat dilimi nedir?

Kırgızistan’da GMT+6 saat dilimi kullanılıyor. 

 

Kırgızistan vize istiyor mu?

Kırgızistan ve Türkiye arasında yapılan karşılıklı anlaşmaya göre T.C. vatandaşları yalnızca geçerli pasaportları ile ülkeye giriş yapabiliyor. Kırgızistan’a, 30 günü aşmamak kaydıyla turistik ya da resmi ziyaretlerde vize almaya gerek bulunmuyor.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki saat farkı nedir?

Türkiye ve Kırgızistan arasında 3 saat fark bulunuyor.

Yukarı Yukarı